DAJ CYNK
  • Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.

Moderator: Moderatorzy

 #999392  autor: Remington
 17 cze 2018, 16:04
ObserwatorZRamieniaONZ pisze:
adacomp pisze:A ja jak mam leganie kupiony telefon to mogę z nim zrobić co zechce. zmienić oprogramowanie, baterię czy zerwać naklejki a nawet zniszczyć lub zjeść telefon
Chyba jednak nie. Nieuprawniona zmiana IMEI podchodzi pod art. 306 KK.
Nie sama zmiana jako taka. Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 5 stycznia 2004 r. sygn. akt. III KK 181/2003:
"Przedmiotem ochrony art. 306 k.k. jest zaś nie tylko obrót gospodarczy, lecz także bezpieczeństwo obrotu towarami i urządzeniami między podmiotami nieprofesjonalnymi oraz bezpieczeństwo korzystania z tych przedmiotów."

Czyli jeśli ktoś w celu oszukania kogoś w obrocie towarem zmienia IMEI to podpada pod ten przepis (zasady blokowania telefonów wymuszają zmianę interpretacji i rozszerzenie też o posiadaczy działających w złej wierze). Zmianę bez takiej intencji, sprawdzanie IMEI urządzenia z nalepką przez policję itp. można włożyć między bajki. Nie słyszałem też o żadnym wyroku za zmianę IMEI.

W scenariuszu omawianym w tym wątku należy jednak pamiętać, że w przypadku telefonu blokowanego przez operatora, należy on wciąż do operatora i taka zmiana ma na celu ominięcie prawa operatora do dysponowania jego własnością. Czyli to podpada pod kk.