DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Androidem
Wszystko, co związane z Androidem

Moderator: Moderatorzy

 #1138388  autor: Remington
 13 lis 2022, 18:20
Aż mnie natchnęłaś by sprawdzić.:

- karta abo Plusa z 1998 - brak numerów usług
- karta prepaid Idei z 1999 - są numery usług, brak możliwości usuwania
- karta a2mobile sprzed ok. 6 lat - brak numerów usług
- karty prepaid Orange, Plus i Play sprzed ok. 4-5 lat - są numery usług, brak możliwości usuwania

Karty TM nie mam, więc to co piszesz (możliwośc usuwania) przyjmijmy za pewnik. Niemniej jak widzisz wygląda na to, że TM jest wyjątkiem od reguły.

I to bardzo starej reguły. Masz pretensję do Orange/Idei, że gdy startowali pod koniec lat 90. nie przewidzieli z 20-letnim wyprzedzeniem dziadowskiej apki Google 😉 To wina Google i tylko Google, że dokleja te kontakty do innych bez wiedzy i zgody użytkownika.

Bez skarg i reklamacji ani Google, ani operatorzy nie zmienią swojego podejścia, bo "skoro nikomu to nie przeszkadza"...

Remington pisze:
13 lis 2022, 15:38

P.S. Orange tak to robi od kilkunastu lat. Na początku tak, ale od jakiegoś 2005 r. nie da się usuwać ani numerów usług z ich kart, ani nawet zmienić numeru MSISDN (tego nie testowałem od paru lat, więc kto wie może edycję numeru w końcu umożliwili).

Poprawka, teraz mając starą kartę w ręku to sprawdziłem - nie dało się wyłączać PIN-u.
 #1138391  autor: biala1991
 13 lis 2022, 19:06
Też sprawdziłam co mogłam, Plus/Plush są Numery Usług ale przeważnie w postaci kodów (poczta, roaming itp.). Playa nie mam pod ręką.

Wychodzi na to, że TM się pozytywnie wyróżnia i tylko z kartami tego operatora googlowskie aplikacje współpracują.

Może rzeczywiście to przeszkadza tylko nielicznym, problem dotyczy większości opów a na forum nie znalazłam wpisów na ten temat :)
 #1138399  autor: Remington
 13 lis 2022, 20:54
Ja bym na to spojrzał z tej strony - skoro przez blisko ćwierć wieku działało to jak działało i nie było problemów, a pojawiły się tylko w jednej aplikacji konkretnego dewelopera (Google) to z nią jest problem.

Inni ludzie w Google pracowali nad apką Kontakty i tam da się. W Telefonie trzeba liczyć, że kiedyś to ujednolicą.
 #1138415  autor: biala1991
 14 lis 2022, 05:17
To ćwierćwiecze działania w głównej mierze przypada na erę klawiszowców więc chyba nie ma co porównywać z aplikacjami na smartku. Moja teoria jest taka, że przeciętny użytkownik nie zdaje sobie sprawy, że za brakiem możliwości odsiewania Numerów Usług stoi apka Google i po zainstalowaniu innej problem się rozwiąże. Przypisują to właśnie karcie SIM (operatorowi), bo skoro w starym fonie (na starej karcie) filtrowanie działało a po przesiadce na smartfona (co wiąże się zazwyczaj z wymianą karty) problem się pojawił to wniosek jest prosty.

Ja bym jednak tak do końca opów nie rozgrzeszała, w jakim niby celu wypalają te swoje Numery Usług żelazem na karcie? Ja rozumiem, że chcą je zapisać dla wygody użytkownika (bo przecież nr do Horoskopu jest niezbędny :D ) ale dlaczego robią to tak jakby ten zapis kontaktów na karcie miał przetrwać wybuch nuklearny? dlaczego nie dają użytkownikowi możliwości usunięcia NU jeśli ma takie życzenie i nie chce korzystać z "dobrodziejstw" operatora?
 #1138420  autor: Remington
 14 lis 2022, 08:17
Udało mi się odnaleźć kartę TM sprzed 3-4 lat. Wynik: brak numerów usług, a kontakt do biura obsługi i kilku komercyjnych usług są zapisane jako normalne kontakty w książce telefonicznej. To dlatego udało Ci się je usunąć z karty, a nie że TM pozwala usuwać numery usług.

