DAJ CYNK
  • Wszystko o komputerach i konsolach - uwagi, opinie, pytania, itp.
Wszystko o komputerach i konsolach - uwagi, opinie, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

#784690  autor: Sławek
 14 lut 2015, 13:45
Rozważam dwa komputery:

http://acer.strefamarek.allegro.pl/lapt ... -win8.html
http://allegro.pl/laptop-asus-vivobook- ... 99300.html

Na korzyść pierwszego przemawia matowa matryca, bezgłośna praca (chłodzenie pasywne i brak magnetycznego dysku), mniejsza waga i design, na minus 32GB pseudodysku (eMMC).

Na korzyść drugiego dysk SSD 128GB... i to chyba tyle.

W przypadku Acera można teoretycznie kombinować z kartą pamięci 64 czy 128GB... tylko że w tym komputerze ona się nie chowa w środku, tylko wystaje po włożeniu do gniazda. Jest w nim w środku miejsce na typowego twardziela, ale na płycie głównej brak gniazda. Chyba że przelutować jedno USB do wewnątrz i w ten sposób podpiąć dodatkowy dysk.

Dodam, że dla mnie optymalna ilość miejsca to właśnie 120GB.

Proszę o radę :-)
 #785066  autor: astromaniak
 16 lut 2015, 05:33
Na niekorzyść pierwszego przemawia serwis tylko i wylacznie w czechach i czas oczekiwania na naprawe ponad miesiac :P
Na korzysć Asusa przemawia wszystko :P
 #785102  autor: ywis
 16 lut 2015, 11:58
astromaniak pisze:Na korzysć Asusa przemawia wszystko :P
Co do serwisu, to można by było dużo pisać, miałem przyjemność korzystać... no ale to było jakieś 3-4 lata temu, może coś się zmieniło do tego czasu.
 #785111  autor: kamil1221
 16 lut 2015, 12:40
W Asusie kuzynki padła płyta główna.
Wszystkie formalności związane z serwisem załatwiłem "online" z zamówieniem kuriera (trzeba było później tylko zadzwonić by potwierdzić odbiór). Całość zabrała ok. 8 dni kalendarzowych, więc jak dla mnie czas rewelacyjny.

Dysk eMMC nie jest taki tragiczny. Sam posiadam taki w tablecie Lenovo. Do podstawowych czynności typu Office, film, muzyka oraz net w zupełności wystarczy. W twoim przypadku raczej przejmowałbym się jego wielkością.
 #785236  autor: Sławek
 17 lut 2015, 02:42
eMMC nie jest tragiczny, ale wydajnościowo jest porównywalny do klasycznych twardzieli, a nie powinno się (podobnie jak na SSD) używać pliku wymiany, bo odczytami i zapisami można szybko zajechać taki nośnik. Z zainstalowaniem drugiego systemu (linuks) też będzie kłopot z racji problematycznego partycjonowania.

Serwis niespecjalnie mnie interesuje, bo do tej pory nigdy żaden komp mi się nie zepsuł (inna sprawa, że dość często zmieniam), oprócz jednego kompa, na którego i tak już nie miałem papierów (przepadły w podróży), więc go po prostu sprzedałem.

Martwi mnie matryca... jestem przyzwyczajony do FullHD z dobrym odwzorowaniem kolorów... chyba na obu będzie z tym męka :mrgreen:

Jest jeszcze takie coś... z tym, że jakoś nie mam przekonania do dysków magnetycznych (SSD wymiatają). Na plus ekran... 13,3"
http://allegro.pl/acer-aspire-es1-311-i ... 14039.html

No ale też waga...
Acer 11,6" - 1,29 kg
Asus 11,6" - 1,30 kg
Acer 13,3" - 1,60 kg (ile może ważyć dysk magnetyczny? Może z SSD komp ważyłby sporo mniej?)
astromaniak pisze:Na korzysć Asusa przemawia wszystko :P
Co znaczy "wszystko"? Matryca-lustro też?

We wszystkich prawdopodobnie jest HD Graphics (Bay Trail) - ciężko było się doszukać szczegółowej informacji. Krótko mówiąc - kicha z grafiką.
 #785573  autor: Sławek
 18 lut 2015, 19:17
Podbijam i uzupełniam.

Przyjrzałem się obu w Saturnie.

