DAJ CYNK
  • Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.
Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Wątek stworzony do rozmów na temat urządzeń do przesyłania transmisji danych każdej kategorii. Można tu również pisać o dodatkowych komponentach poprawiających pracę modemów i routerów.
 #1127744  autor: mm120
 04 lut 2022, 19:07
Dla oferty Heyah 01. Jak np. tu ktoś pokazuje 349 Mbps
viewtopic.php?f=22&t=130605&sid=e97c5f2 ... 5#p1125455

Chodzi mi o to, żeby wykorzystać maksymalnie szybkość oferowaną przez operatora i najlepiej żeby miał zasilanie przez USB, albo zasilacz AC. Możliwość podłączenia kabla też uważam za zaletę, jeśli modem może stać obok laptopa. Wi-fi na odległość 50 cm nie ma sensu. Funkcja routera nie jest niezbędna. Normalnie korzystanie z internetu bez grania, Netflixa. Przeważnie czytanie, youtube czy Spotify.

1. USB mają ograniczenie do 150 Mbps. To znaczy, że jeśli sieć oferuje więcej, to modem USB będzie ograniczeniem szybkości. Zgadza się?

Dodatkowo, dla niektórych modeli pojawiają się komentarze, że nie da się zainstalować na Windows 10. Domyślam się, że chodzi o sterowniki. Ale czy ta sprawa jest dalej aktualna. W T-mobile powiedzieli mi, że tego typu modemy wycofali właśnie dlatego, że były z tym problemy.

2. Takie typu D-Link DWR-932/EE też mają 150 Mbps. Choć już ALCATEL Link Zone 4G LTE ma podane Maks. prędkość do 867 Mbps. Tylko, czy to nie jest chwyt marketingowy? Czy na prawdę przy tej cenie jest kilka razy szybszy.
https://www.euro.com.pl/routery-gsm-3g/ ... 7-bk.bhtml

Tego typu mają tylko połączenie wi-fi - ale wi-fi nie przekaże więcej niż na karcie. Więc skąd to 867 Mbps?

Czy są tego typu z portem LAN?

Do czego można wykorzystać w tego typu modemach gniazdo kart microSD? Czy ono jest tak ważne, że warto je mieć?

3. Czy są jakieś sensowne alternatywy dla tego typu: D-Link DWR-921/EE.

https://www.komputronik.pl/product/3959 ... 21-ee.html

Zaletą do domowego użytku jest zasilacz AC.
Ma gniazdo SIM, ale ograniczeniem jest Interfejs WAN 100 Mb/s - to trochę mało jak na dzisiejsze czasy. W sumie skoro obsługuje 4G/LTE, to dlaczego dali tylko 100 Mb/s?

Pozostaje tylko wi-fi, szybkość dla 2.4 GHz - 300 Mbps,
żeby nie ograniczało za bardzo możliwości operatora. Przynajmniej tak jest w opisie
https://www.komputronik.pl/product/3959 ... 21-ee.html
Ale na stronie euro jest
https://www.euro.com.pl/routery-gsm-3g/ ... -921.bhtml
Szybkość przesyłania danych: maksymalnie 300 Mb/s do/od klientów sieci 802.11n (wersja sprzętowa C1), wysyłanie do sieci LTE: maksymalnie 50 Mb/s, pobieranie z sieci LTE: maksymalnie 100 Mb/s. Czyli jest wolniejszy niż modemy USB.

Dotychczas używałem tylko kablówki, gdzie wszystko ma w miarę stabilną szybkość określoną ograniczeniami umowy, albo internetu w telefonie do sprawdzenia rozkładu jazdy. Także proszę wybaczyć brak orientacji.
 #1127746  autor: marcin19883
 04 lut 2022, 19:41
Kilka sugestii:
1. USB 2.0 śmiga do 480Mbps.
2. 867Mbps, bo to wifi AC, czyli po 5GHz.
3. LTE cat 4, to 150Mbps. Stąd prędkość: pobieranie 150Mbps/ wysyłanie 50Mbps.

