DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci

Moderator: Moderatorzy

 #1085982  autor: pierdofon
 20 gru 2019, 21:22
Dobry wieczór, Szanownemu Gronu.
Piszę bo mam ograniczone fundusze i już mi szkoda na eksperymenty.
Mam dom piętrowy o grubych ścianach i grubych stropach. Na górze jest router Huawei , który podaje internet z LTE T-mobila. Musi tam być bo tam ma najlepszy zasięg. Anteny zewnętrzne za bardzo sie nie sprawdzają (pasmo 800-900).
W domu praktycznie nie ma zasięgu GSM wiec ten router jest bardzo ważny bo daje możliwości Voice over wifi. Na parterze zasięg tego routera, sygnalu wifi jest za słaby. Zastosowałem repeater TP-WA855RE. Słabo to działa. Zrywa jak przechodzę miedzy kondygnacjami i ciężko na dole łapie na nowo.
Czy możecie mi pomóc i napisać co mam użyc na parterze: Access Point czy repeater i jaki model by mieć dobry zasięg wifi na parterze? Niech to kosztuje ale niech działa bo ten tp link jest beznadziejny.
 #1085983  autor: Kryniczanin
 20 gru 2019, 21:47
Najprostsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie - zmiana operatora na takiego który ma zasięg.
 #1085984  autor: matek451
 20 gru 2019, 21:55
Najpierw to zapewnij sobie skuteczny zasięg lte w T-Mobile i normalny internet a potem pomysl o budowie siecu domowej opartej o niego. korzystanie w T-Mobile z lte800 to nieporozumienie , tym bardziej bez kierunkowej anteny zewnętrznej na 800MHz. Należy przeprowadzić rzetelne testy za pomocą B525/B528 bo pewnie któryś z nich masz za pomocą Hmanagera http://www.mediafire.com/file/79obbe81e ... L.apk/file , sprawdzić parametry sygnału i eNB, CID BTS-a Networks. Sprawdzić czy i jakie pasma LTE ma na nim T-mobile, pokazać screny z HManagera oraz speedtesty i na tej podstawie podjąć dalsze kroki. po rozwiązaniu tych problemów zbudować sieć domową w oparciu o ten router i dodatkowe AP połaczone z Huawei kablami po LAN. Rozmieszczenie AP na podstawie pomiarów parametrów sygnału z huawei w kilu punktach domu za pomocą Wifi Analyzera na Android https://www.google.com/search?client=fi ... i+analyzer
 #1085987  autor: iphoneski
 20 gru 2019, 23:45
Prawdopodobnie od routera do repeatera jest zbyt duża odległość i gdy przechodzisz nie może cię płynnie przełączyć. Spróbuj pomiędzy nimi dać jeszcze 1 repeater żeby zasięg był ciągły. Musisz tylko rozmieścić je mądrze żeby dało to efekt.
@matek451 Wujek dobra rada normalnie. Na pewno każdy ma ochotę wiercić dziury w domu i kłaść nowe kable żeby internety sobie przeglądać. Możliwości rozwiązań WiFi są na tyle szerokie, że można zrobić akceptowalne połączenie bez niszczenia ścian. Pomijając już to, że pytający nie narzeka na internet tylko na problem z WiFi także może przestań nudzić o L800.
 #1085991  autor: matek451
 21 gru 2019, 04:24
Są pomysły złe i bardzo złe. pomysł aby zastosować repeater sygnału czyli jest pomysłem złym. Tryb jest zawodny, mało stabilny oraz z założenia przycina prędkość o połowę, Używa tylko jedno radio do odbioru sygnału i do dalszego nadawania na dodatek w dwóch kierunkach. Wymaga prawidłowego sygnału z Huawei na poziomie minimum -70dBm, musi stać więc w miarę blisko routera.W budowie sieci domowej jest ostatecznością. Po drugie bzdura jest ze klient sieci Wifi przejdzie płynnie miedzy AP z Huawei a tym z WA855, to tak nie działa. z reguły trzyma do upartego na AP z Huawei, ,na tego typu sprzęcie można zapomnieć o aktywnym roamingu w sieci domowej. Takie funkcje posiadają zaawansowane systemy posiadające odpowiednie kontrolery sprzętowe np. UBNT czy systemy typu mesh ale to już inna półka cenowa.
