DAJ CYNK
  • Dział stworzony z myślą o użytkownikach, którzy poszukują odpowiednich rozwiązań lub sami chcą się podzielić opinią o różnych aplikacjach.
Dział stworzony z myślą o użytkownikach, którzy poszukują odpowiednich rozwiązań lub sami chcą się podzielić opinią o różnych aplikacjach.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: W tytule nowego postu proszę podać system, dla którego ma być dana aplikacja oraz przeznaczenie w trzech krótkich słowach np. Android [ SPORT/SIŁOWNIA/POMIAR]. Zasada obowiązuje do każdej dziedziny, niezależnie od przeznaczenia aplikacji oraz tego czy jej potrzebujemy czy też polecamy.

Ile aplikacji (z wyjątkiem fabrycznych) ma dostęp do listy Kontaktów w twoim telefonie?

Żadna
1
17%
1-5
5
83%
5-10
Brak głosów
0%
ponad 10
Brak głosów
0%
 #1110970  autor: Remington
 01 lut 2021, 12:31
Artykuły o alternatywach dla Whatsappa jako złodzieja prywatności nakłoniły mnie do przemyśleń. Otóż tyle mówi się o prywatności i szyfrowaniu konwersacji, a nikt nie wspomina o prywatności kontaktów, do których użytkownicy dają tym aplikacjim dostęp bez większego zastanowienia. Poniżej mój komentarz z portalu, chętnie poznałbym i Wasze przemyślenia na ten temat (włączam też ankietę).

Whatsapp, Viber, Telegram, Signal i wszystkie podobne - ile procent (a może promili) ludzi nie daje im dostępu do swojej listy kontaków?

Rozmów nie podsłuchują, ale dzięki dostępowi do kontaktów i tak dużo wiedzą. Posiadają wiedzę kogo mamy w kontaktach, mają dostęp do nazwy i wszystkich atrybutów danej osoby (nawet jeśli nie korzysta z ich uslugi), wiedzą też z kim piszemy. Po numerach mogą matchować osoby między sobą określając ich sieć powiązań - kontaktów i znajomości.

Dajmy na to, że Leszek ma w swojej książce prywatny nr do rzecznika UKE, albo wręcz do prezydenta, to i Telegram ten numer uzyska (windując rating tego kontaktu danymi wszystkich innych użytkowników mających go w swoich telefonach) nawet jeśli tamten nawet o tym komunikatorze nie słyszał.
 #1110976  autor: forum_tg
 01 lut 2021, 13:27
WhatsApp to (prawdopodobnie) najpopularniejszy komunikator. Opiera się na numerach, więc brak dostępu do kontaktów ogranicza jego możliwości.
Staram się możliwie jak najlepiej dbać o swoją prywatność, więc pilnuje na co daje zgodę apkom.
 #1110980  autor: Remington
 01 lut 2021, 14:17
No właśnie, gorsza funkcjonalność bez dostępu do kontaktów. Czyli mówiąc wprost: coś za coś - dostajemy usługę w zamian za nieograniczoną możliwość zbierania danych z naszej książki telefonicznej.

Jeśli nawet prywatny numer prezydenta miałbym zapisany jako AD, to kilkadziesiąt innych osób miałoby go nazwanego bardziej precyzyjnie. To miałem na myśli pisząc o ratingu, na bazie powtarzania się numerów w wielu książkach szczególnie takich osób, które wpisów nie maskują.

Rzecz w ogóle rozszerza się nie tylko na komunikatory, ale i wszystkie synchronizacje w chmurze.

Później taka firma może te dane dowolnie obrabiać, przekazywać innym firmom czy służbom.
 #1110990  autor: iphoneski
 01 lut 2021, 18:11
Pytanie czy sam prezydent nie ma swojego prywatnego numeru podłączonego do komunikatora ;)
A co do tematu to ja na ten dostęp zezwalam właśnie po to, by widzieć jakie osoby z danego komunikatora korzystają i czy mogę im tam coś wysłać czy nie. Ogólnie ostatnio jakaś dziwna moda nastała i teraz zamiast prześcigać się na fryzury albo kolczyki w dziwnych miejscach ciała ludzie jakiejś manii prześladowczej dostają. Ja od początku wiedziałem, że te wszystkie darmowe serwisy, należące do gigantów zbierają moje dane, gdzieś je chowają a potem pewnie wykorzystują.
 #1111224  autor: mp107
 06 lut 2021, 11:58
Dla mnie samo wymaganie podania własnego numeru telefonu w komunikatorze sprawia, że traktuję go jako nie szanującego prywatności. Nie wspominając o liście kontaktów. Użytkownik powinien mieć w tym względzie wybór. Niestety, wiele komunikatorów wręcz bazuje na numerze telefonu jako unikalnym identyfikatorze użytkownika, co sprawia, że jedyny wybór jaki mamy to korzystać z danego komunikatora lub nie korzystać, bez opcji pośrednich. Dlatego ja z tak skonstruowanych komunikatorów nie korzystam.