I oto moje podsumowanie:

ASUS:
+lepsza klawiatura, bardzo wygodna, "miękka"
+lepsze odwzorowanie kolorów (a przynajmniej większa soczystość, choć recenzje podają, że zaledwie nieco ponad połowę palety RGB jest w stanie wyświetlić)
+dysk (do wyboru SSD 128 GB albo HDD 500GB)
+waga 1,2 kg
+3 x USB
-pamięć wlutowana na stałe (brak możliwości rozbudowy)
-podobno się grzeje
-miewa głośne chłodzenie
-ekran błyszczący jak lustro
-z opinii internetowych dość awaryjny

ACER:
+matowy ekran
+waga 1,2 - 1,6 kg w zależności od modelu (są też 13,3")
+całkowicie cichy z powodu brak HDD i pasywnego chłodzenia
+bardzo czuły touchpad
+możliwość rozbudowy RAM do 8GB
- dysk eMMC o wydajności na poziomie typowego twardziela 5400 rpm
- pojemność 32 GB, co oznacza konieczność rozbudowy o kartę pamięci (w najlepszym razie prędkość podobna do eMMC) lub przelutowanie jednego USB do wewnątrz i podłączenie w ten sposób dysku SSD (miejsce w środku jest, tylko brak złącza na płycie głównej)
-tylko 2 USB, z czego tylko jedno 3.0 (w przypadku rozbudowy o dysk jak wyżej, dylemat, które USB zająć na stałe)

Zatem... nie czuję się mądrzejszy :-D
 #785799  autor: Chemicalifornia
 20 lut 2015, 00:22
A jakie ma znaczenie ile laptop waży?

3210>6210>6210>6310i>6021>K800i>iPhone3GS&E66>GalaxyNoteII&E6-00> One M9 & Xperia Z1 & Galaxy Note II
In all those mysteries you're taken by surprise
You never thought to see that look was in his eyes
 #785834  autor: ywis
 20 lut 2015, 09:31
Chemicalifornia pisze:A jakie ma znaczenie ile laptop waży?
Jeśli ktoś nosi go ze sobą, np. do pracy, kawiarni, na studia, etc., no to chyba waga ma duże znaczenie.
 #785940  autor: Sławek
 20 lut 2015, 16:41
Chemicalifornia pisze:A jakie ma znaczenie ile laptop waży?
A co Twoja wypowiedź wnosi, bo nie bardzo rozumiem? Mój dylemat jest jasny i konkretny - rozważam plusy i minusy. To jest dla Ciebie istotne, dlaczego uwzględniam wagę?
 #786234  autor: Gitarka
 21 lut 2015, 19:12
Miałam Acera, jak dla mnie za słaby, zwykłe programy do obróbki filmów sie zacinały
 #795149  autor: Francesca
 09 kwie 2015, 19:03
Wszystko też zależy od tego jaką masz wersję ;). Chociaż ja też wolę Asusy.
 #797138  autor: jacekses
 19 kwie 2015, 13:50
Miałem netbooka z Acera. Szybko zaczął się psuć: nie dało się go włączyć, wariował, zawieszał się. W końcu po roku padł. Nic nie dało się z nim już zrobić. :(
 #801294  autor: pawcio1978
 12 maja 2015, 11:50
:Slawek: jak dla mnie zaden. Zarowno 128 jak i 64 szybko zapelnia sie. Bez wzgledu na OS i soft. Nie lepiej miec troche ciezszy, ale z 500GB na pokladzie?
 #801385  autor: wook
 12 maja 2015, 21:32
pawcio1978 pisze:Zarowno 128 jak i 64 szybko zapelnia sie. Bez wzgledu na OS i soft. Nie lepiej miec troche ciezszy, ale z 500GB na pokladzie?
Nie, SSD są szybsze, nie są wrażliwe na wstrząsy (w HDD jak masz uruchomiony komputer np. w torbie w samochodzie może się dysk uszkodzić) a do magazynowania danych można mieć dysk zewnętrzny (btw 500 GB też się szybko zapełnia).

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"
 #801386  autor: cyanoone
 12 maja 2015, 21:58
Ja bym polecił jakiś tablet z systemem komputerowym tak z 10 cali + etui + klawiatura. Widziałem taki zestaw za 600 zł na znanym portalu aukcyjnym. 10 cali powinno być bardziej poręczne niż 13, no i zawsze można odłączyć klawiaturę i mamy na czym komfortowo przeglądać telepolis na kanapie ;)

Plus-->Play (2015) -->Plus (2018)
Klucz-->Orange-->Lajt (2017)