DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows
Wszystko, co dotyczy systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych innych niż Android, iOS i Windows

Moderator: Moderatorzy

Którego z poniższych OS używasz?

Windows Mobile
11
17%
Symbian OS
38
58%
iPhone OS
3
5%
Android OS
8
12%
Linux OS
Brak głosów
0%
Żaden z powyższych/system producenta
6
9%
 #361012  autor: elrond
 21 wrz 2009, 18:54
Na forach dość często przewijają się tematy odnośnie różnych OS stosowanych w urządzeniach mobilnych. Postanowiłem zebrać to wszystko i przy okazji przeprowadzić ankietę odnośnie popularności poszczególnych ich rodzajów. Pytanie "który jest lepszy" byłoby bezsensowne ponieważ, każdy ma swoje zalety i wady i każdy użytkownik ma swoje preferencje. Dlatego pytam - który używasz, ale zapraszam do dyskusji odnośnie osobistych odczuć, zalet, wad. W szczególności użytkowników nowych i coraz popularniejszych nowości.

 #361017  autor: senshiro
 21 wrz 2009, 19:09
W tej chwili mam HTC Touch Diamond, ale planuję go niedługo sprzedać (pomimo że mam go pół roku, nie przyzwyczaiłem się do Windows Mobile) i kupić HTC Hero, czyli sprzęt na Androidzie :)

Obrazek

 #361047  autor: thonka
 21 wrz 2009, 20:24
od kilku lat symbian ;) wczesniej w n73 teraz w e71.
o ile w tym pierwszym czasem mozna bylo sie przyczepic do jego predkosci (choc tu i tak zle nie bylo w porownaniu do tego co ludzie pisali), to w tym drugim nie mam powodow do narzekania ;)
w przyszlosci jednak jezeli bedzie mi dane zmienac telefon to zainteresuje sie androidem, albo maemo ;)

Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchet

 #361055  autor: elrond
 21 wrz 2009, 21:24
Również interesuję się Androidem jednak dotychczas kontaktu brak. Windows Mobile trochę używałem, Symbiana używam aktualnie i sobie chwalę. Ile tu możliwości w porównaniu ze zwykłym telefonem... :wink:

 #361084  autor: matteo
 21 wrz 2009, 23:44
W tej chwili czekam z niecierpliwością na N900, w drugim planie to poluję na jakiegoś Androida z QWERTY i fajną rozdziałką, chociażby 640x480. G1 mnie nie przekonuje (wygląd + konstrukcja). Jeżeli chodzi o Hero, to prawie dałem się przekonać, ale jednak odpuściłem. Aha, jeżeli Android, to tylko HTC.
Myślę, że ta N900 to pierwszy wypust Nokii jeżeli chodzi o Maemo. Kolejne będą jeszcze jeszcze (może panel pojemnościowy?)

Na dzień dzisiejszy polecam używanie S60v3 i WM 6.1 równolegle, bo ciężko zarekomendować jeden jedyny.

 #361088  autor: bledos
 22 wrz 2009, 01:26
Miałem okazje używać Symbiana jeszcze na Siemensie SX1, czyli trochę stary. Poznałem UIQ na P910. Bawiłem się nieco WM na Samsungu i600 i Toshibie G500, miałem też do czynienia z wersją 6.1 prof na Toshibie G810. Na codzień (trochę z przyzwyczajenia, trochę z braku koncepcji) używam 9300. I te ostatnie rozwiązanie u mnie wygrywa, ale raczej ze względy na klawiaturę. W przyszłości marzy mi się HTC Shift :D czyli sprzęt na Windowsie (nie koniecznie Mobile) ;)

Posiadasz zbędne ramki SIM? Skontaktuj się, jeśli nie widzisz jej na zdjęciach: https://goo.gl/photos/wGazR6P1LQtsuaTC9

