DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy smartfonów marki Xiaomi i pochodnych (Redmi, POCO) oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy smartfonów marki Xiaomi i pochodnych (Redmi, POCO) oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Dział poświęcony w całości na produkty firmy Xiaomi.
 #1095030  autor: mp107
 11 maja 2020, 22:07
marcin19883 pisze:
11 maja 2020, 15:23
mp107 pisze:
11 maja 2020, 12:43
Kwestia wsparcia (lub jego utraty) w większości sytuacji jest związana z zainteresowaniem (lub jego utratą) konkretnego dewelopera w pracy nad tym
Jeśli nie masz oficjalnego wspracia, to nad modelem pracuje jedna osoba. Jeśli wsparcie jest, to nawet kilku. Ja na swoim RN7 mam kilku.
Bywa z tym różnie. I nad oficjalnym portem pod dane urządzenie może pracować jedna osoba, i wielu nad nieoficjalnym. Historię dodawania i zaprzestawania wspierania poszczególnych urządzeń można podejrzeć np. tutaj. Bywają przypadki, gdy urządzenie zostaje pozbawione oficjalnego statusu, bo deweloper traci możliwość poświęcania temu niezbędnej ilości czasu, środków, czy sprzętu.
marcin19883 pisze:
11 maja 2020, 15:23
A poza tym dochodzą kwestie związane z kernelem, który jest na bierząco wspierany. A w nieoficjalnym urzadzeniu może stać w miejscu i mieć bugi. Musisz patrzeć również na repozytoria na github. Nie raz testowałem ten sam rom nieoficjalny i wydajność była gorsza.
Tak niestety też bywa, z wielu przyczyn, niekoniecznie umiejętności dewelopera. Do tego ciut szerzej odniosłem się (naj)niżej. Czasami producent sprzętu potrafi "napsuć krwi", jak to zrobił Huawei, odbierając możliwość odblokowania bootloadera na już zakupionych przez użytkowników urządzeniach po 60 dniach od daty ogłoszenia decyzji.
mirekK pisze:
11 maja 2020, 16:34
Co do aktualizacji to trochę dziwne, bo llinux uzupełnia się w końcu niewielkimi łatkami, podobnie jak windows.
No niestety, o ile się nie mylę, to na początku odrzucono taką możliwość ze względu na chęć zachowania "nietykalności" partycji /system, aby wszelkie malware miało możliwie mocno utrudniony dostęp do mechanizmów, które mogłyby mu pozwolić na "przetrwanie" przywrócenia ustawień fabrycznych. Dopiero później zaczęła przeważać potrzeba dostarczenia bardziej elastycznego mechanizmu aktualizacji, w połączeniu ze stopniowym dodawaniem kolejnych mechanizmów bezpieczeństwa (m.in. SELinux), których zastosowanie stopniowo marginalizuje znaczenie wspomnianego podejścia "tylko do odczytu".
mirekK pisze:
11 maja 2020, 16:34
Osobiście po przetestowaniu kilku różnej maści romów i bardzo słabego lub czasmi żadnego kontatku z dewloperem postawnowiłem pozostać na stałe przy LoS. Wiadomo, że to mocno ogranicza wybór sprzętu:
https://download.lineageos.org/
ale zawsze coś się znajdzie. Poza tym regularnie dochodzą nowsze urządzenia, które sa już jakiś czas na rynku. Być może też zdrowo myślący i nie jarający się deweloper w przeciwieństwie do "małoletnich deweloperów z Indii" wpierw przyjrzy się jak dany model funkcjonuje na rynku a dopiero po pozytywnym odbiorze upiecze custom-rom.
"Arcydzieła" ze statusem unofficial, to zbyteczny szum w czasoprzestrzeni :)
Nie krytykowałbym wersji nieoficjalnych aż tak. Sam korzystam na XZ1 Compact z wersji nieoficjalnej i działa ona stabilnie. Poza tym status oficjalny to też obowiązki - regularnego dostarczania łatek bezpieczeństwa do danego urządzenia, zapewnienia stabilności działania, nie załączania aplikacji nie wchodzących w skład samego LineageOS (można poczytać na ten temat np. tutaj: https://wiki.lineageos.org/submitting_device.html, https://github.com/LineageOS/charter/bl ... rements.md). No i wreszcie - gdzieś trzeba się tego wszystkiego nauczyć. ;)
 #1095039  autor: marcin19883
 12 maja 2020, 00:54
mp107 pisze:
11 maja 2020, 22:07
Bywają przypadki, gdy urządzenie zostaje pozbawione oficjalnego statusu, bo deweloper traci możliwość poświęcania temu niezbędnej ilości czasu, środków, czy sprzętu.
Mam 4letniego Xiaomi Redmi 2, który ma wsparcie LineageOS do dziś. Właśnie czekam na 10tkę. :-) To chyba jeden z najdłużej wspieranych telefonów, chociaż już niedomaga wydajnością.
 #1095076  autor: mp107
 12 maja 2020, 10:34
No właśnie.
Co do niedomagania wydajnością - polecam spróbować "poużywać" urządzenia bez zainstalowanych usług Google'a. Odczuje się różnicę.
W ramach ciekawostki mogę powiedzieć, że wypuszczony na rynek w roku 2013 Jolla Phone wciąż dostaje aktualizacje producenta.
 #1095079  autor: mirekK
 12 maja 2020, 10:44
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi - szkoda, że w innych tematach nie ma takiego pogłosu.
Od pewnego czasu instaluję LoS bez Gapps... i jest ok :)

Jest dużo modeli starszych telefonów, które nadal mają wsparcie od LoS. Widocznie coś w tym jest.

Huawei przegina wiadomo o tym z wielu miejsc. Osobiście zwyczajnie zdyskwalifikowałem tą markę... współczuję, ale i martwię się o tych co decyzję o wyborze opierają na podstawie wystawy salonu gsm :)