DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #775400  autor: loker
 04 sty 2015, 23:46
Dziedzic Pruski pisze:Ostatnia mila bez problemu daje radę po miedzi co pokazują kablówki, które koncentrykiem nie mają problemu pchać dla prywatnej osoby w bloku 500Mbps.
Wychodzi na to samo, co napisałem. Tylko światłowód ma przyszłość - dla klientów indywidualnych do bloku, a po nim koncentryk. A w przypadku firm, weź biuro na 20 stanowisk komputerowych światłowód do głównego routera i dalej skrętkami 1 Gb/s. Z drugiej strony najdroższe są przejścia ze światłowodu na kabel, jak będą taniały, co już się nawet dzieje, to w miastach będzie światłowód do mieszkania, myślę, że w budowanych apartamentowcach w przysłowiowe jutro stanie się to standardem.

Zgadzam się też z przedmówcą, że zwłaszcza na obszarach wiejskich taniej postawić kilka BTSów niż każdemu pociągnąć światłowód czy chociaż dobrej jakości kable od węzła. A że tablety i smartfony są coraz bardziej popularne to dla wszystkich bardziej opłaca się rozwijać 3G oraz LTE niż ciągnąć kable.

A co do mieszkania w mieście i korzystania w komputerze stacjonarnym z internetu - są różne profile ludzi. Są single, są rodziny. Są osoby, które czasami czatują, wysyłają e-maile czy "wchodzą do banku" - im Aero2 wystarczy, bardzie wymagającym LTE od PLAY za 0zł na 30 dni. Ale skomputeryzowanej kilkuosobowej rodzinie router z modemem LTE możne nie wystarczyć, zwłaszcza jak kilka takich rodzinek w pobliżu, więc tylko internet po kablu, oby jak najkrótszym (w sensie od światłowodu).
 #775467  autor: Ruben
 05 sty 2015, 10:43
loker pisze:Z drugiej strony najdroższe są przejścia ze światłowodu na kabel, jak będą taniały, co już się nawet dzieje, to w miastach będzie światłowód do mieszkania, myślę, że w budowanych apartamentowcach w przysłowiowe jutro stanie się to standardem.
To już się dzieje od pewnego czasu i nie tylko w apartamentowcach ale 20-30 letnich blokach. Orange realizuje duży projekt FTTH czyli światłowód do mieszkania np. w takiej konfiguracji: kabel dosyłowy do bloku, przełącznica, spliter i kabel dołączeniowy, wszystko po światłowodzie. Naprawdę idzie to sprawnie. Ceny podobno też przystępne, za pakiet TV, telefon, net od 300Mb za 79 pln.

Obecne przepisy wymuszają, że każdy nowoprojektowany blok musi mieć zaprojektowaną m.in. instalacje światłowodową, inaczej nie otrzyma się pozwolenia na budowę.

Wg. mnie przesiadka ze stacjonarnego na mobilny, który też ma być wykorzystywany stacjonarnie, ma sens jedynie na terenach wiejskich, gdzie nie ma wyboru i jest słaba neostrada i 3G/LTE od operatora.
W kablówkach za 50-60 pln/m-c można mieć pakiet tv, telefon, internet więc są to już naprawdę przystępne ceny.
 #783045  autor: Mart87
 07 lut 2015, 13:32
Dla mnie ma sens. LTE/3G ma limity transferu i pewnie problemy ze stabilnością. Wolę mieć coś co działa stabilnie i bez sztucznych ograniczeń. Niestety czasami są inne ograniczenia: brak konkurencji, adsl, wysoka cena.
 #785645  autor: Palmer
 19 lut 2015, 08:57
Mieszkam na przysłowiowej wsi i choć mam możliwość podpięcia się pod linię Neostrady, to zrezygnowałem z tego, gdyż słyszałem o częstych problemach z utrzymaniem stałego łącza. Zresztą miesięczny koszt też mnie do tego zniechęcił. Dlatego od paru lat używam radiówki z Orange CDMA. Parametry to 1Mb/s i początkowe 3GB limitu danych, później powiększone do 9GB, co na moje potrzeby starczało mi średnio na 2-3tygodnie, a później był lejek ;) Przez ten cały czas zdarzyły się tylko 3 parogodzinne awarie, co na tle bardzo awaryjnej w mojej okolicy linii jest wyczynem. Obecnie nie mam już limitu danych i mogę pobierać ile chce. Ale szczerze mówiąc szukam teraz jakiejś alternatywy w postaci internetu mobilnego o szybkość nie mniejszej niż 5Mb/s bez limitu danych(ewentualnie min.40GB limitu), żeby móc komfortowo przeglądać strony i czasem coś pobierać :P
 #785662  autor: saleen
 19 lut 2015, 10:40
Jeśli nadal masz 1Mb/s to niezła katorga przy obecnym przeładowaniu wszelkich stron internetowych i popularności video ;)

