DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Androidem
Wszystko, co związane z Androidem

Moderator: Moderatorzy

 #1138333  autor: biala1991
 13 lis 2022, 11:11
Nie mogę pozbyć się śmieciowych kontaktów, które Orange przyspawał do SIM. W starych telefonach była taka piękna opcja wyboru wyświetlania (telefon albo karta SIM). Przełożyłam kartę do starego telefonu, wybrałam kontakty SIM i usunęłam śmieci chociaż nie do końca, ten badziew został w Numerach Usług ale lista kontaktów (po wybraniu kontakty zapisane w telefonie) nie pokazywała śmieci. W tych namolnych Numerach Usług nie ma opcji usuń więc nic więcej nie mogłam zrobić, liczyłam że usunięcie z kontaktów SIM pomoże. Włożyłam kartę do xiaomi i syf znowu wrócił, jak pozbyć się tego dziadostwa od Orange?
 #1138334  autor: Karlos20
 13 lis 2022, 11:51
Numery usług są przypisane na stałe do karty SIM (osobna opcja kontaktów SIM). Umożliwiają szybki kontakt np. do BOK. Usunięcie kontaktów z pamięci SIM nie rozwiąże problemu, tym bardziej, że jeśli masz ustawioną kopię zapasową kontaktów na Androidzie, to one wrócą do telefonu.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1138338  autor: biala1991
 13 lis 2022, 12:32
To że to upierdliwe dziadostwo wraca jak bumerang po każdym restarcie telefonu to już zauważyłam, tzn. że nie ma na to sposobu? śmieci od Orange są nieusuwalne? Chodzi o telefon dla dziecka a te namolne numery to numery specjalne o podwyższonej opłacie, np Horoskop, Info sprzedażowe itp. badziew. Nie dość, że nie da się ich usunąć to nawet nie można zmienić nazwy, żeby ustawiały się na końcu listy.
Wcześniej w telefonie była karta TM i sposób z przełożeniem do starego klawiszowca i usunięciem kontaktów operatora z SIM pomógł. Tylko w TM nie było czegoś takiego jak Numery Usług, które na siłę wciska zgniła pomarańcza, to jakaś masakra
 #1138342  autor: Karlos20
 13 lis 2022, 12:46
biala1991: każdy operator wbija numery swoich usług do osobnej "przegrody" karty SIM. Ich przeniesienie do kontaktów na pamięć telefonu to już kwestia ustawień smartfona oraz kopii zapasowej. Pamiętaj, że w większości urządzeń (smartfony czy routery) same ustawiają APNy do włożonej karty SIM danego operatora, aby urządzenie było gotowe do transmisji danych.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1138344  autor: Remington
 13 lis 2022, 12:49
To bardziej kwestia aplikacji z jakiej korzystamy do zarządzania kontaktami, a nie smartfonu. Googlowska zaczytuje wszystko z karty SIM i jedna (Kontakty) pozwala je ukryć, a druga (Telefon) nie.
 #1138346  autor: HappyBoy
 13 lis 2022, 12:52
W ustawieniach książki telefonicznej nie ma opcji "preferencje wyświetlania" ?
I tam masz opcje które kontakty chcesz wyświetlić np. Wszystkie, Telefon, SIM1, Konto Google
 #1138350  autor: biala1991
 13 lis 2022, 13:23
Tak jak pisałam telefon ten sam, aplikacje te same, wcześniej karta TM (śmieci usunięte skutecznie) teraz karta Orange śmieci wracają. Nie jestem pewna ale możliwe że z karty TM pozbyłam się numerów operatora przed włożeniem do smarta. Teraz o tym zapomniałam, xiaomi zaczytało nry Orange i przekładanie do starego fona i usuwanie tam nic nie daje.

Na tym xiaomi mam tylko opcję wyświetlania kontaktów urządzenia, nigdy tu nie korzystałam z konta Google (i nie chcę tego, bo to fon dla dziecka). Pomimo że niby wyświetlają kontakty urządzenia to widać też kontakty Orange z SIM.
Na innym Xiaomi (też z kartą Orange i kontem Google) są opcje kontakty urządzenia, kontakty SIM i konta Google, kiedy wybieram kontakty SIM pokazuje się to co na SIM a kiedy wybieram kontakty urządzenia to pokazuje się wszystko i kontakty zapisane na telefonie i kontakty zapisane na SIM
 #1138352  autor: Remington
 13 lis 2022, 13:27
biala1991 pisze:
13 lis 2022, 13:23
Teraz o tym zapomniałam, xiaomi zaczytało nry Orange i przekładanie do starego fona i usuwanie tam nic nie daje.

