DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci

Moderator: Moderatorzy

 #1068269  autor: spotify
 24 mar 2019, 18:29
Cześć
Jestem trochę zielony w te klocki.
Kończy mi się umowa w UPC i mam możliwość zmienić na światełko w Orange.
Nie gram po sieci. Korzystam głównie z przeglądania neta, od czasu do czasu z p2p, oglądam filmy na Netflix oraz na Amazon. Poza tym namiętnie muzyka na YT oraz zwykle przeglądanie neta.
Kompa stacjonarnego mam podłączonego po kablu i tak ma być. Do tego Wifi - 3 telefony, TV ze Smartem, BluRay oraz Amplituner. I jeszcze dwa lapy.

Czy warto się przenosić? Z UPC jestem zadowolony ale może w Orange będzie lepiej?
W rachubę wchodzi również poza światełkiem TV w Orange - gdzie potrzebuje pełny pakiet kanałow a z dodatkowych tylko Eleven.

Więc jak działa Orange?
1) Jakość obrazu (słyszałem, że można po łączu oglądać)?
2) Awaryjność?
3) Stabilność neta?
4)Jak z tym wyjściem na świat np. przez telia.net?
5)Jak z działaniem YT, bo wiem że kiedyś Orange miał problemy?
6)Jak z p2p?
7)Jaki sprzęt wybrać? (stabilność działania urządzenia, możliwości nagrywania kanałów itd)
8 ) Czy można mieć światełko i TV czy trzeba jeszcze jakieś pierdoły domawiać?
9) Jak wygląda instalacja? Dzisiaj mam instalację UPC schowaną za listwami, żeby kable nie były na wierzchu
10) I ogólnie - czy warto zmieniać czy lepiej zostać przy sprawdzonym UPC? Obecnie mam 250Mb/s i w zupełności mi wystarcza.

No i przypominam - komp stacjonarny ma być na kablu, reszta po Wifi.
 #1068270  autor: pakierhakierxd
 24 mar 2019, 18:38
Na pytanie odnośnie tv kablowej Orange się wypowiem bo mam na Adsl i działa ok ;)
czasem są lekkie ścinki ale jakość HD w większości kanałów ;)
Youtube nie mam problemów ;)

Ja mam Funbox 2.0 + UHD 88 i na router nie mogę narzekać ,dekoder czasem się zawiesi :P

Pozdrawiam :)
 #1069289  autor: Ron
 09 kwie 2019, 12:04
Ja będę na dniach zmieniał UPC na Orange FTTH :mrgreen: Zaryzykuje tym bardziej, że od wczoraj można zrezygnować z LOVE i zatrzymać numer telefonu (mobilny). Od wczoraj także można dobierac kolejny Multiroom z Samsungiem ICU 8)
 #1069320  autor: TeleCypisek
 09 kwie 2019, 22:14
To napisz jakie wrażenia!
Bo ja też rozważałem przejście z kablówki na FTTH Orange, ale jak mi jeden z sąsiadów zeznał, że u niego codziennie koło północy następuje zmiana adresu IP i wtedy przez kwadrans w ogóle nie ma netu, to porzuciłem ten pomysł.
 #1069489  autor: spotify
 13 kwie 2019, 13:08
Ron pisze:
09 kwie 2019, 12:04
Ja będę na dniach zmieniał UPC na Orange FTTH :mrgreen: Zaryzykuje tym bardziej, że od wczoraj można zrezygnować z LOVE i zatrzymać numer telefonu (mobilny). Od wczoraj także można dobierac kolejny Multiroom z Samsungiem ICU 8)
Daj znać jakie wrażenia. Do czerwca mam jeszcze czas na decyzje bo umowa w UPC trwa.
Jak rozmawiam z sąsiadami to trudno się czegoś dowiedzieć więcej. U nich działa i tyle.
 #1069752  autor: negra
 17 kwie 2019, 19:01
TeleCypisek pisze:
09 kwie 2019, 22:14
To napisz jakie wrażenia!
Bo ja też rozważałem przejście z kablówki na FTTH Orange, ale jak mi jeden z sąsiadów zeznał, że u niego codziennie koło północy następuje zmiana adresu IP i wtedy przez kwadrans w ogóle nie ma netu, to porzuciłem ten pomysł.
Teraz tego nie ma , sesja jest wydłużona .
 #1069757  autor: Mar9999
 17 kwie 2019, 21:04
1) Jakość obrazu (słyszałem, że można po łączu oglądać)?
- telewizja z dekodera Samsung ICU100 działa bardzo dobrze, jakość bardzo dobra, a 4K znakomita. Natomiast z Sagema uważam minimalnie gorsza, ale to zauważają zakręceni na tym punkcie :-) Po za tym Sagem nie ma 4K. Mam oba dekodery, więc różnicę zauważam. Pilot do Samsunga mógłby być troszkę bardziej ergonomiczny i większy, bo klawisze są podobne kształtem do siebie oraz są blisko rozmieszczone i łatwo o pomyłkę.