Nie powiedziałeś jak jesteś blisko nadajnika? Jaka lokalizacja? I dlaczego chcesz kupować takie starocie. Najlepiej coś z dużo wyższą kategorią LTE i agregacją, bo cat.4 to staroć. Coś tańszego to Huawei B535(agregacja 2 częstotliwości). Coś droższego Huawei B818(agreguje 4 częstotliwości). B535 powinien wyciągnąć 100-150Mbps. A B818 tyle na ile pozwala maszt, o ile masz dobry zasięg.
 #1127749  autor: iphoneski
 04 lut 2022, 22:26
Takie prędkości, jakie wskazuje tamten obrazek są do osiągnięcia na porządnym sprzęcie, który do tanich nie należy to raz. A druga rzecz to taka, że żeby takie prędkości osiągnąć musisz mieć stosunkowo pusty nadajnik, czyli albo mieć sporo szczęścia albo używać internetu w środku nocy, ten test był robiony chyba w tym drugim przypadku.
Pytanie co sprawia, że chcesz zastąpić pewny kabel niepewnym internetem mobilnym. Bo jeśli cena to sobie odpuść, bo to co zaoszczędzisz na abonamencie wydasz na sprzęt, a jeśli wygoda to też sobie odpuść, bo za czas jakiś nawet obecnie najlepszy sprzęt trzeba będzie zastąpić lepszym.
 #1127751  autor: marcin19883
 04 lut 2022, 22:48
Może kolega @mm120 chce Internet od T-mobile bez limitów. Kablówka jest za wolna lub za droga?
 #1127776  autor: mm120
 05 lut 2022, 12:16
@marcin19883

> 1. USB 2.0 śmiga do 480Mbps.

Czyli 5G. Ale w ich specyfikacji nie ma mowy o 5G.

Czy np. Huawei E3372h-320 wyciągnie do 480Mbps? To dlaczego w specyfikacji jest do 150 Mbps?

Czy inne USB też dadzą radę tyle wyciągnąć?

Szkoda, że w opisach w euro nie podają, czy obsługuje 5G. Czy mam rozumieć, że jak jest podane Maks. prędkość do 300 Mbps, tak jak np. TP-LINK M7000, to on obsługuje 5G, a jak 150 Mbps to 4G? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dane połączenie w 5G może być wolniejsze.


Czy są między nimi znaczące różnice w jakości, czy sterownikach, etc.? Może wiecie o co chodziło z tą sprawą z windowsami, czy to dalej aktualne?

2. Może wiesz jakie szybkości są realnie osiągalne dla oferty Hejah 01, dla gęsto zaludnionego osiedla w Warszawie, gdzie pewnie dużo ludzi korzysta z tej sieci? Są jakieś mapy to pokazujące?

Najbliższy nadajnik:
http://beta.btsearch.pl/bts/details/51271/
Tylko, że data aktualizacji: 09.11.2018

Dodam, że to internet nie dla mnie, tylko znajomej osoby. Ja napisałem, że korzystałem dotychczas z kablówki, żeby się usprawiedliwić ze swojego niezrozumienia tematu. Ale rzeczywiście sam bym z kabla nie zrezygnował. Dla tej osoby, jednak internet na kartę będzie lepszym i tańszym rozwiązaniem i to muszę brać pod uwagę. Dlatego też nie myślę o najdroższym i jednocześnie najszybszym z dostępnych. Chodzi o to żeby było w miarę tanio, ale żeby sprzęt nie ograniczał możliwości tego co oferuje nadawca w tej konkretnie ofercie. Chodzi o to żeby nie wydać na taki modem za dużo biorąc pod uwagę równowagę między inwestycją a realnymi szybkościami, a jednocześnie sposobem korzystania z internetu. Myślę, że szybkość LTE/4G tak realnie to wystarczy tej osobie, ale jakby mogła korzystać z 5G, to czemu nie. Chodzi mi raczej o sprzęt maksymalnie do 250-300 zł.

W kontekście tego co napisałem, czy warto wydać kilkadziesiąt zł więcej na np. tego TP-LINK M7000
bo ma deklarowane 300 Mbps czy wystarczy najtańsze USB, jak np. ten ALCATEL Link Key 4G LTE.
 #1127780  autor: mp107
 05 lut 2022, 13:24
mm120 pisze:
05 lut 2022, 12:16
> 1. USB 2.0 śmiga do 480Mbps.

