DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows
Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows

Moderator: Moderatorzy

 #633230  autor: galtom
 15 maja 2013, 20:28
U mnie zero problemow. A mialem takie (jakis dziwny halas w sluchawce) pod S3, musialem dzwonic drugi raz.

Tu niczego zlego nie zaobserowalem.

Pozdrawiam,
Galtom

 #634596  autor: ryto
 22 maja 2013, 12:17
Panowie,
ja stoję przed podobnym wyborem jak kolega Xy, WP8 czy Andek 2.3 GB, czyli Nokia Lumia 620 vs Samsung Galaxy S Advance z oryginalnym Andkiem 2.3GB. Na pewno bym nie aktualizował SGSA - mimo oficjalnego 4.1JB więcej ponoć z tym problemu niż pożytku!

Sam jestem użytkownikiem mało zaawansowanym, w zasadzie będzie to mój pierwszy smartfon. Więc ewentualne rooty, flashowania, wgrywanie romów itp to dla mnie czarna magia.

Chciałbym się dowiedzieć o nawigację GPS w WP8 i Androidzie

Lumia 620 ma już w standardzie nawigację offline. Ale w WP8 jest chyba nieco bardziej zubożona niż w poczciwym Symbianie? Ponoć brak powiadomień o fotoradarach, punktach POI itp... To raczej niedobrze bo to dosyć podstawowe funkcje nawigacji ;-) Ile w tym prawdy?

W androidzie natomiast trzeba instalować jedną z dostępnych na ten system (Sygic, Automapa, TomTom) i oczywiście dodatkowo zapłacić (chyba, że ktoś preferuje inny sposób).

W każdym bądź razie pytanie, czy nawigacja w Nokii Lumii 620 (here drive +, tak się chyba to nazywa) jest w stanie dorównać tym wymienionym powyżej na Androida? Czy ktoś ma jakieś porównanie? Jak z wyznaczaniem tras?

Do tego, czy podczas sygnału dzwonka można odebrać telefon od razu w trybie głośnomówiącym (zarówno w WP8 jak i Andku)? Np podczas podróży samochodem - to dosyć użyteczna funkcja...

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc panowie...

 #634600  autor: galtom
 22 maja 2013, 12:28
Czesc.
Jesli rootowanie i flashowanie to dla Ciebie czarna magia to Androida szczerze odradzam, bo zeby zobaczyc te slawetna wolnosc systemu, itd... root jest niezbedny. Bedzie tez konczeczny do tego aby zainstalowac kilka aplikacji, ktore sprawia, ze wogle sie z tego bedzie dalo korzystac.
Moje doswiadczenia dotyczace (mocnego jakby nie patrzec SGS3) i tego jak dzialal po wyjeciu z pudelka sa jak najgorsze.

Nawigacja w PL (na WP8) faktycznie nie pokazuje custom POI ani fotoradarow. Ma zaczac obslufgiwac informacje o korkach (przypuszczam, ze przez TMC) po nastepnym updacie (w wakacje), ktory wreszcze uruchomi radio w telefonie (czy wszystkie sluchawki z WP8 maja radio FM nie wiem - wiekszosc chyba ma, tylko z braku softu nie aktywne).

Z tego co wiem z innych zrodel to i fotoradary maja sie pojawic - kiedy, nie wiem.

Na SGS 3 testowalem Automape - mnie zupelnie nie odpowiada, za duzo szczegolow na ekranie, malo intuitycyjna obsluga. Sygic.. tez jakos mnie po Garminie nie porwal.
Najblizszy idealowi byl Navigon, ale biorac pod uwage cene to tez zadna rewelacja.

Teraz na codzien jezdze z Lumia 920 i nawigacja nokii - Garmina Nuvi 760 sprzedalem, bo przestal byc wogole uzywany.
Jechalem ostatnio na zakupy do Czech, dogralem sobie w 5 minut mape - bez laski, szukania, itd. Dla mnie rewelacja.

A sam system jak pisalem wyzej. Prosty, sprawny, wszystko dziala tylko nie mozna sie chwalic przed kolegami ze w tym tyg. 60 raz zmieniles ekran glowny i animacje na nim i zie nie ma miliona aplikacji w sklepie.

