DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci

Moderator: Moderatorzy

 #1113513  autor: nyxa11
 16 mar 2021, 15:04
Dzień dobry wszystkim graczom jak i zwykłym użytkownikom B) Swego czasu dowiedziałem się, że mój NAT w światłowodzie od T-mobile jest ograniczony co uniemożliwia mi granie w niektóre tytuły gier online.

Od znajomego dowiedziałem się, że jakiś miesiąc temu zmienił właśnie u nich prywatne IP na publiczne z jakąś tam dopłatą 10-15zł/msc nie pamiętam dokładnie. Po moich telefonach do nich dowiedziałem się, że nie dysponują taką ofertą dla normalnych użytkowników ( co mnie śmieszy, bo kumpel dostał ) i jedynie w ofertach Biznesowych mają coś takiego zawarte.

Teraz pytanie, czy jest może jakaś możliwość dostania tego publicznego IP, czy też pozostaje mi zerwanie umowy i szukanie czegoś innego?

Liczę na pomoc, bo jestem trochę zielony w tych sprawach.
 #1113518  autor: f0ku5
 16 mar 2021, 17:45
Żaden zamknięty NAT nie uniemożliwi Ci granie w gry. Po prostu nie możesz robić rzeczy typu stawianie własnych serwerów, ale grać możesz bez przeszkód.
 #1113529  autor: nyxa11
 16 mar 2021, 20:37
Jak mogę grać bez przeszkód skoro z ograniczonym NAT siedzę w lobby 30 minut nie znajdując żadnego meczu. Gdyby prywatne IP nie miało żadnego wpływu na gry online to ludzie nie wydzwanialiby do dostawców z prośbą o publiczne IP. Prywatnym IP uniemożliwiają mi przekierowanie portów potrzebnych do grania w niektóre gry Online czyt. CoD Warzone np.