W tym roku powinno realnie ruszyć LTE 800 i w to bym docelowo uderzał pewnie, 40GB limit to jeszcze ten etap gdzie nie ma cyrków z przycinaniem łącza przez opów
 #785678  autor: Palmer
 19 lut 2015, 11:55
Tyle co ja używam na jednym laptopie, daje to radę ;) Ważniejszy jest brak limitu, gdyż co mi po 10Mb/s z limitem 20GB :? Najtańsza Neostrada 10Mb/s i cena prawie 80zł w abonamencie na 2 lata, to porażka moim zdaniem. Jakby całość kosztowała 50zł abonamentu, to bym brał bez zastanowienia :)
 #785998  autor: Ryszard Lubicz
 20 lut 2015, 20:26
Ja mieszkam na przysłowiowej wsi i mi net stacjonarny jest potrzebny. Mam Netię na łączu Orange. Działa bardzo dobrze, bez żadnych zastrzeżeń. 10MB/S (wyciąga 9) , średnio na miesiąc wychodzi mi 39,00.
Zastanawiałem się nad Playem - ale jak widzę jak w moim mieszkaniu skacze ich zasięg to wolę mieć pewny net stacjonarny.

Grażynko wybacz...
 #786099  autor: Palmer
 21 lut 2015, 10:38
Dobry stosunek szybkości netu do jego miesięcznego abonamentu ;) Będę w poniedziałek w mieście, więc zobaczę co Orange mi zaproponuje sensownego ;-) Jak rok temu u nich byłem, to testowali jakiś net bezprzewodowy o szybkości około 5-7 mb/s. Dla mnie byłoby to w sam raz, jeśli tylko cena będzie sensowna. Chciałem to brać, ale mieli jakieś problemy techniczne, zobaczymy jak jest teraz :mrgreen:
 #787332  autor: kalinka123
 26 lut 2015, 00:28
I dla mnie internet stacjonarny to przeżytek. Teraz korzystam z promocji Play'a, wychodzi mi o wiele taniej niż za "kablówkę". Na jakość nie narzekam, internet działa jak należy.
 #787787  autor: Palmer
 28 lut 2015, 08:39
Problem nie istnieje w miastach, gorzej w dalej oddalonych miejscowościach, gdzie wybór się zawęża ;) Mam 15 kilometrów do miasta i ciekawe czy dałoby radę z LTE :?:
 #787795  autor: loker
 28 lut 2015, 09:37
Na obrzeżach miast jest UMTS900, kwestia tylko sensownej taryfy operatora.
 #787808  autor: R.Mandano
 28 lut 2015, 11:28
Stacjonarny będzie miał coraz większy sens, bo coraz więcej osiedli dostaje światłowód.

Żaden LTE n-tej generacji nie ma najmniejszych szans z optyką. LTE zostanie ale tylko dla mobilków i jako Hot Spoty.
Zresztą im mniej nadajników tym mniejszy smog elektromagentyczny, bo dziś w centrach miast promieniowanie mikrofalowe aż wali po oczach.
:lol: :lol: :lol:
 #787823  autor: Dziedzic Pruski
 28 lut 2015, 13:05
Ale co mi da ten światłowód? Od czasu kiedy filmy HD ściągają mi się szybciej, niż jestem w stanie je oglądać przestała mnie interesować prędkość internetu. To tak samo jak z samochodami - nie ma dla mnie znaczenia czy prędkość maksymalna wynosi 220 czy 260, bo jazda szybciej jak 160 nie jeżdżę z uwagi na bezpieczeństwo i ekonomię.

