DAJ CYNK
  • Wszystko, co związane z mobilnymi systemami z rodziny Windows
Wszystko, co związane z mobilnymi systemami z rodziny Windows

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 1 z 11
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
 #758920  autor: Xy
 28 paź 2014, 13:21
Witam,
Po roku posiadania i codziennego korzystania z Lumii 820 postanowiłem opisać swoje wrażenia dotyczące używania systemu Windows Phone 8.1 Są to wrażenia czysto subiektywne. Jak pewnie wiecie wiele razy na forum pisałem, że nie jestem do końca zadowolony z wyboru jakiego dokonałem i z Windowsa w telefonie ;-)
Do zakupu Nokii z Windowsem skłonił mnie... lekko zamulający Android w Xperii Neo. Oprócz tego systemowi jak i telefonowi nie miałem kompletnie nic do zarzucenia. Za Nokią przemawiał sentyment (bardzo dobrze wspominana N6650d), chęć odmiany systemu i spróbowania czegoś nowego.
Pierwsze wrażenie pozytywne. Wszystko szybko działa, logicznie umieszczone, proste i przejrzyste. Po czasie czar zaczął pryskać. Programy i funkcje, które były oczywiste w Androidzie w Windowsie pozostawały w sferze marzeń, a te, które są, nie działają tak, jak powinny.
Czego brakuje mi w Windowsie? Jako, że jestem wzrokowcem brakuje mi przede wszystkim większej możliwości personalizacji. Niby mamy 20 kolorów do wyboru, tapetę ekranu blokady i tapetę pod kafelkami ale w dalszym ciągu są to proste kwadraty (łał, czasem aż trzy rozmiary do wyboru). Jestem zwolennikiem ikon tak jak ma to miejsce w Androidzie lub komputerowej wersji Windowsa (np. 7). W 8.1 pojawiła się skopiowana z Androida rozwijana belka powiadomień. Skopiowana nieudolnie gdyż mogę ustawić jedynie kilka z góry określonych skrótów (nie mogę wrzucić transferu danych). Jakieś powiadomienie to prostokącik, który oznacza smsa, nieodebrane połączenie lub aplikacje do zaktualizowania. W Androidzie rzut oka i wiem z czym mam do czynienia. Ale to akurat mało istotne.
Aparat. Coś z czego rzekomo Nokia słynie. Rzekomo, bo ja jakoś nie zauważyłem tej doskonałej jakości. W jasnych zdjęciach na środku pojawia się czerwono - różowe zabarwienie. Brak podstawowych ustawień jak tryb ostrości, pomiar światła, stabilizacja obrazu czy panorama. Owszem, jest dodatkowy programik do panoram ale wymaga on zrobienia trzech zdjęć przy czym należy uważać, by kolejne robić równo aby się nie rozeszły. W Xperii przesuwałem telefon od lewej do prawej (albo góra dół, zależnie od ustawień) i otrzymywałem bardzo ładną panoramkę. Subiektywnie nie widzę różnicy w zdjęciach między Neo, a 820. To znaczy widzę, o wiele uboższy aparat w Lumii.
Muzyka. Tej słucham już rzadko z telefonu ale w Nokii rozczarowała mnie jakoś tejże. Dźwięk jakiś płaski, dudniący bas i skromny korektor graficzny. Sam odtwarzacz mało intuicyjny. Pomińmy to, nie korzystam z Muzyki to opuszczę rozpisywanie się w tej materii.
Aplikacje. To chyba w dalszym ciągu największa bolączka Windows Phone. Podstawowe programy jak latarka, dyktafon, pogodynka, skype czy gg są. Sęk w tym, że latarka działa tylko w trybie 0/1, dyktafon nie nagrywa przy zablokowanym ekranie, pogoda czasem nie chce się zaktualizować i na ruchomym kafelku podaje różne dane, skype ma problemy z logowaniem, a gg gubi wiadomości i często się rozłącza. Ktoś powie, że się czepiam, przecież mam gg, skype czy latarkę. Ale w moim odczuciu są to substytuty programów. Nie działają właściwie. Samych aplikacji w Sklepie Windows jest mało. I nie mam na myśli ilości w sensie samych liczb ale tych użytecznych. Dopiero niedawno pojawił się odtwarzacz VLC obecny na Andku od kilku lat. Dalej nie ma alternatywnej przeglądarki do zdjęć ani odtwarzacza muzycznego. Do Internetu mamy kulawy Internet Explorer lub UC Browser na silniku IE. Nawigacja Here Drive+. Same mapy są dobre i nawet aktualne ale sposób wytyczania tras woła o pomstę do Nieba. Pisałem wielokrotnie, że wytyczając trasę z Lublina do Zakopca nawigacja w Lumii prowadzi mnie przez Radom. Po mieście także do celu prowadzi naokoło i nie jest to niczym uzasadnione. Korków i objzdów brak. Trasa wytyczona jest dłuższa (kilometrowo i czasowo). Oczywiście wiem co to jest trasa najszybsza, najkrótsza i optymalna. Na każdej z nich prowadzi całkiem od czapy. W temacie aplikacji można wrzucić słowo o grach: Jest kilka godnych uwagi ale generalnie jest ubogo. No i czemu np. Cut the Rope czy Angry Birds są płatne w Sklepie Windows, a w Google Play dostępne za darmo?
Przejdźmy do ustawień telefonu. Tutaj także czeka nas sporo z góry nałożonych ograniczeń. Ekran: mamy trzy stopnie jasności ekranu plus automatyczny. Czy drogą przez mękę jest wprowadzić płynną regulację jasności? W starej Neo mam płynną regulację i siłę świecenia ekranu proporcjonalną do natężenia światła słonecznego / sztucznego. Regulację natężenia dźwięku w końcu podzielono na dzwonek + powiadomienia oraz multimedia + aplikacje. Jeżeli mogę się przyczepić to miło by było mieć możliwość wyciszenia dzwonka i multimediów, a ustawienie na powyżej średniej głośności budzika.
Współpraca z komputerem. Wydawać by się mogło, że co jak co, ale Windows z Windowsem powinien się wręcz kochać. Tymczasem WP8 (8.1) i W7 niespecjalnie się lubią. Głównie chodzi o łączność Bluetooth. Wysyłając pliki z telefonu na komputer praktycznie za każdym razem łączność jest tracona i na komputerze pojawia się komunikat, że aplikacja została zamknięta. Co zmusza mnie do wycieczki po kabel. Współpraca ze słuchawką Jabra BT2070 jest dobra do momentu, gdy ktoś nie zadzwoni. Przy odebraniu połączenia następuje rozłączenie słuchawki. To chyba nie na tym ma polegać...
Cóż pisać więcej o Windows Phone 8.1? Nie jest to system dla każdego. A z pewnością nie dla zaawansowanego użytkownika pragnącego wyciągnąć coś z telefonu, bawiącego się w root, zmiany oprogramowania i inne "power rzeczy". To system dla człowieka mało wymagającego. Dzwoniącego, piszącego sms, od czasu do czasu robiącego zdjęcie. Mnie system Microsoftu nie przekonał. Jego rozwój idzie w dobrym kierunku ale widać filozofię firmy ograniczającą użytkownika i narzucającą mu swój tok myślenia. Ot, choćby ustawienia jasności ekranu czy wybór skrótów na rozwijanym pasku powiadomień czyli "my wiemy lepiej czego chce konsument". Zastanawia mnie też jedna rzecz. Czy ludzie kupując Nokię wybierają Nokię jako markę czy Windowsa? Bo sądząc po udziale L520 w rynku odnoszę wrażenie, że jednak markę.
Sumując plusami i minusami:
+doskonale zoptymalizowany system nawet na słabe telefony
+przejrzyste i proste menu
+długie wsparcie techniczne Microsoftu i Nokii
+zawieszanie, restarty i lagi o wiele rzadsze niż w konkurencyjnym Androidzie

