DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1145758  autor: adrjannn
 16 mar 2023, 08:54
Docelowo Orange chce przenieść swoją sieć światłowodową do firmy Krzak Światłowód Inwestycje (w której ma udziały).
Co najlepsze, regulacje UKE obowiązują na sieci własnej Orange, a na sieci S-I UKE nic nie zrobi :)

I teraz jak przedstawia się oferta na łączu S-I:
    Orange 300Mb 90 zł
    T-Mobile 300Mb 80 zł
    Play/UPC 300Mb 75 zł
    Netia 300Mb 75 zł
    RFC 300Mb 75 zł
Orange nie chce się bujać z własnymi klientami, woli dostawać $$ w hurcie :mrgreen:
 #1145764  autor: iphoneski
 16 mar 2023, 09:24
A dla porównania, kilka miesięcy temu Netia na blokach dawała gigabitowe światło + pakiet telewizyjne za 60 zł miesięcznie w jakiejś szybkiej promocji. No ale tam leżą 4 kable położone przez 4 niezależne firmy, więc muszą zabiegać o klienta, bo jak nie to zrobi to konkurencja. Wiadomo, że w lokalizacjach nawet przez diabła zapomnianych musi być drożej, ale ceny które tu podajecie to już jest przegięcie pały. Mogliby chociaż te 500 Mb/s dać w tych kwotach i jakoś by to wyglądało - 300 Mb/s to już dziś powinien być standard jeśli chodzi o łącze w domu, więc chcieć za to 90 zł jest trochę słabe.
 #1145768  autor: Monika1982
 16 mar 2023, 11:10
Rozmawiałam z INEA jak to jest, że kładą kable a cenę mają jedna z najwyższych. Powiedzieli szczerze, że nie zależy im na max. ilości klientów. Oni stawiają na jakość i dają np. łacze symetryczne. Mówię, że T-mobile też na ich kablach daje symetryka a jest ponad 20zł taniej. To jak to jest? To Pan mówi, że już mam odpowiedź gdzie brać. On sam brałby t-mobile :mrgreen:
Rozmawiam z Netią (jak czytam chyba najlepszy dostawca internetu swiatłowodowego). Pytam dlaczego cena 60zł na www ale jak wpisze adres to wyskakuje 85zł?
25zł za dzierżawę i nic nie są stanie zrobić.

Kable wiszą miesiąc. Strefa mocno podmiejska. Myśicie, że wszyscy się rzucili? Jak chodzę z psem to 2-3 domki podłączone z kilkunastu w okolicy.
 #1145776  autor: maciejnet
 16 mar 2023, 12:19
Nie dziwie się, że ludzie nie rzucają się na tak drogie oferty. Sam bym się zastanawiał. Część z nich na pewno korzysta z ofert alternatywnych operatorów. Umowy wiążą minimum na dwa lata. Za jakiś czas pewnie będziesz widziała większą ilość podłączonych domów. Nie zmienia to faktu że za takie pieniądze ludzi chętnych będę mniej. A na pewno trudno będzie mówić o dużym (>75%) wysyceniu przyłączy. To z kolei spowoduje spadki w exelu operatora i kolejne "nowe" promocje. T-Mobile mocno promuje swój ftth żeby ubić dobrą bazę klientów. Faktycznie guzik na tym zarabia. Ale liczy się skala przedsięwzięcia. Potem można z tego jeszcze coś wycisnąć lub też zwyczajnie podnieść ceny w imię złej inflacji.
 #1145832  autor: Vieslav
 16 mar 2023, 20:36
iphoneski pisze:
16 mar 2023, 09:24
A dla porównania, kilka miesięcy temu Netia na blokach dawała gigabitowe światło + pakiet telewizyjne za 60 zł miesięcznie w jakiejś szybkiej promocji. No ale tam leżą 4 kable położone przez 4 niezależne firmy, więc muszą zabiegać o klienta, bo jak nie to zrobi to konkurencja.
Widziałem u mnie w bloku (infrastruktura własna 4 operatorów). Te oferty są tak korzystne, że aż się zacząłem zastanawiać czy to nie jakiś scam :lol: .
Tak BTW to czy Netia inwestuje jeszcze we własną infrastrukturę? Bo od kilku lat nie widzę u siebie w mieście nowych przyłączy. W starych blokach gdzie położyli swoje światło oferta jest bezkonkurencyjna, ale na tym chyba koniec.
 #1145837  autor: adrjannn
 16 mar 2023, 21:26
Netia kilka lat temu miała program modernizacji sieci (podnoszenia prędkości z 100Mb do 1Gb https://www.bankier.pl/wiadomosc/Netia- ... 45388.html ). Gadałem kiedyś z technikiem z Netii, jeżeli w bloku jest UPC i Netia, to faktycznie robią "agresywne" lokalne promocje, ostatecznie i tak większość klientów to UPC po DOCSisie, a porty ethernetowe od Netii się wietrzą :)