To nie ma nic do zapomnienia tylko do karty SIM. Orange nie pozwala usuwać.

Piszesz o koncie Google co nie ma najmniejszego znaczenia przy tej sprawie. Znaczenie ma z jakich aplikacji Telefon i Kontakty korzystasz - googlowskich czy innych?
 #1138360  autor: biala1991
 13 lis 2022, 13:49
Aplikacje Google, efekt jest taki, że albo wyświetlają się kontakty SIM albo wszystkie kontakty (urządzenie +SIM), nie ma możliwości wyświetlenia samych kontaktów urządzenia pomimo że wybieram tą opcję.
Konto Google jednak ma jakiś związek, bo na xiaomi bez tego konta mam tylko i wyłącznie opcję kontakty urządzenia (nie ma opcji kontakty SIM) co w sumie i tak nic nie daje, bo w rzeczywistości jest to samo (kontakty urządzenia i SIM) :)


Nie rozumiem jak operator może zmuszać klientów do trzymania w książce telef. niechcianych numerów o podwyższonej opłacie, nie dość, że zaśmieca im kontakty to jeszcze naraża tych klientów na koszty przez przypadkowe kliknięcie. Stare telefony sobie z tym radzą ignorując śmieci Orange ale jak widać smartfony z aplikacją Google już nie
 #1138362  autor: Remington
 13 lis 2022, 14:33
Tak jak już pisałem, to przypadłość aplikacji Telefon od Google. Ich aplikacja Kontakty pozwala odfiltrować jakie kontakty widzimy, a Telefon nie pozwala i skleja wszystko razem na jednej liście.
biala1991 pisze:
13 lis 2022, 13:49
Nie rozumiem jak operator może zmuszać klientów do trzymania w książce telef. niechcianych numerów o podwyższonej opłacie, nie dość, że zaśmieca im kontakty

To również wina nie operatora, tylko Google z powyższego powodu. Na SIM te numery siedzą w swoim dedykowanym miejscu, a nie z kontaktami zapisanymi przez użytkownika na karcie. Przez dobre dwie dekady producenci potrafili te dodatkowe numery pokazywać gdzie indziej. Google najwyraźniej to przerosło (ale tylko w aplikacji Telefon).
 #1138365  autor: biala1991
 13 lis 2022, 14:53
To jak wytłumaczysz, że przy karcie TM ten sam telefon z tymi samymi aplikacjami Google nie pokazywał kontaktów SIM? Moim zdaniem Orange zapisuje swoje śmieci w dwóch miejscach: jako Kontakty SIM i dodatkowo jako Numery Usług, TM tylko jako Kontakty SIM. Z kontaktów SIM te numery można usunąć (dlatego kiedy korzystałam z TM wszystko było ok) ale z Numerów Usług pozbyć się nie można, to wina zgniłej pomarańczy, która na siłę chcę wcisnąć horoskopy i inny badziew
 #1138370  autor: Remington
 13 lis 2022, 15:03
One tu i tu są zapisane jako numery usług. Włóż kartę Orange do jakiegoś zabytku to się przekonasz (albo spróbuj odfiltrować widok w aplikacji Kontakty od Google, choć nie obiecuję).

TM widocznie pozwala je usuwać z karty, a Orange nie. Play też na pewno nie, bo miałem identyczną sytuację. Zmiana Google Telefon na True Phone rozwiązała u mnie problem.
 #1138374  autor: biala1991
 13 lis 2022, 15:30
Sprawdzałam na zabytku i stąd mój wniosek, karta TM w starym fonie, usuwam kontakty SIM i po przełożeniu do Xiaomi problem znika. Karta Orange, usuwam kontakty SIM i wybierając tylko SIM lista jest pusta ale to ściema, bo przy włożonej karcie Orange pojawiają się nieusuwalne Numery Usług. Przy karcie TM nie ma czegoś takiego jak Numery Usług i w starym fonie doskonale to widać. Dlatego karta Orange w xiaomi nadal będzie wyświetlać śmieci, bo zapisane są w dwóch miejscach, jako Kontakty (skąd je usunęłam) i jako żelazne NU.
Aplikacja Google wbrew pozorom dobrze pokazuje, bo Orange nie zapisał NU jako typowe Kontakty SIM, które telefon powinien odfiltrować. To kwestia sposobu zapisania na SIM przez operatora, cwaniackiego zapisania przez wredną pomarańczę :D co czyni ten badziew nieusuwalnym
 #1138375  autor: Remington
 13 lis 2022, 15:38
Jednak nie potwierdzam tego co napisałem o Play.

