DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy smartfonów marki Xiaomi i pochodnych (Redmi, POCO) oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy smartfonów marki Xiaomi i pochodnych (Redmi, POCO) oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Dział poświęcony w całości na produkty firmy Xiaomi.
 #1094378  autor: mirekK
 04 maja 2020, 11:12
W komantarzach opisu:
https://www.benchmark.pl/testy_i_recenz ... .html#noop
ktoś napisał:
"Co pochłania 2.8 GB RAM w tym telefonie? Bo to bardziej wygląda na wsadzenie 6 GB i pozostawienie 32 bitowego systemu operacyjnego. W sumie w cale nie byłoby to bardzo dziwne, gdyż Samsung do 64bitowych procesorów dawał systemy 32 bit (np. Note 4 z Exynosem). "

Ile w tym prawdy i czy ktoś może zweryfikował ile RAM zajmuje sam system po instalacji np LoS najlepiej bez GappS ? Interfejs MIUI kompletnie mnie nie interesuje :)
 #1094408  autor: marcin19883
 04 maja 2020, 16:56
Co pochłania tyle ramu? Aplikacje. Ram jest  żeby z niego korzystać. To pamięć robocza systemu i nie jest zalecane jego zwalnianie. System sam nim zarządza.
 #1094542  autor: Eragon
 06 maja 2020, 11:40
Jak wyżej.
Przy czym taki LOS co do zasady lepiej gospodaruje aplikacjami więc polecam tak czy siak :D Szczególnie na flagowcu możesz zrobić w ten sposób niezłe odświeżenie sprzętu.
Ja na Mi5 zainstalowałem Pixel Experience i względem MIUI trzymanie aplikacji w RAM się poprawiło. Oczywiście ocena dokonana - "na oko".

:smt006
 #1094952  autor: mirekK
 11 maja 2020, 08:42
Dzięki!
Najgorsze, że już nie da się kupić z tego co przejrzałem olx/allegro egzemplarza świeżego max 6 miesięcznego z oficialną gwarancją.
Sam LoS 17.1 waży 677 MB, co optymistycznie wróży. Ale dla niektórych modeli tel np nowszego i znacznie wyższej półki Samsung S9 to już tylko 561 MB !! Przy 3 mm długości niemam co się zastanawiać i trzeba szukać S9.
 #1094967  autor: mp107
 11 maja 2020, 10:47
mirekK pisze:
11 maja 2020, 08:42
Najgorsze, że już nie da się kupić z tego co przejrzałem olx/allegro egzemplarza świeżego max 6 miesięcznego z oficialną gwarancją.
Rzadko kto sprzedaje takie egzemplarze, bo szczerze mówiąc nie widzę jakiegoś popularniejszego powodu, aby to robił akurat po takim okresie czasu. Z moich obserwacji wynika, że są dostępne głównie egzemplarze albo pod koniec gwarancji (to czynnik, dzięki któremu można bardziej przyciągnąć kupującego i nieco podnieść cenę), albo praktycznie nowe, kupione od razu z myślą od razu o odsprzedaży lub otrzymane jako nieudany prezent.
Ja od lat kupuję egzemplarze używane, w dobrym stanie wizualnym (można po tym oszacować, na ile poprzedni właściciel dbał o urządzenie) oraz pod koniec (góra kilka miesięcy) gwarancji (jeśli smartfon był oficjalnie dostępny w Polsce), po to, aby móc sprawdzić i w razie czego zareklamować problemy z urządzeniem jeszcze przed wgraniem custom ROM-a (choć jak dotychczas tego robić nie musiałem). Tak czy siak w momencie wgrania custom ROM-a większość urządzeń traci gwarancję, więc później większej różnicy mi to nie robi. Ale taki OnePlus i Xiaomi nie robią tego, o ile nie udowodnią, że problem rzeczywiście był spowodowany przez działania użytkownika, więc może faktycznie warto się nad tym zastanowić, kupując produkt którejś z tych firm. Ja ich produktów nie kupiłem tylko dlatego, że nie oferują niedużych urządzeń poza najtańszymi modelami (Xiaomi) lub w ogóle (OnePlus). No i trzeba wykazać się cierpliwością, nie "napalając się" na pierwszy napotkany pozornie (albo w większości cech) idealny egzemplarz. Nawiasem mówiąc zakup dość rzadkiego modelu Sony Xperia XZ1 Compact był pod tym względem dla mnie naprawdę wymagającą próbą, bo na poszukiwaniu egzemplarza od osoby prywatnej (nie sprowadzanego z zagranicy przez komisy, itp.) spędziłem kilka miesięcy.
mirekK pisze:
11 maja 2020, 08:42
Sam LoS 17.1 waży 677 MB, co optymistycznie wróży. Ale dla niektórych modeli tel np nowszego i znacznie wyższej półki Samsung S9 to już tylko 561 MB !! Przy 3 mm długości niemam co się zastanawiać i trzeba szukać S9.
I tak w Androidzie są oddzielne partycje /system (która przechowuje aplikacje systemowe oraz sam system) i /data, na której przechowywane są dane użytkownika, w tym zainstalowane aplikacje, więc wielkość samego systemu ma marginalne (o ile jakiekolwiek) znaczenie i zależy głównie od rozmiaru zestawu "blobów" - zamkniętoźródłowych plików sterowników, "pożyczonych" z fabrycznego oprogramowania, a służących do obsługi poszczególnych komponentów sprzętowych urządzenia.
 #1094969  autor: mirekK
 11 maja 2020, 11:54
Dziękuje, masz z pewnością rację, udane kilkumiesieczne modele trudno znaleźć. Z drugiej strony 1,5 letni nawet dobrze zachowany, potocznie "uszanowany" :) telefon może być zużyty pod względem mechanicznym: aparat, przyciski i wszelka inna mechanika.. co nie widoczne okiem. Tym bardziej, że coaz nowsze modele coraz bardziej odbiegają trwałością od modeli sprzed kilku lat. W przypadku gwarancji, z custom romu można wrócić do oryginalnego... w Xiaomi to chwila. U innych być może też się da.
Popatrzę jeszcze po anonsach.
No właśnie wielgaśna baza blobów może obciążać i spowalniać sytem. Wygląda na to, że Mi9 ma znacznie więcej śmieci niż S9, oczywiście w LineageOS.

