DAJ CYNK
  • Uwagi dotyczące serwisu - propozycje zmian, zauważone błędy, itp. Także komunikaty administratorów forum.
Uwagi dotyczące serwisu - propozycje zmian, zauważone błędy, itp. Także komunikaty administratorów forum.

Moderator: Moderatorzy

Komentować na TELEPOLIS.PL powinni tylko zarejestrowani użytkownicy?

Jestem na tak - jak najszybciej
34
74%
Jestem na tak - ale to może poczekać
6
13%
Nie powinno być tej blokady, jak najdłużej
Brak głosów
0%
Nie powinno być tej blokady w ogóle
6
13%
Nie mam zdania
Brak głosów
0%
 #1081454  autor: Remington
 03 paź 2019, 11:07
Dorotea pisze:
03 paź 2019, 10:05
Nie blokować lecz moderować na bieżąco

To byłby ogrom pracy. Trolle już kilka lat temu zresztą rozpoznały już kiedy redakcja ma mniejszą obsadę i wtedy postują ze zdwojoną siłą.
Dorotea pisze:
03 paź 2019, 10:05
porobić jakieś filtry na trolli itp.

No własnie: jakie?
 #1081460  autor: frasag
 03 paź 2019, 11:48
Dorotea pisze:
03 paź 2019, 10:05
Przecież nie wszystkie wpisy anonimowe są złe. Nie blokować lecz moderować na bieżąco, porobić jakieś filtry na trolli itp.
To nie takie proste- moderować. Jednego skasujesz to za chwilę 2 nowych wejdzie. Trzeba by non stop 24/7 czuwać. Kto to ma robić i za ile? My też możemy mieć wpływ na porządek Portalu. Jeśli widzimy trolla to trzeba by go dosiadać w kilka osób- albo się zmieni, albo odejdzie. A z pojedynczych uwag to trolle się śmieją i dalej robią swoje. Nasza obojętność powoduje że oni czują się tu jak w raju.
 #1081463  autor: piotrzet
 03 paź 2019, 12:15
Naprawdę nie wiem jaki jest problem z tym żeby mogły komentować tylko osoby zalogowane. U konkurencji jest tak od dawna i problemów nie ma, a tutaj wielka dyskusja na temat robić to, a może jednak nie.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1081473  autor: Dorotea
 03 paź 2019, 13:43
@Remington & @frasag
Jeśli to za trudne to dajcie możliwość zalogowanym wyłączenia widoku komentarzy niezalogowanych. Ba! Ustawcie taki widok domyślnie, aby trzeba było kliknąć specjalnie, żeby to zmienić. Niech pierwszeństwo w widoczności mają zalogowani, a czytanie anonimowych będzie opcją.

Bo na razie trolle są na równi widoczne z tymi, którzy piszą z konta.

Lepszy taki półśrodek niż całkowita blokada.
 #1081477  autor: Eragon
 03 paź 2019, 14:07
Ewentualnie, równie dobrą opcją mogłoby być zablokowanie niezarejestrowanych - wraz z obserwacją sytuacji, przez kilka miesięcy. I dopiero jeśliby nastąpił znaczny spadek liczby komentujących - to dopuścić ponownie. Bo tak czy siak, Ci zawodowi trolle po takim czasie by wyginęli - i myślę że jakość komentarzy mogłaby się poprawić.

Bo to że cokolwiek trzeba zmienić, to chyba nikt nie wątpi.

:smt006
 #1081492  autor: iphoneski
 03 paź 2019, 15:06
Dorotea pisze:
03 paź 2019, 14:24
Trolle wyzdychają jak nie będą widoczne domyślnie. Nic ich tak nie boli jak brak uwagi.
Coś w tym jest, ja im nie odpisuję od dłuższego czasu i zaczepki właściwie się skończyły, nawet widziałem w innych serwisach jak się barany pode mnie podszywały ale olałem temat i jest względny spokój.
 #1081667  autor: LuiN
 05 paź 2019, 21:49
Konta Premium okazały się niestety nierentowne, w dodatku padła platforma do pobierania opłat za nie, z której usług korzystaliśmy. Opcje komentarzy dla zalogowanych i niezalogowanych w 2 panelach sprawdziliśmy już dawno temu w katalogu. Efekt był negatywny. Pamietajmy, że większość osób, które trafiają do serwisu nie ma u nas konta czy wręcz ma pierwszy kontakt ze stroną. Musi być prosto. Nikt nie będzie szukał podstrony dla niezalogowanych - zmarnujemy czas IT na nieużywaną funkcję. Wolałbym przeznaczyć te godziny prac na jakąś zaległą poprawkę na forum.

