DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.

 #282853  autor: Sirmark
 13 sie 2008, 22:31
Forest pisze:Ja tam też nie oddam bo igła za gruba :lol: Po za tym denerwuje mnie to jak wiem, że ktoś na tym zarabia kupe szmalu bo tak na prawdę to nie szpital pobiera krew tylko firma, która później sprzedaje tą krew szpitalowi to na takiej zasadzie działa
sorry, ale takie podejscie jest glupie.. :shock:
Zdajesz sobie sprawe ile kosztuje "obrobienie" takiej krwi, aby nadawala sie do transfuzji?
woreczek na krew (chyba cos kole 150 zl), maszyna, odczynniki do badan itp. O tym ze ludziom trzeba zaplacic nawet nie wspomne.

Pojscie do lekarza nie jest bezplatne. Szpital, ktory kupuje te krew to tez jest firma; kazda usluga jest odpowiednio rozliczana, za co NFZ placi.

Przy takim podejsciu to modl sie, abys nie potrzebowal krwi. Dzis wlasnie widzialem reportaz, gdzie w ktoryms wojewodztwie krwi mieli tylko tyle ze wydawali je do przypadkow ratujacych zycie.. Nie pamietam dokladnie o ktorej mowili, ale 0 Rh+ mieli na stanie tylko 5 jednostek, czyli praktycznie dla jednej osoby.

Jak w kazde wakacje drastycznie brakuje krwi. Dlatego kto moze powinien sie przelamac i pojsc oddac. I nie tworzyc jakis teorii ze ktos na tym zarabia, tylko myslec, ze ta krew ratuje komus zycie, a bym moze kiedys i Tobie bedzie potrzebna.

--
Masz juz 18 lat? Oddaj Krew

 #282938  autor: kowcio
 14 sie 2008, 12:40
SirmarK pisze:Przy takim podejsciu to modl sie, abys nie potrzebowal krwi. Dzis wlasnie widzialem reportaz, gdzie w ktoryms wojewodztwie krwi mieli tylko tyle ze wydawali je do przypadkow ratujacych zycie.. Nie pamietam dokladnie o ktorej mowili, ale 0 Rh+ mieli na stanie tylko 5 jednostek, czyli praktycznie dla jednej osoby.
Też to widziałem. Chyba to było we Wrocławiu.

Niestety, jak ktoś może (jest zdrowy), to powinien oddawać krew. Szczególnie przed wakacjami (i w wakacje), zaczynają się wyjazdy- co za tym idzie, ogromne ilości wypadków.
Ile ludzi można uratować oddając krew. To powinno każdego zmobilizować. Wdzięczność (choć niewidzialna) pozostaje do końca życia.

 #290897  autor: Alquana
 03 paź 2008, 18:46
Bardzo chciałam oddawać krew - nie boję się igieł, nie choruję, zawsze jestem "czysta" - ale niestety, przy badaniu okazało się, że mam zwyczajnie za cienkie, za małe żyły...dlatego też sporo kobiet nie oddaje krwi, nie mają fizycznych warunków.
Cóż, ponoszę trochę ciężkich siatek, może jakieś żyły się wykształcą ;]

Siemens C35i --> Alcatel OT 311 --> Nokia 6310 --> Nokia 7370

 #334183  autor: Pytlusek
 09 maja 2009, 00:36
Uwaga zbliząja sie wakacje proponuje odświerzyc temat

"Vista error ' warrning, keyboard not found. press any key to continue... '"

 #334300  autor: ciapus
 09 maja 2009, 17:51
A ja mam inne pytanie ile teraz kosztuje badanie krwi na grupę krwi??? Bo ma w papierach 0 tylko zawsze mi mówiono ze 0+ a chce sprawdzić jak to załatwić???

