DAJ CYNK
  • Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.
Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Wątek stworzony do rozmów na temat urządzeń do przesyłania transmisji danych każdej kategorii. Można tu również pisać o dodatkowych komponentach poprawiających pracę modemów i routerów.
 #1116314  autor: martin87
 11 maja 2021, 10:45
Mam lte bez limitowe oraz router Dlink 921 z modemem BroadMobi BM806U-E1 GSM/UMTS/LTE USB-mPCIe Module
(Qualcomm MDM 9225) na mpci. Jest to modem class 4.

Widzę że albo router albo modem nie wyrabiają z tą prędkością (nie testowałem jeszcze na laptopie z włożonym tym modemem). Natomiast na allegro nie widze za bardzo modemów na to złączę na klasy powyżej class 6. Głównie są to class 4. Nie widzę class 8.10,.12. One nie są produkowane czy mają wyłączność pod smartgony (redmi note 8t ma class 12 i działa to bardzo dobrze) ? Z modemami USB widzę że jest podobnie.
 #1116325  autor: mp107
 11 maja 2021, 18:18
martin87 pisze:
11 maja 2021, 10:45
na allegro nie widze za bardzo modemów na to złączę na klasy powyżej class 6. Głównie są to class 4. Nie widzę class 8.10,.12. One nie są produkowane czy mają wyłączność pod smartgony (redmi note 8t ma class 12 i działa to bardzo dobrze) ? Z modemami USB widzę że jest podobnie.
Wraz z odejściem od złącz miniPCIe i przejściem na M.2 w laptopach kilka lat temu rynek używanych modemów na miniPCIe zatrzymał się technologicznie praktycznie w tym samym momencie - stąd niewiele ofert stosunkowo nowocześniejszych kart WWAN LTE kategorii 6 i wyższych na Allegro. Aktualnie karty takie są produkowane wyłącznie z myślą o modemach, stąd mniejsza ich liczba na rynku wtórnym i stąd też wyższe ich ceny (chcąc taki kupić pozostało wybrać nowy, dość niszowy produkt). Same karty miniPCIe LTE z agregacją pasm jak najbardziej są dalej produkowane i dostępne, choć mam wrażenie, że i na rynku modemów powoli przechodzi się na złącze M.2.
Sam z tego samego powodu podczas upgrade'u karty WWAN w laptopie zdecydowałem się na zakup używanej karty WWAN w formacie M.2 (EM7455) i do tego adaptera M.2<->miniPCIe - bo koszt zakupu nowego modemu WWAN miniPCIe MC7455 wyniósłby przynajmniej 2-3 razy tyle.
martin87 pisze:
11 maja 2021, 10:45
na allegro nie widze za bardzo modemów na to złączę na klasy powyżej class 6. Głównie są to class 4. Nie widzę class 8.10,.12. … Z modemami USB widzę że jest podobnie.
Z tego, co czytałem, problem z modemami WWAN LTE z agregacją pasm polega na wyższym apetycie na energię, w skutek czego "zwykłe" USB 2.0 może nie dostarczać wystarczającej mocy.
 #1116341  autor: martin87
 12 maja 2021, 09:00
Ten router mam od 3 lat i ma on jeszcze miniPCI, są routery też z dwoma czy trzema złączami tego typu.
Czyli nie da się poprawić jakości internetu.

Mam też modem huawei E220 3G, który miał kabel USB na dwie wtyczki bo żarł energię.