Półśrodkiem był już mechanizm captcha. Teraz albo zostawiamy jak jest, albo idziemy dalej. Nie ukrywam, że z zazdrością patrzę na jakość dyskusji na PurePC np.
 #1081671  autor: LuiN
 05 paź 2019, 22:03
piotrzet pisze:A disqus? Wiele użytkowników ma tam konto
Żal kasować te miliony komentarzy, które już są na stronie. Disqus trzyma komentarze u siebie i uzależnia strony od swoich płatnych usług . A do tego to niestety ślimak :/ Rozważaliśmy mocno.
 #1081721  autor: polskiejablka
 06 paź 2019, 20:11
Jeśli ktoś myśli, że umożliwienie komentowania tylko zarejestrowanym wpłynie na jakość dyskusji, to albo urodził się wczoraj, albo jest zbyt dużym optymistą. Jeśli piszecie, że na jakichś portalach dyskusja jest lepsza, to wynika to tylko i wyłącznie z ostrzejszej i szybszej moderacji, a rejestracja wpływa na to w bardzo małym stopniu. Chyba że do zarejestrowania konta będziecie wymagać kopii dowodu osobistego (lub legitymacji szkolnej, heh), to wtedy może faktycznie zapanujecie nad tym.

Moja propozycja byłaby taka, żeby nie wylewać dziecka z kąpielą. Niech zostaną niezarejestrowani, ale ich opinie powinny być moderowane PRZED publikacją i to ostro. Jak troll zobaczy, że nie może szybko pisać głupot i jego wpisy pojawiają się z jakimś opóźnieniem, to i straci zapał. Dla ułatwienia można użyć ciasteczek, bo nie każdy czyści, a mogą one być waszym sprzymierzeńcem - jeśli już raz zablokujecie czyjąś opinię, to następne z tego ciasteczka będą automatycznie blokowane albo będzie tzw. shadow ban - opinia będzie się wyświetlała tylko trollowi. Hola hola, ale to wymaga dużego wysiłku od moderacji. No co ja poradzę. Jak chcecie mieć jakość, to trzeba za to "zapłacić", bo wygodne zakazanie całkowitego pisania niezarejestrowanym spowoduje, że będzie szambo u zarejestrowanych.
 #1081723  autor: sindikat
 06 paź 2019, 20:39
Jestem zarejestrowany na kilkudziesięciu forach. Na jednych mam 5 wpisów, na innych 12000. I ZDECYDOWANIE uważam, że powinno mieć się login.
To, że konta są nieużywane to normalne, ale ustawiasz 90 dni bez wejścia i out. Znam takie strony.
Są też takie gdzie bez loginu nie przeczytasz treści, a widzisz tylko tytuł. I to funkcjonuje.
 #1081733  autor: piotrzet
 06 paź 2019, 22:42
polskiejablka
Niestety nie mogę się z tobą zgodzić. Rejestracja wyeliminuje przede wszystkim używanie wulgaryzmów w komentarzach. Zarejestrowany użytkownik nie będzie pisał niecenzuralnych słów jak i obrażał innych, bo doskonale wie jak się to dla niego skończy.
Wchodzę na różne strony i większość jak nie wszystkie ma możliwość komentowania tylko po zalogowaniu. Owszem zdarzają się osoby, które obrażają czy piszą ale są eliminowane szybko i skutecznie. Poziom dyskusji również jest wyższy.
Skoro tak sporo osób broni opcji żeby zostawić tak jak jest obecnie to proponuję wprowadzić także możliwość pisania bez logowania na forum. Bo w końcu czym się to różni?

