DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.

Moderator: Moderatorzy

 #903512  autor: Xy
 04 sty 2017, 14:22
Hej,
Szanowni, pytanie do was. Co polecacie jako magazyn danych?
Mam do zarchiwizowania dużo rzeczy. Zdjęcia, muzykę, filmy, dokumenty, skany... Mniejsza o to. Ale mam tego całą masę na płytach CD i DVD ale chciałbym to mieć w jednym miejscu. Płyty zajmują mi dwie duże szuflady.
Do sedna: jaki polecacie nośnik na multum rzeczy? Zainwestować w jakieś duże pendrive? Czy może dysk przenośny? Interesują mnie w zasadzie dwie rzeczy: Pojemność 1 TB i nie więcej niż 2 TB oraz niezawodność. Szybkość zapisu / odczytu nie ma absolutnie znaczenia.
Nadmienię, że miałem kiedyś przenośny dysk Samsunga i to badziewie było niezwykle awaryjne. Może jakaś inna firma? HDD czy SSD?
I proszę nie wypisywać mi nic o chmurach. Nie ufam takim rozwiązaniom :-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #903516  autor: speclab
 04 sty 2017, 14:40
jeśli zależy Ci na backupie... zainwestuj w rozwiązania posiadające RAID1 (dwa dyski, jesli jeden pada, dane sa na drugim, wkladasz nowy dysk... dane ze starego, zdrowego dysku backupuja sie na zamontowany nowy i wsio dziala do kolejnej awarii jednego z dysków).

Polecam Ci: https://www.wdc.com/products/external-s ... k-duo.html
allegro: http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... e-1-1-1018

Sam natomiast korzystam z WD MyCloud EX4... 4 dyski po 4TB, w RAID5... 12 TB dla mnie.
mozesz poczytac o tym tu: http://support.wdc.com/product.aspx?ID=905#WD_overview
Nie jest to tanie rozwiazanie.


PS.
lap PW ;)
 #904052  autor: Xy
 07 sty 2017, 19:27
Rozwiązanie fajne ale nie wiem czy potrzebuję aż takiego kosmosu.
Zależy mi na czymś, na co mogę wrzucić zdjęcia, filmy, dokumenty i inne ważne rzeczy. I ten nośnik ma np. leżeć w szufladzie trzy, cztery lata (albo dwa tygodnie, bez znaczenia) i po tym czasie wszystko ma mi się bez problemów odczytać.
Miałem dawniej HDD Samsunga na sznurek z USB i przez to badziewie straciłem trochę rzeczy. Tak więc czy rozwiązanie o nazwie przenośny dysk jest dobre? Czy lepiej szukać czegoś SSD?
Bo główne założenia są proste: bezawaryjność, magazyn danych, jak najniższe ryzyko utraty danych i tenże magazyn ma sobie leżeć w szafie czy szufladzie. Ot, coś jak album ze zdjęciami na półce :-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #905308  autor: wook
 15 sty 2017, 11:03
Xy, każdy dysk może paść mi w laptopie dysk pokazał bad sctory po 10 msc używania (więc zaczął padać i ilość bad sectorów rosła z dnia na dzień i w każdej chwili mógł zgubić wszystkie dane mimo tego że teoretyczny średni okres bezawaryjny wynosi jakiś 1 milion godzin pracy), mam 4 dyski usb przenośne (najstarszy ma już chyba z 5 lat) i działają, więc wszystko zależy od egzemplarza. Jeżeli zależy Ci na tych danych to coś z rozwiązaniem typu RAID1 będzie bardzo dobre bo zawsze mniejsze prawdopodobieństwo że padną 2 dyski niż 1.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"
 #905364  autor: forum_tg
 15 sty 2017, 16:12
SSD o pojemności 1-2 TB to bardzo duży koszt 1Tb kosztuje ok 1300 zł.
Ja proponuję dobry dysk np hybryda Segate 1TB na USB 3.0 za ok 400 zł Sam korzystam. A jeśli tylko jako kopia danych to jakiś szybki Segate Bez hybrydy jest jeszcze tańszy.
 #905408  autor: Xy
 15 sty 2017, 19:21
wook pisze: każdy dysk może paść mi w laptopie dysk pokazał bad sctory po 10 msc używania (więc zaczął padać i ilość bad sectorów rosła z dnia na dzień i w każdej chwili mógł zgubić wszystkie dane mimo tego że teoretyczny średni okres bezawaryjny wynosi jakiś 1 milion godzin pracy), mam 4 dyski usb przenośne (najstarszy ma już chyba z 5 lat) i działają, więc wszystko zależy od egzemplarza. Jeżeli zależy Ci na tych danych to coś z rozwiązaniem typu RAID1 będzie bardzo dobre bo zawsze mniejsze prawdopodobieństwo że padną 2 dyski niż 1.
Seagate Barracuda 80 GB padła po roku i tygodniu używania. Na szczęście pan serwisant dał mi nowy dysk i policzył 50 zł jako usługa gwarancyjna mimo, że ta skończyła się właśnie tydzień wcześniej. Drugi Seagate latał od 2003 roku do 2013 bez dnia przerwy. Od 2013 do dziś mocno sporadycznie.
Hitachi w laptopie kręci się od 2010 do dziś z kilkoma dniami przerwy.
Samsung na kabel USB wysypał się trzy dni po zakupie. Sam w sobie był sprawny i nie miał nic, co kwalifikowałoby go do naprawy / wymiany gwarancyjnej. Nikt mi danych nie odzyska... Ale dzięki niemu wiem jak ma HDD w środku i że talerze można stłuc jak szkło.
Tak więc sam już nie wiem :-)

Alcatel OT301 ➡ Motorola T180 ➡ Ericsson R310s ➡ SE K700i ➡ Samsung SGH-X450 ➡ Nokia 3310 ➡ SE K550i ➡ Nokia 6650d ➡ Xperia Neo ➡ Lumia 820 ➡ Xperia S ➡ HTC Desire 820 ➡ HTC One M8 ➡ Huawei P9 ➡ Galaxy S6 ➡ Nokia 7.2 ➡ Galaxy A71
 #905415  autor: Ramirez
 15 sty 2017, 19:57
Kto co woli. Obecnie osobiście wolę na płytach blurey trzymać dane (które mają ok 23-24 Gb) , koszt nagrywarki z 290 zł za LG plus płyty verbatima za ok 2,50 za sztukę. Mam dużo płyt CD, DVD które mają po 15 lat i nic sie nie dzieje. Dysk, czy jakie pamieci tyle raczej nie wytrzymają.
 #905418  autor: goral2099
 15 sty 2017, 20:07
Xy: Tak Jak koledzy wcześniej już pisali:

-nagrywarka BR
-zewnętrzny dysk HDD USB 3.0 (Jeżeli nie będziesz nim rzucał o ścianę, wszystko powinno być OK ;) ) lub SSD (tutaj minusem jest cena przy większych pojemnościach)

To z rzeczy o, powiedzmy, rozsądnej cenie. :) Jeżeli zależy Ci na większym bezpieczeństwie danych, to dwa dyski spięte w RAID. Jeden ulega awarii, to go wymieniasz i macierz się odbudowuje.Do tego warto mieć komputer, czy inne sprzęty podpięte przez jakiś mały UPSik co by przepięcia i inne zakłócenia z sieci, czy zaniki napięcia im straszne nie były. Pytanie jak bardzo zależy Ci na tych danych i ile pieniędzy chciałbyś na te zabezpieczenia wydać.

Ja używam ADATA HD710 kupionego kilka lat temu w jakimś markecie i problemów nie ma (no trochę wolno bo USB 2.0).