Natomiast przypomniało mi się co ustaliłem gdy dobry rok temu walczyłem z tym na POCO M3. Te kontakty z karty Plusa niby udawało się usuwać, ale... po restarcie telefonu powracały. W aplikacji Kontakty trzeba wejść w kontakt i wybrac ikonę edycji, aby zobaczyć gdzie kontakt jest zapisany. I co wtedy ujrzałem? Że na telefonie, a nie na SIM. Po prostu głupi Telefon Google kopiuje numery usług do telefonu przy każdym uruchomieniu! I wbrew temu co pisze Karlos, żadnym ustawieniem nie da się tego wyłączyć.

Ograniczenie widoczności w aplikacji Kontakty (od Google) działa, o ile wykluczymy i SIM, i kontakty zapisane w telefonie. Ograniczania widoczności w aplikacji Telefon (od Google) nie ma. Ostatecznie przeszedłem na True Phone jako dialer i apkę do zarządzania kontaktami.

P.S. Orange tak to robi od kilkunastu lat. Na początku tak, ale od jakiegoś 2005 r. nie da się usuwać ani numerów usług z ich kart, ani nawet zmienić numeru MSISDN (tego nie testowałem od paru lat, więc kto wie może edycję numeru w końcu umożliwili).
 #1138378  autor: biala1991
 13 lis 2022, 16:29
Też zwróciłam na to uwagę, że przy edycji kontakt jest zapisywany na urządzeniu ale przecież co innego edycja a co innego kopiowanie kontaktów SIM po włożeniu karty.

Z tego wynika, że jedynym wyjściem jest konto Google i ustawienie kontaktów Googla, co w moim przypadku nie jest żadnym rozwiązaniem, bo nie zostawię dziecku dostępu do konta, sklepu Play itp.

Chociaż Orange ma od jakiegoś czasu dobrą ofertę to tego typu zagrywki przypominają, że ksywka Orżnąć nie wzięła się bez powodu :D To jest naprawdę upierdliwe, Kontakty SIM można przynajmniej edytować i przerzucić na koniec listy, Numery Usług są nie do ruszenia nawet w nazwie, Automat. Biuro, BOK zawsze będą w czołówce
 #1138381  autor: Remington
 13 lis 2022, 16:33
biala1991 pisze:
13 lis 2022, 16:29
jedynym wyjściem jest konto Google i ustawienie kontaktów Googla

Powtarzam: w aplikacji Telefon autorstwa Google tego nie ustawisz, ona pokazuje wszystkie kontakty i nie ma opcji ich zawężenia.

Rozwiązanie już podałem - zmienić dialer.
 #1138385  autor: biala1991
 13 lis 2022, 17:27
Remington pisze: Rozwiązanie już podałem - zmienić dialer.
albo operatora :D

Dodałam te numery do blokowanych, to przegięcie żeby instalować nową aplikację z powodu chorych wymysłów Orange
 #1138386  autor: Remington
 13 lis 2022, 17:33
Winisz Orange za to, że naście lat temu nie przewidziało, iż kiedyś Google zrobi badziewną apkę? Problem jest tylko i wyłącznie w aplikacji, której Google nie dopracowało, bo jakoś apkę Kontakty potrafili dopracować. I że w ogóle bez decyzji użytkownika kopiują do telefonu wszystko co jest na karcie.

W czym ma pomóc dodanie ich do blokowanych? Przecież problem leży w możliwości ich wybrania.

Zmiana operatora to też jest rozwiązanie, ale wybór jest ograniczony - trudno określić, które karty mają możliwość usuwania.
 #1138387  autor: biala1991
 13 lis 2022, 18:09
I wracamy do punktu wyjścia, bo jakoś karta TM działała bez problemu w tej niedopracowanej apce, jeśli na tym samym urządzeniu karta jednego operatora prawidłowo wyświetla kontakty a karta innego operatora wyświetla nieprawidłowo to chyba jasne, że problem leży w karcie (wina operatora) a nie w aplikacji :D
Dla ścisłości to w przypadku Orange apka Kontakty filtruje poprawnie tylko Kontakty SIM, przy wyborze opcji Kontakty urządzenia pokazuje się wszystko (łącznie z SIM), apka Telefon tak jak piszesz nie ma żadnej opcji filtrowania ale to bez znaczenia, bo problem generuje operator wypalając na karcie żelazem swoje Numery Usług. Widać TM umie w SIM a Orange nie umie :D

Blokowanie rzeczywiście nic nie daje ale przez chwilę wydawało się, że tak :)