DAJ CYNK
  • Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: PRZECZYTAJ UWAŻNIE:

1) Zanim założysz nowy wątek, przejrzyj wcześniejsze tematy i/lub skorzystaj z wyszukiwarki w celu znalezienia podobnych tematów..!
2) Nowy temat zakładaj dopiero, jeżeli nie znalazłeś(-aś) odpowiedzi lub masz bardziej precyzyjne wymagania lub wiedza zawarta w podobnych tematach nie rozwiewa Twoich wątpliwości. W przeciwnym wypadku temat może zostać przesunięty do kosza..!
3) Tematy w stylu: "Co jest lepsze? Telefon A, czy B?" - zostaną przesunięte do kosza..!
Pamiętaj, że my pomagamy, ale nie wybieramy za ciebie telefonu!
Jeżeli wybrałeś już dwa modele, to z tych dwóch sam musisz zdecydować co kupujesz.

4) Zakładając temat należy dobrze nadać tytuł tematu, tak aby innym było prościej ocenić o czym on będzie.
5) W treści posta (nie w tytule tematu) należy podać jak najdokładniej następujące informacje:
- wymagania odnośnie telefonu
- preferencje odnośnie marki
- miejsce zakupu: nowy, używany, w sklepie, aukcjach, u operatora?
- kwota przeznaczona na zakup bądź plan taryfowy operatora
- wszystkie telefony brane pod uwagę na początku przez autora
- opcjonalnie: podać jaki telefon(/telefony) użytkownik miał wcześniej i czy był z niego zadowolony.
Czy zapoznałeś(-aś) się regulaminem działu ?
 #1087301  autor: rowerekrobin
 06 sty 2020, 03:26
Dzień dobry :)

Szukam telefoniku w najpopularniejszym budżecie w naszym pięknym kraju - czyli około 1000zł, mogę troszeczkę dorzucić do tego tysiaka.

Obecnie posiadam Sony Xperię XA2 - jak dla mnie telefon mega fajny, no ale jednak zaraz stuknie mu dwa lata odkąd jest na rynku, wsparcia już raczej nie ma (w grudniu była jakaś aktualizacja, pewnie jedna z ostatnich). Bateria jest bardzo dobra, zwłaszcza jak na pojemność - te 3300mah trzyma u mnie zazwyczaj 5-6 godzin screen on time na LTE...a poniżej 4,5h na ekranie nigdy ten telefon nie zszedł. Telefon działa płynnie, nic się nie wiesza, ale aparat jest niestety taki sobie...Mimo wszystko to jeden z fajniejszych telefonów, jakie posiadałem. Bardzo niezawodny :)

Z telefonów, które mi się podobały to była jeszcze Lumia 830 i super, gdyby udało się dostać coś takiego - czyli typowy średniak z flagowy/prawie flagowym aparatem. Bardzo miło wspominam ten telefon.

Za to mniej mile wspominam Huaweie które posiadałem - P9 lite i P9. Pierwszy miał zerowe wsparcie i strasznię się sypał. Z drugim tak naprawdę podobnie, wsparcie jak na flagowca marne. Nakładka ciężka i potrafiła ścinać, a telefon powyginał się, losowo resetował, pokazywał zły stan baterii (30%, wyłączał się, a po włączeniu komunikat, że bateria jest martwa). Także tę markę wspominam źle i trochę jestem sceptyczny wobec typowej chińszcyzny w stylu Xiaomi albo Huawei. Za to bardzo miło wspominam Nokie i Sony - mam sentymencik do tych marek :)

