DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows
Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows

Moderator: Moderatorzy

 #658399  autor: dzikus889
 30 sie 2013, 15:22
Hej

Zastanawiam sie jaki system wybrac. Telefon bedzie mi sluzyc do:
- dzwonienia
- sms
- facebook messenger
- muzyka
- strony internetowe
- aparat

Niby android jest najbardziej funkcjonalny, ale slyszalem ze zamula na tanszych telefonach, a ja nie chce nic drogiego kupowac stad moje obawy :P Jaki system wybrac? Zalezy mi na plynnosci i bezawaryjnosci.

 #658504  autor: Xy
 31 sie 2013, 00:33
W telefonach tańszych Android nie chodzi dobrze. To znaczy przez pierwsze 3, 4 miesiące jest ok. Natomiast później do korzystania z Androida w tanim telefonie wymagane jest wiadro melisy z rozpuszczonym weń relanium.
Jeśli ma być po kosztach (kupujesz u operatora z abonamentem czy w zwykłym sklepie / allegro i ile kasy przeznaczasz?) to polecam coś z Windowsem. Najlepiej jakąś najtańszą Lumię od Nokii. System płynny, intuicyjny, niezawodny. Aczkolwiek wymaga przyzwyczajenia bo Android jest obrazkowy i nawet osoba o IQ trzmiela załapie co do czego i po co. Natomiast Windows to system specyficzny. Kafelki, całkiem inna obsługa telefonu, zamknięty system, mało aplikacji w sklepie (mi osobiście niestety wielu brakuje). Ale do dzwonienia system o wiele lepszy od tego co ma zielony kosz na śmieci w logo ;-)
Aha, tanie Lumie nie mają lampy doświetlającej do aparatu, a muzycznie są okrutnie złe (nawet moja Lumia 820 jest tak ch**wa na słuchawkach, że głowa boli).
Resztę wymagań spełnia. A dokładnie jaki telefon to nie wiem. Lumia 520 czy 620... Koledzy orientujący się w cenach niech dopiszą ;-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #658563  autor: dzikus889
 31 sie 2013, 12:10
Telefon planuje kupic nowy na allegro lub w jakims sklepie internetowym.

Jesli chodzi o cene to ciezko powiedziec, w sumie nie mam limitu... jednakze wg mnie - mam bardzo male wymagania, a co z tym idzie telefon nie powinien byc jakis drogi aby je spelnic - bynajmniej tak mi sie wydaje...
Ogolnie to chcialbym jakiegos 4 calowego zeby sie w miare wygodnie na nim pisalo i fajnie jakby mial ta lampe blyskowa, o ktorej wspomniales :P

Mam kilka pytanek odnosnie systemu windows phone:
- czy do jego lepszej plynnosci musza byc dobre parametry? czy 512ram starcza?
- czy program "windows messenger" jest tam bezplatnie dostepny jak na androidzie?
- jak to jest z przegladarka, trzeba uzywac IE czy mozna zainstalowac inna - interesuje mnie opera mini :P

 #658578  autor: orson_dzi
 31 sie 2013, 12:49
dzikus889 pisze:muzyka
To wymaganie skreśla wszystkie Lumie. Nokia zapomniała jak w nich robi się układy dźwiękowe i rozkładają je budżetowce za 200-300zł (co najlepsze, modele budżetowe od Nokii).
O ile jeszcze na Androidzie źle grają poszczególne, pojedyncze modele, tak w Lumiach jest to standard dla całej serii.
dzikus889 pisze:czy 512ram starcza?
Póki co tak.
dzikus889 pisze:trzeba uzywac IE czy mozna zainstalowac inna
Ktoś wyszedł z założenia, że nie po to tam jest jedyna słuszna przeglądarka żeby ją zmieniać. Nie można.

Lista używanych telefonów nie mieści się w tym polu tekstowym :)

 #658601  autor: Xy
 31 sie 2013, 13:46
dzikus889 pisze:trzeba uzywac IE czy mozna zainstalowac inna - interesuje mnie opera mini :P
Stabilnością i szybkością działana IE kładzie Operę na łopatki.
Tylko jakiś taki okrojony jest ten IE... Ale w sumie całkiem fajny.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #658664  autor: Precelos
 31 sie 2013, 22:00
Xy pisze:System płynny, intuicyjny, niezawodny
plynny na pewno
intuicyjny to on nie jest wogole, a te kafelki to sa dziwaczne czuje sie jakby to stworzyli to jakis debili tak samo jak w wersji deskopowej
niezawodny moze nie ale jest bardzo dobrze

Obrazek

 #658698  autor: galtom
 01 wrz 2013, 10:06
Dla mnie WP8 jest dużo bardziej przejrzysty, logiczny i intuicyjny niż Android.

