DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.

Moderator: Moderatorzy

 #674089  autor: Morvius
 12 lis 2013, 14:56
Nie byłoby tematu gdyby nie fakt, te technika idzie drastycznie do przodu.
Mowa o doborze nowej jednostki PC do pracy na niej w domu. Cena powinna się zamykać do 2500 zł. Co zakupić? Jaki sprzęt polecacie?

 #674124  autor: wtd
 12 lis 2013, 16:50
Do jakiej pracy? Pisania dokumentów w wordzie? Programowania? Modelowania grafiki 3D?

 #674162  autor: Morvius
 12 lis 2013, 18:17
raczej dla osoby w wieku licealnym wymagającym podstaw od pakietów programowych plus tak o 40% lepszy z racji tego że nie przewidzi się użytkowania sprzętu na sto procent. podejrzewam że od czasu do czasu gra zostanie jakaś odpalona więc karta by się przydała taka żeby chociaż assasin creed poszedł na średnich co do dysku twardego to ok 200gb wystarczy + kilka portów dodatkowych USB i ok 4gb ramu, procesor jakiś dual core 2,4 GHz. chodzi mi o to że nie mam czasu latać po sklepach komputerowych a potrzebuje to załatwić no i wiem że technologia bardzo poszła do przodu od czasu kiedy ja składałem swój pierwszy komputer dla tego pytam kogoś mądrzejszego od siebie :)

Klasyczny obserwator wątku.

 #674256  autor: adiq1033
 12 lis 2013, 23:40
Teraz za 2500zł możesz złożyć bardzo dobrą jednostkę centralną. Jednak te 200GB może nie wystarczyć, aczkolwiek zależy to od systemu na którym chcecie operować. Ja mam przypisane 100GB na system Windows 7 Basic (najbiedniejsza wersja), gdzie instaluje wszelkie programy. W tym momencie zostało mi 70GB, a system zainstalowany 4-5 dni temu. Warto zaopatrzyć się w większy zasób pamięci, bo dodatki i aktualizacje momentalnie mogę pochłonąć tą powierzchnię dyskową. Zakładam, że owe części mają być nieużywane i objęte gwarancją?

 #674259  autor: ?T
 13 lis 2013, 00:20
Zakładam, że chodzi o komputer, czyli jednostkę centralną. Bez monitora.
i5-4570 BOX (ewentualnie jak lubisz ciszę to jakieś lepsze chłodzenie kosztem któregoś niżej komponentu)
MoBo, np AsRock Z87 Pro3
z 8GB RAMu
GPU albo Radeon 7870, albo GeForce 660X wersja OC
HDD to i 1 TB, tego nigdy za dużo. Nawet jak dziś nie użyjesz, to przyda się za moment.
Nagrywarka? jeśli używasz w ogóle. ja już nie pamiętam kiedy ostatnio coś odpalałem z płyty.
Zasilacz, nie potrzeba nie wiadomo ile, 500W maks, a nawet dobre 450 wystarczy. Tu nie warto oszczędzać.
Obudowa jakaś solidna.
Powinno się wyrobić w 2500. Jeśli potrzebujesz z monitorem, to trzeba obciąć procesor (np na i3, może trzeba będzie dać 4 zamiast 8 GB RAMu)
Na takiej konfiguracji Assasin poleci lepiej, niż na średnich.

 #674264  autor: Sig
 13 lis 2013, 02:21
Po "wuj" mu płyta główna z tym chipsetem, jeżeli nie będzie podkręcał? A nie będzie, bo procesor proponujesz bez oblokowanego mnożnika... Tańsza na B85 wystarczy, zresztą dopiero co był przegląd solidnych na PCL http://pclab.pl/art55229.html . Do 250 zł to maks. jaki jest sensowny bez kręcenia wydawać, a decydować powinny dostępne wyjścia, producent, kodedk zintegrowanego dźwięku i gwarancja. Ja brałbym MSI/Gigabyte, ale to naprawdę kwestia własnej oceny.

