DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z Androidem
Wszystko, co związane z Androidem

Moderator: Moderatorzy

 #1138378  autor: biala1991
 13 lis 2022, 16:29
Też zwróciłam na to uwagę, że przy edycji kontakt jest zapisywany na urządzeniu ale przecież co innego edycja a co innego kopiowanie kontaktów SIM po włożeniu karty.

Z tego wynika, że jedynym wyjściem jest konto Google i ustawienie kontaktów Googla, co w moim przypadku nie jest żadnym rozwiązaniem, bo nie zostawię dziecku dostępu do konta, sklepu Play itp.

Chociaż Orange ma od jakiegoś czasu dobrą ofertę to tego typu zagrywki przypominają, że ksywka Orżnąć nie wzięła się bez powodu :D To jest naprawdę upierdliwe, Kontakty SIM można przynajmniej edytować i przerzucić na koniec listy, Numery Usług są nie do ruszenia nawet w nazwie, Automat. Biuro, BOK zawsze będą w czołówce
 #1138381  autor: Remington
 13 lis 2022, 16:33
biala1991 pisze:
13 lis 2022, 16:29
jedynym wyjściem jest konto Google i ustawienie kontaktów Googla

Powtarzam: w aplikacji Telefon autorstwa Google tego nie ustawisz, ona pokazuje wszystkie kontakty i nie ma opcji ich zawężenia.

Rozwiązanie już podałem - zmienić dialer.
 #1138385  autor: biala1991
 13 lis 2022, 17:27
Remington pisze: Rozwiązanie już podałem - zmienić dialer.
albo operatora :D

Dodałam te numery do blokowanych, to przegięcie żeby instalować nową aplikację z powodu chorych wymysłów Orange
 #1138386  autor: Remington
 13 lis 2022, 17:33
Winisz Orange za to, że naście lat temu nie przewidziało, iż kiedyś Google zrobi badziewną apkę? Problem jest tylko i wyłącznie w aplikacji, której Google nie dopracowało, bo jakoś apkę Kontakty potrafili dopracować. I że w ogóle bez decyzji użytkownika kopiują do telefonu wszystko co jest na karcie.

W czym ma pomóc dodanie ich do blokowanych? Przecież problem leży w możliwości ich wybrania.

Zmiana operatora to też jest rozwiązanie, ale wybór jest ograniczony - trudno określić, które karty mają możliwość usuwania.
 #1138387  autor: biala1991
 13 lis 2022, 18:09
I wracamy do punktu wyjścia, bo jakoś karta TM działała bez problemu w tej niedopracowanej apce, jeśli na tym samym urządzeniu karta jednego operatora prawidłowo wyświetla kontakty a karta innego operatora wyświetla nieprawidłowo to chyba jasne, że problem leży w karcie (wina operatora) a nie w aplikacji :D
Dla ścisłości to w przypadku Orange apka Kontakty filtruje poprawnie tylko Kontakty SIM, przy wyborze opcji Kontakty urządzenia pokazuje się wszystko (łącznie z SIM), apka Telefon tak jak piszesz nie ma żadnej opcji filtrowania ale to bez znaczenia, bo problem generuje operator wypalając na karcie żelazem swoje Numery Usług. Widać TM umie w SIM a Orange nie umie :D

Blokowanie rzeczywiście nic nie daje ale przez chwilę wydawało się, że tak :)
 #1138388  autor: Remington
 13 lis 2022, 18:20
Aż mnie natchnęłaś by sprawdzić.:

- karta abo Plusa z 1998 - brak numerów usług
- karta prepaid Idei z 1999 - są numery usług, brak możliwości usuwania
- karta a2mobile sprzed ok. 6 lat - brak numerów usług
- karty prepaid Orange, Plus i Play sprzed ok. 4-5 lat - są numery usług, brak możliwości usuwania

Karty TM nie mam, więc to co piszesz (możliwośc usuwania) przyjmijmy za pewnik. Niemniej jak widzisz wygląda na to, że TM jest wyjątkiem od reguły.

I to bardzo starej reguły. Masz pretensję do Orange/Idei, że gdy startowali pod koniec lat 90. nie przewidzieli z 20-letnim wyprzedzeniem dziadowskiej apki Google 😉 To wina Google i tylko Google, że dokleja te kontakty do innych bez wiedzy i zgody użytkownika.