Autor wspominal w pierwszym poscie o FB. Aplikacja dla WP8 FB i FB beta (obie) jest bardzo ladnie zrobiona i bardzo wygodna. DO tego sam system dość mocno się z FB potrafi zintegrować (by sprawdzić co tam nowego, nawet aplikacji odpalać nie trzeba).
Kontakty, to nie prosta lista kontaktow tylko w zasadzie dość bogata i calkiem fajna aplikacjia. Podobnie kafelek zdciecia - pozae co masz w telefonie, albumy na FB albumy na SKyDrive.

Ja tam jestem zadowolony tym jak to wszystko razem działa i ze nie ma takiego abalaganu w kontach jak w Andku, gdzie kazda aplikacja wymagala osobnego.

Pozdrawiam,
Galtom

 #658888  autor: Xy
 02 wrz 2013, 08:50
galtom pisze: Aplikacja dla WP8 FB i FB beta (obie) jest bardzo ladnie zrobiona i bardzo wygodna
Która ledwo działa i to jak się jej zechce i nie można dodać zdjęć (poprzez aplikację jak i poprzez Internet Explorer).

Kontakty, to nie prosta lista kontaktow tylko w zasadzie dość bogata i calkiem fajna aplikacjia.
W porównaniu do tej z Androida jest jednak prosta ;-)

Precelos pisze:intuicyjny to on nie jest wogole, a te kafelki to sa dziwaczne czuje sie jakby to stworzyli to jakis debili tak samo jak w wersji deskopowej
Rzecz przyzwyczajenia. Ja się przyzwyczaiłem. Ale Android nie był taki zły. Jednak jak patrzę na Xperię S, która już ledwo chodzi (ma dorzucone cztery programy z GP) to przechodzi mi ochota na program od Google.

galtom pisze:Dla mnie WP8 jest dużo bardziej przejrzysty, logiczny i intuicyjny niż Android.
Wybacz kolego ale do przejrzystości Androida to mu lat świetlnych brakuje ;-)







Windows jest fajny acz nie dla każdego. Dla osoby zaczynającej przygodę ze smartfonami jednak wygodniejszy jest Android. Nie wiem czy moim kolejnym telefonem będzie coś z Windows Phone. A może Android będzie już zoptymalizowany?

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #658894  autor: galtom
 02 wrz 2013, 09:15
Xy pisze:
galtom pisze: Aplikacja dla WP8 FB i FB beta (obie) jest bardzo ladnie zrobiona i bardzo wygodna
Która ledwo działa i to jak się jej zechce i nie można dodać zdjęć (poprzez aplikację jak i poprzez Internet Explorer).
To zrob aktualizacje. Nie wiem jak w oficjalnej (obecnie) ale zdjecia na 100% da sie dodac, nie wiem tylko czy kilka na raz. Za to w FB Beta (z tego korzystam) da sie dodawac bez problemu zdjecia i to wiecej niz jedno na raz.
Ja z FB nie mam zadnych klopotw. Dziala szybko i stabilnie. Ze trzy miesiace temu (i ze 4 aktualizacje wstecz) bylo gorzej, teraz nie mam sie do czego przyczepic.

Tu masz link do bety: http://www.windowsphone.com/pl-pl/store ... 7b33247ec6
Xy pisze:
Kontakty, to nie prosta lista kontaktow tylko w zasadzie dość bogata i calkiem fajna aplikacjia.
W porównaniu do tej z Androida jest jednak prosta ;-)
A czego brakuje - tak z ciekawosci.
Mnie odpowiada, jest czytelna i spojna wygladem z systemem, czego o Androidowej nie moge powiedzic. Ani z TouchWiz nie miala wiele wspolnego ani z innymi Luncherami, ktorych probowalem. To mi sie troche nie podobalo w Androidzie, kazda aplikacja i kawalek systemu (w zaleznosci czy trafialo sie na czesc od google'a czy od producenta sluchawki) jakby z troche inne parafii. Cos jak Metro UI i Desktop w W8 - niby jeden system ale nie do konca ;-)
Xy pisze:
galtom pisze:Dla mnie WP8 jest dużo bardziej przejrzysty, logiczny i intuicyjny niż Android.
Wybacz kolego ale do przejrzystości Androida to mu lat świetlnych brakuje ;-)
Zupelnie nie moge sie zgodzic. Nie pamietam juz w tej chwili dokladnie bo od miesiecy S3 juz nie mam, ale umiejscowienie niektorych funkcji w menu bylo sporym zaskoczeniem... a potem klopotem by na nowo je odnalezc :-) Pare razy tak mialem, ze wiedzialem zo jakas fukcje widzialem, tylko ni cholery nie pamietalem gdzie.
Inna spraw, ze z uwagi na ilosc mozliwoch zmian, menu Androida jest znacznie bardziej rozbudowane niz w WP. Ale mnie brak tych funkcji w WP nie przeszkadza.
Xy pisze: Windows jest fajny acz nie dla każdego. Dla osoby zaczynającej przygodę ze smartfonami jednak wygodniejszy jest Android.
Mam to samo zdanie - jeden lubi iOS, drugi Androida, trzeci WP - dobrze, ze jest wybor.
Jednak z druga czescia zdania jakos nie moge sie zgodziec. Kolezanki Zony, ktorym mezowie kupil jakies malenstwa z Androidem wola jej Lumie 710. Bardziej podoba im sie menu, funkcje, itd (typowe nie zaawansowane uzytkowniczki - ktore telefonami sie nie interesuja).
Moze bardziej im to przypomina symbiana i Nokie, ktore mialy wczsniej? Nie wiem.

