DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci

Moderator: Moderatorzy

 #1118660  autor: marcinch87
 07 lip 2021, 00:08
Hej. Zamawiam właśnie internet 5g od plusa (żaden inny operator nie oferuje 5g w mojej lokalizacji) i muszę wybrać jakiś router. Widzę że to strasznie drogie sprzęty. Mogli byście polecić jakiś. Dobrym stosunkiem jakości do ceny?
 #1118669  autor: maniek357
 07 lip 2021, 10:20
Routery 5G trzymają cenę, bo to nowość. Zastanów się, czy potrzebujesz tego 5G. Dużo ściągasz i potrzebujesz wysokich prędkości ? Czy raczej streaming video ? Zobacz jak działa LTE na stacji, z której będziesz korzystał (prędkości) ? Może wystarczy dobry router LTE z agregacją i wymuszaniem pasm.
 #1118673  autor: matek451
 07 lip 2021, 13:44
LTE w Plusie i dobre prędkości to w 90% lokalizacji żart, tak samo jak agregacja pasm, co najwyzej LTE2600+1800 a do tego to nie potrzeba super sprzętu, zreszta Plus i tak takiego nie oferuje a do 5G posiada Huawei CPE Pro2 w abonamencie na 36 rat po 17 zł i 588 zł na start czyli za 1160 zł, do kupienia na wolnym rynku od 900 zł. Nie posiada złacz anten zewnetrznych więc przy większych odległosciach od BTS-A 5gN12600MH jest nieprzydatny. Do tego MC801a ze złączami antenowymi ale w ratach 36x47+1 zł czyli za 1693 zł. Na wolnym rynku od 1000 zł.
Zanim podpiszę się umowę na ten drogi internet 5G z Plusa trzeba zrobić testy w konkretnej lokalizacji, gdzie chc4esz z niego korzystać?
Ja korzystam z LTE i osiagam w agregacji 4CC CA stałe 300-400Mb/s w sieci Play.
 #1118700  autor: marcinch87
 07 lip 2021, 23:30
W pierwszej kolejności dzięki za odpowiedzi. Widzę że właściwie trafiłem. Przyznam, że słabo się znam na technicznych kwestiach związanych z Internetem mobilnym.

Generalnie problem polega na tym, że przeprowadzam się do innej dzielnicy Szczecina (na ulicę Wyspiańskiego) i tam nie dochodzi żaden porządny internet stacjonarny. Jedynie stara neostrada o prędkości nominalnej 10 Mb. Faktycznie koło 7Mb:).

W związku z tym mam zamiar używać tego Internetu mobilnego jako stacjonarnego. Cały czas jak jestem w domu to mam właczony TV i leci coś na NETFLIX lub YouTube. W związku z tym potrzebuje jakis internet z odpowiednio wysokim limitem danych i o odpowiedniej predkości (do oglądania filmów w 4K). Jedyną siecią która dostarcza 5G w mojej lokalizacji jest PLUS.

W związku z tym, że przenoszę tez numer a potrzebuje 2 kart SIM to obecnie mam poniższe opcje:

PLUS
- 2 karty SIM – wspólny internet (48 gb net) 60 zł netto za 2 numery
- internet 600 gb 5G – 75 zł netto (75 zł netto u kobiety)/1200 GB limitu 175 zł netto :)
Tutaj dochodzi oczywiście jakiś drogi router.
- myślałem żeby na pooczątku wziąć limit 600 GB bo podnieść zawsze można. Cena 135 zł netto za wszystko też nie jest jakaś straszna. A dopłata jest tez wielka więc warto spróbować.

PLAY
- S dla firm - 2 karty sim (na każdą po 15 gb)
- dodatkowo karta 2 gb internet
- 72 zł netto
- niestety nie pamiętam jaki oni w PLAY oferowali internet mobilny dla firm. Jutro zadzwonie jeszcze raz i napisze co włąściwie proponują.

TMOBILE
- 2 numery (po 5 gb na każdy, 20 gb dzielonego)
- 72 netto
- z internetem LTE bez limitu 110 netto

W TMOBILE zapewniali że tylko oni mają faktycznie nielimitowany internet LTE.

