DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z systemami z rodziny Windows
Wszystko, co związane z systemami z rodziny Windows

Moderator: Moderatorzy

 #856921  autor: greenrs
 18 mar 2016, 13:13
Jak już wiemy wczoraj (tj. 17.03.) ruszyła oficjalna aktualizacji starszych modeli Lumii do Windowsa10. Dlatego pozwoliłem sobie założyć nowy temat abyśmy wpisywali swoje własne wrażenia i uwagi dotyczące różnych aspektów działania nowego systemu w naszych urządzeniach. Uwagi takie mogą być przydatne aby wspólnie rozwiązać pojawiające się problemy i wątpliwości.
Aktualizacja nie jest na szczęście wymuszona więc mamy wolny wybór czy aktualizować swojego smartfona czy pozostać przy sprawdzonym, szybkim i stabilnym Windows Phone 8.1.
Proszę o wpisywanie swoich uwag a także modelu telefonu, którego te uwagi dotyczą. Proszę także o nie zaśmiecanie wątku przez osoby, które w tym temacie nie mają nic do powiedzenia i zależy im wyłącznie na hejtowaniu mobilnego Windowsa. Myślę, że znajdą dostatecznie dużo innych miejsc aby dać upust swoim frustracjom :wink:
 #856929  autor: klimasz
 18 mar 2016, 14:57
Ja proponuje, żeby na początku posta każdy obowiązkowo wpisywał model, który posiada bo tak to bałagan będzie znając życie ;)

Od razu ja zacznę - co prawda nie aktualizacja oficjalna, jednak ten sam build, do którego aktualizacja powinna się zrobić .164

Lumia 830 - działanie płynne, bateria porównywalnie z tą na WP 8.1. Aplikacje działają normalnie. Podczas korzystania z przeglądarki Edge lub Tubecast możliwe mignięcia 1 sek. ekranu - nie wiem, czym jest to spowodowane, jednak czasami występuje. Dla kogoś kto robi sporo zdjęć kolejną wadą może być aparat. Mianowicie po zrobieniu zdjęcia - po wejściu na jego podgląd - dość długo "trwa wykańczanie". Po instalacji z WP8.1 będzie zapewne dużo aktualizacji aplikacji.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2016, 15:48 przez klimasz, łącznie zmieniany 2 razy.
 #857079  autor: motov3
 19 mar 2016, 10:08
Ok. 930tka zaktualizowana. To napisze swoje spostrzezenia.

PLUSY
1) zdecydowanie wyglad, ktory jest bardziej nowoczesny
2) mozliwosc ustawienia przezroczystych kafli - wtedy wygladaja jak ikonki na tle np zdjecia, i mamy wyglad jak w Androidzie, ze jest tapeta
3) fajne uszeregowanie menu opcji - duzo pomaga i ulatwia
4) bardzo fajne rozwiazanie z podgladem zdjec z Onedrive. Mimo ze smartfon jest nowy, to jest opcja zeby w galerii widnialy zdjecia z onedrive - ktore sa obslugiwane tak, jakby byly rzeczywiscie w galerii zdjec w pamieci telefonu
5) dialer jest ladniejszy graficznie
6) przezroczyste kafle z cyframi od blokady ekranu
7) kafelek ze zdjeciami podpiety do pulpitu moze wyswietlac tylko jedno zdjecie albo najnowsze - nie moze wyswietlac Ulubionych (nota bene ta opcja zniknela z Albumu jako Folder). Niewygodne bo przykladowo narobicie jakichs zdjec np bzdur jak ziemia, opona czy jakis rachunek albo saldo konta i bedzie wyswietlalo sie na pulpicie w kaflu. Bzdura.
8 ) jest mozliwosc 16 skrotow a nie 4 jako dotychczas w tzw belce powiadomien. Zdecydowanie na plus bo wiele appsow mozna wywalic dzieki temu z pulpitu np latarke.