Na dysku nie ma co oszczędzać, nie ma dużej różnicy w cenie pomiędzy 500GB a 1TB, 1TB bodajże za 200 zł chodzi teraz. Zresztą i tak zostało w sumie dwóch liczących się producentów. Jeżeli mniej miałoby być przeznaczenia na gry, to pomyślałbym o SSD za ok. 400 zł na system i najwazniejsze programy - obecnie to ten element komputera najbardziej się odczuje w korzystaniu na co dzień.

Możesz kupić w morele.net, esc.pl, techplanet.pl, agito.pl itd. - jakimś solidnym sklepie, w większości jak w nie wszystkich złożą ci go za darmo, jak nie chcesz sam. W Morelach jest to od 1500 zł.

Z podzespołów to RAM od jakiegoś czasu znów podrożał to chorych stawek, ale przynajmniej dyski twarde mają w miarę ok cenę.

Generalnie za późno jest, żebym sam poskładał coś, ale możesz bazować na gotowych zestawach z PurePC, jak i zadać tam pytanie, lub przyjrzeć się odpowiedzią, np. tej:
http://forum.purepc.pl/topic/355913-oce ... 00z%C5%82/ , chocwidze, że nie ma obudowy, ale można przyciąć na chociażby pamięciach (1333, praktycznie bez różnicy, lub 1600 innego producenta), zasilaczu - VS Corsair 450W powinien wystarczyć itd.

Tu masz proponowane zestawy (nie zawsze optymalne, bo zawężone do jednego sklepu). Zawsze można coś pozmieniać:
http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow ... topad_2013#

Aha, no i oczywiście Intel i i5 w takim przedziale, bo choć i3 pozowliłoby na mocniejszą kartę graficzną w budżecie, to nie warto.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #674293  autor: Vieslav
 13 lis 2013, 09:33
Może troszkę przekroczyć budżet, ale jeśli chcesz grać to warto:
Obudowa: SilentiumPC Brutus 410 Pure Black - jedyna sensowna propozycja według mnie. W środku ład i skład, miejsce na pochowanie kabli, dwa wiatraki, filtry przeciwkurzowe, zasilacz na dole.
Płyta główna ASRock B85 PRO4 - warto do niej dołożyć, aby nie mieć problemów w przyszłości z ewentualną rozbudową. Z doświadczenia wiem, że tanie MB do niczego oprócz biura się nie nadają, a tam panują inne tradycje i zwyczaje (zwykle poskładane wszystko jest "na styk" i nikt do środka więcej nie zagląda). Ewentualnie tańsza propozycja to Gigabyte H81-D3.
Procesor Intel Core i5-4440 (6M Cache, do 3.30 GHz), boxowe chłodzenie Intela w zupełności wystarczy. Cechuje się nienaganną kulturą pracy i dobrym odprowadzaniem ciepła z niepodkręconego CPU.
Karta - Asus GTX660 Ti
Zasilacz - i tu nie oszczędzamy. Albo Enermax ENP500AGT albo Corsair CX500. Seria VS korsarzy to takie budżetówki. Choć miałem w ręku, testowałem i wszystko jest ok, to jakoś nie chciałbym ładować ich do sprzętu tego pokroju (choć w sprzęcie "nie do grania" są u mnie na pierwszym miejscu jeśli chodzi o zasilacze).
RAM - jak już ktoś wspomniał wyżej: ceny są obecnie chore. Na razie kup 4GB, potem dołożysz. Kingston HyperX, Vulcan Gold albo Crucial Ballisticx (1600Mhz).
Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) - jestem wierny Seagate'om, aczkolwiek WD Blue też będzie ok. Absolutnie nie kupuj WD Green - to seria "eco", bardzo powolna.
Mamy wszystko. Według własnego widzimisię możesz rzucić jakiś czytnik kart (np. Tracer C23) i napęd DVD+-RW (LG GH24NSB0 RBBB).
Masz sprzęt poskładany na ładnych kilka lat. Z prawie każdą grą da sobie radę.
I nie patrz nawet na gotowe zestawy w sklepach. Ale o tym pełno masz na necie, to temat rzeka i nie będę się rozpisywał.
Wszystko możesz zamówić na morele.net, ze specjalnym kodem z purepc poskładają ci za 1zł (montaż jest na prawdę na wysokim poziomie). W pierwszym lepszym sklepie komputerowym też ci to poskładają, ale wiadomo, że cena będzie inna. Ewentualnie kupujesz części i szukasz po znajomych informatyka.
@up - i3 jest nieopłacalne. Za połowę ceny i3 kupisz Pentiuma G o zbliżonej wydajności.

