DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy urządzeń Apple: iPhone, iPod oraz iPad - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy urządzeń Apple: iPhone, iPod oraz iPad - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: 
Jeśli interesują Cię sprawy związane z aplikacjami oraz systemami mobilnymi Apple - zajrzyj do działu iOS i iPadOS.

 #277693  autor: didek
 16 lip 2008, 17:19
wtd pisze:Typowy marketing apple'a.
A jak pracujesz w terenie urzywasz napedu optycznego? Tylu portów USB? Brak card express to bład ale kazdy notebook appla, jest go pozbawiony.

 #277712  autor: wtd
 16 lip 2008, 18:09
didek pisze:A jak pracujesz w terenie urzywasz napedu optycznego? Tylu portów USB?
Nigdy nie wiadomo, może się przyda. A poza tym kupowanie laptopa tylko do pracy w terenie to jakiś absurd - może jeszcze eee pc za 900pln to tak, ale macbook air za 6-10k pln to naprawdę wygląda idiotycznie.
didek pisze:Brak card express to bład ale kazdy notebook appla, jest go pozbawiony.
Kosztujący podobnie macbook pro go już posiada, podobnie jak komplet złączy (w tym nawet DVI) :)

 #277723  autor: user_delete10
 16 lip 2008, 18:36
Opinia na temat iPhona: nie ma chyba telefonu,który by wszystkim imponował,od wnętrzności po obudowę i funkcje.Każdy model,jaki by nie był na coś swoistego,czym zaskakuje.Tu mamy interfejs i wygląd.To zalety iPhona,których nikt mu nie wyrwie nigdy.To kręci ludzi,bo co by było gdyby zaczęli narzekać na brak MMSów,których chyba teraz mało kto używa,albo na inne blokady?...Kupujemy iPhona bo podoba nam się w nim coś konkretnego.Patrzenie na całość,dogłębnie doprowadziła by nas do szaleństwa.

 #277724  autor: didek
 16 lip 2008, 19:39
wtd pisze:A poza tym kupowanie laptopa tylko do pracy w terenie to jakiś absurd - może jeszcze eee pc za 900pln to tak, ale macbook air za 6-10k pln to naprawdę wygląda idiotycznie.
Tak zgodze sie... to bez sensu kupować komputer przeznaczony do tego czego ma slużyć.
Porownywanie Eee do MBA jest nie porozumieniem wielkim. Apple ma dziwna polityke cenową. Chciałbym jednoczęsnie zwrócić twoja uwage na inne aspekty niż tylko cena... Wiem że w Polsce to istotny czynnik, jednak nie ma komputera idealnego, dla mnie Air sprawdza sie w swoim zastosowaniu. Widocznie jest to sprzęt dla ludzi o podbnych pogladach do moich, niechce nikogo do nich przekonywać. Mam jednak nadzieje że spojrzycie na sprzęt Apple troche innaczej bo to jest inny świat - iWorld :D

 #277727  autor: xar
 16 lip 2008, 20:29
didek pisze:
wtd pisze:Typowy marketing apple'a.
A jak pracujesz w terenie urzywasz napedu optycznego? Tylu portów USB? Brak card express to bład ale kazdy notebook appla, jest go pozbawiony.
A jak jedziesz na jakąś konferencję i nagle chcesz skorzystać z materiałów które dostałeś np. na płytce CD, podpiąć myszkę bo od długiego pracowania na touchpadzie szlag trafia i może jeszcze pendrive włożyć to co wtedy? :>

Air to fajny komputer i rozumiem że nie mogli włożyć optyki żeby nie był grubszy, ale jeden port USB? Paranoja... Brak możliwości wpięcia kabla Ethernet? O_o Nie... to nie jest komp dobry do pracy... Komputer mobilny powinien mieć na tyle dużo uniwersalnych interfejsów, żebyś mógł pracować wygodnie wszędzie, a nie tylko w parku ;) Mała waga to nie wszystko!

Mam natomiast pytanie do iphona. Wiem, że nie można wysyłać mmsów, ale czy można je odbierać? Tzn. Wiem, że jest program do ich wysyłania, a co z odbieraniem? :)

 #277731  autor: didek
 16 lip 2008, 20:35
malutki hub usb i po sprawie ;) a co napedu opotycznego zawsze mozesz skorzystac z napedu w innym komputerze- to co potrzebne masz na plycie z Airem.