MINUSY (bo oczywiscie nie mogli zrobic idealnie :roll: )
1) po ustawieniu przezroczystych kafli - da sie odniesc wrazenie ze jest troszke chaotycznie, ale wzglednie szybko mija
2) nie wszystkie kafle sa przezroczyste wiec trzeba to dostosowywac wciaz niestety (chociaz nie tak wiele juz)
3) CALKOWICIE ZEPSULI zdjecie kontaktu. W wersji 8.1 zdjecie kontaktu wyswietlalo sie na calym ekranie. Teraz to taka miniaturka w koleczku. I jak do nas dzwoni to ta miniaturka jest troche wieksze - takie kolko po prostu ze zdjeciem. Ale jak my do tej osoby dzwonimy - to juz niestety koleczko jest mikroskopijne, wielkosci emotikona tutaj na Telepolis. W mojej ocenie to jest akurat DRAMAT !!
4) pomniejszyli klawiature w sms-ach i wielkosc czcionki w sms-ach, niby dodali kursor - ale on sie niewiele przydaje. Robi Ahh tylko na wejsciu. Przeniesli przycisk wysylania sms do linii wiersza - wg mnie utrudnienie i malo natywne. Do tego emotikony tez sa pomniejszone. Mimo ze mam ekran 5 cali - to teraz mniej wygodnie sie pisze.
5) czasami zdarzaja sie jakies zawieszki (niewielkie), albo ikony znikna i trzeba odblokowac/zablokowac smartfon - jakies problemy graficzne, niewielkie np mrygniecie
6) WordFlow nie dziala np w sklepie z aplikacjami tylko pisanie literka po literce.
7) 10tka lapie syf do pamieci jak Android - tzn aplikacje mimo zamykania, pozostaja w pamieci i jak sie podswietli - to nagle sie okazuje ze w pamieci wisi nam np 10 appsow, ktore trzeba po kolei zamykac - bo nie ma guzika od zamknij wszystkie naraz. W 8-ce appsy po zamknieciu nie pozostawaly w pamieci - lub bardzo rzadko, tutaj to nagminne. Trzeba o tym pamietac.

Ogolnie - mam wrazenie ze bateria szybciej idzie, ale to moze dlatego ze sie wiecej teraz bawie. Dam znac wkrotce. Wg mnie system wyglada ladnie, ale jeszcze kilka rzeczy jest niestety niedopracowanych. Pozmieniali dobre rozwiazania na gorsze - wg mnie troche bez sensu.

Obrazek
 #857087  autor: klimasz
 19 mar 2016, 11:09
Na bardzo szybko do plusów dodałbym możliwość odpisywania na sms z belki - bez wchodzenia w wiadomości :) - dla mnie wygodne

Co do minusów:
Ad. 1 zależy jak ustawisz :D i jak dużo kafelków masz na ekranie - bo można np. tak:
Obrazek
i wtedy jest względny porządek ;) ale na szczęście mamy możliwości personalizacji dużo większe niż kiedyś i do wyboru do koloru, jak masz dużo ikonek powyższy przykład się nie sprawdzi :)
Ad.2 Dokładnie, niestety nie wszystko da się zgrać z resztą przezroczystą.
Ad.3 poruszaliśmy już ;)
Ad.4 Być może to kwestia ustawienia skalowania? - bo przed chwileczką położyłem obok siebie dwie Lumie 830 jedna W10M, druga WP8.1 i wielkość literek w sms - klawiatura - praktycznie taka sama w WP8.1 literki takie jakby pogrubione i może dlatego wydają się większe? ;), różnica jak napisałeś w przeniesieniu przycisku wyślij, czcionka w samych wiadomościach faktycznie troszeczkę mniejsza.
Ad. 5 myślę, że to kwestia 2-3 dni, jakiegoś ponownego uruchomienia, może resetu, bo na wcześniejszych buildach miało to miejsce, na .164 nie zaobserwowałem :)
Reszta wszystko zgadza się. Z baterią popatrz, co masz możliwe do działania w tle, jakie telefon może wysyłać informacje do MS itd. ;)
 #857095  autor: motov3
 19 mar 2016, 12:06
Dzieki Klimasz :) Zastosowalem sie do twojej porady, zmienilem tapetke, ikonki i wyglada dosc podobnie jak to co dales - tyle ze mam rzedy po obu stronach smartfona :)

Obrazek
 #857152  autor: klimasz
 19 mar 2016, 14:55
Dla każdego coś dobrego ;)

Odnośnie wielkości tekstu lub wszystkiego - proponuje pokombinować w ustawieniach:

System->Ekran->Rozmiar tekstu, aplikacji i elementów - zmienia rozmiar tekstu we wszystkich aplikacjach, liczba skrótów (w rzędzie) w belce powiadomień (zmiana ustawień wymaga ponownego uruchomienia urządzenia)


Ułatwienia dostępu-> Więcej opcji -> Skalowanie tekstu - gdy ktoś chce zmienić rozmiar tekstu w ustawieniach, sms, ale np. chce zostawić wielkość czcionki na liście aplikacji, nie zmieniać rozmiaru skrótów w belce powiadomień
 #857206  autor: motov3
 19 mar 2016, 21:42
UPDATE

No i mialem racje. Porownalem klawiatury w 930tce pod Win10m i w 925 pod Wp8.1 i ....... obecnie sa tych samych rozmiarow. Ale 930 ma 5 cali a 925 4.5 cala. Czyli klawiature pomniejszyli na 100% !! Bo teraz juz wiem ze mi sie nie zdawalo, gdyz 930tka miala wieksze klawisze na klawiaturze niz 925, kiedy byla pod kontrola Wp8.1 - bo tez wtedy porownywalem. :-)

Obrazek
 #857224  autor: greenrs
 19 mar 2016, 23:41
motov3 pisze:UPDATE. Nie dziala mi dzwiek w filmach. No i co zrobic ?? Tylko jakies szumy.
Chodzi o filmy nagrane telefonem?