-brak podstawowych aplikacji
-brak dobrego menedżera plików
-brak alternatywnych programów
-mały wybór aplikacji i gier
-uboga możliwość personalizacji
-zamknięty system
-słaba współpraca z urządzeniami poprzez Bluetooth
-niewygodna klawiatura (mimo Word Flow)
-folder "inne", który dalej się zapycha
-WP 8.1 chodzi mniej płynnie niż 8.0
-dziwnie wytyczający trasy algorytm Here Drive+

Więcej grzechów nie pamiętam. Jak pisałem, jest to moja własna ocena Windowsa. Z systemu nie jestem do końca zadowolony. Po roku z kawałkiem wróciłem do starego telefonu z Androidem i czuję większą satysfakcję z korzystania niż z Nokii. Do podstawowych celów dobra. Do czegoś więcej już niekoniecznie...


A później i tak ludzie wracają do Androida ;-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #759036  autor: znawca
 29 paź 2014, 00:26
Przeczytałem, rozumiem, teraz czas na kontropinię:)

Po pierwsze, żeby poczuć pełnię mocy systemu trzeba kupić high endowy telefon. Twoja Lumia 820 do takich nie należy i nigdy nie należała, moja Lumia 925 już tak:)

Na początek to co widać, czyli wyświetlacz - efekt WOW i to solidny. AMOLED po prostu miażdży, miesza z błotem i sprowadza do parteru IPSową konkurencję :-D
Czarny, przeszklony front telefonu i czarna tapeta na ekranie to wspaniałe połączenie. Nie widać, gdzie się kończy wyświetlacz, a zaczyna obudowa. Kocham ten efekt! W połączeniu z designem Lumii daje to poczucie obcowania ze sprzętem klasy premium. Aż chce się brać ją do ręki.
Automatyczna regulacja jasności? Po co? Żeby mi kolory przyciemniało? Od razu ustawiłem jasność na maksymalną i tak już zostało. Chcę w końcu poczuć pełnię mocy:)
Filtr Clear Black poprawia czytelność w pełnym słońcu i sprawia, że obsługa smartfona nawet latem w samo południe nie sprawia problemów. I jeszcze te dodatkowe bajery. "Glance screen" czyli wyświetlanie godziny i powiadomień na zablokowanym ekranie oraz "knock on" czyli wybudzanie telefonu dwukrotnym tapnięciem w ekran. Takie coś powinno być W KAŻDYM SMARTFONIE... z Windows Phone :D Nokia to wymyśliła i Nokia powinna to opatentować i zachować dla siebie, tak by androidowi roociarze nigdy tego na oczy nie zobaczyli w swoich nakładkach (tak, do ciebie mówię drogie LG).