Może dasz znać w drugim temacie, zbliżonym ?
viewtopic.php?f=67&t=129762&p=1094959#p1094959
 #1094970  autor: marcin19883
 11 maja 2020, 12:10
mirekK pisze:
11 maja 2020, 11:54
Wygląda na to, że Mi9 ma znacznie więcej śmieci niż S9, oczywiście w LineageOS.
Może dlatego, że na Mi9 nie ma oficjalnego LineageOS17.1 a S9 już ma od jakiegoś czasu.
 #1094971  autor: mp107
 11 maja 2020, 12:43
mirekK pisze:
11 maja 2020, 11:54
W przypadku gwarancji, z custom romu można wrócić do oryginalnego... w Xiaomi to chwila. U innych być może też się da.
Zazwyczaj się da. Tylko problem pojawi się, gdy owa awaria uniemożliwi taki powrót i głównie z tego względu przyjąłem takie, a nie inne podejście.
mirekK pisze:
11 maja 2020, 11:54
No właśnie wielgaśna baza blobów może obciążać i spowalniać sytem. Wygląda na to, że Mi9 ma znacznie więcej śmieci niż S9, oczywiście w LineageOS.
To nie śmieci. To wspomniane sterowniki i inne rzeczy im "towarzyszące". One nie są tam bez potrzeby, bo deweloper sobie je zostawił - "wycięcie" którychś jeszcze z nich spowodowałoby zaprzestanie działania któregoś z elementów sprzętu. Te niepotrzebne nie są tam pozostawiane. To taki "najbardziej optymalny zestaw". I nie wydaje mi się, aby one wpływały akurat na obciążenie systemu.
marcin19883 pisze:
11 maja 2020, 12:10
mirekK pisze:
11 maja 2020, 11:54
Wygląda na to, że Mi9 ma znacznie więcej śmieci niż S9, oczywiście w LineageOS.
Może dlatego, że na Mi9 nie ma oficjalnego LineageOS17.1 a S9 już ma od jakiegoś czasu.
Nie sądzę. LineageOS jest rozwijany za darmo, w czasie wolnym i z własnych chęci pracujących nad tym programistów, grafików, itp.
Kwestia wsparcia (lub jego utraty) w większości sytuacji jest związana z zainteresowaniem (lub jego utratą) konkretnego dewelopera w pracy nad tym, aby port systemu na danym urządzeniu działał poprawnie (i w ogóle działał). Czasami jest to związane też po prostu z tym, że z pewnych względów nie ma on możliwości kontynuowania prac - inne, ważniejsze od tak czasochłonnego i raczej niedochodowego hobby zajęcia (praca, nauka) albo po prostu uszkodzenie urządzenia. To, że dany deweloper pracuje nad portem systemu nie oznacza, że korzysta on z tego urządzenia na co dzień. To nieraz urządzenie, które albo kupuje się specjalnie do takiej "zabawy" albo zalega ono w przysłowiowej szufladzie. Wydaje mi się, że ciężko byłoby pogodzić na dłuższą metę pracę nad portem dla urządzenia X i korzystanie z tego samego egzemplarza na co dzień, bo oznaczałoby to, że dane urządzenie często byłoby na jakiś czas wyłączone, niedostępne, działające niestabilnie, itp. Oczywiście wyraźnie zaznaczę, że piszę o pracy nad portem, nie o samym korzystaniu z custom ROM-u jako użytkownik. Ten ostatni dostaje ostateczny wynik prac na danym etapie, gdy działa to w miarę stabilnie, a nie każdy jeden pośredni etap, gdzie wiele rzeczy może nie działać lub działać bardzo niestabilnie.
 #1094972  autor: mirekK
 11 maja 2020, 12:51
Się pomyliłem pisząc o śmieciach i Mi9.. miało być Mi6 kontra S9 - przepraszam.
Z racji gabarytów mi8 155 i mi9 157 mm długości... definitywnie odpadają !
Ich mniejsze wersje SE nie są z kolei wspierane oficialnie przez LoS... poza tym na xda nie wiele wpisów, każdy dedykowany custom rom ze statusem "unofficial" zatem szkoda czasu.