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1081736  autor: polskiejablka
 06 paź 2019, 23:20
piotrzet pisze:
06 paź 2019, 22:42
Zarejestrowany użytkownik nie będzie pisał niecenzuralnych słów jak i obrażał innych, bo doskonale wie jak się to dla niego skończy.
Skończy się tak, że założy kolejne konto, i kolejne, i kolejne... Dopóki nie będzie prawdziwej moderacji, to nie będzie żadnej różnicy, czy ktoś pisze jako nie/zarejestrowany.
piotrzet pisze:
06 paź 2019, 22:42
to proponuję wprowadzić także możliwość pisania bez logowania na forum. Bo w końcu czym się to różni?
Znawcą internetów pewnie nie jestem, ale jak sięgam pamięcią i staram się zrozumieć pewne mechanizmy, to rejestracja na wszelakich forach i grupach dyskusyjnych była potrzebna po to, aby uzyskać pewne korzyści z posiadania takowego (korzyści dla użytkownika, a nie admina strony). Zazwyczaj fora odwiedza ograniczona grupa osób, więc posiadanie też swojego nicka jest na swój sposób pomocne. I było to zanim ktokolwiek wpadł na pomysł, że artykuły w internecie można komentować, a już tym bardziej, że jest to sposób na ograniczenie trollostwa. A w odróżnieniu od for, obojętne jest mi, kto komentuje informacje prasowe, bo zwracam uwagę na treść, a nie osobę, bo dziś jest, a jutro jej nie ma. (Choć zabrzmiało to tak, jakbym zwracał uwagę kto pisze na forach, jednak wiem, że z racji ograniczonej grupy osób, może to być dla niektórych korzystne).
 #1081748  autor: LuiN
 07 paź 2019, 10:47
Testowaliśmy wstępną akceptację komentarzy. By mogła ona zadziałać, musiałaby dotyczyć zarówno osób zarejestrowanych, jak i tych, które się nie logują. Inaczej pojawiałyby się dyskusje, które później byłyby aktualizowane o odpowiedzi niezarejestrowanych.

Komentarzy już po moderacji zostaje około 300 każdego dnia, jak jest jakiś gorący temat to i ponad pół tysiąca - musiałbym zatrudnić kogoś do akceptowania ich w weekendy, ale i w ciągu tygodnia byłoby trudno szybko reagować. Gdy wspominam takie działanie katalogu, to jedno co mi przychodzi do głowy, to ulga po odpięciu akceptów. Było też mnóstwo zdublowanych wpisów, bo użytkownicy próbowali komentować do skutku. Drugi raz do tego wracać bym nie chciał, choć tak - techniczna możliwość istnieje.

Odnośnie zaś migracji do Disqusa - stare komentarze musiałyby mieć jakąś oddzielną zakładkę i nie byłoby możliwości komentowania w niej. To serio wycięcie milionów komentarzy z 15 lat.
 #1081749  autor: frasag
 07 paź 2019, 10:48
Mnie jakoś moderowanie tu omija- do tej pory. Bywało że wdawałem się w nie potrzebne dyskusje z trollami- i żałuję tego. Były usuwane jakieś moje posty- ale jako odpowiedzi- czasem usuwany jest główny wątek i odp. żeby bezsensowne śmieci nie zostawały. Jednak zawsze i wciąż będę uważał że nicki powinny być. Przecież nikt nie musi tu prawdziwych danych osobowych ani adresu podawać- wybiera co mu pasuje. Chodzi też o to że wielu Gości ma tu taki sam identyfikator (to co widać) i tak naprawdę to nie wiemy czy piszemy z tym co chcemy- czy z tym kogo unikamy. Zdarzają się więc pomyłki i przez to ostre riposty.
Natomiast to co wspomniał Kolega wyżej- żeby ujawniać "gościnne" posty dopiero po moderacji to też źle- bardzo źle. Bo w międzyczasie inne posty sprawę wyjaśnią i wracanie do tematu zrobi bałagan.