DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Androidem
Wszystko, co związane z Androidem

Moderator: Moderatorzy

 #1142089  autor: neotele
 20 sty 2023, 11:24
Problem, który widzę, nie jest natury technicznej typu "w której przegródce?", ale typu "dlaczego i jakim prawem operator umieszcza cokolwiek, czego użytkownik nie może samodzielnie usunąć?"
Szczególnie że:
- może to mieć niekorzystne dla użytkownika skutki (np. poprzez przypadkowe uruchomienie jakieś płatnej usługi, chociażby przez nieświadome wielu aspektów finansowych dziecko),
- nie wszyscy operatorzy tak postępują (więc nie mają takiego obowiązku) - a niektórzy umieszczają usługi, które jednak użytkownik może samodzielnie wykasować,
- kiedyś ten sam operator nie zamieszczał tego typu nieusuwalnych usług.

Dlatego ponawiam pytanie, czy ktoś domagał się od operatora usunięcia tych usług z karty SIM (lub wymiany karty na pozbawioną tych "śmieci")?
 #1142090  autor: Remington
 20 sty 2023, 11:29
Karta SIM jest własnością operatora, robi na niej co chce, o większości tego jako jej posiadacze nawet nie mamy pojęcia.

Tę przegródkę wymyślono dla operatorów w latach 90. jak mniemam w celach marketingowych.
neotele pisze:
20 sty 2023, 11:24
- kiedyś ten sam operator nie zamieszczał tego typu nieusuwalnych usług.

Niby kiedy? Chyba nie widziałeś mojego posta o tym.
 #1142091  autor: neotele
 20 sty 2023, 11:43
Nie dysponuję starymi kartami, aby przeglądnąć w czasie danego operatora, ale akurat posiadam jedną kartę - Aero2 (chyba z 2014 roku), gdzie są 3 usługi (Pogotowie, Policja i Straż Pożarna), które można samodzielnie usunąć. A więc można!
 #1142094  autor: neotele
 20 sty 2023, 12:22
Obecnie nie jestem na 100% tego stwierdzić (poza faktem, że znajdują się na karcie SIM).
Ale to nie jest ważne, czy to usługa, czy kontakt.
Natomiast jest to przykład na to, że to operator może, gdy chce, zamieścić na karcie coś przeznaczonego dla użytkownika (i nieważne jak to zostanie nazwane), co użytkownik może potem, gdy ma ochotę lub potrzebę, usunąć.
 #1142233  autor: neotele
 23 sty 2023, 10:00
Znalazłem alternatywę do dialera od google, pozwalającą pozbyć się problemu wyświetlania usług-śmieci z karty SIM : ZenUI Dialer & Contacts.
Pasuje mi zarówno wizualnie jak i funkcyjnie, a stojąca za tym obecnie firma ASUSTek Computer Inc. powinna być gwarancją, że appka nie będzie robiła nic, poza tym, co deklaruje.
 #1150154  autor: Remington
 22 maja 2023, 11:16
Bawiłem się telefonem Xiaomi i jakimś cudem udało mi się pozbyć numerów usług z kontaktów. Ciekawe czy na długo.

Stało się to przypadkiem: włączyłem kopię zapasową telefonu na koncie Google, kliknąłem przy tym zgodę na kopię zapasową kontaktów (choć synchronizację kontaktów miałem już wcześniej aktywną).

W tym momencie kontakty z telefonu (w tym numery usług) zostały wysłane na konto Google, a telefon po każdym włączeniu pobiera odtąd do telefonu kontakty z Google i tylko je wyświetla (jakby pomijając to co jest na SIM).

Usunięcie ich (jednorazowo) z konta Google sprawiło, że nie widać ich ani w aplikacji Telefon, ani w Kontakty. Kilka restartów i ich nadal nie widać. Ciekawe czy na stałe.