Aparat... tu również jestem zadowolony. Uruchamiam aparat (szybciej niż na Androidzie), pstrykam i zdjęcie zawsze wychodzi ostre. Dzięki optycznej stabilizacji zapomniałem, co to znaczy zrobić zamazane zdjęcie. Fotki w całkowitej ciemności? Nie ma problemu. Zadrży mi ręka podczas filmowania. Nie ma problemu! I to wszystko w jakości Full HD. Nie wiem po co komu 4K, tak samo jak nie widzę sensu pakowania rozdzielczości wyższych niż Full HD do ekranów smartfonów. No ba! W rozmiarze poniżej 5 cali zwykłe HD wydaje mi się optymalne.
Żeby jednak nie było tak fajnie, to odwzorowanie detali w aparacie mogłoby być lepsze. Po technologii Pure View (tak Lumia 925 ją ma) spodziewałem się więcej. Niemniej aparat nadrabia to wygodą pstrykania.

O prędkości rozwodzić się nie będę, bo Windows jest szybki, był i będzie :D Przeszkadza mi brak możliwości skrócenia animacji, ale zgaduję że maskują one ekran ładowania :P I tak jest szybciej niż na Androidzie.

Design systemu zdecydowanie na plus! To coś zupełnie innego niż w pozostałych OSach. Wszędzie indziej masz ikony w siatce 3x5, tu masz kafelki...
Personalizacja? Nie ma problemu. Możesz zmienić kolor i rozmiar kafelków oraz dowolnie je poukładać. Możesz zmienić kolor tła (szkoda, że tylko czarny i biały do wyboru) oraz motyw całego systemu (czyli m.in kolory dymków powiadomień).
Możesz nawet ustawić na kafelkach zdjęcie jako ruchomą tapetę. Ja akurat ustawiłem cały czarny obraz, żeby jeszcze bardziej cieszyć się piękną czernią ekranu (w końcu AMOLED). Teraz kafelki zlały się z tłem... i widzę tylko obecne na nich ikony :D czyli mam siatkę ikon podobnie jak w Androidzie... z tym, że jest to siatka nieregularna, którą mogę dowolnie modyfikować :-D
Niestety tu wkradła się jedna androidowa wada - łatwo ustawić taką tapetę, by ekran stał się nieczytelny :P

Czepianie się, że kafelki nie są ikonami to już przesada...

Teraz funkcjonalność: tu kafelki zdecydowanie biją ikony na głowę, gdyż wyświetlają także powiadomienia! To takie połączenie ikony z widgetem, ładniejsze od obu tych rozwiązań i bardziej spójne z systemem. Do ekranu głównego możesz przypiąć, nie tylko aplikacje, ale też ulubione strony internetowe. Ja nawet wywaliłem czytnik RSSów, bo dodałem do niego tyle blogów, że dziennie byłem bombardowany powiadomieniami. Wolę wejść na stronę, gdy mam ochotę i sprawdzić, co jest nowego.
Aaaa... i nieważne, co by na tych kafelkach nie było, i tak będą proste i spójne z systemem. "Less is more!" jak to powiedział Van der Rohe, projektując sześcienne domki :D
Z listy aplikacji korzystam właściwie tylko wtedy, gdy chcę coś odinstalować.

Samych aplikacji niestety jest mało, a od wersji 8.1 dłużej się uruchamiają i wznawiają oraz częściej wywala mnie do ekranu głównego, tak więc tu zdecydowanie na minus. Wprawdzie nie rozumiem, po co komu latarka działająca inaczej niż 1/0 (SOS da się wysłać), ale fakt jest faktem. W porównaniu do Androida jest ubogo i źle. Mało gier i dużo płatnych. Na Androida wszystko jest darmowe, bo można instalować piraty :D
Wielkim minusem jest dezintegracja z Facebookiem i konieczność używania Messengera. Kiedyś chat był zintegrowany z SMS i to było super... teraz niestety musieli namieszać...

Centrum powiadomień zerżnięte z Androida... Czemu nie zrobili tak jak w Nokii N9, gdzie było wysuwane od lewej i zawierało w sobie także RSSy? Niemniej swoją rolę spełnia.

Jakość muzyki jest dobra, ale Galaxy S gra wyraźnie lepiej/czyściej.

Współpraca z komputerem i innymi urządzeniami? Tragedia! Brak wyjścia TV. Bluetooth jest tylko do słuchawek, więc zapomnij, że cokolwiek wyślesz. Kolega narzekał na współpracę z PC, to chyba nie próbował z MacBookiem :D jedyna appka do synchronizacji formatuje telefon za każdym razem, gdy go podłączę...

Przeglądarka internetowa? IE nie ma alternatyw, ale ich nie potrzebuje! Po pierwsze jest szybki! Po drugie ma wszystko, co potrzeba: User Agenta, dostosowanie powiększenia (coś jak w mobilnym Chrome) i obsługę kart. Do tego cofanie gestem i pasek adresu na dole (genialne rozwiązanie).
Do czego by się tu przyczepić... brak trybu incognito (nie wiem po co to komu) i zawijania tekstu (ale jest regulacja powiększenia). Strasznie żre baterię...

To chyba tyle.
Dodam, że też nie zostaję przy Windows Phone, ale i nie wracam do Androida! Moim kolejnym smartfonem będzie iPhone :D teraz to ja będę się śmiać z androidziarzy, że mają beznadziejne aplikacje. Tęsknić będę chyba tylko za AMOLEDem (i może za OIS).

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #759057  autor: KA
 29 paź 2014, 08:18
znawca, zawsze przesyłam zdjęcia przez Bluetooth z Lumii 1320 na laptopa z WP7, często też na/z Wave'a 3 córki. Działało zarówno przed aktualizacją do WP8.1, jak i po.
Po 4 miesiącach z WP8/WP8.1 wiem na pewno, że do "czegoś takiego" jak Android nie wrócę - nie nagrzeszyłem aż tak bardzo, żeby się samemu karać. Jeśli znudzi mi się WP, to pewnie będzie BB (np. Z30) lub w końcu iPhone 6 (dzięki akceptowalnej nareszcie wielkości ekranu), ale na pewno nie to coś na A...