Dołozenie kolejnego repeatera to już bardzo zły pomysł, po pierwsze praca w systemie kaskadowym tych urzadzeń to kolejna redukcja prędkości o połowe i zwiększenie problemów ze stabilnością połaczenia. po drugie kolejny repeater wcale nie musi się łaczyć z pierwszym, z reguły stara się połaczyć z routerem głównym lub skacze pomiędzy tymi AP. Dlatego zbudowano systemy typu mesh które eliminuja takie niedogodności. Systemy mesh to zaawansowane repeatery ale ogólnie sieć tego typu buduje się w oparciu o sprzęt jednego producenta czyli router + system 2-3 repeaterów mesh stanowią wspólne środowisko sieciowe.
Routery Huawei B525 nie sa przystosowane do pracy w tym systemie a systemy mesh Huawei są drogie.
Jeśli nie ma możliwości poprowadzenia kabla między piętrami to stosuje się transmitery sieciowe PLC po sieci elektrycznej, koszt zestawu 2 sztuk z AV500 z portem FE z czego jeden posiada AP WiFi to około 100 zł.
A co do LTE i optymalizacji i poprawy sygnału to autor nie napisał czy w pobliżu sa i BTS-y Networks pracujace tylk na LTE800 czy tez na innych pasmach. Jesli jest szansa na pasma pojemnościowe i LTE_A to korzystanie tylko z zasięgowego LTE800 na dodatek ze słabym sygnałem to błąd. Budowa sieci domowej w oparciu o wolny internet i dzielenie go na kilka urzadzeń to porażka.
Oczywiście autor nie musi słuchać moich rad, "nie mam "pojęcia o sieciach domowych a tym bardziej o LTE, sprzęcie i antenach do niego. A jak działa repeater już się sam przekonał. Teraz poprawi to sobie kolejnym w sieci domowej i dopiero napyta sobie dodatkowych problemów.
 #1085995  autor: iphoneski
 21 gru 2019, 07:51
Wiem co to jest system mesh, nie musisz mi tego tak dokładnie wyjaśniać. Zapomniałem o sposobie z instalacją elektryczną ale fakt, w tym przypadku może się sprawdzić. Zaproponowałem w poprzednim wpisie jeszcze jeden repeater bo koszt niewielki, a w razie czego można zwrócić.
 #1085999  autor: pierdofon
 21 gru 2019, 09:26
No więc tak , juz odpisuję.
Faktycznie próbowałem drugi repeater - strasznie wszystko zwolniło nie dało sie nic zrobić.
Mam tylko LTE800 - B20. jeden nadajnik detektuje i nie ma szans na nic innego bo to jest głęboko w lesie a do tego jeszcze dach jest z blachy falistej. Tam gdzie teraz stoi router Huawei B525s jest najlepszy zasięg. Próbowałem anten zewnętrznych ale nic się nie polepszyło. Widze tylko i wyłącznie nadajnik AMELIN 1 LTE800 longCID 48140033
Kabel sieciowy z routera na PIETRZE do centralnego punktu na PARTERZE jest już pociągnięty. Tylko co do tego podpiąć?

Prędkość i wydajność tego internetu mi wystarcza.
 #1086020  autor: matek451
 21 gru 2019, 14:25
Jak sam skazujesz się na taki internet to twoja sprawa. BTS NetWorks Amelin 1 działa na pewno też na LTE1800 tylko pytanie czy jest to wspólne LTE1800NW na 15MHz pasma czy BTS jest już po modernizacji i refarmingu na 1800/2100MHz i działa już LTE1800/LTE2100 T-Mobile/Orange każde u każdego na 10MHz pasma. Brak pozwolenia na LTE2100 wskazuje że stacja raczej czeka na refarming. Z BTS-a powinna działać też 2 CC CA LTE1800+800. akurat poprawa sygnału na 800MHz jest łatwa, wystarczą 2 x ATK-10/800-980 lub ATK-20. Jakie anteny stosowałeś jakie masz parametry sygnału na tym LTE800 w tym lesie bez anteny zewnetrznej ?
A do WiFi dostałes już rozwiązanie czyli dodatkowy AP po kablu, zresztą go już masz bo WA-855 pracuje jako AP, posiada port LAN i do niego wpinasz kabel od routera, Konfiguracja w jednej sieci z B525.
