Strona 1 z 3

Formować baterię czy nie ?

Post:17 wrz 2012, 17:48
autor: _
Zakupiłem dzisiaj nową baterię Li-ion i mam bardzo ważne pytanie formować baterię czy nie ? Na opakowaniu pudełka mam napisane, że należy ją uformować (2/3 razy do pełna 12-14h) i rozładować do wyłączenia się telefonu. Wikipedia mówi odwrotnie: akumulatorów tego typu nie trzeba formować, w przeciwieństwie do starszych typów. Dodam jeszcze ważną rzecz, po włożeniu baterii do telefonu wskaźnik wskazuje, że nie jest pełen. Co w takim wypadku zrobić ? rozładować do końca i ładować do pełna ? doładować do pełna i rozładować ? no i najważniejsze pytanie czy formować baterię ?


@Jeśli temat wylądował w złym miejscu to bardzo proszę o przesuniecie go we właściwy dział, dziękuje.

Post:17 wrz 2012, 19:07
autor: bartoszek534
Takk. Nic nie zaszkodzi a może pomoc. Ja kupiłem baterie lion nie formatowałem i do niczego. Kupiłem druga taka formatowałem i działa. Tak więc formatuj :)

Post:17 wrz 2012, 19:31
autor: user_delete34
_, takich tematów znajdziesz w internetach MNÓSTWO. Każdy mówi co innego, nie wiadomo, czy ktoś ma rację. Ja kieruję się wskazówką ze strony Apple'a: używaj, jak potrzebujesz a raz na jakiś czas wykonaj pełny cykl 100%-0%-100%. Ja myślę, że ważniejsze jest to, żebyś mógł być dostępny dla ważnego telefonu niż żywotność baterii, którą zmienisz znikomo używając ogniwa w taki czy inny sposób. "Nowe" baterie są trwalsze niż stare Ni-MH lub Ni-Cd.

Post:17 wrz 2012, 20:00
autor: get
bartoszek534 pisze:Takk. Nic nie zaszkodzi a może pomoc. Ja kupiłem baterie lion nie formatowałem i do niczego. Kupiłem druga taka formatowałem i działa. Tak więc formatuj :)
Nie zapomnij księdzu na ofiarę dać, bo inaczej ten rytuał nie zadziała.



Tak jak powiedział Markadiusz, nic baterii się nie stanie jak nie będziesz jej formować. Poza tym baterie Li-ion i Li-Poly bardzo nie lubią przeładowania, a szczególnie bardzo mocnego rozładowania.

Post:17 wrz 2012, 20:06
autor: Maniiiek
Maniiiek - ty weź się odczep ok? :/
To przestań głupoty pisać.
Każdy mój wpis to w 2/3 prostowanie twoich bredni i 1/3 porad.
Tak jest i w tym przypadku: formowanie baterii daje tyle samo co złożenie szatanowi króliczka w ofierze aby ten napełnił ją piekielną mocą.
Tyle, że szatan może istnieć a FORMOWANIE a nie
bartoszek534 pisze:druga taka formatowałem
jak ktoś błędnie napisał nic nie daje.
1. Baterie Litowo-Jonowe i Litowo-Polimerowe nie mają efektu pamięci.
2. Po naładowaniu baterii układ elektroniczny ją rozłącza od zasilania - przeładowanie grozi eksplozją - telefon tylko wisi na darmo na kablu.
_ pisze:Na opakowaniu pudełka mam napisane, że należy ją uformować (2/3 razy do pełna 12-14h)
Zgaduję, że BlueStar?

[ Dodano: 2012-09-17, 20:10 ]
A i bartoszek534 z łaski swojej zmień podpis.

Post:17 wrz 2012, 20:55
autor: Xy
Jedną formowałem i działała dwa lata. Drugiej nie formowałem i też działała dwa lata...
Jak już musisz formować baterię to koniecznie o północy przy pełni Księżyca pijąc wywar z pokrzywy i skrzydła nietoperza :-D

Post:17 wrz 2012, 21:23
autor: matteo
Będziemy wałkować do końca.

A więc... mówiąc o bateriach:

KAŻDA bateria ma efekt pamięci. Nawet Li-Ion i Li-Pol. Jednak w tych (w przeciwieństwie do Ni-Mh) efekt pamięci jest TAK MIKROSKOPIJNIE MAŁY, że jest niezauważalny dla człowieka, a co za tym idzie można w uproszczeniu powiedzieć, że nie występuje efekt pamięci i można sobie darować formowanie. Jak ktoś słusznie zauważył, układ odłącza zasilanie, więc telefon jedynie wisi na kablu ale bateria wcale się nie ładuje.

