DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.
Wszystko, co dotyczy telekomunikacji, a nie mieści się w innych działach tej sekcji.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1064346  autor: Morvius
 04 lut 2019, 12:23
Remington pisze:
02 lut 2019, 13:25
A co sądzicie o mobilnej autoryzacji? Czyli potwierdzanie przelewów przez aplikację mobilną banku. Widać co się potwierdza, a samych apek dotąd nie zhackowano.
Bardzo wygodne rozwiązanie. W mBanku autoryzacja przychodzi mi natychmiast, a samo potwierdzenie nie jest wybierane pinem a odciskiem linii papilarnych. Uważam, że to chyba jak dotąd najbezpieczniejsze rozwiązanie zaraz po Blik.

Klasyczny obserwator wątku.
 #1066429  autor: Remington
 01 mar 2019, 10:21
Dziś wchodzą zmiany ułatwiające proces MNP poprzez możliwość składania wniosków m.in. elektronicznie:
https://www.telko.in/zmiana-w-procedurz ... ia-numerow

Obawiam się, że będzie to doskonałe pole do nadużyć i przejmowania czyichś numerów. Operatorów jest kilkudziesięciu, a każdy ma swoje procedury i na pewno trafi się taki co łatwo przyjmie wniosek. Bez podpisu elektronicznego nie da się przecież na odległość zweryfikować tożsamości wnioskującego, a podpisów cyfrowych niemal nikt w Polsce nie ma.
 #1066442  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 11:13
A wystarczyłoby zamiast "elektronicznie" dać zapis o profilu zaufanym (dla osób fizycznych). Też uważam, że możliwość uruchomienia procedury zmiany dostawcy za pomocą wysłania zaledwie imienia, nazwiska i PESELu to proszenie się o kłopoty. Trzeba jeszcze podać dotychczasowego operatora, niemniej zabezpieczenie praktycznie żadne.
 #1066454  autor: Remington
 01 mar 2019, 12:09
Profil Zaufany przeznaczony jest tylko dla administracji publicznej nie dopuszczają do korzystania z niego żadnych innych instytucji, np. sądów, tym bardziej prywatnych firm.

Za to wprowadzają dowód osobisty z "warstwą elektroniczną", która nie będzie obowiązkowa, niedostępna dla innych instytucji niż państwowe, a jego warstwa "fizyczna" (wykorzystywana niemal wszędzie) nadal będzie prosta do podrobienia.
 #1066464  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 12:32
Nie wiem jak to wygląda w przypadku e-dowodu, wiem za to jak wygląda to rozwiązanie w Belgii. I choć z punktu widzenia prywatności jest to słabe, to z danych z dowodu może skorzystać każdy, włącznie z właścicielem. Jest to o tyle ciekawe, że jest tam zapisane wszystko, od wizyt lekarskich, przez wydane leki, produkty zakupione na raty, punkty karne. Jeśli polski e-dowód nie przewiduje takiej funkcjonalności, to znaczy że zmarnowaliśmy szansę na sensowne wykorzystanie tego kawałka plastiku. Co do profilu zaufanego - nie wgryzałem się w takie szczegóły. Jeśli tak jest jak piszesz, to jest to kolejna zmarnowana szansa.

Tak czy inaczej bezpieczeństwo zmiany operatora za pomocą maila wola o pomstę do nieba.