 #361096  autor: matteo
 22 wrz 2009, 07:16
bledos pisze:Miałem okazje używać Symbiana jeszcze na Siemensie SX1, czyli trochę stary. Poznałem UIQ na P910. Bawiłem się nieco WM na Samsungu i600 i Toshibie G500, miałem też do czynienia z wersją 6.1 prof na Toshibie G810. Na codzień (trochę z przyzwyczajenia, trochę z braku koncepcji) używam 9300. I te ostatnie rozwiązanie u mnie wygrywa, ale raczej ze względy na klawiaturę. W przyszłości marzy mi się HTC Shift :D czyli sprzęt na Windowsie (nie koniecznie Mobile) ;)
Kolego, ale HTC Shift nie ma modułu telefonu :)

 #361098  autor: rafcyk
 22 wrz 2009, 08:48
Od dwóch lat korzystam ze symbiana, miałem też styczność przez kilka miesięcy z WM6.1 prof na sprzęcie od HTC. Moim zdaniem więcej możliwości konfiguracji i większa ilość aplikacji jest na windows, nie trzeba też bawić się w certyfikaty. Jednak taki telefon nie sprawdzał się u mnie w codziennym użytkowaniu, do tego jeszcze dotykowy ekran. Wiele czynności zajmowało mi sporo czasu w porównaniu do symbiana. Dla mnie wniosek jest prosty: jeśli potrzebuje telefon z dodatkowymi możliwościami, ale przede wszystkim wykorzystujesz go jako tel to wybierz Symbian. Jeśli lubisz zabawki i mnóstwo gadżetów kosztem mniejszej stabilności działania systemu to wm.

Siemens C25 -> Nokia 3310 -> Nokia 6210 -> SE T630 -> Motorola V3 -> SE K750i -> Nokia 6131 -> Nokia 6300 -> Nokia E51 -> HTC Diamond -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy I5800 -> HTC Wildfire -> Blackberry 9300 -> Nokia E6 -> Samsung Galaxy S2

 #361100  autor: marcinb
 22 wrz 2009, 09:32
Korzystam z Symbiana od dłuższego czasu - jest ok.

Natomiast mniej więcej rok temu kupiłem swoje pierwsze urządzenie z WM. Najpierw był to HTC Universal, następnie Samsung i780 i jeszcze Toshiba G900. Bóg mi świadkiem, że chciałem z tego korzystać ale... co się namęczyłem to długa historia. Windows jak to windows lubi się zacinać, niska stabilność a nie można powiedzieć, że przynajmniej te dwa ostatnie telefony są sprzętowo słabe. I to sprawdzanie czy w pamięci nie zostały jakieś procesy, żeby zwolnić trochę ramu brrryyyyy

Od czerwca mam jeszcze Iphone. To jest dopiero bajka. Żadnych problemów. Chwalę sobie.
Odzyskałem spokój ducha. :-)

Teraz jeszcze chciałbym spróbować Androida. Może zimą coś kupię na próbę, nie pozbywając się Iphone'a :)

Spis dwukartowców
Taryfa: Play Fresh + ZM

 #361103  autor: matteo
 22 wrz 2009, 09:55
marcinb pisze:Korzystam z Symbiana od dłuższego czasu - jest ok.

Natomiast mniej więcej rok temu kupiłem swoje pierwsze urządzenie z WM. Najpierw był to HTC Universal, następnie Samsung i780 i jeszcze Toshiba G900. Bóg mi świadkiem, że chciałem z tego korzystać ale... co się namęczyłem to długa historia. Windows jak to windows lubi się zacinać, niska stabilność a nie można powiedzieć, że przynajmniej te dwa ostatnie telefony są sprzętowo słabe. I to sprawdzanie czy w pamięci nie zostały jakieś procesy, żeby zwolnić trochę ramu brrryyyyy

Od czerwca mam jeszcze Iphone. To jest dopiero bajka. Żadnych problemów. Chwalę sobie.
Odzyskałem spokój ducha. :-)

Teraz jeszcze chciałbym spróbować Androida. Może zimą coś kupię na próbę, nie pozbywając się Iphone'a :)
A może warto poczekać na jakiegoś Androida od HTC z pełną QWERTY? To by dopiero było godne potestowanie...

