DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Samsung oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Samsung oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #997080  autor: adacomp
 03 cze 2018, 19:19
Dokładnie czy prąd 0,5A, 1A czy 2A naładuje tak samo baterię tylko im większy prąd tym szybciej.

Niektórzy producenci zalecają aby ładować właśnie mniejszym prądem to bateria się mniej grzeje i przez to o wiele dłużej posłuży niż ładowana prądem np. 1,5A lub większym.
 #997081  autor: piotrzet
 03 cze 2018, 19:21
Niektórzy stosują też technologię Qnovo

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #997103  autor: marcin19883
 03 cze 2018, 21:00
Elektronika baterii sama dobierze sobie prąd ładowania przewidziany przez producenta. Jeśli będziesz ładować prądem 0.5A to będzie dłużej ładować niż bateria wytrzyma. Więc jaki w tym sens?
 #997347  autor: kemsinenu
 05 cze 2018, 09:16
Generalnie im mniejszy prąd ładowania tym wolniej przebiega proces starzenia, jednak trzeba to pogodzić z praktycznością. Specjaliści z Battery University zalecają prąd mniejszy, niż 1C (a nawet 0,8C), gdzie C to pojemność podzielona przez 1h. Dla baterii 2000mAh zalecany prąd ładowania to nie więcej niż 2A lub jeśli chcemy być bardziej konserwatywni – 1,6A.
http://batteryuniversity.com/learn/arti ... _batteries
 #999449  autor: goral2099
 18 cze 2018, 11:17
Kemsinenu: czyli ogniwo w moim ZE553KL mogę generalnie ładować prądem 4-5A? :)
 #1001289  autor: Niezgodna7
 29 cze 2018, 14:51
yyh... bateria to raczej sobie sama nie dobierze pradu...
Ja tam 0,5A wszystko moge ladowac, nic sie wtedy nie grzeje, a gdy nie masz wyboru i jest 1-2A ladowarka, to robimy z przerwami (temperatura).

Ewidentnie nie wypiję herbatki z administracją Telepolis
 #1001299  autor: t r o i p
 29 cze 2018, 15:32
Czytam niektóre komentarze i mnie gęsia skórka bierze.

Zacznijmy od podstaw :

Stare telefony potrafiły pracować na jednym naładowaniu nawet 10 dni, w tej chwili szczęśliwi są ci, którzy nie muszą ładować smartfona przez dwa dni. Ale i oni po dwóch latach będą szukać swojej ładowarki dwa razy częściej. Spójrzmy prawdzie w oczy: najczęściej to właśnie posiadacze smartfonów przez swoją niewiedzę sami szkodzą urządzeniom i obniżają żywotność akumulatorów. W efekcie po dwóch latach telefon jest do wymiany, bo bateria odmawia współpracy.
Spora część osób nie ma pojęcia, jak prawidłowo ładować baterię.
Najpopularniejszym mitem jest tzw. "formowanie/formatowanie baterii" i "efekt pamięci".
Wielu ludzi sądzi, że jeśli rozładuje się baterię do np. 80 proc., po czym następnie naładuje ponownie, ogniwa zapamiętają ten stan i od tej pory akumulator będzie udostępniał - w dużym uproszczeniu - jedynie 80 proc. swojej pojemności, a pozostałych 20 proc. nie da się już wykorzystać. Jest to tak zwany "efekt pamięci", który rzeczywiście istnieje, ale w starych typach baterii (niklowo-kadmowych, NiCd), których nie znajdziemy już w smartfonach - od roku 2009 na terenie całej Unii Europejskiej zakazano wprowadzania tego typu akumulatorów w większości urządzeń.
Obecnie najpopularniejsze są baterie litowo-jonowe (Li-Ion) i litowo-polimerowe (Li-Po). Tych na bazie litu (czyli tych, które mamy w smartfonie) nie dotyczy efekt pamięci. Co więcej, jeśli są one sukcesywnie rozładowywane do poziomu poniżej 5 proc, to mogą ulec trwałemu uszkodzeniu!
Baterie litowe/polimerowe nie powinny bowiem w ogóle być całkowicie rozładowywane.
Smartfony wyposażone są w mechanizm, który nie pozwala opróżnić zapasu energii całkowicie - zostawia jej niewielką ilość "na zapas" i wyłączają się przed czasem (mimo że wyświetlacz pokazuje 0 procent). Nie powinniśmy jednak zdawać się tylko na to zabezpieczenie.
Według licznych testów, jeśli po nieznacznym rozładowaniu podepniemy smartfon do sieci na niedługi czas, jego bateria przyjmie więcej cykli ładowania w przyszłości. Oznacza to wyższą trwałość akumulatora i jego dłuższą pracę.
Inny mit, dotyczący baterii niklowo-kadmowych, a błędnie utożsamiany z litowo-polimerowymi, mówi o tym, że negatywnie na baterię wpływa częste, ale krótkie ładowanie. Nic bardziej mylnego. Obecnie najlepszym rozwiązaniem dla akumulatora jest właśnie ładowanie go przy każdej okazji. Ponieważ nawet kilkanaście minut poświęconych na naładowanie telefonu z poziomu 40 do 60 procent może wydłużyć jego żywotność.
Receptą na dobre i bezpieczne ładowanie jest podłączenie smartfona, gdy ten z ma nie mniej niż 30 procent i odłączenie na poziomie 80, max 90%. Przy dłuższych wyjazdach czy bez dostępu do kontaktu, warto korzystać z tzw. powerbanków. Te jednak też należy traktować tak, jak baterie w smartfonach. Baterie litowo-jonowe najwięcej mocy tracą, gdy są w pełni naładowane. Warto to zapamiętać!!!!