Jak potrzebujesz telefonu do majstrkowania i masz czas czytac i sie uczyc - kup cos z andkiem (to toroche jak z wieczna prowizorka... zawsze gdzies trzba klepnac mlotkiem), jak chcesz telefonu do uzywania to WP. W moim odczuciu laczy to co najfajniesze w Androidzie i iOS.

Pozdrawiam,
Galtom

 #634616  autor: ryto
 22 maja 2013, 13:43
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Właśnie szukam telefonu do używania, a nie do spędzania kilku godzin dziennie na zabawie komp-telefon. Nie sądzę, żeby mnie to wciągnęło, wolę wyjść na moto i foto ;-) Nie czuję potrzeby nauki rootowania, flashowania, wgrywania kernelów itp... Nawet nie wiem co to znaczy i póki co nie chcę wiedzieć. A już na pewno nie bawiłbym się tym w czasie 2-letniej gwarancji.

Chcę funkcjonalnego sprzętu z płynnie działającym systemem i dobrą nawigacją.
Co do radia - raczej nie jest to dla mnie istotna funkcja, chociaż lepiej mieć niż nie mieć ;-)

Mam jeszcze kilka pytań dot. nawigacji, może będziecie w stanie pomóc:

1. Pisząc customPOI masz na myśli POI użytkowników, edytowalne, na zasadzie Automapy? A może ma chociaż własną bazę POI, wbudowaną i stałą? (stacje benzynowe, mcdonaldsy czy atrakcje turystyczne)

2. Jak z łapaniem fixa czyli technicznym działaniem GPS? Szybko łapie sygnał, często go gubi?

3. Czy jest mozliwość zapisywania ściężki/drogi, którą się przebywa? Ewenatualnie jak GPS nie ma takiej funkcjonalności t omoze jest jakaś zewnętrzna aplikacja?

4. Rozumiem, że własne adresy (ulubione) można do nawigacji dopisać?

Pozdrawiam.

 #634620  autor: galtom
 22 maja 2013, 13:52
Tak, cutom POI = własne POI. Sa ale tylko te ktore recznie wprowadzisz, czyli nie da sie (na razie) wgrac listy punktow, ktore moga dzialac jak fotoradary). Da sie tak np, w Garminie.

Ale wslasne punkty , czyli ulubione miejsca, ktore odwiedzamy oczywiscie sa. Mozesz tez dodawac punkty (czy je grupowac) w http://here.com (mapy nokii) i telefon automatycznie sie z tym synchronizuje. Czasem tak cos latiwej znalezc.

Do tego z nawigajaca wspolpracuja wbudowane w telefon Here Maps i Nokia City Lens. Klikasz placem w punkt na mapie i masz opcje, ze przelaczasz sie do nawigacji i ona cie do tego p. prowadzi. Wiec nawet nie znajac adresu da sie dojechac do konkretnego punktu.

Baza wlasna poi (parkingi, mcdonalds, bankomaty, itp) jest i jest bardzo bogata - nie ma problemu ze znalezieniem dosc podstawowych rzeczy. Jak czegos nie ma w bazie, to nawigacja/mapy szukaja online (typu skleps stokrotka kozia wolka - jak jest w necie to tak jak navi od googla, znajdzie i da sie sie jechac).

Co do fixa, itp - to bedzie zalezec nie od nawigacji tylko aparatu i odbiornika GPS. W Lumii 920 mam A-GPS + Glonass i fixa lapie doslownie w skeundy, zawsze a czesto i w pomieszczeniach (mieszkanie) nie ma problemu z sygnalem. Jak w przypadku Lumii 620 - nie mam pojecia.

Pozdrawiam,
Galtom

 #634623  autor: ryto
 22 maja 2013, 14:10
Rozumiem, bardzo dziękuję za informację.
Lumia 620 też ma A-GPS + Glonass, więc też nie powinno być problemu...

A co do nagrywania pokonywanej drogi w nawigacji, czy jest taka funkcja? Czasami jeżdżę sobie motocyklem bez celu, po prostu przed siebie. I jak znajdę fajną trasę, to później zapominam, jak ja się tam znalazłem. Więc taka opcja byłaby dla mnie dosyć użyteczna, zapiszę i nie będę miał problemu przejchać ją jeszcze raz :-D

No i jak z tym odbieraniem w trybie głośnomówiącym? Da się tak od razu odebrać telefon czy trzeba wertować opcje telefonu? To dosyć niebezpieczne podczas jazdy samochodem...

