DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.

Moderator: Moderatorzy

 #837684  autor: Xy
 01 gru 2015, 19:04
Hej,
Zacznę mocno nietypowo jak na temat "poradźcie co wybrać".
Do napisania tego wątku skłoniły mnie przemyślenia po krótkim acz treściwym pobycie w Irlandii. Bawiłem tam równo tydzień i oczywiście wziąłem ze sobą aparat bo do tej pory nigdzie się bez niego nie ruszałem. Nawet na ciekawsze spacery po mieście.
Na Wyspy wybrałem się z zestawem Sony A200 + battery pack i Tamron 17-50 f/2.8. Zestaw robi bardzo dobre jakościowo zdjęcia, pozwala się wykazać fotograficznie, daje dużą frajdę przy robieniu zdjęć ale ma zasadniczą wadę: duży ciężar. I był to mój pierwszy wyjazd gdzie... nie zrobiłem ani jednego zdjęcia lustrzanką. Null, zero. Karta pamięci wyjechała i wróciła czysta. Powodem takiego stanu rzeczy jest właśnie masa urządzenia. Na prawdę nie uśmiechało mi się targać wszędzie aparatu ze sobą. W sklepie, w restauracji, podczas jazdy autobusem, pociągiem i samochodem po prostu przeszkadzał; nie miałem go gdzie umieścić. Wkładanie do plecaka i wyjmowanie aby zrobić zdjęcie także lekko mijało się z celem. Zauważyłem, że częściej aparat zostawiałem w domu niż brałem ze sobą. Wszystkie zdjęcia jakie przywiozłem wykonałem moim obecnym telefonem i małym Nikonem żony. Szybciej, łatwiej, telefon i aparat zawsze pod ręką. Doszedłem do wniosku, że lustrzanka jest bardzo fajna, daje pole do popisu ale na wycieczki to jest zbędny balast i zwykła "przeszkadzajka". Pomyśleć, że z tym zestawem przy szyi przeszedłem całe Tatry...
Pomyślałem, że chyba pora zacząć rozglądać się za czymś małym, zgrabnym, kieszonkowym. Za czymś, co uruchomi się tak szybko jak lustrzanka i pozwoli równie szybko strzelić zdjęcie, a równocześnie urządzonko schowam do kieszeni lub zawieszę na szyi i nie będzie to jak kamień.
Z foto-obiegu wypadłem jakiś czas temu więc chciałbym zasięgnąć rady co ewentualnie nabyć. Wstępne wymagania są mniej więcej następujące:

- mały i lekki
- kompakt lub z wymienną optyką (bezlusterkowiec)
- wysoka jakość zdjęć (odwzorowanie kolorów, brak lub minimalne aberracje i zniekształcenia, jak najmniejsze ziarno, brak efektu rozmydlania)
- bez szesnastu miliardów gigapikseli na matrycy o powierzchni główki od szpilki
- stabilizacja obrazu optyczna
- bez zbędnych bajerów typu GPS, WiFi, nagrywanie filmów, itd...
- Obowiązkowo nastawienia P, A, S, M + może kilka programów tematycznych
- marka dowolna ale: aparat musi mieć dobre zaplecze akcesoriów w rozsądnych cenach. Mam Sony Alfę, a tu z akcesoriami jest różnie / tak sobie
- cena adekwatna do jakości sprzętu i zdjęć. Jednak nie zapłacę tyle ile za niezłe, używane auto.
- mile widziany odchylany ekran

Nie wiem na co jeszcze zwracać uwagę. Chcę aby sprzęt służył mi wiele lat. Wydając sporo pieniążków nie chciałbym wtopić w jakieś szajse.
Jestem osobnikiem do niedawna wyznającym zasadę, że "prawdziwa fotografia to tylko lustrzanka". Ale jak patrzę co potrafią te małe gie... to dochodzę do wniosku, że pora radykalnie zmienić swoje poglądy i zacząć rozglądać się za czymś, co pozwoli mi robić zdjęcia przynajmniej tak dobre jak stare lustro.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #837692  autor: maniek89
 01 gru 2015, 19:25
A coś wielkości kompaktu z wymiennymi obiektywami? Są teraz takie hybrydy.
 #837694  autor: Xy
 01 gru 2015, 19:35
maniek89 pisze:A coś wielkości kompaktu z wymiennymi obiektywami? Są teraz takie hybrydy.
Xy pisze:- kompakt lub z wymienną optyką (bezlusterkowiec)
Ekhem... ;-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #837737  autor: stypulkovski
 01 gru 2015, 21:57
To jest niekończąca się opowieść, serio.

1. Co oznacza "sporo pieniążków"? 1000? 2000? 5000?
2. Czy zamierzasz nagrywać wideo?
3. Jaka lustrzanka jest punktem odniesienia? Nikon... i co dalej?
4. W bezlusterkowcach optyczna stabilizacja jest tylko w kitach każdego systemu (z nielicznymi wyjątkami) i stałkach Sony.

