DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1143028  autor: Monika1982
 03 lut 2023, 09:13
Dzień dobry, po latach wyczekiwania wreszcie pod moim adresem pojawił się światłowód.
Chciałabym skorzystać. Z jakiego operatora skorzystać? U mnie są chyba wszyscy główni gracze.
Na co zwracać uwagę? Widzę, że np. są różne opcje IP itp.

Ile płacicie u siebie? Na dzień dobry dostałam z T-mobile (mam u nich pakiet Magenta Biznes) ofertę 60zł mies. netto na 24 mies. 300mb. Modem GRATIS. Pierwsze 6 mcy za 1 zł. Można coś ugrać lepszego?
 #1143030  autor: StanS
 03 lut 2023, 09:41
Masz zabudowę jedno czy wielorodzinną ?
Musisz się zorientować czy T-mobile daje dla biznesu publiczne IP, bo dla konsumentów nie daje.
 #1143033  autor: Monika1982
 03 lut 2023, 10:39
Dom typu bliźniak ale to traktowane jest jako jednorodzinny.
Kable na naszej ulicy rozprowadzona są na słupach. Każdy numer ma swój kabel.

Czyli publiczne IP jest jest lepsze?
 #1143072  autor: StanS
 03 lut 2023, 22:48
95% użytkowników Internetu nie potrzebuje publicznego IP, ale jak już będziesz potrzebowała, albo coś nie będzie trybić bez publicznego, a operator nie daje w standardzie, to będziesz się z nim szarpała.
Ten T-mobile dla Ciebie to wychodzi średnio ~55,66PLN/m-c brutto - dla zabudowy jednorodzinnej nic tańszego nie znajdziesz, chyba że też w ramach rabatu za korzystanie z innych usług.
Ja mam Nju bo najtańsze, na routingu mi nie zależy, ale na jednorodzinnej to chyba nie dostaniesz.
Plus/Netia nie rozróżnia typu zabudowy i daje uśrednioną cenę 75PLN, jakbym był w domku to bym brał, ale w bloku jakoś mało atrakcyjne.
 #1143080  autor: Monika1982
 04 lut 2023, 08:04
StanS pisze:
03 lut 2023, 22:48
95% użytkowników Internetu nie potrzebuje publicznego IP, ale jak już będziesz potrzebowała, albo coś nie będzie trybić bez publicznego, a operator nie daje w standardzie, to będziesz się z nim szarpała.
Ten T-mobile dla Ciebie to wychodzi średnio ~55,66PLN/m-c brutto - dla zabudowy jednorodzinnej nic tańszego nie znajdziesz, chyba że też w ramach rabatu za korzystanie z innych usług.
Ja mam Nju bo najtańsze, na routingu mi nie zależy, ale na jednorodzinnej to chyba nie dostaniesz.
Plus/Netia nie rozróżnia typu zabudowy i daje uśrednioną cenę 75PLN, jakbym był w domku to bym brał, ale w bloku jakoś mało atrakcyjne.
Wczoraj dostałam ofertę od T-mobile:
40zł za 300mb
50zł za 600mb
Cenowo do zaakceptowania.
Boję się o aspekt techniczny. T-mobile tylko daje modem i podłącza go.
Całe podłaczenie i wprowadzenie kabla do domu robi właściciel infrastruktury. U mnie jest to INEA. Jak czytam, że ważne jest jakieś gniazdo i ONT. Jedni mają a inni nie. Chciałabym aby było od poczatku dobrze i póxniej się nie martwić. Tym bardziej, że łaczy się to wierceniami itp.
Co trzeba od początku wymagać w kontekście technicznym ?
 #1143197  autor: StanS
 06 lut 2023, 19:46
Ogólnie masz tak.
Do domu wchodzi światłowód zakończony gniazdem świałowodowym. Między gniazdem a ONT masz patchkord (też światłodów). Między ONT a routerem masz kabel Ethernet.
Jak weźmiesz Internet bezpośrednio od Inei to najpewniej zamiast ONT i routera dostaniesz pojedyncze urządzenie, czyli router zintegrowany (z wejściem na światłowód, podobnie jak Funbox od Orange), czyli od gniazda światłowodowego do routera biegnie patchkord światłowodowy.
Ja jestem zwolennikiem tego żeby światłowodu od wejścia do domu/mieszkania do gniazda światłowodowego było jak najmniej (nie mówię że 10cm ale lepiej żeby gniazdo światłowodowe było w tym samym pomieszczeniu co wejście światłowodu do domu), bo jak pociągną go przez pół domu to później przy jakimś większym remoncie czy przebudowie jest kłopot.