Co do iPhona, ciekawe pytanie, ale przy iPhonie MMS jakos miesca bytu nie ma jak masz do dyspozcji e-mial nie sadzisz, mms ma swoje ograniczenia, z ta zrezygnowali z niego.

 #277736  autor: wtd
 16 lip 2008, 20:50
didek pisze:malutki hub usb i po sprawie ;) a co napedu opotycznego zawsze mozesz skorzystac z napedu w innym komputerze- to co potrzebne masz na plycie z Airem.
Taa, malutki hub usb, malutki adapter usb-ethernet, malutki napęd optyczny, malutki modem umts a wszystko to mogę mieć w dellu kosztującym połowę tego co air, który jest przy okazji mniejszy ale trochę grubszy.
didek pisze:Co do iPhona, ciekawe pytanie, ale przy iPhonie MMS jakos miesca bytu nie ma jak masz do dyspozcji e-mial nie sadzisz, mms ma swoje ograniczenia, z ta zrezygnowali z niego
Szkoda że nie zauważasz że e-mail również ma pewne ograniczenia. Może np. w usa gdzie taryufy z nielimitowaną transmisją danych kosztują po 80usd nie jest to problem ale w polsce raz że dostęp do internetu z komórki jest drogi, fwa że naprawdę mało osób ma komórki obsługujące maile a jeszcze mniej osób z nich korzysta. Ale to w końcu apple, mniej znaczy lepiej, mniej portów - lepiej, mniej funkcji - lepiej, mniej przycisków (maci mają jeden przycisk przy touchpadzie...) - też lepiej. Spoko, idźmy dalej. Niedługo dojdziemy do tego z czego rockstar się w gta4 nabijał (link). :)

 #277750  autor: didek
 16 lip 2008, 21:59
to wybierz Della, szkoda tylko że doszukujesz się wad w MBA, w dosc skrajnych przypadkach, watpie ze np na prezentacji bedziesz uzywał wsztkich tych akcesoriów, ale jak juz widać mamy odmiene zdanie i nie ma co sie klucic ;)

 #277753  autor: LuiN
 16 lip 2008, 22:10
wtd, didek, ja jakoś Apple Air nie czuję. Tzn, nie uważam, że trafia w moje potrzeby. Początkowo jakiś niedosyt dawał ten legendarny multitouch - gładzik sprawiał większy opór niż to, do czego jestem przyzwyczajony w iPod Touch. Jakiś tam brak portów nie był przerażający, konieczność dziwnego podpinania karty sieciowej również, brak napędu optycznego - nagrałem ze 4 płyty podczas roku użytkowania Sony Vaio - no problemo – wszystko i tak puszczam sieciowo.

Na plus działały klawiatura (wyjątkowo wygodna), metal w obudowie, przyzwoite czasy pracy i opcja z dyskiem SSD. Cena - kosmiczna, ale czego innego oczekiwać po Apple. Generalnie jednak w całokształcie koncepcji Air nie mogłem odnaleźć czegoś co pasowałoby do mojego profilu użytkowania komputera. Po wielu modyfikacjach swojego widzi mi się, próbując ułożyć grade-y w kolejności: telefon z S60, tablet Nokia N800, Asus Eee, Laptop 15,4”, w domu duży monitor, wygląda na to, że po drodze nie ma miejsca na Air. W 100% zastępuje mi go Asus Eee, który przy okazji ma mniejszą powierzchnię.

Eee to jednak nie komputer w pełnym tego słowa znaczeniu. Air oferuje prawdziwe mobilne biuro, ciężko nazwać tym Asusa Eee, który nadaje się raczej do mniej wymagających czynności, choć bywały dni, że newsy na portalu szły z niego jak złoto:-)
Obecnie stwierdzam, że sprzętu mam już za dużo.

Aktualna lista użytkowa & życzeń to: Nokia E71 i/lub iPhone 3G -> EeePC już jest -> do domu MacBook Pro & monitor 30 cali 2560x1600 pikseli (ten ostatni dziś dotarł). Gdybanie iMac 24” vs MacBook Pro zakończyło się stwierdzeniem, że iMac nie obsługuje tak dużych rozdzielczości jak ta w nowym monitorze HP.

Dlaczego Mac a nie PC? Przerabiałem to już w głowie dużo razy. Przerabiałem to też w praktyce.

