DAJ CYNK
  • Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.

Moderator: Moderatorzy

 #1011340  autor: iphoneski
 06 wrz 2018, 10:20
Remington pisze:
iphoneski pisze:bo jak jest włączony to nawigacja dokładniej pokazuje położenie.
To raczej się tyczy WiFi.
Sprawdzałem to i jednak chyba Bluetooth ma tu większe znaczenie. Wifi jest przydatne wewnątrz bo wtedy lokalizuje po IP.
 #1011483  autor: Remington
 06 wrz 2018, 19:55
iphoneski pisze:Sprawdzałem to i jednak chyba Bluetooth ma tu większe znaczenie. Wifi jest przydatne wewnątrz bo wtedy lokalizuje po IP.
Co Ty opowiadasz, jakie IP... Chyba w ogóle nie wiesz jak działają usługi lokalizacyjne (od jakichś 10 lat).

GPS wiadomo.

Skanowanie WiFi polega na rozpoznaniu id okolicznych sieci, następnie wysłaniu ich do serwera (głównie Google), a ten znając ich adresy (są raczej niezmienne) określa położenie urządzenia z dokładnością do kilku-kilkunastu metrów.

Bluetooth do lokalizacji nie jest wykorzystywany, ponieważ ma zasięg jeszcze mniejszy niż WiFi w dodatku jest montowany głównie w urządzeniach przenośnych. Hipotetycznie zadziałać mógłby więc tylko do lokalizacji w pomieszczeniach i tylko tam gdzie BT jest zamontowany na stałe (np. zlokalizowanie gdzie jesteś w centrum handlowym). Ale to tylko teoria, lokalizacji wg Bluetootha nie ma.
 #1011487  autor: iphoneski
 06 wrz 2018, 20:20
@Remington Nie jestem technikiem, używam aplikacji do nawigacji bardziej precyzyjnych niż mapy, robię własne punkty które potem wykorzystuję do różnych zastosowań. Gdy mam włączony Bluetooth odbiornik GPS pokazuje dokładniej miejsce niż wtedy, gdy go wyłącze. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest, ale przy moich zastosowaniach te 2 metry czasem robią różnice.
 #1011492  autor: Remington
 06 wrz 2018, 21:16
Też nie jestem technikiem, lokalizacji używam tylko do nawigacji.

"odbiornik GPS" - co konkretnie masz na myśli?

GPS to satelity i tylko one. Reszta lokalizacji (tzw. sieciowa) to już funkcja telefonu i systemu operacyjnego, oparta o to co napisałem (zarówno w Symbianie, Androidzie, Windowsie jak i iOS).

Co znajduje się w pobliżu miejsc, w których zaobserwowałeś lepsze działanie lokalizacji przy włączonym BT? W pobliżu, tzn. w promieniu maks. 15 metrów, bo tyle wynosi jego zasięg.
 #1011495  autor: iphoneski
 06 wrz 2018, 21:32
Ogólnie mówiąc miejska zabudowa czyli bloki, kamienice itd. Z tym odbiornikiem chyba wyraziłem się mało precyzyjnie, chodziło o to, że jak zrobię punkt oparty na współrzędnych to przy włączonym BT wskazanie gdzie on się znajduje mam prawie bezbłędne a przy wyłączonym jest kilka metrów różnicy zwłaszcza w pochmurne dni można to zaobserwować wyraźnie. To prawie bezbłędne to nie są centymetry ale błąd wynosi do 2 metrów, przy wyłączonym dobija do 6, na zwykłych mapach tego nie zauważysz. I też nie rozumiem tego fenomenu, po prostu u mnie tak to działa.
PS dobry pomysł z przeniesieniem tej rozmowy tutaj, szkoda, że w tamtym wątku zabrakło informacji i trzeba było samemu szukać.
 #1011497  autor: Remington
 06 wrz 2018, 21:41
Pomyślałem, że kliknięcie w "Zobacz swoje posty" wystarczy :).

Ale te punkty ustalasz w środku czy pod gołym niebem? Bo pod gołym niebem to GPS jest najbardziej dokładny. Żeby lokalizacja była lepsza, w danym miejscu musiałoby być jakieś stałe urządzenie BT, w co wątpię. Bardziej skłaniałbym się ku temu, że włączenie BT uaktywnia jeszcze jakiś proces.

Ja od niedawna mam na stałe włączony BT w iPhonie i nie zauważyłem różnicy w dokładności lokalizacji, ani na zewnątrz, ani w budynkach.
 #1011502  autor: iphoneski
 06 wrz 2018, 22:17
Oczywiście, że pod gołym niebem, robić punkty w budynkach nie ma specjalnie sensu.
Też myślę, że po prostu coś się aktywuje i dlatego tak jest. O lokalizacji na podstawie BT nie musisz mi opowiadać, pracuję właśnie nad projektem instalacji beaconów w pewnym budynku także temat znam.