Czyli 5G. Ale w ich specyfikacji nie ma mowy o 5G.
Prędkość po USB nie ma NIC wspólnego z prędkością po sieci komórkowej, czy też ze standardem sieci komórkowej. Próba dedukcji w ten sposób jest błędna.
mm120 pisze:
05 lut 2022, 12:16
Czy np. Huawei E3372h-320 wyciągnie do 480Mbps? To dlaczego w specyfikacji jest do 150 Mbps?
Nie, liczy się "najwęższe gardło", tak jak na autostradach bywa - co z tego, że ograniczenie prędkości może być do 140 km/h skoro jest kilka kilometrów korku, więc efektywnie poruszamy się z prędkością np. 15 km/h?
Może opiszę to na przykładzie.
Huawei E3372h-320 podłączamy za pomocą USB 2.0, które jest w stanie osiągnąć maksymalną teoretyczną przepustowość na poziomie 480 Mb/s.
Z siecią komórkową ów modem potrafi się łączyć przez LTE kategorii 4, zatem osiągnie maksymalną teoretyczną prędkość pobierania 150 Mb/s.
Więc maksymalna teoretyczna prędkość pobierania danych przez ów modem to 150 Mb/s, bo aby połączyć się z Internetem nasze dane muszą "przejść" i przez USB, i przez łącze z siecią komórkową (w tym wypadku - LTE kategorii 4).
Jak to często w życiu bywa teoria teorią, a praktyka swoje.
Zatem owe maksimum 150 Mb/s to prędkość możliwa do uzyskania w warunkach laboratoryjnych: gdy masz jedyne urządzenie podłączone do stacji bazowej, nie ma żadnych zakłóceń, jakość sygnału masz idealną, itp.
W praktyce mamy do czynienia z szeregiem czynników, które obniżają w praktyce dostępną prędkość, przede wszystkim obciążenie stacji bazowej (pasmo częstotliwości jest współdzielone przez wszystkich użytkowników, więc w praktyce uzyskasz tylko jakąś część tego pasma, dostępną w danej chwili, a więc i część, a nie całość możliwej teoretycznie prędkości). Liczy się też oczywiście jakość sygnału, obecność lub brak zakłóceń i wiele innych czynników.
mm120 pisze:
05 lut 2022, 12:16
Szkoda, że w opisach w euro nie podają, czy obsługuje 5G.
Podają. Tylko te informacje trzeba "wyłuskać" z opisu lub z podanej specyfikacji.
mm120 pisze:
05 lut 2022, 12:16
Czy mam rozumieć, że jak jest podane Maks. prędkość do 300 Mbps, tak jak np. TP-LINK M7000, to on obsługuje 5G, a jak 150 Mbps to 4G?
Nie. Stadardu (4G/LTE, 5G) nie "wnioskujemy" z gołej prędkości. Musi być zaznaczona informacja o obsłudze 5G, 4G, itp. Przykładowo na stronie oferty TP-LINK M7000 w sklepie Euro jest informacja:
Typ sieci: 4G: FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8/B20 (2100/1800/850/2600/900/800 MHz), TDD-LTE B38/B40/B41 (2600/2300/2500 MHz), 3G: HSPA+/HSPA/UMTS: B1/B5/B8(2100/850/900 MHz
Te zapisy sugerują, że modem obsługuje 4G (LTE) i 3G. Dalej…
Standard bezprzewodowy 802.11b/g/n
Ten zapis sugeruje obsługę Wi-Fi w standardach 802.11b, 802.11g i 802.11n. 802.11n - czyli najnowszy z obsługiwanych przez owo urządzenie standardów Wi-Fi - obsługuje prędkość transferu do 300 Mb/s. Więc po samym Wi-Fi teoretycznie otrzymamy prędkość do 300 Mb/s. Ale przy korzystaniu z Internetu korzystamy z Wi-Fi i z sieci komórkowej naraz, a więc to ograniczenie łącza z siecią komórkową do 150 Mb/s jest najniższym (to "najwęższe gardło"), więc to ono będzie decydujące o maksymalnej prędkości transferu.
mm120 pisze:
05 lut 2022, 12:16
2. Może wiesz jakie szybkości są realnie osiągalne dla oferty Hejah 01, dla gęsto zaludnionego osiedla w Warszawie, gdzie pewnie dużo ludzi korzysta z tej sieci? Są jakieś mapy to pokazujące?
Żadna mapa tego nie pokaże. Jedynie przeprowadzone we własnym zakresie testy odpowiedzą na to pytanie. Bo obciążenia z mapy się nie wyczyta, a to bardzo istotny czynnik wpływający na to, jak w praktyce działa dana sieć w danej chwili. Dodatkowo obciążenie się zmienia w zależności od pory dnia (w nocy, gdy mało kto korzysta z Internetu często osiąga się wyższą prędkość; w dzień), kalendarza (w weekendy, święta więcej ludzi korzysta z Internetu, więc obciążenie rośnie, a prędkości spadają).
 #1127789  autor: mm120
 05 lut 2022, 17:37
Dziękuję za wyjaśnienie. Okazało się, że na karcie T-mobile w tym samym miejscu osiąga 86 Mbps pobieranie i 8,5 Mbps wysyłanie. Czyli wygląda na to, że realnie każdy modem 4G do 150 Mbps załatwia sprawę. Reszta to kwestia preferencji i sposobu korzystania.

