DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy awarii w sieciach stacjonarnych i komórkowych.
Wszystko, co dotyczy awarii w sieciach stacjonarnych i komórkowych.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1129717  autor: jacek1998
 26 mar 2022, 19:37
Przez lata miałem w Play idealny zasięg i prędkości ponad 50Mbit/s. Od kilku miesięcy prędkości max 2Mbit/s, wieczorem 0,2Mbit/s i niestabilne połączenie. Mieszkam na wsi, na stoku góry, na szczycie innej góry(g. Wysokie k. DK28 między Limanową a Nowym Sączem) jest BTS z idealną, optyczną widocznością. W czym może być problem? Czy możliwe, że wyłączyli ten nadajnik? Nie mam sąsiadów w promieniu 200m. Raczej mała możliwość, że ktoś zakłóca. BTS na Wysokim wybudowany kilka lat temu i od tego czasu prędkości były naprawdę świetne. Play za czasów DILa był moim podstawowym łączem.

Telefon łączy się z BTSem w Kurowie, który jest daleko i przesłonięty przez górę(nie widać go). Połączył się raz z Przyszową(tak sądzę bo wskazywał nadajnik na Kaninie, którego nie ma). Test był robiony na zewnątrz. Tak samo działają inne telefony oraz modem Huawei E5577Cs.

Obrazek
Obrazek
 #1129718  autor: babciagienia1p
 26 mar 2022, 19:48
@jacek1998
Może przyczyną są zmiany w roamingu krajowym? Po rozstaniu Playa z T-Mobile zauważyłam, podczas podróży, że bardzo często włącza się roaming Play (Orange). To mogłoby być wytłumaczenie niskich prędkości.
Czy jesteś pewien, że cały czas korzystasz z sieci macierzystej?
 #1129719  autor: jacek1998
 26 mar 2022, 20:07
Tak, korzystam z Playa. Właśnie włączam ręcznie Orange aby normalnie korzystać z internetu do 3 Mbit/s. Właśnie też miałem pytać, jak ustawić aby ten roaming nie przełączał się znów na Play. Mam ręcznie ustawiony Orange i po kilku godzinach telefon przełącza się na Play. BTS Orange też jest na Wysokim i tam prędkości w agregacji mam nawet do 100Mbit/s, zasięg bardzo dobry, optyczna widoczność BTS Orange więc takie prędkości w Orange też nie wchodzą w grę.
 #1129720  autor: jacek1998
 26 mar 2022, 20:09
Tak myślę, może w jakiś sposób zmniejszyli moc? Ten BTS jest dosyć blisko zabudowań, szczególnie na północ od nadajnika jest osiedle czyli w moją stronę. Może były jakieś skargi, protesty. Czy jest możliwe, że wygaszono moc w jedną stronę?
 #1129722  autor: babciagienia1p
 26 mar 2022, 20:17
@jacek1998
Może tak być jak piszesz.
Ustawianie "na sztywno" sieci macierzystej lub roamingowej jest niestabilne. Ja nie potrafię, na dłużej, ustawić jednej albo drugiej.
Skoro próbujesz korzystać z Orange, to rozwiązaniem jest zmiana operatora na T-Mobile (lepsze prędkości niż Orange na, w większości, tych samych BTS-ach). Spróbuj też Plusa/Plusha. Czasami zdarzają się przyjemne niespodzianki.

----------Edycja----------
Trochę pogrzebałam na btsearch.pl.
Faktycznie na Białowodzkiej Górze nie ma już BTS-a Playa. Wyłączyli? Pozostają inni operatorzy TM/O/Plus.
 #1129724  autor: jacek1998
 26 mar 2022, 21:17
Prędkości w Plusie u mnie były i są kiepskie. Wieczorem max 6-10Mbit/s. Teraz mogę już liczyć jedynie na T-Mobile, Orange.
Zależało mi na Play o tyle, że mieli ciągle tą promocję 100GB na nowy numer. Działałem na tym zamiast stacjonarnego, co kilka tygodni kupując nowy sim.

Pozostali operatorzy raczej nie mają takich promocji?

W Kłodnem nigdy nie było innego BTSa Play. Dawniej ten w Kurowie, po wybudowaniu wieży na Wysokim zasięg i prędkości znacznie się poprawiły.

Czyli wychodzi na to, że z jakiegoś powodu praktycznie wyłączono zasięg Play.
 #1129726  autor: babciagienia1p
 26 mar 2022, 21:27
@jacek1998
Trochę mi się mapa przesunęła (patrz wyżej - edycja). Powinnam napisać Białowodzka Góra.
W takim razie z Playa nie skorzystasz. Skoro Plus (300 GB na 30 dni) jest za słaby, to pozostaje zabawa z Orange w aplikacji (instalacja/dezinstalacja 100 GB) oraz T-Mobile (10 GB dla Ukrainy co 7-8 dni).
 #1129735  autor: jacek1998
 26 mar 2022, 22:44
Ten drugi na Wysokim to maszt TSR Emitela przemiennik TV MUX3, stamtąd mam Orange i TMobile. Play widzę widnieje na tym BTS ale gdybym odbierał stamtąd działał by tak dobrze jak TM, Orange. Może kierunkowany jest w inną stronę? Albo to właśnie z tym BTSem połączył się telefon w Play wskazując na Kaninę - prędkości i siła sygnału również były kiepskie.

A ok już rozumiem piszesz Góra Białowodzka(jest taka) a bierzesz pod uwagę BTS na g. Chełm na lewo(Kłodne - g. Kłodne, Małopolskie maszt PTK Centertel). Z tego BTS mam dosyć słaby Plus, jest widoczny ale dosyć wysoko(stroma góra) przez co słaby zasięg - efekt jak odbiór pod nadajnikiem. T-Mobile, Orange widać w mojej okolicy ma silniejszy sygnał z Wysokiego i zawsze łączy się z tym BTSem.