W końcu DZIAŁAJĄCY Android!!!

 #759061  autor: bazooka
 29 paź 2014, 08:57
To teraz ja, ale z innej mańki, bo nie używałem WP :!: :)
Opieram się i wyrażę opinię na podstawie tego co napisaliście Wy oraz co da się wyczytać w sieci i dam upust swoim emocjom w postaci "psychoanalizy", o którą zostałem osądzony już na forum więc co mi tam, niech się cieszą Ci co mnie ocenili...a cała reszta oceni, czy coś w tym jest i jest to podejście zdrowe:

SMARTFON - to komputer, aparat, mp3player, tablet czy telefon - czemu ma służyć :?: to co służy do wszystkiego jest do niczego...nie tak się mówi/pisze? tudzież użytkownik ma prawo wyboru do czego i na tym opieram ocenę, nie całościową, uniwersalną, ponadczasową tylko to co komu do czego: chcę się poczuć "biznesowo" skłaniam się ku opinii kolegi, znawca (droga ku iPhone), szukam kompromisów, uniwersalności przeczytam uważnie Xy, a gdy chcę być inny niż większość poczytam sobie co pisze KA ku odmienności - nie O. i nie A... - co jeszcze dalej KA (pytam poważnie, ja też nie lubię oklepanych VW GOLF) :?:
Przepraszam Was jeśli do brzmi tak personalnie, ale chcę Wam uzmysłowić, ze to co piszecie nie ma nic wspólnego z opinią obiektywną (co zresztą zaznaczył w swej wypowiedzi Xy.
A... - jak aplikacje
iOS - jak biznes :?:
WP - jak kafelki, ale nie do końca z potencjałem pecetowego Windowsa.
BB - jak co :?:
Jednak na pewno smartfon to NIE:
aparat - tu bym ich w ogóle nie oceniał i to jeszcze z perspektywy systemu, to typowy dodatek do całości, przygodna fotka - nawet smartfonem można zrobić fotkę na wieki i tylko zawodowy fotograf będzie oceniał jej ziarnistość a nie wspomnienia danej chwili.
muza - owszem można ocenić jakość, dźwięk tylko czy to używa każdy i ocenia audiofilsko to co nosimy na co dzień i co ma dać nam komunikację bezprzewodową - chyba bym tu oceniał umiejscowienie głośników, głośność, a nie equalizery, i podrasowania dźwięku.
ekran - no cóż, może wyglądać pięknie (full jasność) jednak zeżre dużo prądu, co ile będę ładował? - a włącz se co tak czasem niezbędne (a nawet częściej niż czasem), czyli BT do słuchawki BT (dla kierowców), WiFi dla tych co przebywają często w takich miejscach i nie bawią się w dodatkowe sponsoring operatora za transfer, czy synchro portali społecznościowych (dla młodych)
apki - tu możecie mnie zaszufladkować: tak jestem maniakiem, nie wyobrażam sobie braku wyboru, testów aplikacji (jeszcze chciałbym umieć to programować :( ) = nie wyobrażam sobie nie mieć czegoś lub mniej co daje A... (za darmo, piraty, root itp) - myślę, że każdy kto się przesiadał jak ja z Symbiana v5 po roku obserwacji jak rozwija się Android to zrozumie.

Jednak ten temat jak wiele innych jest naprawdę nieobiektywny i przekonujmy się do swoich racji, ale z jednym ważnym nastawieniem: smartfon służy każdemu do czego innego i nie oceniajmy co jest lepsze i czy tytuł wątku jest prawdą czy fałszem - kompromis będzie ciężko do odnalezienia jednak podążajmy w tę stronę i oceniajmy który system dla jakiego użytkownika będzie lepszy, w sensie uniwersalnym/ergonomicznym a nie ze względu na nasze uprzedzenia.
Będzie to naprawdę ciężko uzyskać wśród opinii, które nie będę merytoryczne a jedynie uwolnieniem swoich subiektywnych opinii, jaką jest również moja opinia.
...i naprawdę bez urazy Panowie, jeśli kogoś wyżej coś dotknęło - ja tylko dyskutuję :)
pozdro

 #759087  autor: kamil1221
 29 paź 2014, 11:23
Posiadam obecnie 2 telefony na WP8.1 PfD - Ativ S i 8s. Wiem że nie wrócę w najbliższej przyszłości do Androida z następujących przyczyn:
1. @/dysk mam w usłudze Microsoft (hotmail/onedrive) i to wcześniej niż posiadałem telefon na WP. Pełna integracja z tym ekosystemem jest dla mnie rewelacyjna. Posiadam również tablet na W8.1 i nie widzę innej alternatywy dla tego środowiska na dzień dzisiejszy.
2. Płynność działania wręcz rewelacyjna. Po jakimś czasie na androidzie zawsze telefon zwalniał. By nie było – posiadałem swego czasu Motorole Razr i to z pewnością nie był słaby telefon.
3. Łatwa obsługa i bardzo intuicyjna. Kafelki mają w sobie wszystko co potrzebuje. Teraz jest to jeszcze lepsze przez wprowadzenie folderów.
4. Na dzień dzisiejszy nie ma aplikacji, której by mi brakowało na WP. Jakościowo też działają odpowiednio. Jedyne do czego mogę się przyczepić to do aplikacji Muzyka, która od czasu WP8.1 pogorszyła się.
5. Darmowa nawigacja na cały świat.
6. IE. Tak dla mnie lepszej przeglądarki nie ma. Ma wszystko czego potrzebuje.
7. Personalizacja – nigdy nie miałem tak spersonalizowanego telefonu pod siebie. To ja tworzę pulpit a nie telefon.
8. Aktualizację – ciągle są. Dodatkowo sam mam wersję BETA więc co chwila są jakieś nowości.
9. Bluetooth działa z każdym telefonem – jeśli chodzi o wysyłanie plików. Nie miałem problemów z tym od wersji WP8. Często też słucham muzyki z głośnika Nokia 360.
10. Genialny mechanizm kopii zapasowej. Praktycznie wszystko się synchronizuje. Nawet zdjęcia czy filmy, które trafiają na onedrive i następnie na mojego PCta.

