DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1149655  autor: sink99
 12 maja 2023, 20:17
Cześć wszystkim!
Chciałbym się dowiedzieć, który z operatorów internetowych chciałby mnie podłączyć do internetu światłowodowego, jeśli mieszkam w bloku w prawie Centrum Poznania? W moim budynku nie ma przewodów światłowodowych, a każda mapa jaką sprawdzam mówi, że brak usług dostępnych. W budynku jest już 3 chętnych.
Jedyne na czym mi dodatkowo zależy to stosunkowo niedroga cena i możliwość wystawiania usług na zewnątrz, ze stałym IP.

Pozdrawiam i z góry dziekuję za każdą pomoc!
 #1149659  autor: iphoneski
 12 maja 2023, 21:42
Nikt ci nie podłączy światłowodu w
stosunkowo niskiej cenie
, jeśli w budynku nie ma instalacji. Jeśli jakaś firma zgodziłaby się coś takiego zrobić, to musisz im za to zapłacić kilka tysięcy zł, a potem abonament prawdopodobnie też będzie droższy od klasycznych ofert. Jedyne pocieszenie to kilku chętnych, bo to oznacza podział kosztów na wszystkich. Ale nawet wtedy tanio nie będzie a jeszcze jak przyjdzie do płacenia, to pewnie jeszcze ktoś się wycofa.
 #1149679  autor: Vieslav
 13 maja 2023, 08:40
Poczytaj sobie artykuł o podłączeniu światłowodu "na siłę":
https://www.telepolis.pl/artykuly/felie ... od-na-sile
Jeśli jest więcej chętnych to może większe szanse?
Oprócz tego sprawdź swój adres na stronie: internet.gov.pl, może się okazać że wcale tego światłowodu nie potrzebujesz bo masz możliwości na +-80 mb/s w VDSLu albo jesteś w zasięgu jakiejś dobrej radiówki.
 #1149699  autor: sink99
 13 maja 2023, 16:35
Vieslav pisze:
13 maja 2023, 08:40
Poczytaj sobie artykuł o podłączeniu światłowodu "na siłę":
https://www.telepolis.pl/artykuly/felie ... od-na-sile
Jeśli jest więcej chętnych to może większe szanse?
Oprócz tego sprawdź swój adres na stronie: internet.gov.pl, może się okazać że wcale tego światłowodu nie potrzebujesz bo masz możliwości na +-80 mb/s w VDSLu albo jesteś w zasięgu jakiejś dobrej radiówki.
Potrzebuję światłowodu bo trzymam w domu dwa małe serwery których nie chcę trzymać nigdzie indziej. Każdy operator mówi, że nie ma możliwości technicznych, ale kiedy widze moich sąsiadów z bloku obok to "brak możliwości technicznych" staje się już zwykłym frazesem bez znaczenia.
 #1149701  autor: iphoneski
 13 maja 2023, 18:20
sink99 pisze:
13 maja 2023, 16:35
Każdy operator mówi, że nie ma możliwości technicznych, ale kiedy widze moich sąsiadów z bloku obok to "brak możliwości technicznych" staje się już zwykłym frazesem bez znaczenia.
To nie jest żaden argument - kolega mieszka niemal w centrum, siedząc u niego na kanapie z poziomu telefonu łapię Wi-Fi jego sąsiadów z Orange Światłowód, a u niego nie chcą podłączyć bo nie i tyle. A to jest kwestia kilkudziesięciu metrów. Wytrwali wysyłają tony pism do Orange z podpisami lokatorów i legenda głosi, że nawet czasem osiągają efekt.
 #1149709  autor: IC_Current
 13 maja 2023, 21:40
Legenda ma coś w sobie z prawdy. Przez pięć lat zgłaszałem zapotrzebowanie wraz z sąsiadami we wszystkich możliwych kanałach gdzie można było zgłosić. Zarówno w tych oficjalnych jak i tych opierających się na rozmowach branżowych. Nawet Urzad Gminy pomagał i słał pisma. No i po pięciu latach Światłowód Inwestycje dogęszcza i przedłuża sieć wybudowaną w ramach POPC2 o kilometr i kilkanaście domów. Już pewnie za jakiś rok będą pierwsze podłączenia. Żeby nie było różowo - oczywiście tylko do tego miejsca na przysiółku dokąd docierają słupy i linie POTS. Dalsza część przysiółku z nowymi domami bez słupów dalej zdana na LTE, przynajmniej do czasu kiedy gmina będzie robić gruntowny remont drogi i wbuduje kanalizację kablową - czyli nieprędko.
Tak więc @sink99 szanse są, ale tylko jeśli będziecie działać wspólnie w dużej grupie, poprosicie o pomoc wspólnotę mieszkaniową, urząd dzielnicy, zarzad dróg itd oraz koniecznie będziecie zgłaszać zapotrzebowanie we wszystkich możliwych bazach - tych prowadzonych przez państwo jak też przez operatorów. Niech każdy sąsiad przy każdej możliwej rozmowie z jakimkolwiek operatorem prosi konsultanta o wpisanie adresu do bazy z zapotrzebowaniem. Np Orange szczególnie bierze pod uwagę adresy z działalnością gospodarczą (bo tam ma duży zarobek), te trzeba koniecznie zgłaszać. Pracy przed Wami sporo, szczęścia i wytrwałości dużo trzeba, ale może za parę lat się uda - mnie zajęło to kilka lat a jeszcze może z rok poczekam.
 #1149716  autor: Vieslav
 14 maja 2023, 09:00
Tak szczerze mówiąc to trochę mnie dziwi ta cała sytuacja bo u mnie w mieście Orange oświatłowodował chyba dosłownie wszystko co się dało (kamienice, bloki, nawet domki), a szczególnie miejsca, gdzie były możliwości techniczne na internet "do 10 mb/s".
Ja bym jeszcze uderzył w tej sprawie do zarządcy budynku. Bo zaraz się okaże, że Orange chciało ale wspólnota/spółdzielnia się nie zgodziła.
 #1149737  autor: StanS
 15 maja 2023, 00:24
U mnie też była tylko jedna kablówka i ADSL z Orange a wspólnota przez parę lat twierdziła że nie ma żadnych innych chętnych operatorów.
Zgłosiłem anonimowo podejrzenie zmowy do UOKiK https://report.whistleb.com/pl/uokik wskazałem sąsiednie bloki gdzie jest konkurencja, ostatecznie niby nic nie stwierdzili i przekazali sprawę do UKE, ale dziwnym trafem po paru miesiącach pojawił się światłowód Orange.
Podejrzewam że Orange może wykorzystywać takie sytuacje - ma gotowe postępowanie o praktyki monopolistyczne które nie wiadomo jak się skończy i administracja budynku woli nie ryzykować i nie piętrzyć trudności.
 #1149817  autor: Vieslav
 16 maja 2023, 18:23
sink99 pisze:
14 maja 2023, 12:14
Jest za to w budynku miedź i kablówka od inei i miedź od Netii.
To zmienia postać rzeczy, gdyż nie jesteś "białą plamą" i pisanie po UKE czy innych urzędach nic ci nie da. Inea chyba daje 300 mb/s po HFC. Pozostaje dobra wola operatora, o co oczywiście można się starać (patrz posty wyżej).
Rozumiem, że upload w Inei za mały? A może uderzyć bezpośrednio do Inei żeby zmodernizowali sieć? Oni też świadczą FTTH.