Pozostane przy mega popularnym (teoretycznie łatwiejszym) do kupienia S9 o dług 147 mm.

Pomyślałem też o awarii, ale założyłem, że będzie dotyczyć mozliwości wgrania rom-u.

Ogólnie polityka LoS jest dość mało wyrozumiała.. praktycznie w ogóle nie akceptują zgłoszeń w zakresie ulepszania i zmian.
No ale to i tak system, który ma chyba najmniej tzw bug-ów wzgl innych custom romów, przynajmniej takie mam doświadczenia. Poza tym praca zespołu zawsze będzie w stanie wyłapać więcej błędów niż jedna osoba.
 #1094973  autor: mp107
 11 maja 2020, 13:01
mirekK pisze:
11 maja 2020, 12:51
Ogólnie polityka LoS jest dość mało wyrozumiała.. praktycznie w ogóle nie akceptują zgłoszeń w zakresie ulepszania i zmian.
Co konkretnie masz na myśli?
mirekK pisze:
11 maja 2020, 12:51
No ale to i tak system, który ma chyba najmniej tzw bug-ów wzgl innych custom romów, przynajmniej takie mam doświadczenia. Poza tym praca zespołu zawsze będzie w stanie wyłapać więcej błędów niż jedna osoba.
Tu się zgodzę. Poza tym poprawki bezpieczeństwa są często implementowane nawet wtedy, gdy nie ma już systemu do pobrania na konkretne urządzenie, długo po zakończeniu wsparcia . Przykładowo CyanogenMod/LineageOS 11 (Android 4.4.4 Kit Kat) dostawał regularnie poprawki (głównie tej części systemu, która dotyczyła wszystkich urządzeń) do końca zeszłego roku (https://review.lineageos.org/q/branch:cm-11.0, kolumna "Updated"). Część z nich została dodana i później.
 #1094976  autor: mirekK
 11 maja 2020, 13:19
Np https://www.reddit.com/r/LineageOS gdzie kilka razy zgłosiłem delikatnie ogólne propozycje sugestii w stosunku do jakiegoś urządzenia i romu... a nasłuchałem się, że hej.
Bo jeśli nie działa coś pojedyńczego to raczej nie robią problemu i odpisują / zajmują się pomocą.