 #674314  autor: Morvius
 13 lis 2013, 10:55
adiq1033 pisze:Zakładam, że owe części mają być nieużywane i objęte gwarancją?
tak dokładnie, ma to pracować a w razie awarii wyjmuję część i zanoszę do serwisu.
natomiast system instalowany zakładam że to będzie win. 7 jeszcze nie wiem jaki pakiet ale zapewne jakiś domowy.
?T pisze:Zakładam, że chodzi o komputer, czyli jednostkę centralną. Bez monitora.

tak dokładnie, monitor już jest i jak narazie nie zapowiada się na jego nagły zgon :P
co do sig'a czytając propozycje to wydaje mi się że staram się je rozumieć :D chyba naprawdę zatrzymałem się na archaicznej epoce :P jedyne co to rozumiem coś niecoś z wypowiedzi vieslav'a :) przemyśle temat i raz jeszcze przeanalizuję w domu bo jak narazie jestem w pracy i nie bardzo mogę się skupić ;) tak czy inaczej.. czy ktoś jeszcze chciałby coś dopowiedzieć w tym temacie? :D

Klasyczny obserwator wątku.

 #674743  autor: ?T
 15 lis 2013, 03:16
@Sig:
Nigdy nie oszczędzałem na płycie głównej i zasilaczu.
Nawet jak dziś nie podkręci, to za rok może zmienić sam procesor na podkręcalny.
Nie chodzi mi o 'wielki' kłopot z wymianą płyty z obudowy, chociaż to oczywiście więcej zachodu niż zmienić sam procek. Sęk w tym, że kupując tańszą płytę oszczędzi realtywnie niewiele. A lepsza płyta to np. (z reguły) lepsza sekcja zasilania, ergo stabilniejsza praca pod obciążeniem. (oczywiście nie tylko).
Żeby było śmieszniej, to na PurePC właśnie tą/tę płytę polecają:)

Inne propozycje:
Można też ewentualnie ująć z procesora (i ewentualnie płyty) a dać za to SSD.
Albo odjąć RAMU (na 4, bo rzeczywiście ceny wysokie), zrezygnować z nagrywarki, a dołożyć do proca odblokowanego i go podkręcić (i5-4670K)

 #674747  autor: cyanoone
 15 lis 2013, 07:08
Koledzy a może zamiast Windowsa można zastosować Iinuxa np. minta. Wiadomo kilka stów drogą nie chodzi. Offica terż można za 0 mieć

Pozdrawiam ;)

 #674749  autor: Prezesek
 15 lis 2013, 07:33
?T Nie musisz na niczym oszczędzać. :) Bież dysk SSHD:
http://allegro.pl/seagate-hybryda-sshd- ... 48075.html

Ja składałem 3 dni temu dla siebie komputer i jest to najlepsze rozwiązanie - zarówno cenowo, jak i pod względem szybkości. Windows 8.1 Pro startuje w 5 sec od naciśnięcia przycisku Power.

Dysk ten posiada 1000 GB pojemności + 8 GB SSD flashowego, oprogramowanie dysku przerzuca najczęściej używane pliki właśnie na SSD.

Różnica w szybkości widoczna po ok. 3-4 uruchomieniach komputera po instalacji systemu.

Co do obudowy.. ja dla siebie wybrałem ZALMANA i jestem zadowolony. :)

Moje parametry: Zasilacz Corsair 650 W, płyta główna GIGABYTE, procesor AMD 4 x 3,8 GHz + odblokowany mnożnik, 8 GB ram DDR3 Kingston HyperX 1600 + podstawowa grafika Geforce GT 630 - zmieściłem się w 2050 zł

Powodzenia! :)

 #674782  autor: Morvius
 15 lis 2013, 10:29
coś niecoś już na ten temat się dowiedziałem, jak gościa poskładam to dam znać jak wyszło ;) pomyślimy pokombinujemy :P

Klasyczny obserwator wątku.