Przykładowo w zależności od priorytetów:

Olympus OMD EM-5/PL-5 + kit + obiektyw 14/2.5 lub 20/1.7 (stabilizacja w korpusie)
Samsung NX500/NX300/NX3000 + kit + 30/2.0
Panasonic G6 + obiektyw jw.
Sony A3000/A6000 + kit + obiektyw 20/2.8 lub 50/1.8 (ten drugi z optyczną stabilizacją)
Sony RX100 III, Panasonic LX100/FZ1000 - kompakty.
 #837743  autor: Xy
 01 gru 2015, 22:11
1. 2000 zł. Maksymalnie 2500 bez naginania budżetu (na dzień dzisiejszy)
2. To zostało podane w moich wymaganiach ;-)
3. Moja Sony zakupiona w 2008 roku. Chciałem rozbudować szklarnię ale to Sony więc akcesoriów jak na lekarstwo. Lubię ten aparat mimo wieeeelu (jak na dzisiejsze czasy) niedociągnięć. Lustrzanka punktem odniesienia jako takim nie jest...
4. A to dobrze wiedzieć :-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #837749  autor: stypulkovski
 01 gru 2015, 22:34
Co do filmów - to i tak jest wszędzie, tylko pytałem, bo różne aparaty radzą sobie z tym lepiej/gorzej. Nie ma sensu kupować aparatu tej klasy z samym kitem. Już prędzej poszedłbym w zaawansowany kompakt z dobrym światłem. Swoją drogą, jakie ogniskowe preferujesz?

Ja mam takie zdanie, że miniaturyzacja też powinna mieć swoje granice. Lustrzanki rozmiarowo to zło, ale płytkie gripy typu NX300, A5000 czy E-PL5 średnio mi pasują, a ja z tych dolnych centyli jestem. Rozsądny kompromis dla mnie to ogripowane Panasoniki, Sony A3000 (choć to już troszkę duże).

Jeśli to nie przeszkadza, to poszedłbym w E-PL5/6.
Najlepsze osiągi fotograficzne w tej cenie. Nie sprawia wrażenia mega solidnego, ale jakość zdjęć to rewelacja + starczy na przyzwoitą stałkę. Szklarnia chyba najlepsza z bezlusterkowców. Nie ma stabilizowanych stałek, ale jest stabilizacja w korpusie - lepiej taka niż żadna. Może mniej efektywna, ale działa z każdym obiektywem, nawet z manualami - jak chcesz się bawić w M42/Hexanony/Canony FD, to hulaj dusza. Ale to nie dla każdego.

LX100 przekracza budżet, a szkoda.
Inna sprawa, że co bym nie polecił, to będzie przeskok pod względem jakości z A200, więc można skoncentrować się na szkłach zamiast korpusu.
 #837828  autor: Xy
 02 gru 2015, 12:19
Podałeś konkretne modele, o to mi chodziło :-) A także o inne kwestie, które poruszyłeś.
Ogniskowe, jakie preferuję. Jest ich kilka. Lubię szeroki kąt wpadający w rybie oko. Do zabawy bardzo ciekawa szklarnia. Oczywiście nie na co dzień. Portertówki 50 mm, 85 mm także są przeze mnie mile widziane. No i długaśne lufy powyżej 200 mm. Bardzo nie pasują mi tzw. obiektywy wakacyjne typu 18 - 300 mm. Jeśli już zmienna ogniskowa to coś jak mój Tamron czyli 17 - 50 mm. Stałe światełko mile widziane ;-)
I tu rozbija się wszystko o "obiektywownię". Czy do Sony jest ich dużo? Jest w czym wybierać? Jakie zaplecze słoików ma Panasonic, Olympus czy Nikon? Jeśli wszystkie marki mają dobrze rozbudowane zaplecze szkieł i akcesoriów to nie ma sensu się pałować nad jakąś jedynie słuszną marką
Z bagnetem M42 mam tylko dwa szkła. Standardowy Helios z Zenita E i Jupiter 200 mm f/4. Plus przelotka M42 > Sony A.
Skoro mówisz, że czegokolwiek bym nie wybrał to będzie mega skok względem A200... Ale niech to będzie coś, co będzie dobre przez dłuższy czas ;-)
Aha, i niech leży w ręce jakoś uczciwie. Minimalny grip wymagany. I niech to nie będzie proteza jak w Sony A230.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #837842  autor: stypulkovski
 02 gru 2015, 13:09
Z ogripowanych: Panasonic G6. NX30 od Samsunga przekroczy budżet, a Sony A3000 to niska półka z bardzo słabym ekranem.
Inna sprawa, że wszystkie radzą sobie gorzej od E-PL6...