Pozdrawiam!

 #634625  autor: galtom
 22 maja 2013, 14:21
Opcji zapamietywania trasy nie znalazlem. Moze bedziesz mogl do tego wykorzystac jakies inne aplikacje typu Endomodo.
W kazdym razie Nokia ma caly zespol pracujacy nad ekosystemem Here wiec kto wie?
Jesli wiwl osob o to poprosi...

Odnbioeranie telefonu w aucie jest OK. Z SGS3 byly problemy z odebraniem generalnie.
Tu klikaz odbierz i od razu widzisz kolejny przycisk na ekranie rozmowy - glosnik.

Jest OK>

Pozdrawiam,
Galtom

 #634626  autor: ryto
 22 maja 2013, 14:32
Rozumiem, o to chodziło.
Bardzo Ci dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

 #634628  autor: galtom
 22 maja 2013, 14:37
Daj znac po zakupie, czy jestes zadowolony. Generalnie wszyscy (fani Andka) na WP pluja strasznie. A chyba nie zasluzenie ;-)

Pozdrawiam,
Galtom

 #634673  autor: user_delete34
 22 maja 2013, 16:13
galtom pisze:czy wszystkie sluchawki z WP8 maja radio FM nie wiem - wiekszosc chyba ma, tylko z braku softu nie aktywne
Jeśli dobrze pamiętam to właśnie 620 jedna nie ma.
galtom pisze:Tu klikaz odbierz i od razu widzisz kolejny przycisk na ekranie rozmowy - glosnik.
OK, choć moim zdaniem lepiej byłoby, żeby nie trzeba było odsłaniać tylko od razu mieć przycisk odbioru połączenia.

 #634674  autor: ryto
 22 maja 2013, 16:13
Oczywiście, dam znać ;-)

Mam jeszcze jedno pytanie, bardziej techniczne. Otóż jak to jest z tym katalogiem "Inne". Z tego co poczytałem, to lubi się mocno zapychać (coś jak temp na windowsie?) i zawala bardzo dużo miejsca na hdd. W nokii przy 8gb pamięci to moze aż tak nie boli, ale czasami warto chyba czyścić.

Są do tego aplikacje w sklepie windows, ale czy Nokia przypadkiem nie dała w standardzie jakiegoś swojego narzędzia do takiej czynności?

Pzdr.

 #634677  autor: user_delete34
 22 maja 2013, 16:15
ryto, jest program Shrink Storage od tego (a i chyba Nokia ma coś własnej produkcji). Zawala pamięć do końca, restartujesz telefon, włączasz znowu aplikację, usuwasz nią wyprodukowane śmieci i resztki, które siedziały dotąd w katalogu tymczasowym. Proste i darmowe.

 #634690  autor: galtom
 22 maja 2013, 17:07
Markadiusz pisze: OK, choć moim zdaniem lepiej byłoby, żeby nie trzeba było odsłaniać tylko od razu mieć przycisk odbioru połączenia.
Przycisk odbioru masz od razu, przesowasz ekran do gory I juz... ale zeby wlaczyc glosnomowiacy musisz kliknac w ekran drugi raz.

[ Dodano: 2013-05-22, 17:11 ]
Od czasu do czasu czyszcze inne (ale nie wiem po co).
Phone storage pokazuje ile czego co zajmuje I jest faktycznie katalog Inne - u mnie 4.2 GB. Ale jak wyswietle to samo w aplikacji Lumia Storage check (od nokii) to ten sam katalog ma juuz tylko 1.6GB.

Przypuszczam, ze to sa np. fragment filmow z Netflixa, ktore ogladalem ale nie skonczylem. Generalnie nie widze ani problemow z pamiecia masowa ani z RAM (zeby cos sie zapychalo tak jak w s3).

Norlamy uzytkownik nawet nie ma powodu by cos takie sprawdzac...