Teraz może kilka słów o szybkim ładowaniu.
Technologie szybkiego ładowania to bardzo pomocne rozwiązania. Sprawiają one, że uzupełnianie akumulatora urządzenia mobilnego zajmuje mniej czasu i przez to jest mniej uciążliwe. Dzięki niemu, nawet jeśli telefon rozładuje się w ciągu dnia, ponowne doprowadzenie go do stanu używalności zajmie nie kilka godzin, ale zaledwie kilkadziesiąt minut. Na rynku znajduje się kilka tego typu technologii.

Jedną z najnowszych jest Qualcomm Quick Charge 3.0 idzie o krok dalej i jest szybszy od pierwszej wersji technologii o 38%. Oznacza to, że nie przynosi on dużego skoku wydajności względem Qualcomm Quick Charge 2.0. Amerykańska firma tworząc nową wersję swojego rozwiązania skupiła się bardziej na zmniejszeniu strat energii. W tym celu zastosowano technologię INOV (Intelligent Negotiation for Optimum Voltage), która wybiera optymalne napięcie prądu.

Do tej pory w trakcie ładowania z czasem opór rósł, a natężenie prądu spadało. Właśnie dlatego naładowanie ostatnich 20% wielkości akumulatora trwało tak długo. Teraz Qualcomm może minimalizować te straty odpowiednio manewrując napięciem w zakresie 3,2 - 20 V, na krokach wielkości 0,2 V. Dzięki temu mniejsza ilość energii jest wydzielana w postaci ciepła i nie marnuje się. Mniejsze nagrzewanie się z kolei lepiej powoduje, że akumulator się wolniej zużywa. Na niektórych urządzeniach rozwiązanie to powinno być delikatnie szybsze od Qualcomm Quick Charge 2.0, ale różnice nie będą zabójcze.
Do korzystania z Qualcomm Quick Charge w dowolnej wersji konieczne jest posiadanie kompatybilnej ładowarki i urządzenia mobilnego wspierającego tę technologię.

Czy szybkie ładowanie jest szkodliwe? Nie
Szkodliwe może być nagrzewanie się akumulatora przy okazji szybkiego ładowania, takie nagrzewanie się jest wadą która zdarza się dość rzadko i jest za darmo usuwana w serwisie na podstawie gwarancji.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2018, 13:54 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Scalenie dwóch postów autora. Drugi trafił do kosza.

Dictum sapienti sat est.
 #1001304  autor: userro2
 29 cze 2018, 15:46
Fajnie, że się rozpisałeś o teorii, to teraz ja krótko o swojej praktyce. Wszystkie swoje urządzenia ładuję na ogół w pełnym cyklu - ładowanie od 5-15% do pełna, najczęściej w nocy, czyli odłączam kilka godzin po naładowaniu do wskazania 100%. Najstarszym domowym urządzeniem elektronicznym jest tablet z 2011 roku - i jak jako nowy działał 10 godzin podczas korzystania z internetu, przy minimalnym podświetleniu - tak teraz w tych samych warunkach działa ok. 9,5 godziny. Reszta elektroniki, traktowana w ten sam sposób, zachowuje się podobnie, a ponieważ jest nowsza, spadek pojemności baterii jest nieodczuwalny.
 #1001305  autor: kemsinenu
 29 cze 2018, 15:47
goral2099 pisze:Kemsinenu: czyli ogniwo w moim ZE553KL mogę generalnie ładować prądem 4-5A? :)
Tylko cytowałem ekspertów. :) Generalnie tak, powinno być ok o ile reszta układu wytrzyma taki prąd. Problemem są złącza USB, chociaż USB-C mogłoby dać radę. .
 #1001320  autor: Piescoch66
 29 cze 2018, 17:00
Pabloeq pisze:
marcin19883 pisze:500mA jest za słabe by naładować dzisiejsze baterie. 1A to w sam raz.
Bzdury. Co to znaczy "za słabe"? Mniejszym prądem ładuje się dłużej i tyle.
Przyłożonym napięciem do ogniwa wymusza się prąd jaki popłynie w obwodzie ładowania.
USB 2.0 ma "wydajność" prądową 0,5A przy napięciu 5V więc naładuje spokojnie tylko trochę dłużej.
Mam ładowarkę 0,5A i tablet 4000mA - ładuje szesnaście godzin i zatrzymuje na 80%. Więc bzdury czasem nie są bzdurami.
 #1001327  autor: Niezgodna7
 29 cze 2018, 17:19
Ja 4300mAh 0,5A przez bodaj 6h i do full %... dawalo rade.
Moze masz marna ladowarke...