 #759353  autor: Xy
 30 paź 2014, 08:35
No to lecimy...
znawca pisze:Po pierwsze, żeby poczuć pełnię mocy systemu trzeba kupić high endowy telefon. Twoja Lumia 820 do takich nie należy i nigdy nie należała, moja Lumia 925 już tak:)
System wygląda i działa tak samo na Lumii 520 jak i na 1530 czy jak jej tam. Te same kafelki, te same ustawienia, te same animacje... Poza tym 820 aż tak wybitnie nie odbiega od 925.

znawca pisze:Na początek to co widać, czyli wyświetlacz - efekt WOW i to solidny. AMOLED po prostu miażdży, miesza z błotem i sprowadza do parteru IPSową konkurencję
Nom, do pokazywania kwadratów to rzeczywiście potrzeba Amoleda ;-) Mnie amoled nie zmiażdżył i nie klękam przed nim. Drażnią mnie przejaskrawione kolory i wypalanie oczu.

znawca pisze:Czarny, przeszklony front telefonu i czarna tapeta na ekranie to wspaniałe połączenie. Nie widać, gdzie się kończy wyświetlacz, a zaczyna obudowa. Kocham ten efekt! W połączeniu z designem Lumii daje to poczucie obcowania ze sprzętem klasy premium. Aż chce się brać ją do ręki.
Wyjmij baterię - efekt będzie ten sam ;-)

znawca pisze:Automatyczna regulacja jasności? Po co? Żeby mi kolory przyciemniało? Od razu ustawiłem jasność na maksymalną i tak już zostało. Chcę w końcu poczuć pełnię mocy:)
Po to, żeby dało się korzystać z telefonu w nocy. Xperię Neo da się bardzo przyciemnić. 820 strzela po oczach i wypala je jak łuk elektryczny podczas spawania. Pewnie, do wszystkiego da się przyzwyczaić tylko... Konkurencja oferuje lepsze rozwiązania.

znawca pisze:Filtr Clear Black poprawia czytelność w pełnym słońcu i sprawia, że obsługa smartfona nawet latem w samo południe nie sprawia problemów. I jeszcze te dodatkowe bajery. "Glance screen" czyli wyświetlanie godziny i powiadomień na zablokowanym ekranie oraz "knock on" czyli wybudzanie telefonu dwukrotnym tapnięciem w ekran.
Zgadzam się. To jedna z niewielu zalet Windows Phone. Przyznam, że glance screen i podwójne puknięcie celem odblokowania jest bardzo przydatne.

znawca pisze:Aparat... tu również jestem zadowolony. Uruchamiam aparat (szybciej niż na Androidzie), pstrykam i zdjęcie zawsze wychodzi ostre. Dzięki optycznej stabilizacji zapomniałem, co to znaczy zrobić zamazane zdjęcie. Fotki w całkowitej ciemności? Nie ma problemu. Zadrży mi ręka podczas filmowania. Nie ma problemu! I to wszystko w jakości Full HD. Nie wiem po co komu 4K, tak samo jak nie widzę sensu pakowania rozdzielczości wyższych niż Full HD do ekranów smartfonów. No ba! W rozmiarze poniżej 5 cali zwykłe HD wydaje mi się optymalne.
Żeby jednak nie było tak fajnie, to odwzorowanie detali w aparacie mogłoby być lepsze. Po technologii Pure View (tak Lumia 925 ją ma) spodziewałem się więcej. Niemniej aparat nadrabia to wygodą pstrykania.
O aparacie już pisałem, że nie spełnia moich oczekiwań. Plusem jest przycisk spustu migawki na boku obudowy. Tzn. nie wiem jak w obecnych Lumiach ale w mojej jest i chwalę to rozwiązanie. Macanie w ekran jakoś mnie nie bawi.

znawca pisze:Wielkim minusem jest dezintegracja z Facebookiem i konieczność używania Messengera. Kiedyś chat był zintegrowany z SMS i to było super... teraz niestety musieli namieszać...
Co jak co ale dezintegracja z Facebookiem jest WIELKIM PLUSEM!!! Szkoda, że na Neo bez roota nie da się wywalić w kosmos całego facebookowego śmiecia. Korzystam przez www z fb ale nie potrzebuję do tego aplikacji, messendżerów cy Bóg wie czego jeszcze. Im mniej fejsika na siłę tym lepiej.

