DAJ CYNK
  • Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.
Dział poświęcony wyłącznie wyżej wymienionym urządzeniom oraz akcesoria tj. anteny wzmacniacze itd.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Wątek stworzony do rozmów na temat urządzeń do przesyłania transmisji danych każdej kategorii. Można tu również pisać o dodatkowych komponentach poprawiających pracę modemów i routerów.
 #1134059  autor: rafmik
 24 lip 2022, 22:13
​Mam internet po LTE z użyciem modemu zewnętrznego (ODU) w postaci Mikrotik RBLDFR&R11e-LTE6 (bez talerza LDF).

Wszystko działa wystarczająco ok, tylko nie mogę maksa wycisnąć z uploadu,

Na nadajniku BTS dostępne są pasma B3 i B20. Modem ma aktywowana obsługę B3 i B20, ale niestety zawsze jako primary band wchodzi B20, a B3 wchodzi na secondary. Powoduje to, że jest agregacja na download, ale znowu kanal upload idzie tylko po Primary Band - czyli B20 - czyli wolno. 

W momencie gdy w modemie ustawiam tylko pracę na B3 to wskakuje ono jako primary i upload na tym paśmie wzrasta x3 względem B20. Minus tego jest taki, że tracę przez brak agregacji kilka-kilkanaście Mbit downloadu z pasma B20.


Cel jest taki:

Primary band - B3

CA Band - B20

Jak to ogarnąć? Próbowałem już kombinacje razem z jednym użytkowników z forum Elektrody, ale niestety nie udało się rozwiązać problemu


 

Na starcie było tak:


Obrazek

Obrazek
 



 

To co zostało zrobione:


W trakcie prób został zaaktualizowany:

RouterOS z 6.49.6 na 7.4

Firmware modemu LTE z V025 na V033

 

 

Komendą z terminala wpisane:

/interface lte at-chat lte1 input="AT*Cell=2,3,,1474,136"

 

Czego efektem była odpowiedz z terminala:

[rafal@MikroTik] > /interface lte at-chat lte1 input="AT*Cell=2,3,,1474,136"
output: +CGEV: NW PDN DEACT 5

 

Efekt taki, że B3 skoczył na primary (więc upload od razu skoczył do góry x3), ale nie pojawia się wtedy agregacja z pasmem B20 jako CA band, mimo, że jest aktywowana w opcjach - wygląda to tak:

 

Obrazek

 

Obrazek


Na samym B3 speed testy są takie (upload znacząco wzrósł względem B20):



Obrazek



Czy ktoś wie jak ugryźć temat, żeby dorzucić B20 jako CA band? Zawsze to kilka Mbit downloadu więcej by było.