DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #858567  autor: elkanguro
 27 mar 2016, 14:59
Cześć, poszukuję internetu stacjonarnego. Znalazłem ofertę Netii "Oferta z GigaPrezentem (Giganagrywarka)'', gdzie w warunkach promocji jest taka definicja: Usługa internetowa (Internet) - usługa stałego dostępu do internetu realizowana w technologii CU, PON lub ETTH. Czy ktoś mi może wytłumaczyć łopatologicznie co to są za technologie? Zakładam, że skoro to nie jest BSA to jest to infrastruktura własna Netii, tak? Ale czy to są światłowody? Czym się różnią, która najlepsza, i czy mogę sobie wybrać czy korzystam akurat z tego co jest u mnie dostępne?

Virgin Mobile
--------------------------------------------
LTE Cyfrowy Polsat + HaloNet
--------------------------------------------
NaszaSiec.net 15 Mbps + HaloNet
 #858579  autor: Marens
 27 mar 2016, 17:52
CU - sieć miedziana własna (ADSL, VDSL)
PON - światłowód do domu
ETTH - skrętka do domu (internetia)

Jakość CU jest zależna od jakości linii telefonicznej natomiast w PON / ETTH jest bezproblemowo. Generalnie korzystasz z tego co jest u Ciebie dostępne, chyba że infrastruktura dubluje się w danej lokalizacji to możesz wybrać.
 #858583  autor: kamil1221
 27 mar 2016, 18:09
CU to typowo Netia lub Dialog. Jeśli jest CU zazwyczaj lepiej wybrać VDSLa, choć są wyjątki (znam przykłady gdzie na tym samym adresie np. VDSL ma 14Mb/s a ADSL już 18Mb/s).

Idealnie jest gdy na łączu CU po za VDSLem masz oznaczenie NGA (wtedy masz stabilne 50Mb/s).