Post:17 wrz 2012, 21:41
autor: cesarz
Panowie i Panie.
Baterii się nie formatuje , baterię można formować.
http://nokiahacking.pl/formowanie-bater ... -vt957.htm

Post:17 wrz 2012, 22:02
autor: UndiscloseD
Jesli i ja sie moge wtracic to powiem wam, ze baterii Li-on nigdy nie formowalem. Nawet mialem taka ciekawa przygode z Samsungiem U600, ze gdy byl nowy bateria trzymala 2 dni. Potem gdy telefon mial juz te pol roku czy rok trzymala dluzej, ok 5 dni. Czyli im starszy tym dluzej mi trzymal. A jezeli chodzi o Li- Pol to czytalem gdzies, ze tych baterii nie powinno sie rozladowywac do zera oraz tym bardziej formowac. Ale te baterie to chyba wystepowaly w SE. W pozostalych, ktore mialem byly baterie Li-ion.

A jezeli chodzi o problem bartoszek534, z podpisem to moim zdaniem wynika to z jakiegos bledu forum. Osobiscie tez to zauwazylem ze swoim nickiem, dziwnym trafem tez u kolegi get :D

Post:17 wrz 2012, 23:05
autor: _
Maniiiek pisze:Zgaduję, że BlueStar?
Nie, Maxximus.
Jaką pierwszą "operację" wykonać, po włożeniu baterii (wskaźnik wskazuje, tak na oko 80%) ? doładować ją do 100% czy może całkiem rozładować i naładować do 100% ? proszę o radę.

@chcę się dowiedzieć jak najwięcej, żeby żywotność tej baterii była długa, bo moja pierwsza bateria oryginalna padała po DOSŁOWNIE sekundzie rozmowy... a czasem nawet przeglądając zdjęcia... :cry:

Post:17 wrz 2012, 23:09
autor: Maniiiek
_ pisze:doładować ją do 100% czy może całkiem rozładować i naładować do 100% ? proszę o radę.
Rób co chcesz. Nie będzie to miało żadnego wpływu na nią. A jeśli będzie marnie trzymała to nie wina braku formowania tylko zamiennika.

Post:18 wrz 2012, 12:06
autor: Vieslav
Baterie Li-jon i li-pol są bardzo wrażliwe na głębokie rozładowywania (tzn poniżej 20%, niektóre źródła podają poniżej 25%), wtedy efekt pamięciowy jest wyraźniejszy. Widzę, że mylicie formatowanie z "formowaniem" bądź też kalibracją. Jest to naturalna czynność, którą powinno się wykonać raz na jakiś czas (ktoś wyżej podawał źródło ze strony Apple). O ile na baterie nie ma to absolutnie żadnego wpływu o tyle ma znaczny wpływ na urządzenie, które "przystosowuje" się do baterii. Takie coś warto przeprowadzić w laptopie, więc w telefonie również można (tym bardziej w smartfonie). Chodzi tutaj o "poznanie" przez sprzęt prawdziwej pojemności baterii.

Post:18 wrz 2012, 12:28
autor: Maniiiek
Vieslav pisze: O ile na baterie nie ma to absolutnie żadnego wpływu o tyle ma znaczny wpływ na urządzenie, które "przystosowuje" się do baterii. Takie coś warto przeprowadzić w laptopie, więc w telefonie również można (tym bardziej w smartfonie). Chodzi tutaj o "poznanie" przez sprzęt prawdziwej pojemności baterii.
Ale telefony chyba po napięciu to rozpoznają, chociaż ręki uciąć nie dam. A wpływ to ma chyba tylko na poprawność wskaźnika naładowania a nie czas działania. Ja tam nigdy różnicy żadnej nie widziałem, a widać to tylko jak się ma równocześnie dwie baterie od tego samego producenta, w dwóch identycznych telefonach (w moim przypadku Nokia 2610) Pisanie
Kod: Zaznacz cały
trzyma mi długo bo [b]formatowałem[/b]
jest po prostu naiwne.

Post:18 wrz 2012, 13:09
autor: Vieslav
Maniiiek pisze:wpływ to ma chyba tylko na poprawność wskaźnika naładowania a nie czas działania
No tak, po to się właśnie wykonuje taką procedurę. Nie będzie niespodzianki gdy masz 50%, wykonujesz połączenie i telefon nagle się wyłącza.
Maniiiek pisze: Ale telefony chyba po napięciu to rozpoznają, chociaż ręki uciąć nie dam.
Android ma plik konfiguracyjny odpowiadający za baterie. Poza tym trzeba rozważyć jeszcze sytuacje, gdy wgrywasz softa na telefon z nienaładowaną do pełna baterią - dla telefonu z nowym softem ten stan baterii będzie jako 100%.
Maniiiek pisze:Ja tam nigdy różnicy żadnej nie widziałem, a widać to tylko jak się ma równocześnie dwie baterie od tego samego producenta
Ja również nie widziałem. Zaraz po zakupie sformatowałem "książkowo" swoje Ace'a "tak dla pewności", po jakimś czasie kupiłem drugą, oryginalną baterię, której nie formatowałem. Zarówno jedna jak i druga trzymały tyle samo (ta starsza minimalnie krócej).

