DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z mobilnymi systemami z rodziny Windows
Wszystko, co związane z mobilnymi systemami z rodziny Windows

Moderator: Moderatorzy

 #934598  autor: Pachinko
 26 cze 2017, 22:56
Cześć, przypadkiem trafiłem na ten temat, a jako że lubię kopać i mam złotą łopatę, to może mnie Panowie nie zbesztacie na dzień dobry :roll:

Wiem, że WP i WM już właściwie zdechły, ale nie potrzebuję wiele. Potrzebuję na jakiś czas komórki do dzwonienia, wysyłania smsów i okazjonalnego odpalenia nawigacji. Nie korzystam z fb, insta, whatsappa etc. - powywalałem konta. I teraz pytanie do Was, bo nie do końca zrozumiałem powyższe posty odnośnie nawigacji.

Nie liczę na aktualne mapy, ale czy na 8.1 albo 10 jest jeszcze normalnie do ściągnięcia jakaś nawigacja offline Nokia/Here/MS? Mogą być nawet kilkuletnie mapy, czasem chcę podjechać pod konkretny adres w innym mieście i nie potrzebuję najnowszych map. Do dłuższych tras nie będę wykorzystywał telefonu.

Pozdrawiam!
 #934600  autor: greenrs
 26 cze 2017, 23:10
Pachinko pisze:I teraz pytanie do Was, bo nie do końca zrozumiałem powyższe posty odnośnie nawigacji.
Nie liczę na aktualne mapy, ale czy na 8.1 albo 10 jest jeszcze normalnie do ściągnięcia jakaś nawigacja offline Nokia/Here/MS? Mogą być nawet kilkuletnie mapy, czasem chcę podjechać pod konkretny adres w innym mieście i nie potrzebuję najnowszych map.
Na Windows 8.1 jest ciągle do ściągnięcia nawigacja Here Drive korzystająca z map Here. Ja korzystam i jestem zadowolony. Nigdy mnie nie zawiodła a korzystam często. Ostatnia aktualizacja map była jakiś miesiąc temu.
Na W 10 są Mapy Windows. Podobno nieco gorsze ale nie wiem, bo nie korzystałem.
 #934609  autor: JaneQ_Damian65
 27 cze 2017, 01:51
W Windows 10 Mobile jest aplikacja "Mapy" (ta sama co w Windows 10 PC). Korzysta częściowo z map Here, częściowo z własnych Microsoftu. Działa to całkiem przyzwoicie i nie odbiega od aplikacji map Here z Windows Phone 8.1.
Problemy są jedynie jeśli chcesz polski głos w nawigacji - syntezatory Microsoft Paulina i Adam dostępne są tylko w brandowanych telefonach u operatorów, a doinstalowanie głosów z poziomu ustawień telefonu możliwe jest tylko dla regionów, gdzie działa Cortana.

Można to obejść wysyłając aktualizację z głosami poprzez kabel USB - proces jest stosunkowo prosty (instrukcję można wyszukać w Google), a paczki aktualizacyjne *.cab dostępne do pobrania z oficjalnych serwerów Microsoftu :) .
 #934913  autor: motov3
 27 cze 2017, 22:55
Napisze male sprostowanie poniewaz, kolega powyzej troche niedokladnie rzecz opisal.

1. Windows 10 Mobile - Aktualizacja AU (Anniversary Update) - to ostatnia aktualizacja smartfonow niedopuszczonych do CU (Creators Update - o nim ponizej) wiec np Lumia 930 i podobne.

Mapy tutaj pochodza z HERE, ale jest to wersja znacznie zubozona anizeli stare mapy HERE po 8.1. Mozna powiedziec - ze nie jest najlepiej. Pokrycie takie sobie, nawigacja rowwniez dziala tak sobie. Interfejs obslugi - slaby.

2. Windows 10 Mobile - Aktualizacja CU - Creators Update. Smartfony dopuszczone do CU.
Microsoft Lumia 550
Microsoft Lumia 640/640XL
Microsoft Lumia 650
Microsoft Lumia 950/950 XL

Mapy zostaly bardzo zubozone, poniewaz dali mapy BING. Sa dramatyczne. POkrycie strasznie slabe. Interfejs tak samo slaby. Ogolnie jeden wielki dramat.

3. Windows Phone 8.1 Mapy HERE. Interfejs jest przejrzysty, natomiast mapy sa juz zgodne z tymi, ktore sa pod Windows 10 Mobile AU - czyli tymi slabymi, chociaz i tak o niebo lepszymi od CU. Ogolnie nie jest dobrze.

4. Cortana nie dziala w PL i nie dziala po polsku.

Jesli ktos mysli o Nawigacji - to polecam bez dwoch zdan zaopatrzyc sie w cos na Androidzie. Nawet najprostszego. Mapy Google sa 1000% lepsze od nawigacji na W10m czy WP8.1.
Wlasnie z tego powodu sprzedalem LUMIE 950 - bo mapy ciagle wyprowadzaly mnie na manowce, czy to w PL czy za granica.

Obrazek
 #934921  autor: greenrs
 27 cze 2017, 23:21
motov3 pisze: Jesli ktos mysli o Nawigacji - to polecam bez dwoch zdan zaopatrzyc sie w cos na Androidzie. Nawet najprostszego. Mapy Google sa 1000% lepsze od nawigacji na W10m czy WP8.1.
No to ja Ci przedstawię mój dzisiejszy przypadek. Krótki wypad na górską włóczęgę. Google uparcie prowadzą mnie do sąsiedniej miejscowości, oddalonej o ok. 10 km. Here w WP 8.1 prowadzą jak po sznurku pod wskazany adres.
Z tym 1000% to Cię lekko poniosło :)
 #935094  autor: Pachinko
 28 cze 2017, 19:09
Wczoraj udało mi się wyrwać z drugiej ręki Lumię 640 na WM10. Poinstalowałem aktualizacje, ściągnąłem mapy, dzisiaj się przejechałem i ogólnie obleci ta nawigacja "Mapy". Wcześniej korzystałem z Here na Androida i tamten interfejs był trochę bardziej przejrzysty, tutaj jest to kapkę gorzej rozwiązane IMO. Googlowskich po prostu nie lubię, o.

Niemniej, dam tej aplikacji szansę. Jeśli do moich zastosowań się nada, to zostawię tak jak jest. Jeśli mnie zacznie wpieniać to kupię kolejną Motorolę albo zrobię jakiś downgrade do WP8.1. Chyba że mnie wyprowadzicie z błędu odnośnie downgrade - nie miałem za bardzo czasu żeby się wczytać w takie niuanse. Potrzebowałem telefonu "na już" i ten, póki co, wydaje się być całkiem spoko. :)

Edit: ach, jeszcze jedno, mam polską szczekaczkę w nawigacji. Telefon był z Play - po resecie były te ich fioletowe bąbelki na ekranie blokady.