DAJ CYNK
  • Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
 #991464  autor: f0ku5
 02 maja 2018, 12:29
Remington pisze:Jesteś pewny, że umowy w Orange i Play nie zawierają zapisu, że własność przechodzi dopiero z chwilą spłaty ostatniej raty?
W 100% :)
 #999319  autor: LukaszHDI
 17 cze 2018, 11:29
A czy zwykły klasyczny telefon (Nokia z dostępem do internetu) też mogą w ten sposób zablokować?
Czy tyczy się to wyłącznie smartfonów?

T290i, K300i, K510i, my501X, W610i, K770i, my501X, my700X, my511X, my411X, my800X, my600X, my202X, my212X, my721X, K660i, J105i Naite, W610i, J10i2 ELM, 216, TEL4091s, M9 Connect, Vibe A, 3310 3G, 1320, H4 Join, 2003D, 5033D, TEL1712; 8110 4G,
 #999325  autor: adacomp
 17 cze 2018, 12:03
LukaszHDI pisze:A czy zwykły klasyczny telefon (Nokia z dostępem do internetu) też mogą w ten sposób zablokować?
Czy tyczy się to wyłącznie smartfonów?
Każdy, który posiada IMEI znany operatorowi.
 #999351  autor: juliteczka
 17 cze 2018, 13:02
Remington pisze:Oni blokują IMEI, więc dowolny sprzęt. W miarę bezpieczni są posiadacze modeli, w których daje się zmienić IMEI.
czyli przestępcy. zmiana imeii (poza autoryzowanym serwisem producenta) jest w polsce zabroniona. innych państwach też .
 #999356  autor: marcin19883
 17 cze 2018, 13:41
Te programy do zmiany IMEI, potrafią robić o wiele więcej rzeczy. Ludzie odblokowali za ich pomocą zablokowane bandy LTE i dużo więcej. Tylko trzeba mieć wiedze, bo można telefon uceglić.
 #999358  autor: Kryniczanin
 17 cze 2018, 13:50
czyli przestępcy. zmiana imeii (poza autoryzowanym serwisem producenta) jest w polsce zabroniona. innych państwach też .
Szajsung jak się zaczyna sypać zmienia IMEI na same zera. Zatrzymuje Cię na ulicy patrol sprawdza IMEI same zera nie zgadzają się z nalepką. Trafiasz na dołek, dostajesz zarzuty i jesteś w czarnej dziurze bo samemu musisz przekonać organy by sprawę umorzyli przez takie a nie inne zachowanie się szajsunga jak zdycha.

Tak wygląda prawo w PL.
 #999359  autor: juliteczka
 17 cze 2018, 13:56
Kryniczanin pisze:
czyli przestępcy. zmiana imeii (poza autoryzowanym serwisem producenta) jest w polsce zabroniona. innych państwach też .
Szajsung jak się zaczyna sypać zmienia IMEI na same zera. Zatrzymuje Cię na ulicy patrol sprawdza IMEI same zera nie zgadzają się z nalepką. Trafiasz na dołek, dostajesz zarzuty i jesteś w czarnej dziurze bo samemu musisz przekonać organy by sprawę umorzyli przez takie a nie inne zachowanie się szajsunga jak zdycha.

Tak wygląda prawo w PL.
miałam samsunga , lg , motorole , asussa i kilka innych smartfonów przez ostatnie lata. kilka uległo uszkodzeniom , róznym - ale żaden nie zmienił sam ot tak sobie imeii. skoro obawiasz sie policji to...zerwij/odklej nakleikę z imeii. wolno ci to zrobic. a wtedy patrol przeprosi ,zasalutuje i zyczyc bedzie miłego dnia. dosc proste jakby
 #999364  autor: juliteczka
 17 cze 2018, 14:04
Kryniczanin pisze:Naklejka z IMEI jest potwierdzeniem do dopuszczenia do użytku w PL
bardzo możliwe , jednak ja nie mam obowiazku podklejania jej jezeli odkleja sie przy czestych wymianach baterii i kart sim. a ta homologacja na naklejce dotyczy bardziej producenta a nie uzytkownika koncowego
 #999365  autor: Kryniczanin
 17 cze 2018, 14:07
Mi zmienił raz - wklepuję pod koniec ważności gwarancji *#06# a tam 15 zer. Kara z tela i tel do serwisu - wymiana płyty głównej. Miałem to 3 lata temu.
 #999380  autor: adacomp
 17 cze 2018, 14:51
Trzeba mieć sądowy nakaz rewizji.
Nie mogą sobie ot tak zabrać komuś telefon bo to bezprawie i zabór mienia zwany kradzieżą.

A ja jak mam leganie kupiony telefon to mogę z nim zrobić co zechce. zmienić oprogramowanie, baterię czy zerwać naklejki a nawet zniszczyć lub zjeść telefon ;)
 #999392  autor: Remington
 17 cze 2018, 16:04
ObserwatorZRamieniaONZ pisze:
adacomp pisze:A ja jak mam leganie kupiony telefon to mogę z nim zrobić co zechce. zmienić oprogramowanie, baterię czy zerwać naklejki a nawet zniszczyć lub zjeść telefon
Chyba jednak nie. Nieuprawniona zmiana IMEI podchodzi pod art. 306 KK.
Nie sama zmiana jako taka. Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 5 stycznia 2004 r. sygn. akt. III KK 181/2003:
"Przedmiotem ochrony art. 306 k.k. jest zaś nie tylko obrót gospodarczy, lecz także bezpieczeństwo obrotu towarami i urządzeniami między podmiotami nieprofesjonalnymi oraz bezpieczeństwo korzystania z tych przedmiotów."

Czyli jeśli ktoś w celu oszukania kogoś w obrocie towarem zmienia IMEI to podpada pod ten przepis (zasady blokowania telefonów wymuszają zmianę interpretacji i rozszerzenie też o posiadaczy działających w złej wierze). Zmianę bez takiej intencji, sprawdzanie IMEI urządzenia z nalepką przez policję itp. można włożyć między bajki. Nie słyszałem też o żadnym wyroku za zmianę IMEI.

W scenariuszu omawianym w tym wątku należy jednak pamiętać, że w przypadku telefonu blokowanego przez operatora, należy on wciąż do operatora i taka zmiana ma na celu ominięcie prawa operatora do dysponowania jego własnością. Czyli to podpada pod kk.