O właśnie ciekawa sprawa z poprawkami, może założę wątek oddzielny bo nie wiem jak je dogrywać, bez zmiany rom-u.
 #1094983  autor: mp107
 11 maja 2020, 13:50
mirekK pisze:
11 maja 2020, 13:19
O właśnie ciekawa sprawa z poprawkami, może założę wątek oddzielny bo nie wiem jak je dogrywać, bez zmiany rom-u.
Bez zmiany ROM-u, a dokładniej bez skompilowania systemu wraz z dodanymi poprawkami nie da się.
I w tym leży chyba główna bolączka Androida - nie mamy czegoś w rodzaju modułu, który wystarczy zaktualizować, a konieczne jest wydawanie aktualizacji całego obrazu systemu dla konkretnego urządzenia. Google próbuje ten problem obejść zamieszczaniem niektórych poprawek w aplikacji "Usługi Google", ale wszystkiego nie da się w ten sposób załatać. Producenci stosują aktualizacje przyrostowe (delta), żeby nie musieć pobierać całego systemu od nowa, ale to służy tylko redukcji rozmiaru aktualizacji i nie "dotyka" wspomnianego problemu.
Dopiero z Androidem Q wprowadzono APEX, czyli możliwość wydzielenia z całego systemu modułów, które można by aktualizować niezależnie od producenta urządzenia, ale czy to się przyjmie - czas pokaże.
 #1095001  autor: marcin19883
 11 maja 2020, 15:23
mp107 pisze:
11 maja 2020, 12:43
Kwestia wsparcia (lub jego utraty) w większości sytuacji jest związana z zainteresowaniem (lub jego utratą) konkretnego dewelopera w pracy nad tym
Jeśli nie masz oficjalnego wspracia, to nad modelem pracuje jedna osoba. Jeśli wsparcie jest, to nawet kilku. Ja na swoim RN7 mam kilku. A poza tym dochodzą kwestie związane z kernelem, który jest na bierząco wspierany. A w nieoficjalnym urzadzeniu może stać w miejscu i mieć bugi. Musisz patrzeć również na repozytoria na github. Nie raz testowałem ten sam rom nieoficjalny i wydajność była gorsza.
 #1095014  autor: mirekK
 11 maja 2020, 16:34
Co do aktualizacji to trochę dziwne, bo llinux uzupełnia się w końcu niewielkimi łatkami, podobnie jak windows.
Wg mnie bezmyslnym było opracowanie systemu, który żeby móc poprawić załatać trzeba wcześniej pobrać minimum 600 MB danych.

