DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.
 #653969  autor: user_delete34
 11 sie 2013, 08:47
Na dniach będę miał nowego laptopa. Windows 7 na pokładzie, zainstalowany i gotowy - raczej ze sterownikami, najprawdopodobniej partycja recovery jest, dodatkowo - nagrywarka DVD zewnętrzna. Nie wiem, czy będzie dołączona choć 1 płyta ze sterownikami na wypadek awarii dysku.

Będę potrzebował zabezpieczenia się kopią zapasową systemu/zawartości dysku. Rozumiem, że partycja recovery jest od tego, by odratować posypany system. Ja jednak nie korzystałem dotąd z takiej konfiguracji, nie wiem, jak to działa i na ile można na tym polegać, dlatego chcę możliwie zrobić 2 kopie na DVD:
1) kopia zapasowa, jako obraz dysku - tak, żebym mógł w laptopie zmienić dysk i korzystając z zewnętrznego napędu, wgrać na nowy dysk (SSD) zawartość starego tak, jak bym instalował system - czyli z poziomu "po komunikatach BIOS" lub po prostu przywrócić obraz dysku zastany w momencie rozpakowywania laptopa na oryginalnym HDD
2) kopia zapasowa konfiguracji systemu wraz ze sterownikami - tak, żebym w każdej chwili mógł przywrócić system do stanu z pudełka, pozbywając się wszelkich śmieci, jakie się wyprodukowały w międzyczasie.
W miarę możliwości chciałbym też 3. kopię: po pełnym skonfigurowaniu systemu przeze mnie.

Nie mam pojęcia, czy to możliwe (podobno znajomy robił tak na netbooku), jak to robić, co mi potrzebne (soft?), czy uda się tak, jak opisałem. W PCecie pewnie byłoby to o tyle pewniejsze, że bez korzystania z napędu USB - bo nie wiem, jak ten będzie współpracował.

Pomożecie? ;)

 #654293  autor: Edmund
 12 sie 2013, 15:37
Markadiusz, ja zrobiłem tak że sformatowałem system fabryczny i wykorzystałem jedne fajne narzędzie (o którym za chwilę mowa). Dlaczego?
1. wg mnie partycja recovery i wszelakie rozwiązania tego typu robione przez producentów to szajs - nie pozwalają na odzyskanie systemu do wybranego przez siebie stanu.
2. Moja partycja zajmowała 60-80GB cennego miejsca (ze 320GB) na dysku, a potrzebowałem miejsca...
3. Programy doinstalowane fabrycznie do systemu też były śmieciowe i niepotrzebne.

Zainstalowałem więc system, ściągnąłem sterowniki ze strony producenta i zrobiłem backup partycji z czystym systemem za pomocą dystrybucji Linuxa Clonezilla uruchamianej albo z CD albo z pendrive'a.
Jeżeli jesteś dość oblatany w komputerach to nie powinieneś mieć problemu z obsługą tego narzędzia. Kopia zapasowa jest tworzona na wolnej partycji z danymi, a w czasie jej robienia jest zadawane pytanie na jakiej wielkości "kawałki" ma być ona pocięta. Ja zawsze wybieram 4000-4100MB by można zmieścić to na paru DVD.

Po zrobieniu backup'u z czystym systemem zainstalowałem programy, skonfigurowałem je i znowu zrobiłem backup. Dzięki temu jeżeli wda mi się jakiś wirus, albo coś się skopie, czy też będzie zamulał komp to mogę przywrócić system, programy i ich ustawienia w ok. 10-20 minut zamiast żmudnej instalacji zajmującej parę godzin, albo nawet i dwa dni.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #654324  autor: user_delete34
 12 sie 2013, 18:03
Także będę miał dysk 320 GB, ale dla mnie gwarancja to podstawa i jeśli ingerencja w taką partycję (albo zmiana dysku) miałaby ją zerwać - to oczywiście rezygnuję. Liczę, że Dell nie syfi za bardzo Windowsa. Podejrzewam, że dysk będzie miał tylko 2 partycje: na system i recovery. Mogę zapisać te dane na systemowej, czy trzeba by utworzyć oddzielną, pustą? A system nie ma w sobie jakiegoś narzędzia do backupu?

 #654336  autor: Edmund
 12 sie 2013, 19:06
Markadiusz, przeformatowanie dysku nie zmienia prawa do gwarancji - ja jak oddawałem swojegu Fujitsu-siemens to przyjęli mi i nie pluli się o to.
Bakupu nie możesz zapisywać na partycji poddawanej backupowi. Czyli jeżeli będziesz miał tylko 2 partycje to będziesz musiał skorzystać z dysku zewnętrznego - Clonezilla pozwala na backup na zewnętrznym dysku. Ale sądzę, że dysk będzie miał partycję tylko na dane.
A co do narzędzi do backupu - jeżeli to jest Windows 7 Professional to one mają opcje backupowania całego systemu (teraz nie pamietam nazwy)
Ale powiem Ci z własnego doświadczenia - backupy Clonezillą są łatwe i przyjemne (nawet szybkie, bo max. 30 minut trwają).

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2