DAJ CYNK
  • Wszystko o grach.
Wszystko o grach.
 #486939  autor: kowcio
 05 lip 2011, 00:22
Mam taką sytuację: robię czystki, a w zasadzie wymianę sprzętu na nowy. Trafił się tym samym monitor LCD Philips 15" z wbudowanymi głośnikami z 2001 r (ale ma przepracowane 1500h, więc da radę dobrze działać jeszcze trochę). ktoś mnie poprosił, abym zrobił mu z tego telewizor. Patrzę na allegro są takie tunery, ale większośc to takie same jakieś TV BOX i jak dla mnie to to badziewie jest.
Mnie zależy, by ten tuner koniecznie był zewnętrzny (by działał bez komputera - czyli podłączam monitor i śmigam), miał złączę VGA/D-SUB, złącze głośnikowe oraz tuner telewizji cyfrowej MPEG4. Bo co później zrobić z tym sprzętem, jak analogową wyłączą, a ktoś sobie to wymyślił.
Czy jesteście w stanie polecić coś (na allegro najlepiej), co mógłbym kupić i spełniłoby się w tym przypadku?
No i wiadomo, że pilot potrzebny będzie, ale to chyba mają wszystkie.
Widziałem kilka droższych w przedziale 300-400 zł, ale czy warto kupować za tyle takie urządzenie, czy może lepiej polecić mam wymianę monitora na jakiegoś z wbudowanym tunerem? Takie są już do kupienia za 600 zł, a zwłaszcza bez vatu.

Czy musiałbym kupić takie coś http://allegro.pl/tuner-dvb-t-cyfrowej- ... 36767.html i do tego podłączyć kabel HDMI, który będzie zakończony D-sub (tutaj takie coś znalazłem: http://allegro.pl/hdmi-vga-1-8m-gold-fv ... 36975.html ). Jeśli tak, to polecicie jakiś dobry tuner i jaki kabel, bo ja się na tym nie znam, a wybór jest taki, że aż głowa boli. Taka konfiguracja działałaby? Słyszałem, że te BOLW nie są takie złe. Jeszcze ciekawi mnie, czy jak do tego tunera podłączę monitor przez HDMI, to czy po wyłączeniu tego tunera pilotem, czy monitor przejdzie w stan uśpienia, czy będzie komunikat o odłączeniu kabla D-sub?

Dodam, że sygnał odbieram za pomocą zwykłej anteny (nie mam platformy cyfrowej ani kablówki).

 #486942  autor: mkowalski
 05 lip 2011, 00:46
kowcio pisze:Jeszcze ciekawi mnie, czy jak do tego tunera podłączę monitor przez HDMI, to czy po wyłączeniu tego tunera pilotem, czy monitor przejdzie w stan uśpienia, czy będzie komunikat o odłączeniu kabla D-sub?
Powinien przejść w stan czuwania.

Generalnie monitory potrafią wykryć, czy kabel jest fizycznie odłączony. W opisanym rozwiązaniu kabel będzie cały czas podłączony (z jednej strony do monitora, z drugiej do tunera).

Będzie to działać identycznie jak przy podłączeniu monitora do komputera - w ten sposób możesz też samemu sprawdzić, jakie będzie zachowanie.

 #486949  autor: thonka
 05 lip 2011, 01:33
jezeli monitor ma 10 lat to raczej nie zalapie nawet obrazu, bo nie obsluzy on sygnalu cyfrowego przez D-SUBa.
HDMI to sygnal cyfrowy, DVI rowniez, D-SUB to z zalozenia sygnal analogowy. jest nawet o tym wspomniane w aukcji z tym kablem HDMI-D-SUB

podaj model monitora, moze cudem D-SUB bedzie poprawnie odbierac sygnal z gniazd component wtedy tuner z gniazdami component + odpowiedni kabel moze dac rade.
ew. kabel scart (euro) -> d-sub, ale tu tez musi byc duzo zgodnosci. tuner musi nadawac sygnal RGB na wyjsciu scart, a monitor musi miec mozliwosc odbioru positive scan... o jakosci takiego polaczenia wole sie jednak nie wypowiadac.

kable to tansze wyjscie, wytedy wystarczy byle tuner za 120-150zl (te za 200-300 w wiekszosci przypadkow roznia sie szczegolami). wazne robia sie wtedy odtwarzane formaty z USB czy mozliwosc nagrywania na USB.

jest jednak tuner z D-SUBem (aver media stb7) problem jest w tym, ze jego dostepnosc jest znikoma i nie dotarlem do tego jaki format dzwieku odtwarza.

jak wiec widac - nie warto w to sie bawic. juz latwiej Ci bedzie stary TV kineskopowy podlaczyc pod taki tuner niz monitor bez cyfrowego zlacza.