 #1086023  autor: iphoneski
 21 gru 2019, 14:37
Przecież nie wszędzie L800 musi być zatkane zwłaszcza, że to jest trochę odludzie i są tam inne pasma. Chociaż ja i tak bym próbował zamontować antenę na elewacji/kominie żeby sobie poprawić stabilność transmisji
 #1086025  autor: marcin19883
 21 gru 2019, 14:54
matek451 pisze:
21 gru 2019, 04:24
zastosować repeater sygnału czyli jest pomysłem złym.
Ja mam na parterze router, na piętrze repeater tp link 850re i nic złego się nie dzieje. Opóżnienie to max 1-2ms.
z założenia przycina prędkość o połowę
U mnie stabilne prawie 300Mbps, jak router i tak samo przekazuje.
Wymaga prawidłowego sygnału... minimum -70dBm
Tu się zgadzam, bo tyle mam by prędkość śmigała na maxa. Przez sciane to dobry wynik.
 #1086029  autor: matek451
 21 gru 2019, 15:00
Jakie 300Mb/s ? Pokaż jakieś testy prędkości z urządzenia podpiętego do routera a potem korzystającego z repeatera.
 #1086032  autor: pierdofon
 21 gru 2019, 15:24
HManager pokazuje, że możliwe jest tylko połaczenie w LTE800. Wszystko inne jest "brak połączenia". Więc to nie kwestia mojego wyboru.
Stosowałem anteny zewnętrzne , dwie czyli 2x ATK 10. Nie dało to żadnej poprawy.
ten TP link spróbuje podpiąć tak jak mówisz , jaki AP po kablu. Dziękuję za pomysł.
 #1086034  autor: marcin19883
 21 gru 2019, 15:29
matek451 pisze:
21 gru 2019, 15:00
Jakie 300Mb/s ?
Podpowiem: mam włączone HT40Mhz. Między routerem a repeaterem jest do 300Mbps. Telefony i budzetowy laptop obsługuje 150Mbps.
 #1086040  autor: marcin19883
 21 gru 2019, 16:39
pierdofon pisze:
21 gru 2019, 15:24
TP link spróbuje podpiąć tak jak mówisz , jaki AP po kablu. Dziękuję za pomysł.
TP-Link w850re, tani a dobry repeater. Mam go rok. Ani razu się nie zawiesił.
matek451 pisze:
21 gru 2019, 15:00
Jakie 300Mb/s ?
Podpowiem: mam włączone HT40Mhz. Między routerem a repeaterem jest do 300Mbps. Telefony i budzetowy laptop obsługuje 150Mbps.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2019, 18:09 przez marcin19883, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1086043  autor: matek451
 21 gru 2019, 17:03
To ile jest na obrazku nie ma żadnego znaczenia, liczą się konkretne prędkości uzyskiwane w sieci lokalnej z routera i repeatera po wifi oraz prędkość przesyłania plików pomiędzy nimi.
 #1086048  autor: pierdofon
 21 gru 2019, 18:09
Ja może jeszcze sprecyzuję w czym jest problem bo czytam te moje prośby do Was i chyba nie napisałem w czym tak zasadniczo tkwi problem.

PROBLEM tkwi w zrywaniu połączenia VOWIFI jak wchodzę w zasięg routera lub tego wzmacniacza. Szlag trafia tę funkcje i ona nie powraca po paru sekundach tylko trzeba telefon zresetować. Czyli zrestartować a często zresetować ustawienia sieciowe w telefonie , odpalić telefon na nowo i wtedy zaskoczy wowifi.
Funkcja tez w t- mobilu, internet i abonament w t-mobilu, telefon samsung A-8 czyli wspiera tę usługę.
 #1086049  autor: marcin19883
 21 gru 2019, 18:11
matek451 pisze:
21 gru 2019, 17:03
To ile jest na obrazku nie ma żadnego znaczenia, liczą się konkretne prędkości uzyskiwane w sieci lokalnej z routera i repeatera po wifi oraz prędkość przesyłania plików pomiędzy nimi.
Nawet nie wiem jak to zmierzyć, bo laptop i telefon śmiga tylko 150Mbps. Natomiast w routerze z OpenWrt widzę w statystykach w czasie rzeczywistym prędkość konkretnych urządzeń.