Wniosek jest taki, że numery usług jeśli istnieją to są wypalone na karcie na sztywno. Pretensje do operatorów nie są więc do końca słuszne - skoro ta przegródka na numery powstała ćwierć wieku temu to oni (oprócz TM i pewnie MVNO) po prostu z niej korzystają. A że jest nieedytowalna to wina tych co ją w ten sposób wymyślili przed ćwierćwieczem.

Z pewnością GSMA to specyfikuje w standardzie, tu jest lista jego wersji jak ktoś chce może poczyta i znajdzie: https://portal.3gpp.org/desktopmodules/ ... tionId=423
 #1138434  autor: biala1991
 14 lis 2022, 09:55
Remington pisze:
14 lis 2022, 08:17
Udało mi się odnaleźć kartę TM sprzed 3-4 lat. Wynik: brak numerów usług, a kontakt do biura obsługi i kilku komercyjnych usług są zapisane jako normalne kontakty w książce telefonicznej. To dlatego udało Ci się je usunąć z karty, a nie że TM pozwala usuwać numery usług.
I cały czas o tym piszę, Orange zapisuje swoje numery podwójnie jako Kontakty SIM (da się usunąć i modyfikować) i jako nieusuwalne Numery Usług. Doskonale to widać w zabytku, który pokazuje Numery Usług (nie każdy fon to ma). Pomimo zedytowania nazwy Kontaktu SIM nie wpływa to na zmianę nazwy tego samego kontaktu w Numerach Usług, które są wypalone na sztywno.
To teraz wytłumacz czemu służy ten podwójny zapis? czy bez wypalonych NU karta nie będzie działać? No chyba nie, co udowadnia TM, który zapisuje swoje numery tylko raz jako Kontakty SIM dzięki czemu można je usuwać i edytować. A więc to jest wina i widzimisie Orange (czy innych opów), którzy bez żadnego uzasadnienia naznaczają swoje karty NU :)
 #1138437  autor: Remington
 14 lis 2022, 10:28
biala1991 pisze:
14 lis 2022, 09:55
bez żadnego uzasadnienia naznaczają swoje karty NU :)

Skoro powstał byt jakim są numery usług, to znaczy, że było uzasadnienie. Masz pretensje do 3/4 naszego W4, że korzystają z tej przegródki na karcie SIM zgodnie z jej przeznaczeniem? Fakt, że jest nim głównie marketing. A źródłem owego niezadowolenia nie jest to, iż oni coś sknocili na kartach, tylko Google, które sknociło aplikację Telefon.

Zdecydowanie jednak lepiej by numer do BOK, poczty, manu USSD, czy informacji o roamingu był w Numerach usług, dzięki temu nie da się go usunąć przez pomyłkę, co i mnie się zdarzało.

Dziwi jedynie, że Orange pakuje te numery w dwa miejsca.
 #1138442  autor: biala1991
 14 lis 2022, 11:26
Przypadkowe skasowanie numeru Horoskop, Info. Sprzedażowe albo Serwis Ekonom. (cokolwiek to znaczy) będzie niepowetowaną stratą :D Nawet ten jedyny przedstawiający jakąś wartość numer do BOK, jeśli go skasujesz to przecież nie będziesz bezradny, znajdziesz w necie.

Piszesz o wykorzystywaniu Numerów Usług zgodnie z przeznaczeniem ale jakie niby jest to przeznaczenie? Nie widzę innego poza możliwością generowania kosztów przez przypadkowe kliknięcie. Kontakty SIM spełniają tą samą rolę marketingową a są dużo mniej uciążliwe.
Nie, nie przekonasz mnie, że jest jakikolwiek sens istnienia takiego bytu jak wypalone Numery Usług :)
 #1142084  autor: neotele
 20 sty 2023, 10:35
Remington pisze:
13 lis 2022, 20:54
Ja bym na to spojrzał z tej strony - skoro przez blisko ćwierć wieku działało to jak działało i nie było problemów, a pojawiły się tylko w jednej aplikacji konkretnego dewelopera (Google) to z nią jest problem.
O ile nie ulega wątpliwości, że Google nie przewidział opcji, że użytkownicy mogą nie chcieć oglądać niektórych usług, kontaktów itp. i nie dał możliwości bardziej elastycznego ich blokowania, o tyle zasadniczy zarzut stawiam operatorom (w tym wątku mowa o Orange, ale mam identyczny problem z Play), że wgrywają na kartę SIM jakiekolwiek usługi, kontakty itp., których nie można usunąć :(