Generalnie więc zakładałem że wezme oferte PLUS z internetem 5G.

Jeżeli mówicie że da się tak ustawić LTE z sensownym urzadzeniem żeby ten internet mógł skutecznie zastępować stacjonarny to bardzo chętnie skorzystam. To by była duża oszczędność.

Potrzebuje takiej prędkości internetu żeby jednecześnie 2 osoby mogły oglądac film w 4K. Zakłądam że to będzie ok. 100 Mb/s.

Jeżeli uważacie że LTE będzie lepszym rozwiązaniem to dajcie znać jakie urządzenie powinienem wziąc itd. Później zajmę się konfiguracją jak przyjdzie.

Ewentualnie mogę zamówić LTE, skonfigurować, przetestować przez 2 tygodnie i odstąpić jak będzie lipa.

Do tej pory w tamtej lokalizacji testowałem prędkośc LTE poprzez testy łącza na telefonie w różnych sieciach i szału nie było (od kilku do 50/70 mb). Bardzo mozliwe że jednak sprawdzanie na telefonie nie wszystko mówi.
 #1118702  autor: matek451
 08 lip 2021, 07:16
Zrób testy na kartach operatorów na telefonie po kolei, pokaż screeny z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i speedtest mięzdzy 19-23 dla kazdego. W Play na dziś 100GB za darmo na pre-paidzie, koszt startera odNowa to 3-5 zł, ilość starterów ile chcesz, potrzebujesz 500GB to kupujesz i aktywujesz 5 i na kazdym po 100GB/m-c i 100GB na YT też darmo, promocja na 4. m-ce, czyli 500GB masz co m-c za 15-25 zł.
A co do zasięgu 5g Plusa to najpierw sprawdź u siebie bo wątpię aby na pobliskich stacjach pozwolenia na N1 juz działąły, na 99% raczej nie a mapa zasięgu jest wirtualna i dotyczy na zewnatrz a nie w domu.
 #1118714  autor: marcinch87
 08 lip 2021, 11:00
Dobra zrobie te testy i wrzuce wyniki. Co do zasięgu Plusa to jak mam go sprawdzić? Nie mam żadnego urządzenia na 5G.
 #1118720  autor: iphoneski
 08 lip 2021, 11:51
Byłem ostatnio w Szczecinie i byłem mega pozytywnie zaskoczony działaniem internetu od N (Orange/T-Mobile). Nie miałem 5G a transfery w różnych częściach miasta leciały po 200 mega i więcej bez jakiegoś ustawiania się do testów, wyłączania aplikacji w tle itd. Nie pamiętam czy byłem w okolicy, która cie interesuje (nie znam dobrze tego miasta), ale testy robiłem w różnych miejscach i były bardzo powtarzalne. Sprawdź na początek te sieci właśnie, bo może u ciebie też tak fajnie lata ten net i kup sobie net od T, bo faktycznie jest to jedyny prawdziwie nielimitowany.
Edit:
Sprawdziłem teraz i jeden z testów robiłem jakieś 2:3 kilometry od Wyspiańskiego, także możliwe, że będzie tam też śmigać :)
 #1118754  autor: marcinch87
 08 lip 2021, 22:53
Niestety w mojej lokalizacji Orange i Tmobile ciągną strasznie słabo. Zrobilem dzisiaj testy Orange, Tmobile i Play. Robiłem na różnych telefonach bo nie chcialo mi się przekładac kart. Mam nadzieje ze to nie robi jakiejś znacznej różnicy.

W Orange i Tmobile wyniki były na poziomie download/upload 3Mb/1Mb. Kompletna żenada. Bardzo żałuje że Tmobile tak słabo wypada bo dobre LTE od nich by załatwiało temat przez to że internet nie jest limitowany.

Znacznie lepiej w Play - 30Mb/10Mb.

Testy przeprowadzałem po 3 razy.

Poniżej screeny z NetMonster na tych 3 sieciach. Nie wiem czy w ogóle o te screeny chodziło.

Obrazek Obrazek Obrazek

https://ibb.co/42bntXv
https://ibb.co/J25skDR
https://ibb.co/QQrKgbJ
 #1118771  autor: matek451
 09 lip 2021, 09:43
A dlaczego szkoda ? Spodziewałem się ze z operatorami NW tak będzie, to kwestia odległości od BTS-ów, korzystasz z tego na Seminarium, łaczysz się z LTE1800 na nim a parametry sygnału bardzo słabe, dodatkowo pojawia się też szczatkowy sygnał na LTE2100 z niego, brak zasiegu na LTE2600. Do tego zasięg na tych pasmach z innych stacji baowych ale na resztkach sygnalu.
Karta T-mobile nie ma dostępu do LTE ale bedzie podobnie jak z Orange, korzystaja z tych samych stacji, telefon zalogowal się do 3G UMTS900 na Seminarium.
Play masz stację pod nosem i to jest naturalny wybór operatora, zresztą wiedziałem o tym od poczatku, w domu telefon loguje sie do LTE1800 z Wawrzyniaka, sygnał dostateczny a prędkości jak na niego bardzo dobre, BTS działa w agregacji LTE2600=2100=1800+800 i za pomocą współczesnego sprzętu z jej obsługa powinieneś uzyskiwać wysokie prędkości, istotna jest też poprawa sygnału w zakresie 1800-2600MHz bo to pasma pojemnosciowe LTE2600+2100+1800 maja w PLAY podstawowe znaczenie.
Jesli sprzęt kupisz sam to masz 4 m-ce na pre-paidach Play z kilkuset GB za grosze.
A co do Plusa to ma na W.Polskiego śmieszną stację z LTE1800+2100 bez LTE2600 wiec mozesz sobie od razu darować.
Na dziś internet T-mobile jest nielimitowany ale dla firm,zrób jeszcze takie same testy tej trójki ale z telefonem na zewnatrz, szkoda ze nie masz jakiegoś z modemami 6 lu jeszcze lepiej wyzszej kategorii LTE bo pokaZałyby agregację pasm LTE, na karcie T-mobile zadzwoń do BOK i aktywuj dostęp do LTE. Niemiec jest oszczędny i na wielu blokuje dostęp do niego.
 #1118773  autor: marcinch87
 09 lip 2021, 10:33
Dzięki matek za szczegółowe wyjaśnienia.
Dobra czyli wniosek jest taki że powinienem wziąć jednak Play?
Jesteś przekonany że ten słaby 5G od Play będzie wolniejszy niż LTE od Play w mojej lokalizacji?

Pytam o to 5G bo pamiętam że kiedyś znajomy testował to 5G na Warszawie (północna dzielnica Szczecina z teoretycznie gorszym zasięgiem) i dobrze działało. Mozliwe że jednak tam gdzieś jest bliżej antena.

Zrobie te testy jeszcze z zewnątrz.
 #1118775  autor: mariusz9a
 09 lip 2021, 10:49
matek451 pisze:A co do Plusa to ma na W.Polskiego śmieszną stację z LTE1800+2100 bez LTE2600 wiec mozesz sobie od razu darować.
A ja bym tam Plusa sprawdził, bo można się zdziwić ;-)
 #1118785  autor: matek451
 09 lip 2021, 13:13
A co ma tam Plus takiego cudownego, masz w ogole jakies pojęcie jak wyglada infrastruktura Plusa na LTE w jego okolicy? Sadzisz ze pozwolenia na N41 na stacjach W.Polskiego 132 lub Królowej Krony Polskiej 25 dzialają i jak ma to sprawdzić nie posiadając sprzętu z 5G i pewnie karty z dostepem do 5G?
 #1118786  autor: maniek357
 09 lip 2021, 14:19
To nie są pozwolenia na 5G, tylko wpisy w rejestrze urządzeń - Plus robi przeważnie takie wpisy tuż przed odpaleniem danego pasma na stacji. A wpisy dla tych stacji są z 2020 roku... Druga kwestia - Wojska Polskiego 132 nie ma radiolinii (więc pewnie światełko). A Królowej Korony Polskiej 25 ma radiolinie 3+1 Gbps. Także nie jest źle... U mnie jest stacja 5G Plusa zasilana radiolinią 1Gbps i można z niej wykręcić ponad 300 Mbps - stojąc 700m od stacji (przy optycznej widoczności, choć nie centralnie w świetle sektora). Także nie skreślałbym Plusa tylko przez pryzmat stereotypów.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2021, 16:06 przez maniek357, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1118788  autor: mariusz9a
 09 lip 2021, 14:38
matek451 pisze:
09 lip 2021, 13:13
A co ma tam Plus takiego cudownego, masz w ogole jakies pojęcie jak wyglada infrastruktura Plusa na LTE w jego okolicy? Sadzisz ze pozwolenia na N41 na stacjach W.Polskiego 132 lub Królowej Krony Polskiej 25 dzialają i jak ma to sprawdzić nie posiadając sprzętu z 5G i pewnie karty z dostepem do 5G?
Za to Ty widzę wszystko wiesz najlepiej... Bez komentarza :roll:
Poza tym nie wiem na jakiej podstawie wyciągasz wnioski że każę tam testować 5G - żenada, ignorancja i tyle w tym temacie :roll:
 #1118790  autor: matek451
 09 lip 2021, 15:57
Nie podałeś żadnego argumentu na tezę ze Plus moze tam działać na LTE szybko, kluczowe jest czy na W.Polskiego działa LTE2600. Autor może zrobić test tego operatora i sam sprawdzić jak działa tam Plus, przekonamy się wtedy jaki z ciebie fachowiec. Miłośnicy Zygmunta ślepo wierzą ze to nadal lyder LTE.
 #1118793  autor: mariusz9a
 09 lip 2021, 18:19
Weź chłopcze przeczytaj jeszcze raz co napisałem i nie wyciągaj wyssanych z palca wniosków. Wrzuć lepiej na luz bo żyłka Ci niedługa pęknie. Dorabiasz do wszystkiego jakąś chorą ideologię... Nikt nigdzie nie napisał że tam Plus bedzie działać super, tylko żeby sprawdzić bo czasami można się zaskoczyć. Ale wszechmogący już musi po wszystkich jechać bo mu to nie pasuje i wszędzie widzi wyznawców Zygmunta. Tragedia :roll: Tyle w temacie.
 #1118799  autor: matek451
 09 lip 2021, 20:58
A w czym to co napisałeś ma pomóc autorowi tematu ? Twoje wypociny tutaj nie warte żadnej uwagi, nic nie wnoszą i tyle. Mam nadzieję ze autor zrobi test Plusa u siebie i pokaze wyniki aby rozwiać wszelkie wątpliwości .
 #1118800  autor: mariusz9a
 09 lip 2021, 21:07
No właśnie wnoszą tyle żeby je zrobił. Wyjdą słabo to wyjdą i olać Plusa. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby L1800+L2100 wykręcało dobre wyniki, albo może być zapchane - warto sprawdzić, kosztuje to grosze. Szkoda że nasz "inżynier" od sieci mobilnych wcześniej nie powiedział autorowi że N będzie kiepsko działać tylko kazał testować wszystkie sieci... :roll:

Za to Ty jesteś najmądrzejszy, zwłaszcza z poniższą piredołą. Sam nie znasz stanu faktycznego, ale najwięcej masz do powiedzenia. Ale innych jechać nie wiadomo o co to pierwszy. Poza tym, jakie pozwolenia na N1 w Plusie? :shock:
matek451 pisze:A co do zasięgu 5g Plusa to najpierw sprawdź u siebie bo wątpię aby na pobliskich stacjach pozwolenia na N1 juz działąły, na 99% raczej nie a mapa zasięgu jest wirtualna i dotyczy na zewnatrz a nie w domu.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2021, 22:01 przez mariusz9a, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1118802  autor: marcinch87
 09 lip 2021, 21:34
Podejdę porzadnie do tematu i zrobię testy playa i plusa 5g. Który z tych 2 routerów 5g wziąć? Mówiąc o dwóch mam na myśli zte i huawei.
 #1118803  autor: matek451
 09 lip 2021, 22:01
Literówka, miało być N41 , widziałeś w mieście stację Plusa LTE1800+2100 na 20+5MHz pasma wykręcająca dobre wyniki, pobożne życzenia, jeśli na niej brak LTE2600 to na cuda nie ma co liczyć ale niech testuje.Zobaczymy kto będzie miał rację.