DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.

Moderator: Moderatorzy

 #1112686  autor: Wrynona
 02 mar 2021, 17:44
Ktoś mi powiedział, że haker może umieścić ukryty link w zdjęciu które do kogoś wysłał, tak że jak się kliknie żeby powiększyć zdjęcie to wtedy jest się zhakowanym. To prawda?
 #1112764  autor: HappyBoy
 03 mar 2021, 22:55
W zdjęciu linku nie umieści. Można spreparować plik który będzie wyglądał jak zdjęcie ale będzie aplikacją.
Przy uruchomieniu nie otworzy się zdjęcie a włączysz robaka/wirusa.
 #1112765  autor: Wrynona
 03 mar 2021, 23:22
Czyli kiedy ktoś mi wyśle taki plik wyglądający jak zdjęcie np. w DM na Instagramie i ja kliknę żeby je powiększyć, to mogę włączyć wirusa nawet o tym nie wiedząc?
 #1112766  autor: Remington
 04 mar 2021, 00:03
Pliki bmp, gif i jpg potrafią być zainfekowane, a ich odpalenie przez program zawierający lukę może aktywować wirusa.

Więcej tutaj: https://ccm.net/faq/384-myth-a-jpeg-fil ... in-a-virus

Czyli złośliwy kod zaszyty w zdjęciu musi pasować do podatności danej aplikacji zdjęciowej, inaczej kod nie zadziała.

Dlatego tak ważne są aktualizacje.
 #1112809  autor: Wrynona
 04 mar 2021, 14:57
Czyli jak nie mam zaktualizowanej apki Instagrama i kliknę na zdjęcie, które mi ktoś wysłał w prywatnych wiadomościach w celu powiększenia go (nie pobrania), to jest szansa że zostanę zhakowana?
 #1112810  autor: Remington
 04 mar 2021, 15:35
Jeśli apka ma lukę, ona otwiera plik i ma on złośliwy kod dopasowany do tej właśnie luki to tak.

Nie wiem jednak jak działa ta aplikacja czy ona wysyła zdjęcia p2p czyli dostajesz dokładnie ten sam plik co wysłał nadawca czy też tak samo wyglądający obraz, lecz w zupełnie nowym obrobionym (skompresowanym, otagowanym i może wyczyszczonym z wszelkiego dodatkowego kodu) pliku.