Kryteria, którymi się kieruję:
-Dobry aparat (przede wszystkim taki, który pstryknie niezłą fotę w każdych warunkach, w dzień, wieczorem, na wakacjach czy na imprezie. aczkolwiek nie zależymi jakoś szczególnie na dodatkowych bajerach, w stylu szeroki kąt albo aparat monochromatyczny). Może to być nawet jeden aparat, a nie 4 jak to teraz w modzie, byleby dobrze działał ;) Przydatny też fajny aparat z przodu, ale priorytetem jest główny aparat. Na filmach nie zależymi mi aż tak bardzo.
-Dobra bateria - taka jak w mojej Xperii XA2 zupełnie wystarczy - czyli jakieś mniej więcej 5h screen on time na LTE, co najmniej. Bateria nie musi być od razu potworem, który ma od razu 10000mah ;) Bardziej cenię sobie energooszczędność niż wielkie ogniwa, bo za prąd jednak się płaci...A właśnie Xperie albo iPhony mają fajne zarządzanie energią z tego co czytałem, i wykręcają niezłe czasy mimo stosunkowo niewielkich ogniw.
-Wsparcie* - Opcjonalna, mniej ważna dla mnie cecha, ale fajnie jakby telefon miał te 2 lata wsparcia. To często nawet we flagowcach nie jest oczywiste...Bardziej komfortowo się czuję, otrzymując aktualizacje bezpieczeństwa
-W związku z powyższym, telefon chciałbym kupić na dłużej. Jakieś 2 lata.
-Kompletnie nie zależy mi na mega szybkich procesorach, liczbach, pierdyliardzie ramu - nie używam telefonu do wymagających appek, do nich mam komputer.
-Rozmiar w sumie obojętny - byleby powyżej 5 cali i wszedł do kieszeni (co obecnie nie jest takie oczywiste). Wzrostu jestem raczej przeciętnego (180cm), także tutaj większość użytkowników będzie mogła to odnieść również do swoich kieszeni :D
-Może być używany, byle na gwarancji i nie jakiś zmasakrowany. Na pewno definitywnie odpada zamawianie z Chin lub innego kraju.

Rozglądałem się trochę po aukcjach i kilka telefonów wpadło mi w oko. Na przykład -Nokia 7.2 (bardzo mi się podoba, wg. recenzji dobry aparat, natomiast bateria jest różnie oceniana - czasem dobrze, czasem przeciętnie/słabo)
-Nokia 8.1 (podoba mi się wersja z notchem - natomiast jeśli chodzi o oceny, to podobnie jak 7.2 - czyli dobry aparat, slaba bateria). Co więcej, podobno wszystkie Nokie, nawet tańsze, mają 3 lata wsparcia - super sprawa, bo średniaki innych marek mają może z rok...
-Sony - na pewno wpadła w oko Xperia XZ3 - nienajnowsza, ale chyba wciąz jara. Wg gsmarena czas pracy na baterii podobny do XA2, aparat raczej wystarczający. Jest jeszcze nowa Xperia 10, ale nie wiem wiele o tym telefonie...Na Xperię 5 i1 niestety mnie nie stać.
-Samsung Galaxy A50/A70 - Podobno fajne średniaki tylko odrobinkę za wiele wycenione. Co o nich sądzicie? Może szukać używanej S9? Ale w przypadku s9 chyba kiepska bateria.
-A może iPhone'y? Np. 7 plus. Chyba 2 lata wsparcia jeszcze spokojnie będzie miało? A może pod względem aparatu i baterii jednak zdecydować się na coś innego niż iPhone'y?

Oczywiście to nie są jedyni kandydaci i rozważę również innych. Często na forach polecane są Xiaomi. Do marki jestem sceptyczny, zwłaszcza, że słyszałem o kiepskim serwisie, reklamach w telefonach, ale może...

Dziękuję z góry za propozycje!
 #1087386  autor: rowerekrobin
 07 sty 2020, 03:13
Dzięki za propozycję. Muszę przyznać, że niezbyt podoba mi się fizyczny przecisk na przodzie, spore zmarnowanie miejsca. A jak ze wsparciem z p20? W p9, już nie wspominając o P9 lite, kiepsko z tym było...do kiedy będzie dostawać aktualizacje? I czy na pewno bateria jest OK? Różnie w recenzjach mówią.
 #1087514  autor: kathumax
 07 sty 2020, 20:36
W tej cenie zawsze będzie kompromis pomiędzy parametrami, na których Ci zależy.
P20 po prostu moim zdaniem to wszystko aktualnie najlepiej łączy dodając lepsze wykonania i ogólnie lepszy look&feel (bo to jednak eks-flagowiec).
Z telefonów, które wymieniłeś, to z pewnego źródła za ok. 1000 pln może uda ci się dostać Xperię 10, cała reszta albo droższa albo dużo droższa (używki sobie odpuść). A jak już dochodzisz do poziomu cen XZ3, to masz np. Xiaomi Mi9 - bardzo rozsądny wybór.