Więcej szkieł niż Sony ma M4/3 (wspólny system Olympusa i Panasonica). Z racji większego cropa (2x zamiast 1.5 w APS-C) łatwiej dostać coś z dolnego zakresu. Inna sprawa, że dla mnie wszystko powyżej 85mm dla pełnej klatki mogłoby nie istnieć. ;)
Dla twoich potrzeb spróbowałbym taki zestaw poskładać:

Panasonic G6 (może być z kitem, nie musi) + Panasonic 42.5/1.7 (stabilizowana optycznie) lub Olympus 45/1.8 (świetna, ale bez stabilizacji).
Później poszukałbym 100-300/4.0-5.6 (też ze stabilizacją) lub manualnego fisha Samyanga 7.5/3.5. Opcjonalnie jakiś "półszeroki" naleśnik typu 14/2.5 czy 20/1.7.
 #837993  autor: Xy
 03 gru 2015, 08:08
Patrzę na tego Olka E-PL6 i widzę, że jest całkiem do rzeczy. Plusem jest system wspólny z Panasonikiem, a co za tym idzie także bogata oferta słoików. To dla mnie ważna zaleta. Cena to około 1900 zł czyli w momencie gdy będę nabywał aparat może jeszcze lekko spadnie. Lub pojawi się godny następca. Budżet akceptowalny jeżeli aparat będzie mi służył przynajmniej tak długo jak obecne lusterko Sony i nie zepsuje się ;-)
Szklarnia z uwagi na budżet nie będzie rozbudowana od razu ale patrzę na to przyszłościowo.
Powtórzę to jak mantrę ale mój kolejny aparat musi mieć dobre zaplecze obiektywów i akcesoriów. Nie interesują mnie sprzęty, do których jest niewiele dodatków. Zwracam na to uwagę ponieważ po trzykroć wtopiłem z nietypowymi rzeczami i teraz jestem ostrożny. Pierwsza to Sony Alfa 200. Aparat w zasadzie bardzo dobry i nie narzekam na niego po dziś dzień ale irytuje gdy wszyscy kupują to, co chcą, a ja kupuję to, co jest. Szklarnia Nikona i Canona jest nieporównywalnie bardziej bogata niż z mocowaniem Sony A / Minolty A. Do tego dochodzą także gripy i lampy błyskowe (takowej nigdy niestety nie posiadałem). Kolejna wtopa to Nokia Lumia. Temat szeroko przeze mnie opisywany, a bolączka to mizerna oferta aplikacji, zaś dostępne to w większości protezy lub niskiej jakości zamienniki. Sam telefon działa po dziś dzień ale do zaawansowanych czynności biorę coś z Andro. Trzecia porażka zakupowa to samochód. Genialny hydrolot Citroen Xantia. Auto kosmicznie wygodne (400 km trasy bez postoju i nic nie boli poza pęcherzem), bardzo ładne, doskonale zaprojektowane, bardzo bogato wyposażone, niezwykle pojemne (ponad 600 kilo glazury za jednym razem + 2 osoby + pełny bak paliwa) i oszczędne (max 5,5 litra gnojówki na 100 kilometrów). Minus to absolutny brak czegokolwiek, szczególnie do hydrauliki. Jeśli już coś znajdę to jest to część używana i kosztująca zdecydowanie za dużo (wahacz ponad 200 zł, gdzie aluminiowy do Audi niewiele powyżej 100 zł). Części do Xantii nie kupowałem tylko zdobywałem jak dobra luksusowe za komuny. Mechanik ogarniający te auta mieszkał 60 km ode mnie. Tak więc bardzo uciążliwa zabawa. Jako auto na niedziele i święta dla pasjonata jak najbardziej. Ale nie jako "daily car".
I dlatego teraz chcę coś typowego. Bez zabawy w polowanie na części, akcesoria... Mam już powyżej kokardy zastanawiania się "czy będzie pasowało", "czy gdzieś kupię", "czemu takie drogie", "a tego pewnie nie będzie", "może kolega za granicą mi coś poszuka i kupi". Po prostu nie uznaję już półśrodków. Albo bardzo dobrze z tak samo dobrym zapleczem albo wcale :-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #838125  autor: stypulkovski
 03 gru 2015, 20:52
Xy pisze:Powtórzę to jak mantrę ale mój kolejny aparat musi mieć dobre zaplecze obiektywów i akcesoriów. Nie interesują mnie sprzęty, do których jest niewiele dodatków.
To jest na przykład powód, który wiele osób odciąga od systemu NX Samsunga. W ogóle są plotki, że mają zwinąć biznes lub ma to przejąć Nikon. Do tego czasu ciekawe sprzęty (NX500 <3), ale na niektóre obiektywy chociażby na Allegro trzeba czekać.

Wątpię w to, by MFT się rozpadło. Już prędzej obstawiałbym (niepoparty niczym luźny strzał), że Sony by odeszło od Nexa i APS-C na rzecz pełnoklatkowych A-siódemek.
Reszta systemów bezlusterkowych to raczej margines.

Z drugiej strony do takiego OMD E-M5 można dokupić chociażby grip, a z E-PL6 ciężko z tym. To już nie tyle jest kwestia systemu jako takiego, co oferty konkretnego producenta.
 #945931  autor: piotrzet
 18 sie 2017, 18:49
Chcesz porządnego kompakta to Sony RX100 matryca 1 cal całkiem spoko zdjęcia wybierz ten na który masz kasę najlepiej opłacalny jest Mark 4 ale inne tak samo są dobre

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #947631  autor: marena
 28 sie 2017, 10:46
Hmm, widzę sporo rad, ale na moje to średnio pomocne. Ja mam w planach zakup lustrzanki tak do 2 tys, może ciut więcej i też się rozglądam co i jak.