2) Awaryjność?
- brak awarii.

3) Stabilność neta?
- bardzo stabilny, pingi na speedtet.net do serwerów Orange od 2 ms do 4 ms, ale do konkurencyjnych troszkę wyższe, a czasem takie same, w zależności od tego czy mają punkt styku z Orange, czy sygnał leci dookoła, czyli jak u każdego operatora do własnych serwerów najlepsze pingi, ale światełko robi różnicę na plus. Prędkości download/upload powyżej deklarowanej, czasem nawet około 10%. Co do wifi, to brak anten zewnętrznych powoduje nienajlepsze pokrycie oraz prędkości, lepsze osiągi są na paśmie 5 GHz, ale nie każdy sprzęt obsługuje to pasmo. Ja mam podłączony do Funboxa swój router z antenami i softem openwrt, który niestety ma tylko porty 100 Mb/s, gdzie na 2,4 GHz osiągam prędkości około 90 Mb/s na laptopie, ale na telefonach już niekoniecznie, natomiast z Funboxa sporo mniej. Funbox mam zamontowany pod biurkiem, więc propagacja kiepska, ale na 5 GHz na telefonie spokojnie od około 200 Mb/s (blisko routera) do kilkudziesięciu Mb/s w odległości 5 m przez 2 ściany i daje rade.

4)Jak z tym wyjściem na świat np. przez telia.net?
- trudno mi powiedzieć, działa normalnie.

5)Jak z działaniem YT, bo wiem że kiedyś Orange miał problemy?
- działa bez problemów.

6)Jak z p2p?
- działa normalnie, czyli w zależności od ilości peerów i seedów, a prędkość bardzo często wysoka.

7)Jaki sprzęt wybrać? (stabilność działania urządzenia, możliwości nagrywania kanałów itd)
- jeżeli masz wybór, bo ja nie miałem, tylko wziąłem, co mi podłączyli technicy podczas montażu, to bierz Funbox 3.0 oraz do tv Samsunga ICU100, bo to nowszy sprzęt. Do nagrywania służy HDD. W przypadku Samsunga jest zewnętrzny na USB 3.0, a w Sagemie umieszcza się w obudowie. W Samsungu można nagrywać 3 różne kanały jednocześnie, a 4 inny kanał ogląda się na żywo oczywiście z funkcją timeshift. Samsung ma dostęp do Netflixa i działają konta zarejestrowane bezpośrednio w Netflix niepowiązane z fakturą Orange.


8 ) Czy można mieć światełko i TV czy trzeba jeszcze jakieś pierdoły domawiać?
- można, tylko porównaj ceny na stronie, bo może Love będzie korzystniejsze.

9) Jak wygląda instalacja? Dzisiaj mam instalację UPC schowaną za listwami, żeby kable nie były na wierzchu
- to zależy od techników i wyposażenia budynku np. w wolne peszle pod tynkiem, którymi można przeprowadzić kabel, ale zazwyczaj jest to instalacja po wierzchu. W przypadku Funbox 3.0 światłowód doprowadza się bezpośrednio, a w przypadku Funboxa 2.0 światłowód jest doprowadzany do ONT, a z ONT skrętką UTP do Funboxa i wtedy ONT może być zainstalowany gdzieś w przedpokoju blisko gniazdka elektrycznego, bo wymaga zasilania, a stamtąd kabel UTP można ukryć pod listwą prowadząc do modemu. Ze światłowodem jest pewien problem, ponieważ nie można go dowolnie wyginać jak kabel koncentryczny czy UTP, bo promień zagięcia to maks 60 stopni. Połączenie dekodera tv z routerem odbywa się kablem UTP lub przez wifi w przypadku Samsunga ICU100 i tu polecam wykorzystać pasmo 5 GHz, bo ma szersze pasmo 80 MHz i jest mniej zakłócane ze względu na mniejszą ilość sieci wifi w okolicy.

10) I ogólnie - czy warto zmieniać czy lepiej zostać przy sprawdzonym UPC? Obecnie mam 250Mb/s i w zupełności mi wystarcza.
- na to pytanie nie odpowiem, bo nigdy nie korzystałem z UPC, ale skoro jakościowo i cenowo ci odpowiada, to już sam musisz rozważyć zmianę.
 #1070848  autor: spotify
 02 maja 2019, 13:31
JFK2016 pisze:
28 mar 2019, 00:50
"Masz chleb, to nie szukaj bułek"
Mar9999 pisze:
17 kwie 2019, 21:04
I ogólnie - czy warto zmieniać czy lepiej zostać przy sprawdzonym UPC? Obecnie mam 250Mb/s i w zupełności mi wystarcza.
- na to pytanie nie odpowiem, bo nigdy nie korzystałem z UPC, ale skoro jakościowo i cenowo ci odpowiada, to już sam musisz rozważyć zmianę.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Raczej pozostanę w UPC. Chyba, że dadzą mi ofertę z D