znawca pisze:Jakość muzyki jest dobra, ale Galaxy S gra wyraźnie lepiej/czyściej.
Jakość muzyki jest dramatycznie niska :-)

znawca pisze:Współpraca z komputerem i innymi urządzeniami? Tragedia! Brak wyjścia TV. Bluetooth jest tylko do słuchawek, więc zapomnij, że cokolwiek wyślesz. Kolega narzekał na współpracę z PC, to chyba nie próbował z MacBookiem jedyna appka do synchronizacji formatuje telefon za każdym razem, gdy go podłączę...
Hmm... Ty na pewno masz WP8/8.1? Bo ja na 8.1 wysyłam zdjęcia i muzykę na linii telefon - komputer i dopóki mi nie wywali połączenia to nawet jest dobrze. Natomiast w domu nie mam nic z ekosystemu Apfel.

znawca pisze:Przeglądarka internetowa? IE nie ma alternatyw, ale ich nie potrzebuje! Po pierwsze jest szybki! Po drugie ma wszystko, co potrzeba: User Agenta, dostosowanie powiększenia (coś jak w mobilnym Chrome) i obsługę kart. Do tego cofanie gestem i pasek adresu na dole (genialne rozwiązanie).
Do czego by się tu przyczepić... brak trybu incognito (nie wiem po co to komu) i zawijania tekstu (ale jest regulacja powiększenia). Strasznie żre baterię...
Wróciłem do mobilnej Opery - w końcu wiem jak można przyjemnie przeglądać Internet w telefonie. IE w WP to niestety bieda. Podstawowe opcje i nic ponad to. Bardzo nieergonomiczna obsługa, tekstowe zakładki... UC Browser ideałem nie jest ale i tak jest o niebo lepszy od IE.

znawca pisze:To chyba tyle.
Dodam, że też nie zostaję przy Windows Phone, ale i nie wracam do Androida! Moim kolejnym smartfonem będzie iPhone teraz to ja będę się śmiać z androidziarzy, że mają beznadziejne aplikacje. Tęsknić będę chyba tylko za AMOLEDem (i może za OIS).
Ja natomiast po przygodzie z WP wracam (wróciłem) do Androida. Co mi po szybkości systemu i żywych kafelkach, skoro nie widzę aplikacji, które są mi niezbędne? Rozłącza mi słuchawkę Bluetooth i w samochodzie nie mogę korzystać z telefonu?
Co do Ajfona to nie wiem. Nigdy nie miałem, nie bawiłem się ale też jakoś mnie specjalnie nie porywa wynalazek Apple. O ile do WP coś tam było i z kilku powodów go wybrałem i tyle iOS mnie jakoś nie rusza ;-)

KA pisze:Po 4 miesiącach z WP8/WP8.1 wiem na pewno, że do "czegoś takiego" jak Android nie wrócę
Nie chcę się sprzeczać ale przez pół roku mówiłem tak samo...




A co mnie najbardziej zniechęca do Windowsa Phone? Tak w największym stopniu? Nie są to ani kafelki, ani mały wybór aplikacji, ani przeciętny aparat o małych możliwościach, nie jest to bluetooth nie lubiący się z moją Jabrą. Także nie gryzący amoled, nie zdefiniowane wcześniej ustawienia i ograniczenia. Ale najbardziej do do WP zniechęcają mnie... Fanatycy tej platformy. Jak czytam w Internetach artykuły to włos mi się jeży na głowie podczas przeglądania komentarzy. Lagdroid, Androśmieć, Shitdroid i podobne. W kierunku osobnika piszącego z sensem zawsze lecą srogie, kloaczne epitety. Sorry ale jak czytam coś takiego to bierze mnie obrzydzenie. A prym w tej materii wiodą użytkownicy wpworld.pl. Gdzie indziej można dyskutować na poziomie albo przynajmniej bez wyzwisk i gimnazjalnych odzywek. Tutaj na Telepolis napisałem wprost i wielokrotnie, że zawiodłem się na WP i systemu nie lubię - nikt mnie za to nie obrzuca błotem. Nieobiektywnie, może koloryzując pewne fakty ale od dłuższego czasu chciałem napisać taki temat. Zgromadzić moje wszelkie "nie" pod adresem Windows Phone. Zaznaczam, pod adresem systemu, nigdy użytkowników :-)
A... ponoć udziały WP w rynku zaczynają maleć.
Co do odmienności to jeżdżę samochodem z nietypowym zawieszeniem i nie zamienię go póki co na auto dla ludu na sprężynach ;-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #759388  autor: Micho
 30 paź 2014, 11:03
Ach te kafelki :) Nie pamiętam już ale to chyba Windows (Pc) wprowadził ikonki i przez wieeeelee lat by na nich oparty. A teraz sami z nich zrezygnowali :)

 #759399  autor: Xy
 30 paź 2014, 11:29
Pierwsze ikony jako takie wprowadził chyba Xerox. Ale mogę się mylić...

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #759407  autor: user_delete27
 30 paź 2014, 11:46
Pierwsze ikonki to chyba połowa lat 80-tych i windows 1.0. Ikonki jeszcze czarno-białe :mrgreen:

 #759425  autor: Xy
 30 paź 2014, 12:59
Dalej optuję za Xeroxem. Lata '70 w centrum rozwojowym Palo Alto Research Center.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #759497  autor: znawca
 30 paź 2014, 16:29
Xerox wszystko wprowadził jako pierwsze :-D potem Gates wraz z Jobsem zaczęli od nich kopiować...
Xy pisze:Poza tym 820 aż tak wybitnie nie odbiega od 925.
925 ma lepszy aparat (matryca + OIS) oraz lepszą jakość dźwięku. Są to parametry wpływające na twoją ocenę systemu:) Poza tym ma też wyższą rozdzielczość ekranu...
Xy pisze:Nom, do pokazywania kwadratów to rzeczywiście potrzeba Amoleda ;-)

Wyjmij baterię - efekt będzie ten sam ;-)
Doceniam ironię, choć nie jest zbytnio na miejscu:)

Od dawna kupuję tylko smartfony z AMOLEDami. Miały go Wave, N8, Galaxy Nexus, N9 i ma go również Lumia. Za każdym razem łapałem się na tym, że automatyczna regulacja za bardzo obniża jasność za dnia i musiałem ją ręcznie podbijać. W końcu i tak permanentnie ustawiałem na maksymalną.