Bez skarg i reklamacji ani Google, ani operatorzy nie zmienią swojego podejścia, bo "skoro nikomu to nie przeszkadza"...

Remington pisze:
13 lis 2022, 15:38

P.S. Orange tak to robi od kilkunastu lat. Na początku tak, ale od jakiegoś 2005 r. nie da się usuwać ani numerów usług z ich kart, ani nawet zmienić numeru MSISDN (tego nie testowałem od paru lat, więc kto wie może edycję numeru w końcu umożliwili).

Poprawka, teraz mając starą kartę w ręku to sprawdziłem - nie dało się wyłączać PIN-u.
 #1138391  autor: biala1991
 13 lis 2022, 19:06
Też sprawdziłam co mogłam, Plus/Plush są Numery Usług ale przeważnie w postaci kodów (poczta, roaming itp.). Playa nie mam pod ręką.

Wychodzi na to, że TM się pozytywnie wyróżnia i tylko z kartami tego operatora googlowskie aplikacje współpracują.

Może rzeczywiście to przeszkadza tylko nielicznym, problem dotyczy większości opów a na forum nie znalazłam wpisów na ten temat :)
 #1138399  autor: Remington
 13 lis 2022, 20:54
Ja bym na to spojrzał z tej strony - skoro przez blisko ćwierć wieku działało to jak działało i nie było problemów, a pojawiły się tylko w jednej aplikacji konkretnego dewelopera (Google) to z nią jest problem.

Inni ludzie w Google pracowali nad apką Kontakty i tam da się. W Telefonie trzeba liczyć, że kiedyś to ujednolicą.
 #1138415  autor: biala1991
 14 lis 2022, 05:17
To ćwierćwiecze działania w głównej mierze przypada na erę klawiszowców więc chyba nie ma co porównywać z aplikacjami na smartku. Moja teoria jest taka, że przeciętny użytkownik nie zdaje sobie sprawy, że za brakiem możliwości odsiewania Numerów Usług stoi apka Google i po zainstalowaniu innej problem się rozwiąże. Przypisują to właśnie karcie SIM (operatorowi), bo skoro w starym fonie (na starej karcie) filtrowanie działało a po przesiadce na smartfona (co wiąże się zazwyczaj z wymianą karty) problem się pojawił to wniosek jest prosty.

Ja bym jednak tak do końca opów nie rozgrzeszała, w jakim niby celu wypalają te swoje Numery Usług żelazem na karcie? Ja rozumiem, że chcą je zapisać dla wygody użytkownika (bo przecież nr do Horoskopu jest niezbędny :D ) ale dlaczego robią to tak jakby ten zapis kontaktów na karcie miał przetrwać wybuch nuklearny? dlaczego nie dają użytkownikowi możliwości usunięcia NU jeśli ma takie życzenie i nie chce korzystać z "dobrodziejstw" operatora?
 #1138420  autor: Remington
 14 lis 2022, 08:17
Udało mi się odnaleźć kartę TM sprzed 3-4 lat. Wynik: brak numerów usług, a kontakt do biura obsługi i kilku komercyjnych usług są zapisane jako normalne kontakty w książce telefonicznej. To dlatego udało Ci się je usunąć z karty, a nie że TM pozwala usuwać numery usług.

Wniosek jest taki, że numery usług jeśli istnieją to są wypalone na karcie na sztywno. Pretensje do operatorów nie są więc do końca słuszne - skoro ta przegródka na numery powstała ćwierć wieku temu to oni (oprócz TM i pewnie MVNO) po prostu z niej korzystają. A że jest nieedytowalna to wina tych co ją w ten sposób wymyślili przed ćwierćwieczem.