Osobiście po przetestowaniu kilku różnej maści romów i bardzo słabego lub czasmi żadnego kontatku z dewloperem postawnowiłem pozostać na stałe przy LoS. Wiadomo, że to mocno ogranicza wybór sprzętu:
https://download.lineageos.org/
ale zawsze coś się znajdzie. Poza tym regularnie dochodzą nowsze urządzenia, które sa już jakiś czas na rynku. Być może też zdrowo myślący i nie jarający się deweloper w przeciwieństwie do "małoletnich deweloperów z Indii" wpierw przyjrzy się jak dany model funkcjonuje na rynku a dopiero po pozytywnym odbiorze upiecze custom-rom.
"Arcydzieła" ze statusem unofficial, to zbyteczny szum w czasoprzestrzeni :)
 #1095030  autor: mp107
 11 maja 2020, 22:07
marcin19883 pisze:
11 maja 2020, 15:23
mp107 pisze:
11 maja 2020, 12:43
Kwestia wsparcia (lub jego utraty) w większości sytuacji jest związana z zainteresowaniem (lub jego utratą) konkretnego dewelopera w pracy nad tym
Jeśli nie masz oficjalnego wspracia, to nad modelem pracuje jedna osoba. Jeśli wsparcie jest, to nawet kilku. Ja na swoim RN7 mam kilku.
Bywa z tym różnie. I nad oficjalnym portem pod dane urządzenie może pracować jedna osoba, i wielu nad nieoficjalnym. Historię dodawania i zaprzestawania wspierania poszczególnych urządzeń można podejrzeć np. tutaj. Bywają przypadki, gdy urządzenie zostaje pozbawione oficjalnego statusu, bo deweloper traci możliwość poświęcania temu niezbędnej ilości czasu, środków, czy sprzętu.
marcin19883 pisze:
11 maja 2020, 15:23
A poza tym dochodzą kwestie związane z kernelem, który jest na bierząco wspierany. A w nieoficjalnym urzadzeniu może stać w miejscu i mieć bugi. Musisz patrzeć również na repozytoria na github. Nie raz testowałem ten sam rom nieoficjalny i wydajność była gorsza.
Tak niestety też bywa, z wielu przyczyn, niekoniecznie umiejętności dewelopera. Do tego ciut szerzej odniosłem się (naj)niżej. Czasami producent sprzętu potrafi "napsuć krwi", jak to zrobił Huawei, odbierając możliwość odblokowania bootloadera na już zakupionych przez użytkowników urządzeniach po 60 dniach od daty ogłoszenia decyzji.
mirekK pisze:
11 maja 2020, 16:34
Co do aktualizacji to trochę dziwne, bo llinux uzupełnia się w końcu niewielkimi łatkami, podobnie jak windows.
No niestety, o ile się nie mylę, to na początku odrzucono taką możliwość ze względu na chęć zachowania "nietykalności" partycji /system, aby wszelkie malware miało możliwie mocno utrudniony dostęp do mechanizmów, które mogłyby mu pozwolić na "przetrwanie" przywrócenia ustawień fabrycznych. Dopiero później zaczęła przeważać potrzeba dostarczenia bardziej elastycznego mechanizmu aktualizacji, w połączeniu ze stopniowym dodawaniem kolejnych mechanizmów bezpieczeństwa (m.in. SELinux), których zastosowanie stopniowo marginalizuje znaczenie wspomnianego podejścia "tylko do odczytu".
mirekK pisze:
11 maja 2020, 16:34
Osobiście po przetestowaniu kilku różnej maści romów i bardzo słabego lub czasmi żadnego kontatku z dewloperem postawnowiłem pozostać na stałe przy LoS. Wiadomo, że to mocno ogranicza wybór sprzętu:
https://download.lineageos.org/
ale zawsze coś się znajdzie. Poza tym regularnie dochodzą nowsze urządzenia, które sa już jakiś czas na rynku. Być może też zdrowo myślący i nie jarający się deweloper w przeciwieństwie do "małoletnich deweloperów z Indii" wpierw przyjrzy się jak dany model funkcjonuje na rynku a dopiero po pozytywnym odbiorze upiecze custom-rom.
"Arcydzieła" ze statusem unofficial, to zbyteczny szum w czasoprzestrzeni :)
Nie krytykowałbym wersji nieoficjalnych aż tak. Sam korzystam na XZ1 Compact z wersji nieoficjalnej i działa ona stabilnie. Poza tym status oficjalny to też obowiązki - regularnego dostarczania łatek bezpieczeństwa do danego urządzenia, zapewnienia stabilności działania, nie załączania aplikacji nie wchodzących w skład samego LineageOS (można poczytać na ten temat np. tutaj: https://wiki.lineageos.org/submitting_device.html, https://github.com/LineageOS/charter/bl ... rements.md). No i wreszcie - gdzieś trzeba się tego wszystkiego nauczyć. ;)
 #1095039  autor: marcin19883
 12 maja 2020, 00:54
mp107 pisze:
11 maja 2020, 22:07
Bywają przypadki, gdy urządzenie zostaje pozbawione oficjalnego statusu, bo deweloper traci możliwość poświęcania temu niezbędnej ilości czasu, środków, czy sprzętu.
Mam 4letniego Xiaomi Redmi 2, który ma wsparcie LineageOS do dziś. Właśnie czekam na 10tkę. :-) To chyba jeden z najdłużej wspieranych telefonów, chociaż już niedomaga wydajnością.
 #1095076  autor: mp107
 12 maja 2020, 10:34
No właśnie.
Co do niedomagania wydajnością - polecam spróbować "poużywać" urządzenia bez zainstalowanych usług Google'a. Odczuje się różnicę.
W ramach ciekawostki mogę powiedzieć, że wypuszczony na rynek w roku 2013 Jolla Phone wciąż dostaje aktualizacje producenta.
 #1095079  autor: mirekK
 12 maja 2020, 10:44
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi - szkoda, że w innych tematach nie ma takiego pogłosu.
Od pewnego czasu instaluję LoS bez Gapps... i jest ok :)

Jest dużo modeli starszych telefonów, które nadal mają wsparcie od LoS. Widocznie coś w tym jest.

Huawei przegina wiadomo o tym z wielu miejsc. Osobiście zwyczajnie zdyskwalifikowałem tą markę... współczuję, ale i martwię się o tych co decyzję o wyborze opierają na podstawie wystawy salonu gsm :)