Post:18 wrz 2012, 17:10
autor: user_delete34
_ pisze:chcę się dowiedzieć jak najwięcej, żeby żywotność tej baterii była długa
Jest na to jedna rada. Obojętnie jaką masz baterię. Używaj telefonu "delikatniej": gdy nie potrzebujesz, wyłącz BT, WiFi, zmniejsz jasność ekranu, włącz oszczędzanie energii, nie graj itp. O co chodzi? O ilość cykli ładowania-rozładowania, które bateria przeżyje bez utraty pojemności. Może to być 100, może to być 1000, rozpiętość jest dość duża, zależy od producenta i jakości ogniw (eee... chyba).
Wcześniej ładowałem telefon typowo 0-100 ale wskaźniki i tak są nieprecyzyjne, więc zacząłem je olewać, obczaiłem ile wytrzymuje bateria (duży przebieg) i zacząłem ładować tak, żeby mieć zawsze minimum tyle energii, by wystarczyło jej na cały dzień. Od dłuższego czasu bateria trzyma tyle samo, choć tym telefonem przegadałem już dużo.
PS: Vieslav, info wziąłem kiedyś z instrukcji do iPoda czy info o Airze. Spojrzałem teraz na polską stronę Apple. Kopia wersji angielskiej przeważa, na dole trochę po niemiecku i kilka polskich wyrazów. Apple, wtf? Aż tak olewać klientów?

Post:18 wrz 2012, 17:32
autor: Maniiiek
Markadiusz pisze:jakości ogniw (eee... chyba).
Akumulatorów jak się już mam czepiać :P
Co do cykli to warto dodać, że jeden cykl to nie jest pojedyncze ładowanie telefonu, ale ładowanie od minimum do maksimum. Czyli dwa ładowania od 50% do 100% to jeden cykl.

Post:18 wrz 2012, 20:16
autor: bolek2004
Formowało się baterie za czasów Nokii 3210, wtedy królowały baterie Nimh z efektem pamięci. Baterii Lion się nie formuje. Z przyzwyczajenia po ładowaniu telefonu czekam praktycznie do 2% baterii i wtedy ładuje, nie doładowuje niepotrzebnie. Raz na jakiś czas robię tak że rozładowuje baterie do końca do wyłączenia telefonu i jak do tej pory baterie działają bez zarzutu.

Post:18 wrz 2012, 20:35
autor: stanax
W rodzinie od 2005 roku jest Sony Ericsson W800i. Ma od początku tą samą baterię Li-poly 900mAh. Używa go dziewczyna / bateria nigdy nie była formowana / trzyma do 9 (sic!) dni, jeśli nie słucha muzyki z niego.

Post:18 wrz 2012, 20:40
autor: markoz7874
Panowie, co forum to rozne opinie na temat formowania.
Dlatego proponuje nie sugerowac sie powtarzanymi blednymi opiniami na ten temat, ale zasiegniecie wiedzy ze stron, ktore w fachowy sposob zajmuja sie tematem.
Polecam odwiedzenie strony
batteryuniversity.com
Strona ta poswiecona jest w calosci tematowi wszelkiego rodzaju baterii i ich eksploatacji, wiec jest chyba najbardziej wiarygodnym zrodlem wiedzy na ten temat.
Inne strony poswiecone sa przewaznie laptopom, komorkom lub innym urzadzeniom zawierajacym roznego rodzaju zrodla zasilania, wiec tylko powielaja nie zawsze poprawna wiedze, bo to tylko drobny wycinek ich dzialalnosci.
W podanym przeze mnie linku zajmuja sie tylko tematem baterii a ilosc zgromadzonych informacji chyba sama przez sie sprawia wrazenie wiarygodnej.
Zamiast wiec powielac bzdury proponuje zapoznac sie z tematem i nie wprowadzac innych w blad.

Post:18 wrz 2012, 20:41
autor: Maniiiek
stanax pisze: bateria nigdy nie była formowana
I bardzo dobrze. Bo formowanie dla Litwo-Polimerowych może się źle skończyć. One nie lubią być rozładowywane ani przeładowywane.

[ Dodano: 2012-09-18, 20:42 ]
markoz7874, a mógłbyś streścić? Formować, czy nie?