 #361109  autor: bledos
 22 wrz 2009, 10:26
matteo pisze:Kolego, ale HTC Shift nie ma modułu telefonu
Kod: Zaznacz cały
System 	GSM850, GSM 900, GSM1800, GSM1900, WCDMA
Nie wiem, jak prowadzenie rozmów, ale sam moduł jak widać jest ;) Zresztą, zawsze mam drugi telefon, więc z tym nie byłoby problemu :D
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2009, 10:30 przez bledos, łącznie zmieniany 1 raz.

 #361111  autor: marcinb
 22 wrz 2009, 10:28
matteo pisze:A może warto poczekać na jakiegoś Androida od HTC z pełną QWERTY? To by dopiero było godne potestowanie...
A G1 nie jest wart uwagi?

Spis dwukartowców
Taryfa: Play Fresh + ZM

 #361116  autor: matteo
 22 wrz 2009, 10:47
marcinb pisze:
matteo pisze:A może warto poczekać na jakiegoś Androida od HTC z pełną QWERTY? To by dopiero było godne potestowanie...
A G1 nie jest wart uwagi?
Szczerze Ci powiem, że mnie nie przypadł do gustu. Być może przez sposób położenia klawiatury QWERTY. Poza tym ma już trochę. Wolałbym coś nowszego z HTC Sense.

 #361118  autor: znawca
 22 wrz 2009, 10:51
Ja używam Symbiana. Najpierw N90, potem N95, która wciąż mi służy. Teraz zastanawiam się nad i8510 i Omnią HD, czyli wciąż stary dobry Symbian :-D
Czemu właśnie ten system? Z uwagi na jego multimedialność, którą ani WM, ani Andriod nie mogą się pochwalić. Opcji do grzebania niestety mniej, ale da się to przeżyć.

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #361434  autor: adiq1033
 23 wrz 2009, 20:34
Moja przygoda z Symbianem rozpoczęła się w chwili zakupu Nokia 6630 - byłem wniebowzięty. Później pokusiłem się na Siemens SX1 (wróciłem do przeszłości). Nokia N73 zawiodła mnie. Prędkość reagowania na operacje zadawane przez użytkownika była rażąca niekorzystnie. Następnie były modele z qwerty: 9300(i), E61. Po raz kolejny sięgnąłem po OS. Pełny układ klawiszy bardzo ułatwił mi opisywanie na maile - handel przez Allegro wymaga stałego kontaktu z klientami. Dodatkowo WiFi - łatwy dostęp do darmowego internetu przebywając poza domem w miejscach, gdzie ulokowane są hotspoty. W Krakowie mamy ich parę. Teraz przyszła pora na N93, godny następca niezastąpionej 6630. Prawdopodobnie będzie ze mną póki śmierć nas nie rozłączy.

P990i, czyli UIQ - tu historia zaczęła się od modelu P910i: wprowadził mnie w zupełnie inny świat, ułatwił przeglądanie stron internetowych. Doceniłem dotykowe wyświetlacze. Był prosty w obsłudze, przyjaciel nie telefon. Niestety był starej daty - brak samego EDGE dyskwalifikował go, nie było UMTS ani WiFi. Musiałem zrezygnować. Jednak teraz stałem się szczęśliwym posiadaczem P990i. Choć interfejs jest inny, niż w P910i z biegiem czasu przyzwyczaję się do niego. Po drodze był także P800i, ale ten egzemplarz nie miał tego "czegoś" w sobie w roczniku, kiedy go nabyłem.

Był krótki okres z Windows Mobile, lecz szybko go porzuciłem. Za dużo nauki od podstaw. :-D Teraz po prostu brakuje mi czasu, nie mogę poświęcić paru minut na zapoznanie się z nowym SE, a co by było, gdybym miał okiełznać WM.