 #334338  autor: hettman
 09 maja 2009, 21:11
ciapus pisze:mówiono ze 0+ a chce sprawdzić jak to załatwić???
-oddaj krew to dowiesz sie za darmo jak tez to ze dowiesz sie czy nie masz hiv,zoltaczki,jaki cukier i hemoglobina :-D

 #334345  autor: jablo
 09 maja 2009, 21:36
W punkcie krwiodawstwa gdzie oddaje krew ustalenie grupy kosztuje ok 60 złotych. No chyba że zdecydujesz się oddać, wtedy masz za darmo

 #334375  autor: hettman
 09 maja 2009, 23:11
jablo pisze:wtedy masz za darmo
nie zapominajmy o CZEKOLADZIE :!: ( w katowicach dawali taka jakiej nie mozna bylo kupic w sklepie i mozna bylo podmienic mleczna na orzechowa :-D ) A tak na serio:oddawajcie krew bo moze kiedys Wam bedzie trzeba :roll:

 #334458  autor: thonka
 10 maja 2009, 13:48
bylem z rok temu na wstepnych badaniach czy sie nadaje.
po pobraniu tego malego pojemniczka bylo nawet ok. chwile pozniej czulem sie jakby ktos ze mnie wyssal cala energie. przez 5 minut lezalem przy otwartym oknie tak mnie oslabilo.
zalapalem sie na goraca czekolade i powiedzieli mi, zeby raczej nie probowac sie bawic w oddawanie krwi skoro reakcja organizmu na 'takie' pobranie byla tak drastyczna...

moze kiedys, teraz mam lekki dystans.

Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchet

 #364360  autor: tajniak
 11 paź 2009, 22:41
Ja powiem tylko, że za honorowe oddanie 15 (kobiety) lub 25 (mężczyźni) litrów krwi MPK wrocławskie daje bezpłatny bilet. :D

 #366348  autor: Worczynski
 24 paź 2009, 10:24
A tam bilet, tylko czekolada wam w głowie;D Ja już się uzależniłem od oddawania i co trzy miesiące dla zdrowotności lecę oddać:) Może jeszcze dostane jakiś papier z honorowych, za kilkadziesiąt lat:)

Jazz do łez:)

 #373473  autor: Maq
 04 gru 2009, 23:22
tajniak pisze:Ja powiem tylko, że za honorowe oddanie 15 (kobiety) lub 25 (mężczyźni) litrów krwi MPK wrocławskie daje bezpłatny bilet. :D
Eee, aż tyle, ja mam dopiero 4,2litra :cry:, a staram się oddawać w miarę regularnie od nieco ponad 2 lat.
Btw. w RCKiK Wrocław dają 12 czekolad przy separacji :P no i można oddawać częściej niż krew pełną :P Ostatnio pierwszy raz poszedłem na płytki krwi i jakoś tak dziwnie było leżeć tą godzinę, no ale cóż. Co najbardziej mnie dobiło, to w pokoju naprzeciw (oddawanie krwi pełnej) były 2 młode niczego sobie pielęgniarki :P (na które można było tylko spoglądać przez szybę w drzwiach), a u mnie tylko jakieś takie podstarzałe :|

Plus -> Idea -> Plus -> mBank Mobile -> Lyca Mobile
Siemens C35i -> C60 --> Nokia 6030 --> Siemens S65 -> M75 --> Samsung L760 -> i5700 --> Motorola Defy+ -> Motorola Moto G
iPlus 20GB & Neo VDSL 80Mbits

 #374100  autor: Sirmark
 09 gru 2009, 00:51
thonka pisze:zalapalem sie na goraca czekolade i powiedzieli mi, zeby raczej nie probowac sie bawic w oddawanie krwi skoro reakcja organizmu na 'takie' pobranie byla tak drastyczna...
To jakies malo powazne osoby. Przy pierwszym oddaniu zdarza sie taka reakcja. To jest taki stres organizmu. Osobiscie tez to mialem, a teaz mam juz
oddanych ponad 36 litrow.
Maq pisze:Ostatnio pierwszy raz poszedłem na płytki krwi i jakoś tak dziwnie było leżeć tą godzinę, no ale cóż.
ja ostatnio tez oddaje plytki i chodze do miesiac. Okazuje sie, ze sporo tych plytek potrzebuja.

--
Masz juz 18 lat? Oddaj Krew

 #374182  autor: Worczynski
 09 gru 2009, 17:08
Sirmark albo Maq, o co chodzi z tymi płytkami? Bo jak ja chodzę to oddaje krew i w ogóle nigdy nie interesowałem się podziałem, co i jak...