Aha i AMOLED nie jest do pokazywania kafelków, lecz czerni. Ekran to ten element w telefonie, na który patrzę najczęściej - po prostu musi ładnie wyglądać, im ładniej tym lepiej.
Xy pisze:O aparacie już pisałem, że nie spełnia moich oczekiwań. Plusem jest przycisk spustu migawki na boku obudowy. Tzn. nie wiem jak w obecnych Lumiach ale w mojej jest i chwalę to rozwiązanie. Macanie w ekran jakoś mnie nie bawi.
W mojej też jest przycisk migawki.
Xy pisze:Co jak co ale dezintegracja z Facebookiem jest WIELKIM PLUSEM!!! Szkoda, że na Neo bez roota nie da się wywalić w kosmos całego facebookowego śmiecia. Korzystam przez www z fb ale nie potrzebuję do tego aplikacji, messendżerów cy Bóg wie czego jeszcze. Im mniej fejsika na siłę tym lepiej.
To pokazuje, w jak różny sposób korzystamy z telefonu.
Dla mnie Facebook to chat, który zastępuje mi SMSy, zwłaszcza że połowa znajomych wiecznie nie ma nic na koncie... Wygodnie było jak mogłem mieć i chat i SMSy w jednej aplikacji. Wysyłałem komuś esa, on odpisał mi na chacie, a ja to miałem w jednym wątku... teraz muszę się do Messengera przełączać.
BTW nie było przymusu integracji z fejsem, mogłeś to wyłączyć/usunąć (w przeciwieństwie do Neo), więc nie wiem, w czym widziałeś problem.
Xy pisze:Hmm... Ty na pewno masz WP8/8.1? Bo ja na 8.1 wysyłam zdjęcia i muzykę na linii telefon - komputer i dopóki mi nie wywali połączenia to nawet jest dobrze. Natomiast w domu nie mam nic z ekosystemu Apfel.
MacBook wykrywa Lumię, ale jako "unknown device", a tak w ogóle, to po przytrzymaniu palca na zdjęciu nie ma opcji "wyślij przez bluetooth", więc to mi wystarczy by skreślić tę technologię.
Xy pisze:Wróciłem do mobilnej Opery - w końcu wiem jak można przyjemnie przeglądać Internet w telefonie. IE w WP to niestety bieda. Podstawowe opcje i nic ponad to. Bardzo nieergonomiczna obsługa, tekstowe zakładki... UC Browser ideałem nie jest ale i tak jest o niebo lepszy od IE.
Używałem Opery na Symbianie, na Androidzie zastąpił ją Chrome. Odgórne ustawienie wielkości tekstu na stronie jest dla mnie wygodniejsze niż przybliżanie i zawijanie. IE nieergonomiczny? To na Androidzie zawsze wkurzał mnie pasek adresu na górze. Nie dosięgałem do niego kciukiem.
Tak, zawsze obsługuję telefon jedną ręką, bo w drugiej mam kanapkę/torbę/piwo/papierosa...
Xy pisze:Co mi po szybkości systemu i żywych kafelkach, skoro nie widzę aplikacji, które są mi niezbędne? Rozłącza mi słuchawkę Bluetooth i w samochodzie nie mogę korzystać z telefonu?
Racja, też bym się wkurzył.
Xy pisze:Ale najbardziej do do WP zniechęcają mnie... Fanatycy tej platformy. Jak czytam w Internetach artykuły to włos mi się jeży na głowie podczas przeglądania komentarzy. Lagdroid, Androśmieć, Shitdroid i podobne.
Każda platforma ma fanatyków i wszyscy są równie beznadziejni, niemniej sam czasem mam ochotę użyć któregoś z przytoczonych epitetów, jak sobie przypomnę moje problemy z Nexusem. Żeby nie było, pod adresem Lumii też poleciał niejeden, zwłaszcza świeżo po przejściu na WP8.1

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #759511  autor: bazooka
 30 paź 2014, 17:01
znawca pisze:To pokazuje, w jak różny sposób korzystamy z telefonu.
Dziękuję.

 #759786  autor: Micho
 31 paź 2014, 17:16
A powiedzcie mi, czy w WP też są takie chore jazdy że coś się w tle samo uruchamia i żre baterię? Bo zaczyna mnie już wkurzać w tym androidzie, że naładuję telefon, leży nieruszany a w 3 godz. znika 12% baterii.

 #761275  autor: Xy
 07 lis 2014, 14:08
Jak to jest, że Microsoft aktualizuje Office dla Androida, iOS ale dla swojej własnej platformy Windows Phone nie? https://wpworld.pl/38004/microsoft-aktu ... -w-drodze/

Nie dość, że ich udział w rynku balansuje na granicy błędu statystycznego to jeszcze taka akcja z Office. Jak tak dalej pójdzie to projekt "Windows Phone 10" będzie zamknięty, a dział telefonów w Majkrosofcie sprzedany ;-)
Była to jakaś alternatywa dla Androida i iOS ale widzę, że na życzenie Microsoftu ten system zaczyna lekko tonąć...