Patchkord (miedzy gniazdem światłowodowym a ONT lub routerem zintegrowanym) w razie czego zawsze można tymczasowo zdemontować, inaczej poprowadzić, albo w razie potrzeby kupić dłuższy). Jedyna wada jest taka że ma zamontowane na stałe wtyczki, więc jak go przeciągasz między pomieszczeniami to musisz mieć przewiert, tak na oko pewnie z 8~10mm.
Kabel Ethernet między ONT a routerem to jak dla mnie bułka z masłem, według standardu może mieć do 100m a końcówki RJ45 można zacisnąć samemu zaciskarką za parę dych.
Teraz umiejscowienie routera, czyli 2 najważniejsze rzeczy:
- podłączenie jak największej liczby urządzeń kablem Ethernet
- jak najlepszy zasięg WiFi - niestety w domku - nawet szeregowcu - raczej nie uzyskasz wszędzie dobrego zasięgu z samego tylko pojedynczego routera, więc np. router na parterze jakoś optymalnie po środku (żeby jak najmniej ścian było do pomieszczeń w których będziesz korzystać z WiFi), z routera kabel Ethernet na piętro do Access Pointa (większość routerów dostępnych w sklepie ma tą funkcję) podobnie umieszczonego, nie wiem jak to u Ciebie wygląda więc trudno coś precyzyjniej doradzić, ogólnie ja jestem zwolennikiem użycia MESHa, czyli jak masz router i jeden lub więcej Access Pointów to generują one jedną sieć WiFi i telefony, tablety, laptopy automatycznie przełączają się na najlepszy sygnał. Niestety ze wsparciem dla MESHa w routerach udostępnianych przez operatorów to raczej kiepsko.
I jeszcze jedna sprawa - ale to już dla bardziej zaawansowanych - zasilanie awaryjne dla ONT, routera i Access Pointa, żeby Internet na telefonie, tablecie czy laptopie działał (przynajmniej przez jakiś czas) nawet jak wyłączą prąd :).
 #1143222  autor: Monika1982
 07 lut 2023, 09:28
Dzięki @StanS za wyczerpujące info. :smt023
Juz jestem po rozmowie. Net z t-mobile a podłączenie INEA.
Z tego co mówili to podłączą do wynaczonego miejsca.
Ja mam dom piętrowy + poddasze. Kabel idzie ze słupa także wpuszczam go na wysokości piętra i gniazdo robię w korytarzu. Praktycznie środek domu. INEA robi tak jak chce klient tylko trzeba wcześniej to ustalić aby instalator miał wszystko przy sobie.
Także zakończenie ONT.
Później T-mobile daje swój router.
U mnie niestety wszystko na WIFI. Net wykupiony 300mb.
Z jakimi startami na WI-FI trzeba sie liczyć? Minus 30%?
terazm mam mobilny w t-mobile z routerem ZTE MF286 i powiem szczerze, że patrząc na speedtest to praktycznie nie ma różnicy miedzy kablem a WI-FI. Tylko to prędkości na poziomie 20mb.
 #1143257  autor: darekka
 07 lut 2023, 17:03
U mnie Ten ich router mial problem z wyciągnięciem na wysyle 300Mb0dochodził do ok 250Mb na wysyle. Zmieniłem na XIAOMI AX3600(jedyny wpięty do ONT) odłączyłem ten od tmobile i mam 300/300 stale po wifi.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1143287  autor: darekka
 07 lut 2023, 21:45
Osiągane prędkości mam zgodne z umową 300/300, a realnie 310-320/310-320. Router od Tmobile ogólnie radę daje i można w nim sporo ustawić samemu np.DNSy.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1143705  autor: Monika1982
 15 lut 2023, 11:40
Światłowód miał być zbawieniem dla mnie w tym miejscu zamieszkania ale na razie idzie to mega ciężko. :roll:
Rozmawiając z konsultantami w praktyce nie ma szans na konkrety. Jakby usługę sprzedawali od wczoraj.
T-mobile finalnie wycofał ofertę. Powiedzieli, że był błąd konsula z calość anulowana.
Poszła reklamacja.

Polecają wszyscy NETIA. Dzwoniłam a tam na dzień dobry do ceny ze strony doliczają 20zł miesięcznie ze względu na adres. :lol: Plus podwyżka 10zł po 24miesiacach bo mam kabel POPC :roll:

Na poziomie NETIA, T-mobile nikt nie wie jak wygląda instalacja, jakie gniazda, gdzie można doprowadzić kabel itp.