Używam: virginmobile.pl, klucz.net, nju.pl, happycall.pl, aero2.pl, RBM, alditalk.de, vipnet.hr, du.ae
Dawniej: Centertel, Era, Plus, Heyah, T-Mobile, Play
iPhone 6+128GB, iPhone 4, Nokia 6310 i 6230, HTC TD, iPad Air cellular
 #793710  autor: surfcasting
 01 kwie 2015, 15:05
Ja mam stacjonarny internet w początkowo w TP potem Netia obecnie w multimo bo jest dla mnie najtaniej mam również internet GSM w plusie jednak on dobry jest i służy jako mobilny ze stacjonarnego raczej nie zrezygnuję nie ma z nim wogóle problemów a prędkość 6mb/s za 42zł na obecną chwilę mi wystarczy. Są oczywiście szybsze transfery za stosunkowo wyższą opłatą.

wędkarstwo morskie http://surfcasting.cba.pl/
 #793763  autor: sa
 01 kwie 2015, 20:20
Nie wiem jak u was net działa ale ja mam jakiegoś ewidendnego pecha do stacjonarnego.Wczoraj około godziny 00;40 padł net myślę sobie zrobią rano,ale rano neta niet.Po południu czyli po godzinie 15 neta dalej niet wiec dzwonię do punktu i pytam sie co sie dzieje no i że awaria i jak zdążą to naprawią do 21 a jakby nie dali rady to jutro.Dali radę i net pojawił się wczoraj między 20 a 21 i ładnie szybko chodził.A dziś też ładnie chodził mniej więcej do godziny..18;30.,bo strony nie chciało wczytać,a jedno światełko na routerze zgasło no to restart i dalej świecą tylko 3, a powinny być 4 ,i neta dalej nie ma,no restart karty sieciowej nic ,ponowny restat routera i nic ,za komunikat mówi że komputer nie ma żadnych problemów z połączeniem .No to odłączam kabel od routera i podłączam do lapka i tu zdziwko bo lapek kompletnie nie wykrywa kabla...No to dzwonie do punktu obsługi zostawiam danę,a gościu mówi że zadzwonią by się skontaktować,z tym że dzisiaj już chyba nie, ale może jutro...Wiem wietrzycho jest i to mocne, do tego śnieg kable głowne to ponoć światłowó a wewnętrzne zwykłe a net zależnie od pogody albo jest albo go nie ma.Tutaj na forum czytam że są tacy co nigdy żadnej awari nie mieli szczerze zazdroszę bo mnie średnio co m-c jakaś wychodzi ile razy już miała wizyte techników w domu nawet nie zlicze.Wiem jedno nie pisałaby tego posta gdyby nie modem i simka od operatora mobilnego.Wnioski? Stacjonarny jest ok jeżeli
masz dość liczną rodzinę i wszyscy korzystają z neta,(i wi-fi)
jesteś graczem i szalejesz na torrentach
jesteś uzależniony od neta i potrzebujesz miesiecznie kilkaset Gb
ale jeżeli korzystasz z neta umiarkowanie
mieścisz się w 100Gb na mc
nie grasz nie bawisz sie torrentami a masz dobry zasię opa mobilnego to lepiej brać mobilny.
Bo ja oprócz abonamenciku co mc za stacjonarny któru co prawda gdy dział to ładnie chodzi ale co z tego skoro ciągle coś pada i muszę utrzymywać mobilny bo bez niego byłabym odcięta od neta.
Podsumowując jak masz kasę to najlepej mieć obydwa rodzaje neta
Jak mniej to musisz ocenic swoje potrzeby i wybrać co u ciebie lepiej działa.Bo ja muszę utrzymywać 2 rodzaje neta i raczej zrezygnować z mobilnego nie widzę szans a stacjonarnego też ki sie nie pali z racji kar..Tylko coraz bardzej czekam na koniec umowy stacjonarnego by przejść z powrotem na mobilny zwłaszcza ze osiągane predkości mobilnego minimum to 4 mb dw, i 1 up czyli jak u niektórych na kablu...A bywa dużo szybciej.
 #794790  autor: Dowek1
 08 kwie 2015, 11:30
jak sobie porównam mobilny, który miałem i stacjonarny np. ten od Netii, który mam teraz, to nei mam żadnych watpliwości, ze wole mieć po kablu, bo przynajmniej mi się nie zacina i co stale łacze, to stale lacze. No i szybkosć jest lepsza.
 #794806  autor: loker
 08 kwie 2015, 13:07
Internet stacjonarny ma jedną wadę - umowa. U większości operatorów musisz wziąć na rok, dwa itp. A co w przypadku, gdy mieszkanie wynajmujesz i nie wiesz czy będziesz rok wynajmował? A co jak stracisz pracę i nie będzie Cię na neta stać?
Mobilny ma tę przewagę, że możemy się przeprowadzić i nadal korzystać. A mając mobiny na kartę nie jesteśmy uwiązani umową.