Wyczekuję na telefon, który byłby w stanie uciągnąć mi PC-owe gry. Na mojej N93 mogę uruchomić np. Doom bądź Duke Nukem 3D. Pozostaje tylko zaczekać, aż poprawnie i płynnie będą działać gry typu Counter Strike bądź GTA III (Vice City).

Który jest "the best"? Tego chyba nie da się określić. Każdemu pasuje co innego. Ja z chęcią pozostałbym przy starym S60v2 - mnóstwo aplikacji, zero zabaw w podpisywanie, łamanie (to wszystko mam za sobą, ale dla początkującego może być to zgroza) itp. Skrzyła ma rozwinąć s60v5 - zobaczymy co z tego wyniknie. Obyśmy nie czuli się zawiedzeni.

Mam S60 i UIQ. Obydwa są świetne, z tym że pierwszy jest łatwiejszy do ogarnięcia. Może dlatego, iż miałem kontakt ze wcześniejszymi wersjami systemu. UIQ to wciąż dla mnie nieznana technologia, którą mam nadzieję poznam wkrótce. :wink:

 #361437  autor: matteo
 23 wrz 2009, 20:41
bledos pisze:
matteo pisze:Kolego, ale HTC Shift nie ma modułu telefonu
Kod: Zaznacz cały
System 	GSM850, GSM 900, GSM1800, GSM1900, WCDMA
Nie wiem, jak prowadzenie rozmów, ale sam moduł jak widać jest ;) Zresztą, zawsze mam drugi telefon, więc z tym nie byłoby problemu :D

No właśnie mówię, że nie ma modułu telefonu, a nie modułu GSM/UMTS :)

 #361443  autor: thonka
 23 wrz 2009, 21:05
adiq1033, na symbianie uruchomisz windowsa, dosa. przeportowali q1, q2, q3 wiec kwestia czasu pewnie jest cos takiego jak wolfenstein 3d, doom czy heretic.

Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchet

 #366795  autor: M2nsTEr
 26 paź 2009, 20:15
Ja od 3 miesiecy jestem na wm61, do stabilnosci troche mu brakuje, ale zarowno nokie jak i zwykle se maja czasami odchylki. OD tygodnia jestem na biezaco w wm65 i manilla. Jestem w szoku ze sa ludzie ktorzy sami robia caly rom do tego. Uwazam to za ogromny plus w stosunku np do apple gdzie wszystko jest kontrolowane i platne. aktualnie wm65 tf3d w wersji 2.5, ilosc opcji i pomyslow jest ogromna. Telefon glosniej dzwoni jesli jest w ruchu, przycisza dzwonek jesli podniesiesz go z biurka gry dzwoni. sa mozliwosci od szczegulow po wazne rzeczy jak dobra przegladarka OM, gps ( kazdego producenta wedle gustu ) Nie da sie wyslac smsa jadac samochodem ale za to powie Ci dokad jechac:)

 #366801  autor: bledos
 26 paź 2009, 20:49
matteo pisze:No właśnie mówię, że nie ma modułu telefonu, a nie modułu GSM/UMTS :)
Poszperałem gdzieniegdzie i dowiedziałem się, że faktycznie w standardzie nie można prowadzić rozmów. Na xda jednak znalazłem rozwiązanie - rom z odblokowaną obsługą rozmów. Tak jak pisze M2nsTEr, WM daje mnóstwo możliwości, więc w sumie mnie to nie dziwi, że się do tego "dobrali". Oczywiście bez słuchawki bt ani rusz, ale nie jest to przecież główne przeznaczenie tego sprzętu.

Wracając do tematu - chętnie poznałbym BlackBerry...

Posiadasz zbędne ramki SIM? Skontaktuj się, jeśli nie widzisz jej na zdjęciach: https://goo.gl/photos/wGazR6P1LQtsuaTC9