Trzeba być idiotą sądząc, że dwa komputery o zbliżonej teoretycznie specyfikacji - jeden to lowend za niespełna 3. tyś zł a drugi Highend za 7 tyś. zł potrafią to samo. Nie da się kupić jakości za grosze. Jakość zawsze kosztowała i będzie kosztować. Wystarczy rozkręcić pierwszy lepszy laptop z centrino i Air-a – oho, coś jakby Core 2 Duo jest dużo mniejsze powierzchniowo w Air. Gołym okiem widać różnice w rozłożeniu układów, komponentów, jakości chłodzenia procesora etc.

Znajomy zakupił Acerka klasy highend ładnych parę lat temu, za ładne 7,5 tyś. plus rozszerzenie gwarancji. Centrino 1,6 GHz, 512MB RAM i dysk 60GB nie są już niczym nadzwyczajnym. Ale Geforce 9700 z 128 MB Ram dalej robi wrażenie. Podobnie jak ponad 4h pracy na WiFi, wyświetlacz multimedialny i dodatkowy, alternatywny subsystem multimedialny Arcade, mogący wystartować zamiast Windowsa.

A wszystko to we staruszku sprzed 4 lat. Komputer praktycznie nie uruchamia wentylatora, a jak już musi robi to prawie bezgłośnie. Baterii spokojnie wystarcza na dwa seanse filmowe prosto z DVD (napęd szczelinowy); jakość dźwięku poprawia subwoofer. . .

Jakości nie da się kupić za grosze…
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez LuiN, łącznie zmieniany 1 raz.

 #277757  autor: didek
 16 lip 2008, 22:18
Luin :-D ale sie rozpisałeś

 #277760  autor: LuiN
 16 lip 2008, 22:32
wtd pisze: Szkoda że nie zauważasz że e-mail również ma pewne ograniczenia. Może np. w usa gdzie taryufy z nielimitowaną transmisją danych kosztują po 80usd nie jest to problem ale w polsce raz że dostęp do internetu z komórki jest drogi, fwa że naprawdę mało osób ma komórki obsługujące maile a jeszcze mniej osób z nich korzysta.
To samo kiedyś mówiło się o MMS - mało osób miało komórki obsługujące MMS, a jeszcze mniej z nich korzystało.

MMS to nic innego jak wiadomość email ograniczona poprzez standaryzację do 300 kB i rodzajem załączników do możliwości starych telefonów. Poza tym jest to furtka dla operatorów, żeby na tym "BlackBerry dla ubogich" zarobić.

Historia rozwoju mobilnego maila wyglądała inaczej w USA, tam nawet SMS-y były pominięte, nie mówiąc o MMS-ach. Mail w telefonie to norma taka jak SMS i MMS w europejskich warunkach.

Funkcja MMS powinna się znaleźć w Apple iPhone biorąc pod uwagę wyjście telefonu poza USA. Rozwiązaniem są jednak plany taryfowe - praktycznie każdy wybierający Apple iPhone na całym świecie dostaje duży pakiet transmisji danych, jeśli nie w ogóle brak limitów na taką transmisję.

Brak MMS w iPhonie to takie światełko, hasło, pokazówa czy jak tam to nazwać, że coś zmieni się na rynku i to zmieni się na lepsze. Bo trudno się nie zgodzić, że możliwość wysłania dowolnej ilości emaili, o równie dowolnym kształcie załączników i ich wielkości, to opcja nieporównalnie korzystniejsza niż bawienie się w MMS-y, gdzie za każdą sztukę operator pobierze opłatę - jakieś 200zł za 1GB .

Praktycznie nie mam znajomych, którzy nie posiadają konta email. A Wy wielu takich macie?

 #277761  autor: wtd
 16 lip 2008, 22:37
LuiN pisze:Jakości nie da się kupić za grosze…
Tak, ale mówiąc o jakości to mamy wspomnianego i przeze mnie i przez Ciebie macbooka pro. A air to jedynie zabawka do lansu moim skromnym zdaniem. Inna sprawa że macbook pro jest rzeczywiście zauważalnie lepszy niż "zwykłe" laptopy, tyle że ta "lepszość" kosztuje naprawdę kupę kasy.
Generalnie jeśli chodzi o produkty apple to iPody ujdą - w zasadzie z żadnym nie miałem kontaktu dłużej niż kilka h więc nic bardziej konstruktywnego nie sklecę, tyle że jeżeli mówimy o odtwarzaczach z dużą pojmnością to w sklepach w zasadzie nie ma alternatywy. O iPhonie nie ma co pisać bo to dość rozbudowana kwestia, na podstawie tego co się sam bawiłem, co czytałęm i co rozmawiałem z osobami użytkującymi go na co dzień można znaleźć dużo plusów i minusów, imo jeśli chodzi o telefon do neta to ajfon naprawdę wymiata, chociaż z drugiej strony WM pro z operą 9.5 bardzo niewiele mu ustępuje. O macbooku air już się wypowiedziałem - traktuję to tylko jako zabawkę, ew. pokaz możliwości -"patrzcie, potrafimy zrobić najcieńszego laptopa". Nad iMac'iem zacząłem się ostatnio trochę zastanawiać ale jednak stwierdziłem że mój następny komp to będzie laptop, macbook jest bardzo wysoko na mojej ew. liście zakupów, jeszcze tylko nie zadecydowałem czy będę kupował lapka 13" czy 15", w tym pierwszym wypadku istnieje dość duża szansa że wybór padnie na macbooka, w tym drugim praktycznie zerowa gdyż planuję wydać mniej niż kosztują obecnie macbooki pro. To chyba na tyle jeśli chodzi o odpowiedź na temat tego wątku :)