Ja na razie wstrzymuję się z aktualizacją. Ciągle jeszcze bilans plusów i minusów jest niekorzystny dla nowego Windowsa :(
Najbardziej żal mi nawigacji Here, z której dosyć często korzystam a nie wiem czy Mapy Windows potrafią ją w pełni zastąpić.
 #857227  autor: motov3
 19 mar 2016, 23:47
Tak dokladnie. Film nagrany telefonem. Slychac delikatny szum - jak sie przystawi ucho do glosnika. No qrvica czlowieka bierze.

Proba nagrania glosowego w systemowym rejestratorze dzwieku - rowniez zawiodla. Tak samo co przy filmie.

Obrazek
 #857290  autor: Maciej Loret
 20 mar 2016, 14:01
motov3 pisze:Tak dokladnie. Film nagrany telefonem. Slychac delikatny szum - jak sie przystawi ucho do glosnika. No qrvica czlowieka bierze.
U mnie na poprzednich buildach zawsze dźwięk był, na ostatnim (10586.164) jeszcze nie sprawdzałem.
Poza tym ja od początku Win10 nie widzę żadnych specjalnych zmian ani na plus ani na minus...

---
Pozdrawiam,
Maciej Loret
 #857360  autor: motov3
 20 mar 2016, 19:53
Sprawdz i daj znac, prosze. U mnie wciaz to samo.

Ps. Dzis zaktualizowalem Lumie 535 (bez dual Sim) z Plus-a. Lumia 535 Dual Sim (brak brandu) - wciaz nie miala aktualizacji do Windows 10.

Obrazek
 #857377  autor: maker3
 20 mar 2016, 20:57
motov3 pisze:Tak dokladnie. Film nagrany telefonem. Slychac delikatny szum - jak sie przystawi ucho do glosnika. No qrvica czlowieka bierze.

Proba nagrania glosowego w systemowym rejestratorze dzwieku - rowniez zawiodla. Tak samo co przy filmie.
Mikrofony to nagminny przypadek w Lumii 930. Wada fabryczna.
Możesz oddać telefon na gwarancję lub czekać na aktualizację aplikacji aparatu, jeśli zdecydują się naprawić to softwarowo (nagrywanie wszystkimi dostępnymi mikrofonami w nadziei, że któryś działa), choć problem jest znany od dawna, więc chyba Ms woli odsyłać ludzi do serwisu niż kamuflować problem.

Wideo działało na 8.1 na drugim mikrofonie, ale dyktafon i tryb głośnomówiący już wtedy powinien ci nie działać.
 #857381  autor: klimasz
 20 mar 2016, 21:37
Mikrofony to nagminny przypadek w Lumii 930. Wada fabryczna.
Niestety z takimi opiniami spotykałem się na innym forum :| Ale z tego co pisze motov3 - to bezpośrednio przed aktualizacją wszystko grało?
 #857385  autor: motov3
 20 mar 2016, 22:07
Juz mowie co i jak.

Wiec tak - prawdopodobnie mam uszkodzony mikrofon nr 2 - poniewaz nie dziala mi tryb glosnomowiacy (nie dzialal juz pod 8.1). Natomiast - filmy nagrywaly sie z dzwiekiem. Nie pamietam czy aplikacja Aparat nagrywalem, ale nagrywalem Lumia Camera (uznalem ze jest znacznie lepsza). Niemniej pamietam ze jakis niedawny czas temu nagralem film podczas koncertu (1 na 10) i nie nagral dzwieku. Uznalem to za przypadek. Nastepnym razem w kinie, rowniez nie nagral dzwieku - ale po chwili jak nagralem kolejny filmik - dzwiek nagral - to wciaz bylo pod 8.1.

Obecnie pod 10tka - nagrywanie dzwieku nie dziala do filmow. Nie dziala rowniez nagrywanie dzwieku pod dyktafonem.

Ps. Mam paragon zakupowy (od poprzedniego wlasciciela, ktory kupil w punkcie sprzedazy fonow) - ale nie mam karty gwarancyjnej. Wg info na stronie M$ - gwarancja po IMEI na moja sztuke obowiazuje. Pytanie - jak wyrobic duplikat karty gwarancyjnej Panowie ?

Obrazek