DAJ CYNK
  • Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.
Chińskie telefony i inne mniej lub bardziej egzotyczne marki, a także dyskusja ogólna, ponad podziałami według producentów.

Moderator: Moderatorzy

 #1112563  autor: mirekK
 01 mar 2021, 12:14
W zeszłym roku na Waszej witrynie pojawił się ciekawy artykuł:
www.telepolis.pl/artykuly/ap/5g-a-gry-c ... dla-gracza
myślę, że każda uczciwa osoba odbierze go pozytywnie. Oczywiste, że telefon może być i wręcz powinien być zablokowany w przypadku nie spłacenia wszystkich rat.

Na forum odnalazłem jedynie dość archiwalne wątki w tej kwestii:
www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?f= ... 1&start=30
www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?f= ... 9&start=30

Jak się skutecznie zabezpieczyć przed zakupem od osoby, która dokonała zakupu u operatora ? [/b]
Jakieś pisemne potwierdzenie w salonie po nr imei ?
Ale co jeśli zakup z innego miasta i nie można z właścicielem spotkać się w salonie ? Wydaje mi się, że RODO uniemożliwi jakąkolwiek weryfikację chętnemu na zakup.
 #1112567  autor: Kryniczanin
 01 mar 2021, 12:29
Salon raczej nie wyda żadnego świstka.
Jedyna droga zabezpieczenia to oryginalna faktura zakupu i sprawdzenie na niej czy jest pozycja raty. Jak jest to oczywista oczywistość, że sprzedający NIE JEST właścicielem sprzętu. Wszelkie oświadczenia sprzedającego mają wartość makulatury.
 #1112568  autor: mirekK
 01 mar 2021, 12:34
Dzięki !
A jeśli nie ma pozycji raty, a cena jest symboliczna 1 do 99 pln, przy wartości urządzenia znacznie większej.
Nie jest to jakoś powiązane z długoterminową umową która pełni rolę rat ?
Urządzenie teoretycznie nie powinno zostać zablokowane dopiero po upłynięciu okresu umowy.
 #1112576  autor: mirekK
 01 mar 2021, 13:22
Jaki pożytek z listy, skoro działa po czasie:
Średnio inteligentna nieuczciwa osoba wpierw sprzeda telefon a dopiero później przestanie opłacać abo.
Dwuletnich używanych telefonów nikt ogarnięty nie kupuje :)
 #1112578  autor: mp107
 01 mar 2021, 13:40
mirekK pisze:
01 mar 2021, 13:22
Jaki pożytek z listy, skoro działa po czasie:
Średnio inteligentna nieuczciwa osoba wpierw sprzeda telefon a dopiero później przestanie opłacać abo.
To, czy dana osoba spłaca urządzenie regularnie, czy "mniej regularnie" nie ma wpływu na widoczność na stronie - informacja, że telefon jest własnością operatora jest widoczna.

mirekK pisze:
01 mar 2021, 13:22
Dwuletnich używanych telefonów nikt ogarnięty nie kupuje :)
Ja kupuję zazwyczaj smartfony około dwuletnie (zazwyczaj miesiąc do kilku młodsze, aby była "końcówka" oficjalnej gwarancji w razie problemów). I tak od kilku lat. I nie narzekam.
mirekK pisze:
01 mar 2021, 12:14
myślę, że każda uczciwa osoba odbierze go pozytywnie. Oczywiste, że telefon może być i wręcz powinien być zablokowany w przypadku nie spłacenia wszystkich rat.
Ja uważam, że nie jest to zagranie jednoznacznie pozytywne lub jednoznacznie negatywne. Ma zalety i wady. Rozumiem, że sieć próbuje zabezpieczać się przed nadużyciami, ale z drugiej strony ciężko zaprzeczyć, że zdara się, że cierpi osoba trzecia, która miała nieszczęście kupić (jeszcze) niezablokowane urządzenie będące własnością operatora.
 #1112583  autor: marcin19883
 01 mar 2021, 14:59
mirekK pisze:
01 mar 2021, 12:14
Jak się skutecznie zabezpieczyć przed zakupem od osoby, która dokonała zakupu u operatora ?
Mam dla ciebie przykrą wiadomość. Telefon kupiony na raty nie jest własnością kupującego do czasu spłacenia wszystkich rat. I tym samym nie można takiego telefonu sprzedawać. Cytując: "Kupując telefon na raty u operatora, należy pamiętać, że klient nie jest właścicielem urządzenia aż do zakończenia spłacania rat. Własność urządzenia zostanie przeniesiona na jego nabywcę dopiero po zapłaceniu ostatniej raty, do tego czasu sprzęt pozostaje własnością operatora, co oznacza też, że urządzenia nie można sprzedać osobom trzecim. "
Źródło: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... -imei-raty
 #1112584  autor: mirekK
 01 mar 2021, 15:25
W zasadzie to powinno być oczywiste.

Dla świętego spokoju warto wybierać oferty z rąk, które nabyły urządzenie za gotówkę :) Czyli nie z salonów operatorów. Co do pozostałych źródeł też warto poprosić o dokument, bo w końcu w Mediamarkt też można kupić na kredyt...

Czyli temat wyjaśniony. A o problem sprzedaży niech się martwi pewna specyficzna grupa konsumentów :)