Ja tam MMSów nie uważam za nic nadzwyczajnego, mój licznik w telefonie mówi że w ciągu 3 lat wysłałem 4 mmsy, odebrałem pewnie mniej nawet więc doskonale dam sobie radę bez tej funkcji, jednak zawsze lepiej mieć niż nie mieć :p Sam iphone wiosny nie czyni, zanim mejle w komórkach staną się codziennością to trochę czasu minie, mam nadzieję że jak najmniej. :)
Ostatnio zmieniony 16 lip 2008, 22:41 przez wtd, łącznie zmieniany 1 raz.

 #277762  autor: didek
 16 lip 2008, 22:41
no ja terz raczej nie znam takiej osoby, swoja droga czytajac wypowiedz Luina, pojawila mi sie myś iż apple tak naprawde, znaduje rozwiazania uniwersalne, ja sam z mms nie korzystam z e-maila jak najbardziej... droga postępu japka jak najbardziej mi odpowiada ;]

 #277763  autor: LuiN
 16 lip 2008, 22:49
wtd pisze:Nad iMac'iem zacząłem się ostatnio trochę zastanawiać
Od 18. lipca w Media jest iMac 20" za 3200zł na 10 rat zero procent :) To już nie jest koszmar cenowy - myślę, że warto rozważyć.

 #277812  autor: quzo
 17 lip 2008, 10:11
ja znam multum ludzi którzy nie mają maila bo poco im :P jakoś nie widzi mi się wysyłanie fotki do babci mailem ^^

 #277816  autor: wtd
 17 lip 2008, 10:22
LuiN pisze:Od 18. lipca w Media jest iMac 20" za 3200zł na 10 rat zero procent :) To już nie jest koszmar cenowy - myślę, że warto rozważyć.
No nie jest, ostatnio sam byłem zaskoczony jak zobaczyłem iMaca za 3,8kpln ale, jak już pisałem bedę się przesiadał na laptopa a taki iMac zbyt przenośny nie jest :p

 #277870  autor: didek
 17 lip 2008, 13:28
są nawet plecaki na iMaci ;) wiec moze byc i mobile ;] jak tos ma duze plecy bo 20 '' to nie mało:D

 #278166  autor: LuiN
 18 lip 2008, 21:39
didek, nie popadajmy w paranoję. Jak ma być przenośne, to niech tak zostanie. Do PC-ta można wózek dokupić, ale to nie o to przecież chodzi.

 #278477  autor: didek
 20 lip 2008, 13:58
LuiN pisze:didek, nie popadajmy w paranoję. Jak ma być przenośne, to niech tak zostanie. Do PC-ta można wózek dokupić, ale to nie o to przecież chodzi.
ja nie popadam w paranoje bo ja iMaca ności nie bede w plecaku, ale to nie zmienia faktu iż istnieja placaki na Maci jak i na PC, gadżet raczej dla ludzi grywajacych na tzw LAN party. Ja osobicie doczekac sie nie moge kiedy na moim biurku stanie aluminiowo szklany potwor z Leopardem na pokładzie ;)

 #278537  autor: LuiN
 20 lip 2008, 20:43
didek, po próbie zainstalowania Tigera i Leoparda 4PC na Vaio popadłem w konsternację, myślałem, że coś podejrzę, a tu lipa. MacBook Pro kosztuje od 5200 brutto... tak coraz sensowniej się robi... a dołożenie RAM-u i zmiana dysku wyjdą taniej niż dołożenie z tego tytułu dodatkowego tysiąca do ceny wyższego modelu.