Ewidentnie nie wypiję herbatki z administracją Telepolis
 #1001330  autor: Pabloeq
 29 cze 2018, 17:33
Piescoch66 pisze:Mam ładowarkę 0,5A i tablet 4000mA - ładuje szesnaście godzin i zatrzymuje na 80%. Więc bzdury czasem nie są bzdurami.
A skąd wiesz że twój tablet nie ma jakiegoś babola w sofcie który to powoduje?
 #1001334  autor: maniek89
 29 cze 2018, 18:05
userro2 pisze:Fajnie, że się rozpisałeś o teorii, to teraz ja krótko o swojej praktyce. Wszystkie swoje urządzenia ładuję na ogół w pełnym cyklu - ładowanie od 5-15% do pełna, najczęściej w nocy, czyli odłączam kilka godzin po naładowaniu do wskazania 100%. Najstarszym domowym urządzeniem elektronicznym jest tablet z 2011 roku - i jak jako nowy działał 10 godzin podczas korzystania z internetu, przy minimalnym podświetleniu - tak teraz w tych samych warunkach działa ok. 9,5 godziny. Reszta elektroniki, traktowana w ten sam sposób, zachowuje się podobnie, a ponieważ jest nowsza, spadek pojemności baterii jest nieodczuwalny.
Mam identyczne doświadczenia - zawsze pełen cykl i naprawdę ogniwa w moich urządzeniach trzymały się zawsze bardzo dobrze.
t r o i p pisze:Smartfony wyposażone są w mechanizm, który nie pozwala opróżnić zapasu energii całkowicie
Takie zabezpieczenia mają same ogniwa.
t r o i p pisze:Przy dłuższych wyjazdach czy bez dostępu do kontaktu, warto korzystać z tzw. powerbanków.
Tutaj dałeś się wciągnąć w marketing firm produkujących te urządzenia, próbujących nam wmówić, że nie potrzebujemy pojemnej baterii w telefonie, tylko powerbanka.

No i w przyszłości proponuję nie kopiować bzdur z wp: https://tech.wp.pl/poradnik-prawdopodob ... 2689793g/3.
 #1001361  autor: t r o i p
 29 cze 2018, 20:18
Maniek89, przykro mi nawet nie znam tej strony.
I to nie są żadne bzdury.
Ale wiedza ogólnodostępna

https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/ja ... ej/yth4b8j

https://komorkomat.pl/ladowanie-telefonu/.

Jeżeli potrafisz na poparcie swojej teorii przedstawić jakiś dowód poza "Tak mi się wydaje", żeby akumulatory litowo-jonowe ładować w pełnych cyklach , to zapraszam do podzielenia się.
Bo zdajesz sobie sprawę czym jest takie zaprzeczanie bez dowodów, prawda?
Ja też mam telefon z 2011 roku, LG Optimus 3D, i też nie mam problemów z baterią, a ładuję go przy każdej okazji, jak radzą wszystkie poradniki.

Dictum sapienti sat est.
 #1001420  autor: Niezgodna7
 30 cze 2018, 10:25
To ja najkrocej:
ladujcie kiedy chcecie, jakim pradem chcecie, byle sie nie grzala bateria.
;- )

Ewidentnie nie wypiję herbatki z administracją Telepolis
 #1001474  autor: maniek89
 30 cze 2018, 12:43
t r o i p pisze:Jeżeli potrafisz na poparcie swojej teorii przedstawić jakiś dowód poza "Tak mi się wydaje", żeby akumulatory litowo-jonowe ładować w pełnych cyklach , to zapraszam do podzielenia się.
A co ja i przynajmniej jeden inny użytkownik napisaliśmy wyżej? Potwierdzamy, że nierozładowywanie akumulatora do zera i zachowywanie pełnych cykli ładowania pozwoliło na zachowanie jego właściwej kondycji pomimo upływu czasu.

Jeśli robisz copy-paste, podawaj źródło.
 #1001483  autor: t r o i p
 30 cze 2018, 13:15
Potwierdzacie, że nierozładowywanie akumulatora do zera i zachowywanie pełnych cykli ładowania pozwoliło na zachowanie jego właściwej kondycji pomimo upływu czasu, bo wam się tak wydaje? Czy macie na to jakieś konkretne dowody?
Skoro eksperci twierdzą , że na akumulatory litowo-jonowe i litowo - polimerowe, takie ładowanie wpływa niekorzystnie, to poprosiłbym o jakieś konktetniejsze dowody na to, że oni się mylą, niż jakieś wydłubane z nosa teorie.

A i nie robiłem copy past, a źródła z których zaczerpnąłem wiedzę do napisania komentarza podałem i to aż 2, to mało?

Dictum sapienti sat est.