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #761342  autor: pawcio1978
 07 lis 2014, 18:41
@xy: niestety. ale OS typu Windows /Android stworzony zostal przez debili
A wielu uzyszkodnikow daje sie nabrac na chlam

 #761688  autor: Xy
 09 lis 2014, 17:51
pawcio1978 pisze:niestety. ale OS typu Windows /Android stworzony zostal przez debili
A wielu uzyszkodnikow daje sie nabrac na chlam
Możesz rozwinąć? Bo nie łapię Twojego toku myślenia...

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #761699  autor: Darius64
 09 lis 2014, 18:48
Posiadam ,używam Htc 8s,nie jest to fon wysokich lotów i klasy ale w swojej grupie,klasie cenowej bije nie jednego androida pod wieloma względami (nie mylić z olewaniem przez Htc swoich klientów).Wyświetlacz jak na taki fon ok,wykonanie ,obudowa na wielki plus na minus brak samodzielnej wymiany baterii,kiepskie foto, dźwięk też dobry bijący wszystkie Lumie bez wyjątku od najtańszej do najdroższej.Wady są oczywiście i jeśli ktoś pisze że Wp8,8.1 to ideał to jest w błędzie.Nie będę wymieniał co jest i co powinno być bo znawcy tematu wiedzą o co chodzi ale nie wszystkim potrzeba wielkich możliwości personalizacji i innych pierdół.Aplikacje są, mniej od andka ale zawsze coś dla siebie się znajdzie,jednak niektóre odpowiedniki androida są okrojone lub nie działają tak jak potrzeba,ja akurat nie potrzebuję zbyt wielu programów więc aż takiej wielkiej tragedii to nie ma.Podsumowując- dobra optymalizacja systemu działająca płynnie nawet na prostych tanich klamotach.Czy zostanę przy Wp -nie wiem (nigdy nie mów nigdy),trochę kusi mnie BB może kiedyś spróbuje.Jeśli ktoś pisze że nie działają mu mms lub BT to niech czyta porady na forum tak długo aż zrozumie bo z tym nie ma żadnych problemów.Mam starego c905 od SE i na różne weekendowe wypady zawsze go ze sobą biorę.

 #763803  autor: nemo2009
 18 lis 2014, 10:10
Micho pisze: Wysłany: 2014-10-31, 17:16     
A powiedzcie mi, czy w WP też są takie chore jazdy że coś się w tle samo uruchamia i żre baterię?
Można wyłączać ręcznie aplikacje działające w tle i w ten sposób oszczędzamy zużycie baterii.

"Nigdy nie dyskutuj z idiotą,najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu,a póżniej pokona doświadczeniem"
 #764874  autor: Xy
 24 lis 2014, 11:50
Kolejna roślinność czyli kwiatki na mobilnym Windowsie:

- "wznawianie" pojawia się coraz częściej. A gdy dodatkowo zablokuję ekran na uruchomionym filmiku na YouTube (na UC Browser) to po odblokowaniu telefonu nie mam dźwięku. Mimo wcześniejszego ustawienia głośności dzwonka na 7/10 i aplikacji na 19/30 telefon nie wydaje żadnych odgłosów zarówno w grach, filmach, dzwonku telefonu jak i budziku. Jest całkowicie cichy. Pomaga restart.
- Chcąc ustawić pogodę na ekranie podglądu (funkcja Glance Screen) jestem zmuszony ustawić także tapetę "Pogoda Bing" na Ekranie Blokady. Niby nic ale jednak uciążliwe, że nie można mieć tapety takiej jaką ja chcę. Tylko tradycyjnie Microsoft wie ode mnie lepiej co jest dobre, słuszne i wygodne. To jest, powiedzmy, taki mały minusik ;-)
- Zdarza się całkowite zawieszenie telefonu w losowo wybranym momencie (np. odblokowanie ekranu, pisanie smsa, oglądanie zdjęć, przypinanie kafelka do ekranu głównego) i samoistne restartowanie telefonu. Programiści z Redmond cały czas kopiują Androida. Najpierw wysuwana belka, teraz restarty - zupełnie jak w Xperii Tipo ;-) Telefon jak i aplikacje aktualizowane na bieżąco.
-W dalszym ciągu telefonowi zdarza się zgubić zasięg niezależnie od miejsca. Po przełączeniu szybkości maksymalnej transmisji danych z LTE na 3G problem występuje rzadziej ale jednak w dalszym ciągu nie został wyeliminowany.
Na plus zaliczę fakt, że gdy telefon jest całkowicie nieużywany (jedynie czasami machanie nad nim celem zobaczenia godziny i daty) to jest szansa, że pociągnie ja jednym ładowaniu nawet trzy dni.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #764915  autor: Micho
 24 lis 2014, 14:45
Ja jakiś czas temu stwierdziłem, że Andek mi się znudził i następny telefon będzie z WP. Oczywiście Nokia. I prawdę mówiąc, z każdym dniem jestem co raz bardziej sceptycznie do tego nastawiony. Może nie tyle z powodu samego systemu bo nie jestem wymagającym użytkownikiem i wodotrysków i 200 latarek nie potrzebuję ale coś te poprawki MS nie wychodzą za dobrze. Idą w dobrym kierunku ale odnoszę wrażenie, że MS robi to trochę na siłę, jakby sami stracili wiarę w sukces systemu.

Ale głównym powodem mojego zniechęcenia jest to co czytam o telefonach Noki. Usterka goni usterkę. Żeby flagowa L930 miała tyle niedoróbek?
  • Strona 1 z 11
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11