Jazz do łez:)

 #374328  autor: Vieslav
 10 gru 2009, 14:37
Płytki to tylko jeden ze składników krwi obwodowej odpowiedzialny za krzepnięcie. Przy oddawaniu podłączają cię do takiej specjalnej maszyny - separatora, aby oddzielić płytki od reszty składników krwi. Płytki sobie "zabierają" a reszta krwi wraca z powrotem do twojego organizmu. Piszę tylko od strony teoretycznej, sam nigdy nie oddawałem. Po prostu boje się; zawsze jest ten 0,1% ryzyka, bo krew przelatuje przez ten separator. Nikogo nie zniechęcam! Po prostu sam jeszcze się nie przełamałem, aby to zrobić, takie zboczenie zawodowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo :P .
Ja mam pytanie do oddających: czas pomiędzy oddaniem płytek liczy się niezależnie od tego, jaki upływa od oddania krwi i mogę oddawać płytki co miesiąc a potem od razu krew? Czy jest to połączone?

 #374564  autor: Sirmark
 12 gru 2009, 02:59
Vieslav pisze:Po prostu boje się; zawsze jest ten 0,1% ryzyka, bo krew przelatuje przez ten separator. Nikogo nie zniechęcam! Po prostu sam jeszcze się nie przełamałem, aby to zrobić, takie zboczenie zawodowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo
Ja tam zawsze powtarzam dwa zdania.
1. Pomysl, ze Twoja krew realnie moze komus uratowac zycie <- mnie cieszy taka swiadomosc.
2. Pomysl, ze kiedys Ty mozesz potrzebowac czyjejs krwi <- i wtedy lepiej, aby ten ktos sie nie zastanawial.
Vieslav pisze:Ja mam pytanie do oddających: czas pomiędzy oddaniem płytek liczy się niezależnie od tego, jaki upływa od oddania krwi i mogę oddawać płytki co miesiąc a potem od razu krew? Czy jest to połączone?
nie do konca zrozumielem.. Ale powiem tak.. moge sie oczywiscie mylic, ale na logike, jak oddasz pelna krew to musisz odczekac 2 m-c, aby cos oddac. Teoretycznie plytki moglbys juz po miesiacu, ale mysle, ze kontrola by na to nie pozwolila.

--
Masz juz 18 lat? Oddaj Krew

 #374675  autor: Vieslav
 12 gru 2009, 21:44
Wiem, że takie zdarzenia można na palcach jednej ręki policzyć, ale jakoś wolę oddawać pełną krew. Krwi chyba bardziej brakuje, o płytkach jakoś niewiele się mówi.

 #374975  autor: Sirmark
 14 gru 2009, 22:06
Vieslav pisze:Wiem, że takie zdarzenia można na palcach jednej ręki policzyć, ale jakoś wolę oddawać pełną krew. Krwi chyba bardziej brakuje, o płytkach jakoś niewiele się mówi.
brakuje roznych rzeczy w roznym czasie.
Ale ja wcale nie mam zamiaru cie namawiac na separator. Oddac pelna krew, wazne zeby oddac cokolwiek.

--
Masz juz 18 lat? Oddaj Krew

 #389648  autor: user_delete5
 24 lut 2010, 19:06
Mam takie pytanie odnośnie pobierania krwi: Wielokrotnie juz miałem robiona morfologie i OB(jesli OB ma coś wspolnego z krwia ofc) i zawsze miałem wyniki wyśmienite(wyniki zawsze po środku "wytycznych") i tu sie nasuwa moje pytanie: czy podczas tych badań miałem tez krew badana pod kątem wirusów? i czy poziom moich pałeczek wątrobowych moze wskazywać ze np nie mam WZW typ. C?

Przyznam ze własnie obawa ze "mi coś znajda" powstrzymuje mnie od oddania honorowego krwi :(

 #389836  autor: Vieslav
 25 lut 2010, 18:29
Nie, podczas morfologii nie wykonuje się badań wirusowych. Takie robi się oddzielnie. (tak dla twej wiadomości: OB to szybkość opadania czerwonych krwinek).
Przyznam ze własnie obawa ze "mi coś znajda" powstrzymuje mnie od oddania honorowego krwi
Chyba lepiej, jeśli w porę coś znajdą niż jakbyś miał to nosić długi czas, szkodząc sobie, narażając się na powikłania i zarażając innych.