DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci

Moderator: Moderatorzy

 #1139323  autor: Krzysztof_Janowek
 05 gru 2022, 15:49
Dzień dobry :smt006 , proszę o poradę .
Mam spory problem z zasięgiem sieci mobilnego Internetu.
Sieć Play .
Posiadam modem TL-MR6400 oraz Antenę GSM/3G/4G LTE/5G Signaflex Dual T2 2x23 dBi , niestety przy tym zestawie jakość połączenie z Internetem jest bardzo słaba, tym bardziej daje się wyraźnie zauważyć że zmienne warunki pogodowe potrafią całkowicie likwidować połączenie, problemy występują gdy jest intensywne słońce , gdy jest mróz, gdy pada deszcz, w zasadzie ciągle coś się dzieje . Obecnie połączenie 4G jest w granicach Ping 20 , DOWNLOAD Mb/s 0,2 - 1,0 UPLOAD Mb/s 0,1-0,5 , dlatego przestawiłem router na 3G i tu jest troszkę lepiej , ping podobny ale pobieranie 1,0 -4,0Mb/s i wysyłanie jest 0,5,-2,0Mb/s
Myślę że główna przyczyna tak słabych wyników leży po stronie anteny, choć na samym początku stworzenia tego zestawu, wyniki były całkowicie dla mnie zadawalające, pobieranie było w granicach 25-30 Mb/s i wysyłanie ok 8-10 Mb/s to po 2-3 miesiącach używania tego zestawu spadło gwałtownie Najbliższe nadajniki BTS znajdują się w okolicy Czosnowa 05-152 a ja znajduję się w miejscowości Janówek, oddalonego od BTS ok 5km w linii prostej ale jest to puszcza Kampinoska . Prosiłem o pomoc rozwiązania mojego problemu konsultanta firmy Dipol i zaproponował mi wymianę anteny na ANTENA TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 MIMO + 10 M PRZEWODU Z WTYKIEM SMA .https://www.dipol.com.pl/antena_trans-d ... 741024.htm Czy myślicie że ta antena pomoże rozwiązać problem z tak słabą jakości transmisji danych.
 #1139378  autor: Handzol
 06 gru 2022, 09:50
Hej. Pytanie czy to faktycznie problem anteny czy przeciążonego nadajnika. Najlepiej jeżeli w godzinach szczytu podjechałbyś niedaleko BTSa i zobaczył czy dalej prędkości są takie mierne. Jeżeli na początku zestaw działał bardzo dobrze a potem nagle internet zaczął mulić to bardziej skłaniałbym się ku zapchanemu nadajnikowi. Niestety, jeżeli BTS będzie zapchany to nawet najlepsza antena nic nie pomoże. Nie masz innych BTSów w pobliżu żeby spróbować zmienić kierunek?
 #1139473  autor: Krzysztof_Janowek
 07 gru 2022, 10:57
w tym samym czasie mierzone w domu gdy u mnie jest prawie zero to w odległości 3km od nadajnika BTS oraz nawet 300m na który skierowana jest antena, transfer do klienta jest bardzo dobry, w granicach 70Mb/S - 120Mb/s , oczywiście zależy to od godzin i obciążenia nadajnika.
 #1139476  autor: maniek357
 07 gru 2022, 12:44
Prędkości mierzone zapewne na telefonie z agregacją LTE. A ten modem TL-MR6400 nie ma jakiejkolwiek agregacji. Pewnie złapał zapchane LTE800 Playa i stąd takie liche prędkości. Zacząłbym od kupna porządnego modemu/routera z agregacją LTE i możliwością wymuszania pasm. Dopiero potem zabawa antenami.
 #1139489  autor: Krzysztof_Janowek
 07 gru 2022, 17:49
W tej okolicy wszyscy mają problemy z różnymi telefoniami komórkowymi. Sieć komórkowa Play w domu z cegły nie działa wcale, więc aby zadzwonić trzeba wyjść z domu w konkretne miejsce . Seed test przez ruter Wi-Fi na laptopie, czy na telefonie pokazuje podobne wyniki . Dzisiaj jechałem samochodem aby prześledzić na mapie zasięgi telefonii Play to nie wyszło kolorowo, w wielu miejscach znika nawet 3G , ok 3,5 km od nadajnika pokazało się na stałe 4G. Do sprawdzenia użyłem app. Network Cell info. Nie wiem czy prawidłowo to zrobiłem ale wstawiłem linki do zdjęć z tych pomiarów. A o jakim ruterze masz dobre opinie ? https://images92.fotosik.pl/635/92097bb ... 3f8med.jpg