pamietaj, ze w Polsce w DVB-T uzywany jest format MPEG4 H.264/AVC i dzwiek AC3 (dolby digital) - wiele tunerow w Polsce ma zwlaszcza problem z dzwiekiem AC3 i to warto miec na uwadze - przekonali sie o tym bolesnie ludzie, gdy TVN zaczal testowo nadawac dzwiek w tym formacie... do dzis nadaje tak oryginalna sciezke dzwiekowa (nawet czasem w ukladzie 5.1) podczas piatkowego superkina oraz na TVN7 w niedzielne wieczory. rowniez TVP1 i TVP2 nadaje sciezke AC3 w 3 multipleksie.
ministerstwo infrastruktury zaleca takze by tuner mial dekoder E-AC3 (dolby digital+) choc zaden nadawca w Polsce (a chyba nawet w Europie) tego nie stosuje i pewnie dlugo nie bedzie stosowac. E-AC3 jednoczesnie dekoduje starszy format AC3 (wiele tunerow nie ma tej informacji).

tu masz mala sciagawke ktory tuner jaki format obsluguje:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=893

Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchet

 #486973  autor: kowcio
 05 lip 2011, 11:01
Thonka, bardzo mi pomogłeś! Aż się nie spodziewałem ;-)
Monitor to stary Philips 150B4, jedyne złącze, które posiada to D-Sub. Czyli innej opcji nie ma.
Co do samego tunera: to czy BLOW 4403HD posiada wszystko to, co będzie mi potrzebne w przyszłości?
czyli mówisz, że generalnie taki kabel musiałbym dokupić: http://allegro.pl/kabel-vga-d-sub-euro- ... 96818.html ?? Powinno to hulać prawidłowo?
Tak pytam, bo na tych dekoderach się w ogóle nie znam, a kupić bubla widzę, że jest łatwiejsze niż cokolwiek innego.

 #487070  autor: thonka
 05 lip 2011, 19:25
po zakupie takiego kabla moze to wszystko razem nie dzialac jezeli monitor nie ma positive scan, a czy ma to juz loteria. malo ktory producent pisze o tym w specyfikacji...
niestety - nowe tunery nie sa przystosowane do starych monitorow ktore maja tylko D-SUB. zeby chociaz mial DVI wtedy po przejsciowce mozna bez problemu podlaczyc przez HDMI (tylko wtedy nie wiem jak z dzwiekiem - drozsze tunery maja opcje przelaczania w tryb DVI z dzwiekiem stereo po zlaczach chinch)...

a co do tego tunera - wiekszosc z tych tanszych do 200 czasem 300zl opiera sie o 3-4 rozne uklady. ten BLOW opiera sie o najpopularniejszy.
w tanich tunerach wszystko rozchodzi sie o wsparcie techniczne - oprogramowanie tych tunerow czesto pozostawia wiele do zyczenia - jest niedopracowane, czasem sie zawiesza i ma nielogicznie rozwiazane niektore opcje. widocznie chinska mysl techniczna jest bardzo zakrecona.

duzo sie naczytalem o tunerze Not Only TV LV6TMPVR4 (dokladnie ten, bo jest nowszy, ale niezbyt udany Not Only TV LV6T HD - wykonany z plastiku i z zasilaczem na wtyczce). na forum emitela poswieconemu tunerom jest on jednym z popularniejszych, bo dystrybutor slucha uzytkownikow i wysyla propozycje poprawek producentowi. wywalczyli w ten sposob duzo wersji oprogramowania - juz bodaj 11 poprawke wydal producent.

tak czy inaczej watpie by to wszystko mialo dzialac z monitorem.

Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchet

 #487078  autor: telemaniak93
 05 lip 2011, 20:12
To i ja się wypowiem bo korzystam z podobnego rozwiązania i wymienionego tutaj tunera NOT ONLY TV LV6TMPVR4. Tuner działa bardzo dobrze (błąd z zanikiem obrazu o którym można przeczytać na forach w najnowszym oprogramowaniu [ver. 11] jest praktycznie wyeliminowany) Ja osobiście mam go podłączonego pod DVI ale mogę powiedzieć że jeśli chodzi o dźwięk nie będzie problemu ponieważ bez względu na to pod co jest podłączony i tak nadaje dźwięk na złącze Chinch i tutaj można podłączyć nawet zwykłe głośniki lub wykorzystać te wbudowane w wspomnianym monitorze.

 #487079  autor: Mordrag
 05 lip 2011, 20:23
To tak nie zadziała. HDMI to sygnał tylko i wyłącznie cyfrowy, to nie DVI-I, że podłączymy przejściówkę i mamy D-SUB. Lepszym rozwiązaniem (niekoniecznie ekonomicznym) będzie zakup konwertera z HDMI > VGA/D-SUB. W drugą stronę nie próbowałem (z D-SUB do HDMI)

 #487117  autor: kowcio
 05 lip 2011, 22:49
Ok dzięki Panowie
Kupiłem LG M2280D za 699 zł. Już taki drugi w rodzinie, dlatego że dobry, to kupiłem identyczny.

Obrazek

A z tym monitorem nie bedę kombinował, bo jeszcze kasa pójdzie na śmietnisko. Tu nóweczka z 3 letnią gwarancją :) mam nadzieję, że będzie ok.