Ale miedzy innymi dlatego w mojej opinii dla kogos kto nie ma bladego pojecia co to root i kupuje telefon ze sredniej polki lub nawet model topowy ale tymi wszystkim wodotryskami nie jest zainteresowany opcja z WP jest ciekawa alternatywa. Nie mowie, ze jest lepszy.. ale na pewno nie jest gorszy... skoro ktos tych wszystkich mozliwosci otwartego Androida i tak nie wykorzysta.
Xy pisze: Nie wiem czy moim kolejnym telefonem będzie coś z Windows Phone. A może Android będzie już zoptymalizowany?
Jak narazie, z WP korzysta mi sie duzo sympatyczniej niz z Andka. Wiec poki czegos nie spiernicza nie mam potrzeby przejascia na iOS czy Andka. Chyba, ze sie znudze....

Pozdrawiam,
Galtom

 #658901  autor: Xy
 02 wrz 2013, 09:40
galtom pisze:Jak narazie, z WP korzysta mi sie duzo sympatyczniej niz z Andka. Wiec poki czegos nie spiernicza nie mam potrzeby przejascia na iOS czy Andka. Chyba, ze sie znudze....
Póki co nie miałem dwa razy takiego samego systemu w telefonie (nie licząc bez systemowych K700 i K550) tak więc po Windowsie naturalną koleją rzeczy powinien być iOS lub... FirefoxOS :-D

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #658902  autor: galtom
 02 wrz 2013, 09:45
iOS juz mialem w iP3g (ktory gdzies dogorywa w szufladzie) i iPadzie.
Jak dla mnie to ten system obecnie traci myszka :-(.
W 2006 roku to faktycznie byla rewolucja na tle symbiana.
Ale teraz i ANdroid i WP duzo lepiej prezentuja informacje i zmieniaja sie zgodnie z tym co dyktuje rynek.
Mnie statycznosc iOS zanudzila na smierc. A ze sam iOS nie daje mi obecnie nic wiecej/lepiej niz ANdroid/WP to zupelnie go nie rozwazam.

iP5 mi sie nie podoba, w aucie pasuje mi rozmiar ekranu 4,5" - bo nawigacja dobrze dziala (widze co pokazuje) + nie musze jej kupowac. W Andku jest wybor telefonow, rozmiarow, itd...

W tabletach po iPadze tez przesiadlem sie na pelnego W8 i mam urzadzenie i do zabawy i do pracy w weekend jak trzeba. iPad tej drugiej opcji nie oferowal.

Ale moze dlatego, ze uslug Ms korzystam wiecej niz z Google to i W8 i WP8 bardzo mi pasuja i to jak sie nawzajem uzupelniaja.

Pozdrawiam,
Galtom

 #681284  autor: loogii
 09 gru 2013, 15:07
Przy tego typu opcjach to polecam coś z Windowsem. Jednak wiadomo że to Twój wybór.

white paper

 #684212  autor: LysyAndroid
 20 gru 2013, 12:06
Przy takich wymaganiach to jednak windows będzie prostszy ;) Mniej wymagający, bardziej intuicyjny i płynniejszy bez grzebania w nim non stop.

Siedzimy, fajnie jest...

 #694397  autor: Mika112
 29 sty 2014, 14:57
Na prawdę polecacie Windowsa? Uzywałem Maca androida, i kiedy wziąłem do reki Lumie z windowsem tak ciężko mi siię cokolwiek robiło że mogliby mi dopłacać za to żebym używał Lumii i itak bym nie chcaił .Ma tylko spoko ładowarkę bezkablową. ;)

Pozdrawiam wszystkich : )

 #694526  autor: Jumperone
 29 sty 2014, 21:47
Ten system można polecać jeśli nie zraża Cię zerowa personalizacja, a chcesz jedynie stabilności, prostoty pulpitu i nieprostoty ustawień :P

Właśnie przez te kafle i zagmatfane opcje ten system mnie odrzuca i na pewno go nie wybiorę, ale Tobie akurat może się spodobać :P

 #694960  autor: seybr2k1
 31 sty 2014, 15:08
Moja żona ma Lumie 520. Byłem zaskoczony jak ten system chodzi na 512 ramu. Znacznie lepiej od Androida. Gierki chodzą ok w które grają. Do kafli w tym telefonie można się przyzwyczaić. Szybko idzie opanować gdzie co jest. Telefon się nie zawiesza. Przeglądanie netu, bez problemu w porównaniu do Andka na 512 ramu.
Jak Android to 1gb.