Czy ktoś może próbował kontaktować się z operatorem celem żądania usunięcia tych irytujących usług z karty SIM?
 #1142087  autor: Remington
 20 sty 2023, 10:55
Z tego co poczytałem w necie to jest nieedytowalna „przegródka” na karcie SIM. Czyli to nie operatorzy ograniczają do niej dostęp. Stare telefony to „rozumiały” i pokazywały w dedykowanym oddzielonym miejscu. iPhone też to ukrywa w Ustawieniach, jedynie Google się wygłupiło i skleja z kontaktami.
 #1142089  autor: neotele
 20 sty 2023, 11:24
Problem, który widzę, nie jest natury technicznej typu "w której przegródce?", ale typu "dlaczego i jakim prawem operator umieszcza cokolwiek, czego użytkownik nie może samodzielnie usunąć?"
Szczególnie że:
- może to mieć niekorzystne dla użytkownika skutki (np. poprzez przypadkowe uruchomienie jakieś płatnej usługi, chociażby przez nieświadome wielu aspektów finansowych dziecko),
- nie wszyscy operatorzy tak postępują (więc nie mają takiego obowiązku) - a niektórzy umieszczają usługi, które jednak użytkownik może samodzielnie wykasować,
- kiedyś ten sam operator nie zamieszczał tego typu nieusuwalnych usług.

Dlatego ponawiam pytanie, czy ktoś domagał się od operatora usunięcia tych usług z karty SIM (lub wymiany karty na pozbawioną tych "śmieci")?
 #1142090  autor: Remington
 20 sty 2023, 11:29
Karta SIM jest własnością operatora, robi na niej co chce, o większości tego jako jej posiadacze nawet nie mamy pojęcia.

Tę przegródkę wymyślono dla operatorów w latach 90. jak mniemam w celach marketingowych.
neotele pisze:
20 sty 2023, 11:24
- kiedyś ten sam operator nie zamieszczał tego typu nieusuwalnych usług.

Niby kiedy? Chyba nie widziałeś mojego posta o tym.
 #1142091  autor: neotele
 20 sty 2023, 11:43
Nie dysponuję starymi kartami, aby przeglądnąć w czasie danego operatora, ale akurat posiadam jedną kartę - Aero2 (chyba z 2014 roku), gdzie są 3 usługi (Pogotowie, Policja i Straż Pożarna), które można samodzielnie usunąć. A więc można!
 #1142094  autor: neotele
 20 sty 2023, 12:22
Obecnie nie jestem na 100% tego stwierdzić (poza faktem, że znajdują się na karcie SIM).
Ale to nie jest ważne, czy to usługa, czy kontakt.
Natomiast jest to przykład na to, że to operator może, gdy chce, zamieścić na karcie coś przeznaczonego dla użytkownika (i nieważne jak to zostanie nazwane), co użytkownik może potem, gdy ma ochotę lub potrzebę, usunąć.
 #1142233  autor: neotele
 23 sty 2023, 10:00
Znalazłem alternatywę do dialera od google, pozwalającą pozbyć się problemu wyświetlania usług-śmieci z karty SIM : ZenUI Dialer & Contacts.
Pasuje mi zarówno wizualnie jak i funkcyjnie, a stojąca za tym obecnie firma ASUSTek Computer Inc. powinna być gwarancją, że appka nie będzie robiła nic, poza tym, co deklaruje.
 #1150154  autor: Remington
 22 maja 2023, 11:16
Bawiłem się telefonem Xiaomi i jakimś cudem udało mi się pozbyć numerów usług z kontaktów. Ciekawe czy na długo.

Stało się to przypadkiem: włączyłem kopię zapasową telefonu na koncie Google, kliknąłem przy tym zgodę na kopię zapasową kontaktów (choć synchronizację kontaktów miałem już wcześniej aktywną).

W tym momencie kontakty z telefonu (w tym numery usług) zostały wysłane na konto Google, a telefon po każdym włączeniu pobiera odtąd do telefonu kontakty z Google i tylko je wyświetla (jakby pomijając to co jest na SIM).

Usunięcie ich (jednorazowo) z konta Google sprawiło, że nie widać ich ani w aplikacji Telefon, ani w Kontakty. Kilka restartów i ich nadal nie widać. Ciekawe czy na stałe.