DAJ CYNK
  • Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.
Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Wątek stworzony do rozmów na temat urządzeń do przesyłania transmisji danych każdej kategorii. Można tu również pisać o dodatkowych komponentach poprawiających pracę modemów i routerów.
 #1132440  autor: mirekK
 14 cze 2022, 10:17
Wymagania chyba minimalne :)

- jak najmniejszy pobór energii
- nie musi posiadać gniazd RJ-45 (podłączenia tylko po wi-fi)
- stare modele z modemem "dongle" przez USB odpadają
- zasilanie 220 V (może być jako opcja, dokupię zasilacz)
- moc nadawcza wi-fi minimalna (chętnie regulowana.. bezpieczeństwo, pobór prądu) bo odległość od falowników 1-2 metry a czujnika smogowego umieszczonego na zewnątrz ok 15 m; pożądana
- może być bez anten zewnętrznych
- popularność sprzętu i marki; półka średnia lub wyższa, taniocha odpada
- cena nowego oficjalnie tak do ok 500 pln, bo i tak nie wykorzystam parametrów
- dopracowany i bezpieczny software.. jak Fritz :) chętnie możliwość wgrania oprogramowania "open"
- wygląd, kolor, menu itp bez znaczenia; użytkowanie w charakterze "podłącz i zapomnij"
- nie koniecznie 5G, ale jak najwięcej obsługiwanych pasm.. tak dla komfortu i stałości połączenia/transmisji, bo wysyłane będa dane i analizowane trendy, bardziej meto niż PV

Lokalizacja 14 km od centrum dużej aglomeracji, odległość BTS kilkaset metrów - dokładną podam w wiadomości prywatnej. Mimo wszystko sygnał plus gsm słaby, Play i reszta ok. Operatorzy będą różni, w zależności od promki w stylu "za 5 pln" lub darmo za przeniesienie. Aktualnie w zupełności wystarczające Play 1GB Odnowa.

Przez 4 miesiące wykorzystane jedynie ok 300 MB, pewnie trochę na jakieś pomyłkowe chwilowe podłączenia innych sprzętów do tej sieci. Czyli falowniki skorzystały pewnie z ok 200 MB. Ostatnie 17 dni to UL 10 MB i DL 60 MB.
Połączenia tylko dla danych, bez głosu i obrazu zatem router bez astronomicznych prędkości.

Do przeglądania internetu itp mam inne nie zależne łącze. Zatem nawet jak ktoś się podłączy to oprócz wykorzystania pakietu szkody nie spowoduje :)

Zasięg nie istotny bo: miasto a i paczki danych wydaje mi się nie wielkie, jedynie jakieś cyferki (uzyski) z falownika instalacji PV do chmury. Do tego ewentualne automatyczne aktualizacje oprogramowania.

Wg allegro wytypowałem kilka modeli:

MOBILNE
Huawei E5573
Vodafone R219h (Huawei E5573C)
ZTE MF910
ZyXel LTE3302-M432
Tylko czy mogą pracować w trybie 24/7 np z wyjętą lub nie baterią i podłączonym zasilaczem ? (ryzyko pożaru, bo na przedwcześnie zużytej/ przeładowanej baterii mi nie zależy)

STACJONARNE
huawei B525 (starszy model, ale polecany)
huawei B311-221
huawei DWR-921E (biały, pionowy)
huawei DWR-921 (czarny poziomy, możliwość wgrania "open")
Fritz! Box 6820 (używ z gwarancją 12 mcy, 329 pln - oficialnie 2x drożej)
ZyXel LTE3311-Q222

Co polecacie ?
Ostatnio zmieniony 05 paź 2022, 15:46 przez Remington, łącznie zmieniany 2 razy. Powód: zmiana na prośbę autora