Ostatnio rozgrzała dyskusja, którą wywołał Marcin Prokop - http://www.fronda.pl/a/prokop-odradza-m ... 49675.html
Ja z Panem Prokopem zgodzę się, również jeżeli chodzi o wszelakie umowy z operatorami np. komórkowymi. Ludzie kupują tablety, laptopy za 1 zł czy za 10 zł i płacą przez 36 miesięcy po 89 zł za urządzenie i abonament za internet z taryfą po 12 miesiącach totalnie poza rynkiem (zawyżoną).

Dla kogo internet stacjonarny? Jak masz własny dom, własne mieszkanie i dużo korzystasz (duża rodzina - nastoletnie dzieci), wykonujesz pracę wymagającą dobrego łącza w domu. Dla firm. Dla singli, młodego małżeństwa, nawet z małym dzieckiem darmowy LTE w RBM (w miastach naprawdę zasięg LTE jest) czy Play Online na Kartę z nielimitowanym netem za 45 zł miesięcznie wystarczą. A jak z kasą w danym momencie krucho, to do wysyłania CV e-mailami, przeglądania pracuj.pl czy olx.pl czy pisania na telepolis.pl wystarczy Aero2. Nie ma co się niepotrzebnie zadłużać wobec operatorów.
 #794904  autor: reboot
 08 kwie 2015, 23:35
Gdybym był studentem spoza danego miasta i wynajmowałbym mieszkanie, to logiczne, że wszędzie jeździłby ze mną laptop/modem/router itp. i miałbym łącze mobilne (na tę chwilę byłby to RBM 100 GB za 0zł/msc).
Jednak mieszkam na swoim w miejscu, gdzie jest UPC, więc mam internet+tv+tel.stacjonarny w dobrej cenie. Jeśli mam kaprys ściągnąć kilkadziesiąt GB starych seriali, to robię to bez obaw o spadki prędkości, limity itp.

WKS
 #794919  autor: bazooka
 09 kwie 2015, 06:48
Dokładnie... ktoś kto pracuje normalnie i nie tylko śpi w domu, telefonu używa na własny mobilny użytek (starczy mu ileś set MB danych na miesiąc w telefonie) i wybrał tanią ofertę na dostęp do takiego neta, nie musi rezygnować ze stacjonarnego, bo główne rzeczy wymagające większego przesyłu danych robi w ciepłym domciu przy niczym nieograniczonym internecie - za który jest sens wtedy płacić.
Już dawno temu wyznaczyłem sobie taką granicę, i skoro za stacjonarny płacę X to za mobilny mogę dorzucić w miesiącu co najwyżej X/10... tu zresztą kłania się dobry dobór oferty prepaid, bo żadne abo nikomu kto nie prowadzi biznesu nie jest potrzebne...niektórym się tylko tak wydaje, ale to zwyczajne zabezpieczenie, że zacznie gadać więcej niż zazwyczaj lub oglądać filmiki na youtubie - a tak naprawdę można się bez tego obejść - spotkać z rozmówcą, a filmik obejrzeć przy dostępie do darmowego wifi.