 #675213  autor: Forest
 16 lis 2013, 22:03
Morvius, obejrzyj sobie ten filmik - http://www.youtube.com/watch?v=2dplWclhwss

Filmik świeży z propozycją właśnie kompa za 2,5k PLN. Subskrybuje od dawna ten kanał na YT i koleś zna się na rzeczy. Pozdro.

HTC U12+ Black + Goodram 64GB USH-I U3 95/90MB

 #675492  autor: adiq1033
 18 lis 2013, 00:51
Vieslav pisze: @up - i3 jest nieopłacalne. Za połowę ceny i3 kupisz Pentiuma G o zbliżonej wydajności.
Dokładnie. Sam stanąłem przed takim wyborem i kupiłem za 1/2 ceny G2020, który w grach ma tylko 10fpsów mniej niż i3.
Sig pisze: Z podzespołów to RAM od jakiegoś czasu znów podrożał to chorych stawek, ale przynajmniej dyski twarde mają w miarę ok cenę.
Ceny podskoczyły o 1/3... Ja kupowałem RAM jakoś na przełomie marca-kwietnia i płaciłem bodajże 95zł z wysyłką, obecnie za tą samą pamięć mam zapłacić blisko 150zł.

 #675611  autor: Morvius
 18 lis 2013, 12:55
tyle pomysłów propozycji, no jest w czym wybierać, Forest dzięki za link, podejrzę trochę tego gościa bliżej :) co do ramu to czemu jest taki drogi?

Klasyczny obserwator wątku.

 #684011  autor: dawidos160
 19 gru 2013, 17:33
Ram jest taki drogi z powodu znacznego przekroczenia popytu wobec podaży jakiś czas temu, a skoro ludzie i tak kupowali,to producenci nie widzieli sensu obniżać cen ( brutalna prawda ).

Co do samego komputera to dyskusja przepiękna. Uwielbiam stwierdzenia,że obudowa taka, a siaka to jedyny sensowny wybór. Z obudową jest jak z kobietą - musi Ci się podobać. Aktualnie dobrym wyborem jest Zalman Z3 Plus - obudowa w okolicach 170 zł z czterema wentylatorami w zestawie. Wady - mało koszyków na dyski.

Co do grafiki - można iść w GeForce GTX660 albo przerzucić się na nowszą generację GTX760, a to podciąga koszta.

Polecane płyty główne, w cenie do 300 zł, na B85 są w formacie mATX - dla Ciebie nie powinno to mieć znaczenia, po prostu wszystko jest bardziej upchane, ale możesz po prostu nie chcieć płyty mATX - tutaj polecałbym Gigabyte B85M-D3H - w tej klasie ma naprawdę dobrą sekcję zasilania procesora czyli prądu mu nie zabraknie ;)

Procek to przede wszystkim Intele - droższe od AMD, ale zapewniające większą wydajność. i5-4570 to chyba najlepszy wybór, bo potem to już tylko dwurdzeniowe i3, a te wydajnością nie grzeszą.

Dysk 1TB to koszt około 200-220 zł i prochu tu się nie wymyśli,bo firmy są tylko dwie.

RAM - owszem, można wmontować 4 gb, ale lepiej umieścić 8 Gb ( dla przykładu ja w chwili obecnej mając odpalonego chrome, spotify i utorrenta mam zużycie na poziomie 2,3 gb - odpalisz grę i kończy się pamięć ) - z tego co mi wiadomo tańszych 1600 nie znajdziesz Kingston HyperX 2x4GB DDR3-1600, a różnica w cenie między 1333 a 1600 to parę zł przy kilku % wydajności więcej.

Zasilacz 500W będzie wystarczył - OCZ CoreXStream OCZ-CXS500W-EU 500W ma certyfikat 80%, a do tego atrakcyjną cenę.

Co prawda cały zestaw to jakieś 2,7k, ale jak zdecydujesz się na GTX660, to w 2,5k się zamkniesz. Ja ceny brałem z proline, ale można poszperać po necie, za tańszym sklepem ;)