Dodatkowe pytanie: czy w wypadku modemu D-Link DWR-921/EE, jak już się go raz skonfiguruje, wpisze hasła do wi-fi, itd., a potem wyłączy się go z prądu powiedzmy na weekend, to on utraci te ustawienia? Inaczej mówiąc, czy on musi być stale podłączony do kontaktu, żeby nie utracić ustawień? Chodzi o to, żeby osoba, która będzie z tego korzystała nie musiała robić tego sama.
 #1127795  autor: iphoneski
 05 lut 2022, 18:51
Nadal nie rozumiesz. To, że wyszło 86 mega nie oznacza, że modem 150 mega załatwia sprawę. Ten wynik mógł być (i najprawdopodobniej był) rezultatem agregacji, czyli połączenia prędkości z czterech pasm, czyli żeby to osiągnąć potrzebujesz modemu do 600 Mb/s. Modem do 150 pociągnie ci prędkość tylko z jednego pasma – podziel sobie 86 na 4. To oczywiście wyliczenie przykładowe (bo do tego dochodzą jeszcze inne parametry), żeby ci pokazać, że twoje myślenie w dalszym ciągu jest błędne.
 #1127796  autor: mm120
 05 lut 2022, 19:13
Przyznaję, że teraz to już rzeczywiście nic już nie rozumiem. Zapomniałem napisać, że to wynik pomiaru na telefonie. Założyłem, że na modemie da się osiągnąć tyle samo, co jest w zupełności wystarczające jak na potrzeby tej osoby.

Chcesz powiedzieć, że realna prędkość jaką oferują te modemy USB to około 20 Mbps?

To na jakie parametry mam patrzeć, żeby mieć wynik mniej więcej taki jak na telefonie?

Czy chodzi o to: 4G: FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8/B20 (2100/1800/850/2600/900/800 MHz), TDD-LTE B38/B40/B41 (2600/2300/2500 MHz)? W sumie te dane mi nic nie mówią, bo się nie znam na tych pasmach.

> żeby to osiągnąć potrzebujesz modemu do 600 Mb/s.

Zaraz, przecież nie kupię modemu za 1000 zł czy droższego żeby korzystać z takiego internetu jaki jest w tej ofercie. Zakładam, że w Heyah 01 na tym samym nadajniku jest taki sam jak w T-mobile.

Dodatkowe pytanie: czy korzystanie z telefonu jako modemu dzięki tethering na kablu USB jest bezpieczne? Czy telefon musi być zabezpieczony jakimś firewallem jak routery, czy system operacyjny, który udziela sygnału? Czy wystarczy firewall w postaci wbudowanej ochrony windows na laptopie?
 #1127799  autor: iphoneski
 05 lut 2022, 19:55
Parametr, na który musisz patrzeć to kategoria LTE. Z jednego pasma maksymalnie pociągniesz 150 mega i to jest kategoria czwarta (cat. 4), 2 pasma to 300 mega (cat. 6) i tak dalej. Ale to są teoretyczne prędkości maksymalne, więc zamiast na te prędkości patrzymy właśnie na kategorie (te caty), bo one pokazują z ilu pasm urządzenie może jednocześnie ssać internet. Najprościej sprawdź jaką kategorię ma telefon, z którego testowałeś i taki modem musisz mieć. I przypadkiem dotarłeś do meritum – porządny modem, z dobrą kategorią to spory wydatek i to się słabo opłaca, jeśli masz na przykład możliwość pociągnięcia kabla.
Co do udostępniania z telefonu nie odpowiem, bo korzystam z połączenia iPhone+Mac, więc nie muszę tego wiedzieć. Mogę ci jedynie powiedzieć, że takie udostępnianie strasznie niszczy baterię w telefonie, więc sam musisz zdecydować czy chcesz tak zakatować telefon.
 #1127801  autor: mm120
 05 lut 2022, 20:36
Wielkie dzięki. To teraz wiem na co zwrócić uwagę. Telefon, na którym sprawdzano to Samsung J5, LTE kat. 6, czyli jak piszą do 300 Mb/s.

Jestem zdziwiony, że stosunkowo niedrogi telefon ma takie parametry, plus wiele innych funkcji, a cenowo wychodzi podobnie, czasem taniej niż dedykowane urządzenie, które ma zdecydowanie mniej funkcji.
 #1127807  autor: iphoneski
 05 lut 2022, 21:12
Tak jest ze wszystkim - w pakiecie taniej. Aparat fotograficzny też wyjdzie więcej niż telefon z wbudowanym aparatem. W każdym razie teraz sobie poradzisz, skoro telefon z 6 pociągnął ok 80, to tani modem z 4 da pewnie coś ok 40, coś z wyższymi kategoriami przekroczy setkę itd.. Do opisywanych zastosowań Cat. 6 i te ok 80:90 mega to chyba dobry kompromis - 4 nie warto kupować, bo nadajniki są coraz bardziej obciążane, więc za rok:dwa z 40 zrobi się 20 albo i mniej, a jeśli z 80 po dwóch latach będzie 40 to do grzebania w sieci i tak będzie wystarczające.