DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci

Moderator: Moderatorzy

 #982782  autor: jgardzisz
 11 mar 2018, 13:53
Sytuacja następująca: jestem w trakcie remontu mieszkania a dodatkowo z końcem kwietnia będę chciał podpisać umowę na Orange światłowód.
W moim bloku (wielka płyta) w 2014 roku lokalny operator VoiceNet robił instalacje światłowodową, nawet proponowali mi podciągnąć kabel do mieszkania i zrobienie gniazdka ale jakoś nie było czasu i ochoty na to. W każdym razie, przy okazji remontu zajrzałem do sczachtu na klatce i widzę że jest tam zwinięte dokładnie 25m kabla Fibrain VC-DCS w wersji 2 włóknowej, całość prowadzi do skrzynki voicenetu 2 piętra niżej.
Pomyślałem sobie że może jest okazja łyknąć ten przewód, nawet już przewierciłem sobie otwór bezpośrednio z szachtu do mieszkania.
I teraz kilka pytań, czy nie odwale chały jeśli pociągne sobie ten przewód delikatnie w mieszkaniu w listwie przypodłogowej, oczywiście bardzo uważając na promień gięcia. Tak aby w kwietniu gdy przyjdzie technik to już bym go wyręczył i założyłby tylko gniazdko?
Druga sprawa to ilość włókien, jak wspomniałem są 2 w rurce, jak jest z taką instalacją, czy zasada jest 1 włókno na 1 mieszkanie? Na moim piętrze sąsiad akurat też nie ma pociągniętego światłowodu do siebie(nie zanosi się póki co by chciał) ale zastanawia mnie to czy to nie będzie podwójna kicha z mojej strony jeśli okaże się że te 2 włókna to nie tylko dla mnie a po jednym na mieszkanie?

Korci mnie bardzo zrobienie tego samodzielnie bo jest okazja ukryć ten kabel, a nie chciałbym żeby po remoncie za 2 mies. kładli mi kabel gdzieś na wierzchu, widziałem jak to robią, niby profesjonalnie i sprawnie ale zawsze...

PS: co ciekawe na tym 25metrowym zapasie kable jest napis "ZAPAS 60" co sugerowałoby że chyba jedna dla mnie bo mam mieszkanie nr 60.

PS2: wspomniałem o Orange i VoiceNet bo od kilku dni obaj się dogadali i umowę mogę zawrzeć z Orangem na ich internet ale w orangeu dowiedziałem się że dzierżawią od voicenetu ich infrastrukrurę, coś jak LLU ? W każdym razie można kupić Orangea albo VoiceNet na tym samym kablu.
 #982890  autor: KR2615
 11 mar 2018, 20:54
Nie zapomnij zostawić przy tym gniazdku z metra kabla bo tyle niektórzy spawacze potrzebują, aby wykonać to "gniazdko" (ja bym zostawił nawet dwa na wypadek gdyby spawacz miał zły dzień) Reszty co nie potrzeba nie odcinaj nie daj Boże tylko zwiń ładnie w szachcie.