DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.
Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1116484  autor: yoyo1342
 14 maja 2021, 22:05
Witam , jestem ostatnio na plaży nad morzem i mi przyszedł SMS że jestem na terytorium Rosji i stawki i na ekranie wyświetlał się zasięg MegaFon Rus. Ok tylko niewiem jak mieć polska sieć bo ok mam zasięg ale ceny na rosyjskiej sieci to kosmos. Pomóżcie
 #1116492  autor: babciagienia1p
 15 maja 2021, 08:33
@yoyo1342
Najprościej wyłączyć roaming zagraniczny w swojej sieci.
Jeśli masz z tym problem, należy w ustawieniach telefonu przejść na "ręczne wybieranie sieci" i ustawić taką sieć, jaka Ci odpowiada oraz działa w Twojej ofercie.
 #1135722  autor: koszalineo941268
 06 wrz 2022, 19:24
Jeszcze niedawno w prepaidzie Orange bycie zagranicą stanowiło wartość in plus, bo wysyłanie SMS-a włączającego dostęp do 5G i przedłużającego ważność konta o 31 dni było... za darmo (w PL 20 gr). Sam, jako mieszkaniec niemal nadmorskiego miasta, szukałem możliwości złapania zagranicznego operatora, ale niestety się nie udało :/
 #1156063  autor: user14
 18 sie 2023, 01:42
MarkusP pisze:
06 wrz 2022, 13:35
Ja taką sytuację miałem, ale jak byłem w Bieszczadach, że łapało mi sieć z Ukrainy.
Właśnie jak to jest z tym zasięgiem w Bieszczadach? Ponoć na szlaku na Tarnice sygnał polskich sieci jest bardzo słaby. Jednak widzę, że w Wołosatem jest BTS NetWorks! Czy bardzo często telefon tam trzyma się zagranicznych sieci.

Czy jest taka opcja, aby ustawić w telefonie, żeby mógł łączyć się z roamingiem UE, ale z poza UE już nie? Jak wiadomo Słowacja jest w UE także tam roaming jest darmowy, więc nie przeszkadza, że telefon połączy się ze Słowacką siecią, bo dzięki temu będzie zasięg w Bieszczadach miejscach gdzie nie dociera Polska sieć. Gorzej gdy telefon połączy się z siecią Ukraińską, wtedy mogą przyjść wysokie rachunki. Gdy wyłącze roaming zagraniczny nie będę miał też sieci Słowackiej, a chciałbym tak, żebym mógł łączyć się z siecią Słowacką, ale żeby Ukraińska była zablokowana.

Jaki jest w ogóle cennik roamingu z sieci Ukraińskiej? Ile kosztują rozmowy czy Internet?
 #1156067  autor: babciagienia1p
 18 sie 2023, 06:34
user14 pisze:
18 sie 2023, 01:42
...Czy jest taka opcja, aby ustawić w telefonie, żeby mógł łączyć się z roamingiem UE, ale spoza UE już nie?...

Nie ma. Możesz ustawić "ręczne wybieranie sieci", ale wtedy telefon będzie szukał tylko tej jednej, wybranej w ustawieniach.
 #1156068  autor: kemsinenu
 18 sie 2023, 07:10
Ręczne wyszukiwanie sieci jest najskuteczniejsze, bo zapobiega przypadkowemu odebraniu telefonu w roamingu. Można też wyłączać dane komórkowe i włączać na chwilę gdy jesteś w odpowiedniej sieci. Jest jeszcze przełącznik "Roaming danych" na iOS. Po wyłączeniu urządzenie będzie przesyłało dane tylko w sieci macierzystej. Wtedy chroni to przed opłatami w sieciach ukraińskich, ale jednocześnie wyłącza internet z sieci słowackich. Tak czy inaczej każdy z tych zabiegów oznacza grzebanie w ustawieniach telefonu zamiast podziwiania natury.

Ostatecznie zostaje jakiś pakiet roamingowy do Ukrainy i mamy problem z głowy.
 #1156074  autor: MariuszY
 18 sie 2023, 08:37
user14 pisze:
18 sie 2023, 01:42
Właśnie jak to jest z tym zasięgiem w Bieszczadach? Ponoć na szlaku na Tarnice sygnał polskich sieci jest bardzo słaby. Jednak widzę, że w Wołosatem jest BTS NetWorks! Czy bardzo często telefon tam trzyma się zagranicznych sieci.
Z moich bieszczadzkich doświadczeń powiem krótko - automatyczne logowanie do sieci UA wszędzie na szlakach (na Tarnicę również), jeśli tylko wyszedłem "gdzieś wyżej", a w wielu innych miejscach po prostu brak zasięgu. Na roaming z sieci słowackich bym nie liczył, więc albo pakiet na UA, albo wyłączenie roamingu.
 #1156078  autor: babciagienia1p
 18 sie 2023, 10:43
kemsinenu pisze:
18 sie 2023, 07:10
...Tak czy inaczej każdy z tych zabiegów oznacza grzebanie w ustawieniach telefonu zamiast podziwiania natury...

Dokładnie.
Przecież tam jedzie się, żeby chociaż na chwilę "rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady". Jeszcze lepiej w pozbawiony turystów Beskid Niski. Po co tam jest potrzebny "zasięg"?
 #1156100  autor: iphoneski
 18 sie 2023, 21:50
babciagienia1p pisze:
18 sie 2023, 10:43
Po co tam jest potrzebny "zasięg"?
Żeby pogodę sprawdzić, otrzymać alert o zagrożeniu, podejrzeć mapę albo wezwać pomoc. Zasięg to nie jest tylko oglądanie Tiktoków albo słodkich kotków na Insta - on często potrafi uratować skórę. Np osoby wędrujące po lasach kupują sobie komunikatory satelitarne, żeby w razie potrzeby mieć możliwość kontaktu ze światem.
 #1156113  autor: iphoneski
 19 sie 2023, 11:01
Zgoda, ale z drugiej strony nie po to mam zatrzęsienie gigabajtów w abonamencie, żeby przed wyjściem siedzieć i mapy ściągać. Operator zarabia pieniądze, więc niech je wydaję na nadajniki.
 #1156124  autor: kemsinenu
 19 sie 2023, 14:04
Zgadzam się że problem zasięgu w górach powinien być jakoś w końcu rozwiązany. Jednak zabudowanie każdego szczytu nadajnikiem nie wchodzi w grę. Może jak wejdzie LTE/5G satelitarne to będzie po problemie ale to dalsza przyszłość.
 #1156171  autor: TomLee
 20 sie 2023, 18:55
Największy problem jest przy naszej wschodniej granicy. Córka była w Bieszczadach i na szczęście wyłączyła roaming zagraniczny. Na bilingu pojawił się tylko 1 sms za 3 zł.
Online