Z pewnością GSMA to specyfikuje w standardzie, tu jest lista jego wersji jak ktoś chce może poczyta i znajdzie: https://portal.3gpp.org/desktopmodules/ ... tionId=423
 #1138434  autor: biala1991
 14 lis 2022, 09:55
Remington pisze:
14 lis 2022, 08:17
Udało mi się odnaleźć kartę TM sprzed 3-4 lat. Wynik: brak numerów usług, a kontakt do biura obsługi i kilku komercyjnych usług są zapisane jako normalne kontakty w książce telefonicznej. To dlatego udało Ci się je usunąć z karty, a nie że TM pozwala usuwać numery usług.
I cały czas o tym piszę, Orange zapisuje swoje numery podwójnie jako Kontakty SIM (da się usunąć i modyfikować) i jako nieusuwalne Numery Usług. Doskonale to widać w zabytku, który pokazuje Numery Usług (nie każdy fon to ma). Pomimo zedytowania nazwy Kontaktu SIM nie wpływa to na zmianę nazwy tego samego kontaktu w Numerach Usług, które są wypalone na sztywno.
To teraz wytłumacz czemu służy ten podwójny zapis? czy bez wypalonych NU karta nie będzie działać? No chyba nie, co udowadnia TM, który zapisuje swoje numery tylko raz jako Kontakty SIM dzięki czemu można je usuwać i edytować. A więc to jest wina i widzimisie Orange (czy innych opów), którzy bez żadnego uzasadnienia naznaczają swoje karty NU :)
 #1138437  autor: Remington
 14 lis 2022, 10:28
biala1991 pisze:
14 lis 2022, 09:55
bez żadnego uzasadnienia naznaczają swoje karty NU :)

Skoro powstał byt jakim są numery usług, to znaczy, że było uzasadnienie. Masz pretensje do 3/4 naszego W4, że korzystają z tej przegródki na karcie SIM zgodnie z jej przeznaczeniem? Fakt, że jest nim głównie marketing. A źródłem owego niezadowolenia nie jest to, iż oni coś sknocili na kartach, tylko Google, które sknociło aplikację Telefon.

Zdecydowanie jednak lepiej by numer do BOK, poczty, manu USSD, czy informacji o roamingu był w Numerach usług, dzięki temu nie da się go usunąć przez pomyłkę, co i mnie się zdarzało.

Dziwi jedynie, że Orange pakuje te numery w dwa miejsca.
 #1138442  autor: biala1991
 14 lis 2022, 11:26
Przypadkowe skasowanie numeru Horoskop, Info. Sprzedażowe albo Serwis Ekonom. (cokolwiek to znaczy) będzie niepowetowaną stratą :D Nawet ten jedyny przedstawiający jakąś wartość numer do BOK, jeśli go skasujesz to przecież nie będziesz bezradny, znajdziesz w necie.

Piszesz o wykorzystywaniu Numerów Usług zgodnie z przeznaczeniem ale jakie niby jest to przeznaczenie? Nie widzę innego poza możliwością generowania kosztów przez przypadkowe kliknięcie. Kontakty SIM spełniają tą samą rolę marketingową a są dużo mniej uciążliwe.
Nie, nie przekonasz mnie, że jest jakikolwiek sens istnienia takiego bytu jak wypalone Numery Usług :)
 #1142084  autor: neotele
 20 sty 2023, 10:35
Remington pisze:
13 lis 2022, 20:54
Ja bym na to spojrzał z tej strony - skoro przez blisko ćwierć wieku działało to jak działało i nie było problemów, a pojawiły się tylko w jednej aplikacji konkretnego dewelopera (Google) to z nią jest problem.
O ile nie ulega wątpliwości, że Google nie przewidział opcji, że użytkownicy mogą nie chcieć oglądać niektórych usług, kontaktów itp. i nie dał możliwości bardziej elastycznego ich blokowania, o tyle zasadniczy zarzut stawiam operatorom (w tym wątku mowa o Orange, ale mam identyczny problem z Play), że wgrywają na kartę SIM jakiekolwiek usługi, kontakty itp., których nie można usunąć :(

Czy ktoś może próbował kontaktować się z operatorem celem żądania usunięcia tych irytujących usług z karty SIM?
 #1142087  autor: Remington
 20 sty 2023, 10:55
Z tego co poczytałem w necie to jest nieedytowalna „przegródka” na karcie SIM. Czyli to nie operatorzy ograniczają do niej dostęp. Stare telefony to „rozumiały” i pokazywały w dedykowanym oddzielonym miejscu. iPhone też to ukrywa w Ustawieniach, jedynie Google się wygłupiło i skleja z kontaktami.