Dla przypomnienia: https://imgur.com/a/zn3g6U8
 #1113538  autor: f0ku5
 16 mar 2021, 22:06
Nie rozumiemy się zbytnio. Nadal twierdzę, że zablokowany NAT nie przeszkadza Ci w żaden sposób grać. Do tego żadne przekierowanie portów nie jest potrzebne. Przekierowane porty są potrzebne do hostowania.
CoD jest o tyle specyficzny, że to chyba jedyna znana mi gra w której łączność między graczami jest w trybie p2p. Tam faktycznie możesz mieć problemy. W pozostałych nie ma to żadnego znaczenia.
 #1113540  autor: nyxa11
 16 mar 2021, 22:55
No po części głównie też właśnie o tę grę mi chodzi, jakby miałbym to gdzieś gdybym w nią nie grał, bo tak to internet śmiga elegancko. Co nie zmienia faktu, że zabawnym faktem jest to iż T-mobile " nie jest w stanie " udostępnić mi publicznego IP gdzie miesiąc temu aktywowali taką usługę mojemu znajomemu.
 #1113582  autor: f0ku5
 17 mar 2021, 20:20
To dowiedz się od znajomego jak ta usługa się nazywa i na to samo się powołaj.
 #1113583  autor: nyxa11
 17 mar 2021, 20:22
No właśnie w tym problem, że dzwoniłem o to - to gadają mi, że " no niestety ta funkcja na światłowodach nie obowiązuje ( ciekawe ) i w ogóle, że to tylko dla klientów biznesowych ( ciekawe ) no i ogólnie, że się NIE DA. Typowe bajeczki na dobranoc.
 #1113584  autor: f0ku5
 17 mar 2021, 20:24
Rozumiem, że kolega ma to na światłowodzie i nie jest klientem biznesowym?
 #1113585  autor: nyxa11
 17 mar 2021, 20:53
Dokładnie tak. Tak samo kolega ma światłowód i nie jest klientem biznesowym, a zostało mu nadane publiczne IP.
 #1113587  autor: f0ku5
 17 mar 2021, 21:11
No to nie potrafię Ci już bardziej pomóc. T-Mobile jest pod wieloma względami... dziwne ;)
 #1113637  autor: kariam
 18 mar 2021, 15:57
Granie w jakie tytuly Ci uniemozliwia? Sam mam LTE od T-Moblie czyli sila rzeczy NAT, nie mam problemow z graniem online.
 #1113642  autor: nyxa11
 18 mar 2021, 17:03
Na LTE możesz mieć normalnie publiczne IP więc możesz nie mieć tych problemów. Na światłowodzie mam prywatne więc np. w moją główną grę, którą jest Call of Duty nie mogę grać, gdyż nie znajduje w ogóle meczy. NAT mam ograniczony i jedyne co mogę zrobić to podetrzeć sobie 4 litery :smt005
 #1113664  autor: f0ku5
 18 mar 2021, 21:33
A nie masz do tego neta jakiegoś routera? Nie możesz sobie przekierować portów?
 #1113679  autor: nyxa11
 19 mar 2021, 11:43
Sprawa chyba wyjaśniona. Po kilku pismach z reklamacją dostałem sms'a zwrotnego, że publiczny adres IP został mi przypisany. Zaktualizuje status jak już będę w domu i będę mógł to sprawdzić.
 #1113878  autor: fruvita
 23 mar 2021, 11:30
Za jaką miesięczną opłatą przydzielili Ci ten adres? Czy jednak dali Ci go za darmo?
 #1115325  autor: Kamil1000
 21 kwie 2021, 16:56
Mi się udało z publicznym IP na światłowodzie w T-Mobile. Co istotne, usługa na firmę.
Przed podpisaniem umowy mieliśmy informację, że jest możliwość aktywacji stałego publicznego adresu IP za 15 zł netto. Po podpisaniu umowy, okazało się, że to jedynie w internecie mobilnym jest taka możliwość. No więc zaczęły się pisma, bo internet był praktycznie bezużyteczny - łącze z CGNAT z uwagi za współdzielenie adresu IP (1 IP = 65535 portów = 65535 połączeń TCP/UDP) na wiele abonentów ma ograniczoną ilość połączeń TCP/UDP jakie da się z niego nawiązać, u nas problemy zaczynały się okolicy 2000 połączeń, nie dawało się nawiązywać kolejnych połączeń do kolejnych serwerów. W tym samym czasie łącze VDSL z publicznym adresem IP przewalało bez problemu nawet 5000 połączeń, więc od razu było widać gdzie jest problem.
Po paru bezskutecznych pismach natknąłem się na ten wątek, więc w kolejnym piśmie zastosowałem argumentację, że innym klientom włączany jest publiczny adres IP i ja też chcę coś takiego. Udało się, choć od momentu jak dostałem telefon o zleceniu aktywacji publicznego adresu IP do momentu włączenia publicznego adresu IP minęło 1,5 tygodnia (konsultant informował o 5 dniach roboczych) - chyba musieli prosić o zgodę na tą usługę aż w centrali w Niemczech :D
Wg informacji konsultanta - publiczny adres IP jest uruchamiany jako "usługa niestandardowa" spoza cennika, więc i opłaty nie ma za to, ale jednocześnie zastrzegł, że jak pojawi się ona w cenniku to wtedy będą już pobierać opłatę.
Po uruchomieniu publicznego IP dostajemy adresy z puli 46.205.240.0/20 z końcówką revDNS ...dsl.dynamic.t-mobile.pl
Wcześniej, bez publicznego adresu IP były to adresy z puli 46.205.192.0/20 z końcówką revDNS ...nat.umts.dynamic.t-mobile.pl, a więc taką samą jak w sieci mobilnej :)
 #1124451  autor: eL_Kommendante
 18 lis 2021, 15:31
Dziwnych rzeczy się dowiedziałem... :shock: :shock: :shock:
a. Jak masz adres prywatny IP nie można przekierować portów
b. Nie można grać w CoDa bo NAT ograniczony

Mam światło od T-Mobile, gram Tylko w CoDa i mimo ograniczonego NAT łączyło mnie bez problemu w lobby, ping w grze na poziomie 50-70 ms
Oczywiście chwilę walczyłem z T-Mobile by mi adres publiczny nadali ale samo uruchomienie trwało 48h

Światło w T-Mobile to światło po sieci Orange i to Oni muszą usługę uruchomić.
Router dźwiga DMZ i przekierowania portów w obu przypadkach (ważne by był ten nowy z zarządzaniem przez IP routera) a nie portal mojeWiFi - tam nigdy nie będzie konfiguracji DMZ czy portów niezależnie od rodzaju IP.

Sama różnica w pingach na poziomie 20 ms - okiem mrugamy z szybkością 200 ms
Nikt "normalny" tego nie zauważy :lol:
 #1127595  autor: evolucja
 31 sty 2022, 20:58
eL_Kommendante pisze:Oczywiście chwilę walczyłem z T-Mobile by mi adres publiczny nadali ale samo uruchomienie trwało 48h
A mógłbyś opisać jak to wywalczyłeś? Jak ten proces wyglądał? Mi nie wychodzi..