Chyba poczekam aż finalnie podłączą ulicę za parę dni zobacze wtedy. Na razie straciłam zapał...
 #1143721  autor: Monika1982
 15 lut 2023, 15:05
darekka pisze:
07 lut 2023, 17:03
U mnie Ten ich router mial problem z wyciągnięciem na wysyle 300Mb0dochodził do ok 250Mb na wysyle. Zmieniłem na XIAOMI AX3600(jedyny wpięty do ONT) odłączyłem ten od tmobile i mam 300/300 stale po wifi.
Co to była za oferta, że net masz symetryczny? Aktualnie w t-mobile przy pobieraniu 300mb upload jest tylko 50mb.
 #1143722  autor: Karlos20
 15 lut 2023, 15:09
Monika1982: podpowiadam: Na łączach INEA można mieć neta od T-Mobile w opcji symetrycznej 300/300.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1143725  autor: Monika1982
 15 lut 2023, 15:44
Karlos20 pisze:
15 lut 2023, 15:09
Monika1982: podpowiadam: Na łączach INEA można mieć neta od T-Mobile w opcji symetrycznej 300/300.
Jest jakaś dopłata? Od czego to jeszcze zależy?
Bo na samych stronach t-mobile nie ma o tym mowy.
 #1143727  autor: Karlos20
 15 lut 2023, 16:12
Monika1982: jeśli to nie jest zabudowa jednorodzinna to nie ma dopłat.
Parametry usługi Światłowód od T-Mobile są dostępne w regulaminie oferty > https://www.t-mobile.pl/c/_bffapi/webcm ... 07_1001228

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1143748  autor: Vieslav
 15 lut 2023, 20:10
Monika1982 pisze:
15 lut 2023, 11:40
T-mobile nikt nie wie jak wygląda instalacja, jakie gniazda, gdzie można doprowadzić kabel itp.
Zobacz mój post TUTAJ. Co prawda inna spółka u mnie robiła POPC, ale zasada podobna.

Nie miałaś żadnych ulotek od lokalnych przedstawicieli handlowych żeby zapytać o ofertę?
 #1143753  autor: Monika1982
 15 lut 2023, 20:30
Vieslav pisze:
15 lut 2023, 20:10
Monika1982 pisze:
15 lut 2023, 11:40
T-mobile nikt nie wie jak wygląda instalacja, jakie gniazda, gdzie można doprowadzić kabel itp.
Zobacz mój post TUTAJ. Co prawda inna spółka u mnie robiła POPC, ale zasada podobna.

Nie miałaś żadnych ulotek od lokalnych przedstawicieli handlowych żeby zapytać o ofertę?
Ulotek to mamy full :D
Dzwonię do T-mobile i pytam jak z instalacją. T-mobile mówi, że oni dają tylko modem i samą usługę. Przyłącze robi właściciel kabla - u mnie INEA. T-mobile tylko umawia wizytę instalatora.
Dzwonię do INEA. Oni nic nie wiedzą. Zrobią jak dostaną wytyczne od T-mobile. :lol:
Na razie upieram się przy T-mobile, bo mam u nich najlepsza cenę ze względu na posiadane inne usługi.
 #1143755  autor: darekka
 15 lut 2023, 20:43
Ja mimo domku jednorodzinnego dostałem oferte w cenie blokowej 59,99 za 300/300 w październiku 2021 oraz 3msc za 0zł+sprzęt(wypożyczony za 0zł), aktywacja i montaż również za 0zł. Tak lubelszczyzna linia w ramach POPC INEI.

Symetryk T-mobile na łączach INEI to standard bez dodatkowych kosztów!

NA stronie T-mobile składasz zamówienie(prośbe o kontakt, bo jesteś zainteresowana ofertą), oddzwaniają, dogadujesz temat. Kwity emailem dostajesz i zlecają montaż podwykonawcy(INEA) ale Ciebie to nie interesuje, bo to już oni się kontaktują w sprawie terminu. Dostajesz od monterów wykonane przyłacze, ONT osobne i router T-mobile(T już nic nie dostarczy, bo od monteró dostaniesz brandowany T-mobile). Jak chcesz to router wymieniasz na własny odłaczająć ten od T-mobile(na taki majacy możliwość łączenia po PPoE). Ja mam XIAOMI AX3600, a Sagem o t-mobile w pudełeczku.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2023, 20:51 przez darekka, łącznie zmieniany 1 raz.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1143757  autor: Vieslav
 15 lut 2023, 20:51
Monika1982 pisze:
15 lut 2023, 20:30

Dzwonię do T-mobile i pytam jak z instalacją. T-mobile mówi, że oni dają tylko modem i samą usługę. Przyłącze robi właściciel kabla - u mnie INEA. T-mobile tylko umawia wizytę instalatora.
Dzwonię do INEA. Oni nic nie wiedzą. Zrobią jak dostaną wytyczne od T-mobile. :lol:
No to podobnie jak było u mnie. Zamawiasz usługę w T-Mobile i oni się zajmują umawianiem instalacji, nie Inea. Jest tak, jak kolega wyżej napisał. W moim przypadku (światłowód jednej ze spółek Inei), jak zamawiałem Orange, to właśnie Orange wszystko koordynował. Technicy, którzy robili przyłącze mówili, że mają jeszcze umowy z innymi operatorami, a inni operatorzy mają jeszcze z kimś innym umowę. Także instalacją się nie przejmuj. Ważne, żebyś była dostępna w momencie instalacji i z technikami sobie uzgodnisz co i gdzie instalować.