Pozdrawiam,
Galtom

 #634705  autor: user_delete34
 22 maja 2013, 18:27
galtom pisze:przesowasz ekran do gory I juz
Czyli NIE od razu; wiem o tym. Właśnie tego brakuje - żeby po wyjęciu telefonu odebrać go jednym dotyknięciem, skoro nie ma klawiszy sprzętowych. Nie chcę automatycznego odbierania (np z zestawem BT) ale nie chcę też musieć "przesunąć" ekran do góry.
Wracając do folderu inne - nawet na 8Sce z niewielką pamięcią folder Inne nie tworzy problemu.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2013, 18:51 przez user_delete34, łącznie zmieniany 1 raz.

 #634711  autor: galtom
 22 maja 2013, 18:41
Odbierasz go jednym dotknieciem :-)
Na ekranie jak telefon dzwoni jest ikonka Answer - dotyksza z przesunieciem I gadasz.

Pozdrawiam,
Galtom

 #634714  autor: user_delete34
 22 maja 2013, 18:52
galtom, to przepraszam za zamieszanie, widocznie to Lumiowska funkcja, której nie mam.

 #634720  autor: ryto
 22 maja 2013, 19:11
Panowie,
thx za pomoc. Dodatkowe kliknięcie w głośnik (dla trybu głośnomówiącego) nie jest jeszcze aż takim problemem,chociaż lepiej byłoby, gdyby można było wybrać od razu tryb głośnomówiący... :-D

Co do katalogu 'Inne' to tylko wyczytałem w necie, ale fakt, ponoć na lumiach 8Gb nie stanowi to jakiegoś większego problemu.

A radio w lumi 620 - otóż nokia ani nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła. Trudno powiedzieć, oficjalnych informacji nie ma. Ja znowu wyczytałem na jednym z pl forów, że ma ten sam układ co wyższe modele, czyli radio powinno być. Dowiemy się pewnie po upgradzie systemu.
Za to Nokia 720, która dla mnie byłaby najlepszym wyborem ze względu na wielkość wyświetlacza, nie ma znowu here drive + (tylko here drive). Czyli nawi ograniczona jest tylko do jednego kraju - a to u mnie odpada. Czasami przydaje się mapa Włoch ;-)

Pozdrawiam!

 #634864  autor: galtom
 23 maja 2013, 16:35
Markadiusz pisze:galtom, to przepraszam za zamieszanie, widocznie to Lumiowska funkcja, której nie mam.
To ja przepraszam. Faktycznie jest slide up a dopiero potem answer - jakos zupelnie nie zwracam na to uwagi - stad pomylka. Ty miales racje!

Pozdrawiam,
Galtom

 #634976  autor: Xy
 24 maja 2013, 11:15
Widzę, że tryb głośnomówiący włącza się tak samo jak w And. Najpierw odbieramy, później macamy przycisk "głośnik". Tylko, że to Andek i działa to ze swoją szybkością co niekiedy jest bardzo niepożądane. Windows pozwala to wykonać bez opóźnień co jest znaczące przy jeździe samochodem gdy zapomniałem podłączyć słuchawki BT.

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71

 #636182  autor: little_one
 30 maja 2013, 07:45
Witam, witam- jako, że jestem nowa w temacie WP chciałabym zadać pytanie, gdyż niewiele wujek google mi podpowiada w tym temacie...

Wiem, że można komunikować się między Androidem a Androidem komunikatorem, który nazywa się Talk [wiadomości za darmo- dar niebios, jeżeli pisze się dużo....].
Od trzech dni mam Nokię Lumię 610.

I tu pojawia się moje pytanie... Czy istnieje jakiś komunikator, który umożliwi mi komunikowanie się z innymi smartfonami [najbardziej nacisk kładę na Androidy, gdyż dużo znajomych ma właśnie ten sys. operacyjny], który będzie właśnie takim Talk'iem [czyt. za darmo [ew. za niewielką opłatę), wiadomości za darmo]?

Dajmy na to- jestem w stanie wydać 6zł-10zł miesięcznie na taki komunikator-substytut-sms, byleby mi nie zżerało z konta nadprogramowych kosztów.

W każdym bądź razie- taki 'Talk' jest najbardziej przeze mnie pożądany...wiadomo, zadowolę się czymś płatnym, ale stabilnym i bez kruczków.

Anyone...? :wink: