DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci

Moderator: Moderatorzy

 #1113679  autor: nyxa11
 19 mar 2021, 11:43
Sprawa chyba wyjaśniona. Po kilku pismach z reklamacją dostałem sms'a zwrotnego, że publiczny adres IP został mi przypisany. Zaktualizuje status jak już będę w domu i będę mógł to sprawdzić.
 #1113878  autor: fruvita
 23 mar 2021, 11:30
Za jaką miesięczną opłatą przydzielili Ci ten adres? Czy jednak dali Ci go za darmo?
 #1115325  autor: Kamil1000
 21 kwie 2021, 16:56
Mi się udało z publicznym IP na światłowodzie w T-Mobile. Co istotne, usługa na firmę.
Przed podpisaniem umowy mieliśmy informację, że jest możliwość aktywacji stałego publicznego adresu IP za 15 zł netto. Po podpisaniu umowy, okazało się, że to jedynie w internecie mobilnym jest taka możliwość. No więc zaczęły się pisma, bo internet był praktycznie bezużyteczny - łącze z CGNAT z uwagi za współdzielenie adresu IP (1 IP = 65535 portów = 65535 połączeń TCP/UDP) na wiele abonentów ma ograniczoną ilość połączeń TCP/UDP jakie da się z niego nawiązać, u nas problemy zaczynały się okolicy 2000 połączeń, nie dawało się nawiązywać kolejnych połączeń do kolejnych serwerów. W tym samym czasie łącze VDSL z publicznym adresem IP przewalało bez problemu nawet 5000 połączeń, więc od razu było widać gdzie jest problem.
Po paru bezskutecznych pismach natknąłem się na ten wątek, więc w kolejnym piśmie zastosowałem argumentację, że innym klientom włączany jest publiczny adres IP i ja też chcę coś takiego. Udało się, choć od momentu jak dostałem telefon o zleceniu aktywacji publicznego adresu IP do momentu włączenia publicznego adresu IP minęło 1,5 tygodnia (konsultant informował o 5 dniach roboczych) - chyba musieli prosić o zgodę na tą usługę aż w centrali w Niemczech :D
Wg informacji konsultanta - publiczny adres IP jest uruchamiany jako "usługa niestandardowa" spoza cennika, więc i opłaty nie ma za to, ale jednocześnie zastrzegł, że jak pojawi się ona w cenniku to wtedy będą już pobierać opłatę.
Po uruchomieniu publicznego IP dostajemy adresy z puli 46.205.240.0/20 z końcówką revDNS ...dsl.dynamic.t-mobile.pl
Wcześniej, bez publicznego adresu IP były to adresy z puli 46.205.192.0/20 z końcówką revDNS ...nat.umts.dynamic.t-mobile.pl, a więc taką samą jak w sieci mobilnej :)
 #1124451  autor: eL_Kommendante
 18 lis 2021, 15:31
Dziwnych rzeczy się dowiedziałem... :shock: :shock: :shock:
a. Jak masz adres prywatny IP nie można przekierować portów
b. Nie można grać w CoDa bo NAT ograniczony

Mam światło od T-Mobile, gram Tylko w CoDa i mimo ograniczonego NAT łączyło mnie bez problemu w lobby, ping w grze na poziomie 50-70 ms
Oczywiście chwilę walczyłem z T-Mobile by mi adres publiczny nadali ale samo uruchomienie trwało 48h

Światło w T-Mobile to światło po sieci Orange i to Oni muszą usługę uruchomić.
Router dźwiga DMZ i przekierowania portów w obu przypadkach (ważne by był ten nowy z zarządzaniem przez IP routera) a nie portal mojeWiFi - tam nigdy nie będzie konfiguracji DMZ czy portów niezależnie od rodzaju IP.

Sama różnica w pingach na poziomie 20 ms - okiem mrugamy z szybkością 200 ms
Nikt "normalny" tego nie zauważy :lol:
 #1127595  autor: evolucja
 31 sty 2022, 20:58
eL_Kommendante pisze:Oczywiście chwilę walczyłem z T-Mobile by mi adres publiczny nadali ale samo uruchomienie trwało 48h
A mógłbyś opisać jak to wywalczyłeś? Jak ten proces wyglądał? Mi nie wychodzi..
 #1141398  autor: kleogas
 11 sty 2023, 01:13
Witam, ustandaryzowała się jakoś forma zgłaszania prośby o publiczne IP w T-Mobile światłowód?
 #1142455  autor: gm78
 25 sty 2023, 21:46
Światłówód t-mobile to niezły cyrk z tym publicznym IP, a w zasadzie to brakiem publicznego ipi i brakiem możliwości zarządzania routerem, można tylko zmienić nazwę sieci wifi i hasło.
Żeby było zabawniej, to w na stronie pod ofertą produktu jest instrukcja zadządzania mojewifi w której widać publiczne IP na wan, nigdzie nie piszą, że nie ma publicznego IP.
Dowiedziałem się o tym dopiero po uruchomieniu usługi i nie da się za żadne skarby załatwić lub dokupić publicznego IP. Złożyłem rezygnację z usługi w ciągu 14 dni.

Szkoda, że o braku publicznego IP nigdzie nie informują, bo to dla mnie było ważne i teraz muszę sie z nimi spierać o 600zł opłaty instalacyjnej.
 #1142531  autor: MariuszY
 27 sty 2023, 10:20
gm78 pisze:
25 sty 2023, 21:46
...nie da się za żadne skarby załatwić lub dokupić publicznego IP. Złożyłem rezygnację z usługi w ciągu 14 dni.

Szkoda, że o braku publicznego IP nigdzie nie informują, bo to dla mnie było ważne i teraz muszę sie z nimi spierać o 600zł opłaty instalacyjnej.
Nie musisz się spierać - informujesz operatora, że dostarczana usługa zawiera ograniczenia funkcjonalne, o których nie zostałeś poinformowany przed podpisaniem umowy oraz nie zawarte w regulaminie usługi. Jak mniemam przeczytałeś go dokładnie i jeśli żaden zapis nie mówi o braku publicznego IP to masz podstawę. Chyba, że T-mobile świadczy wyłącznie usługę dostępu do publicznej sieci, a w drugą stronę (bez zakupu innych usług / uruchomienia innych technologii) już nie. Wtedy pozostaje wynajdywanie takich serwisów czy usług w sieci, z którymi na światłowodzie od T-mobile nie możesz się połączyć - robisz wtedy zarzut o ograniczaniu dostępności przez operatora.
 #1145650  autor: Monika1982
 15 mar 2023, 11:16
W t-mobile jak pytasz przed zakupem usługi to mowią, że IP zewnetrzne stałe. Mam na myśli Światłowód biznes dla małych firm.
W trakcie wychodzi, że jest stałe ale dynamiczne.
Później przychodzi umowa. Tam jest fajnie napisane, że IP w ramach usługi przydzielane jest dynamicznie. Nie ma mowy czy to IP prywatne czy publiczne. :wink:
Po instalacji wychodzi, że to IP prywatne dynamiczne. :lol:
Wiem, bo znam z autopsji. :-D