Ps: W podsumowaniu roku Play wspominał, że mają w planach zmianę tam gdzie się da w UPC - zmienić DOCSIS na FTTH do mieszkań. Nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy :)
 #1145861  autor: Monika1982
 17 mar 2023, 06:27
Ja akurat u siebie temat mocno śledziłam. Net jest mi niezbędny do pracy a na LTE cierpię strasznie :lol:
Miałam wrażenie, że większość operatorów w ogóle nie jest zainteresowana podpisaniem umowy. Ceny kosmiczne i nie do ruszenia.
Praktycznie tylko t-mobile (firma bez swoich kabli :-D ) rozmawia.
Tak jak pisałam wszyscy za 300mb 85-90zł.
W t-mobile wynegocjowałam 50zł za 300/300mb. Fakt mam u nich jeszcze kilka numerów i LTE.
Ale polityki cenowej wszystkich uczestników na rynku nie rozumiem w ogóle.
 #1145863  autor: iphoneski
 17 mar 2023, 08:19
adrjannn pisze:
16 mar 2023, 21:26
W podsumowaniu roku Play wspominał, że mają w planach zmianę tam gdzie się da w UPC - zmienić DOCSIS na FTTH do mieszkań. Nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy
Czy ja wiem? Trochę nie ogarniam tego mitu prawdziwego światłowodu do mieszkania. Sam używam koncentryka i nie mogę narzekać - prędkości stabilne jak w umowie, a opóźnienia w okolicach 12. Jedyna różnica na świetle to niższe pingi, w okolicach pięciu, tylko właściwie co to za różnica? To nawet nie jest 10 milisekund przewagi - może dla nałogowych graczy online jest to jakkolwiek dostrzegalne, chociaż osobiście wątpię. Używając na bieżąco jednej jak i drugiej technologii nie jestem w stanie dostrzec różnicy, więc po co kable zmieniać, pieniądze wydawać i bałagan ludziom na klatkach robić?
 #1145966  autor: Vieslav
 19 mar 2023, 10:02
Potwierdzam to, co napisał @iphoneski, DOCSIS działa świetnie. Kiedyś miałem UPC, teraz zdarza mi się używać ale sprawdzam parametry i ping to bajka.
Co do tej "wymiany kabli" to nie byłbym taki pewien. Orange też ciągnął światło wszędzie, gdzie była miedź. W blokach zakładali nowe tunele. Raczej obstawiałbym, że jeśli ktoś ma prędkość do 1 gb/s to nie będzie specjalnie pruł sobie mieszkania tylko dla idei, żeby zmienić koncentryk na światło, bo praktycznie żadnej różnicy nie odczuje oprócz bałaganu (w starym budownictwie raczej niewiele osób ma skrzynkę teletechniczną w mieszkaniu, a o takich sytuacjach rozmawiamy).
 #1145995  autor: bogna22
 19 mar 2023, 19:48
Pocieszę Cię, wioska ok. 50 domów... POPC FTTH INEA 300/300 Mb/s 70 zł/mc, inni na tym adresie +-20-30 zł... Wzięło to 95% domostw, ok symetryczne... ale w tzw. mieście 300/30 50zł...
Wieś nie taka biedna, router INEA ma 2/5G, a większość ma telefony Samsunga i z VoWiFi pogada w domu... Polska XXI wieku, 8 km od miasteczka 30 tys. nie masz zasięgu w domu. I co najlepsze, miał nie będziesz, nawalili wiatraków więc brak możliwości budowy, a Operator widzi nowoczesnego Klienta VoWiFi..
Czujesz się jak w "Warszawskim apartamentowcu 25 mkw", VoWiFi albo ODU-IDU :mrgreen:
 #1146140  autor: Servisco2
 22 mar 2023, 09:46
Czy w Światłowód Inwestycje jest operator u którego za 300 Mb/s lub 600 Mb/s całkowita opłata miesięczna (z dzierżawą światłowodu lub innymi ukrytymi kosztami) wyniesie 70 zł / 80 zł ?
 #1146160  autor: Monika1982
 22 mar 2023, 17:12
Servisco2 pisze:
22 mar 2023, 09:46
Czy w Światłowód Inwestycje jest operator u którego za 300 Mb/s lub 600 Mb/s całkowita opłata miesięczna (z dzierżawą światłowodu lub innymi ukrytymi kosztami) wyniesie 70 zł / 80 zł ?
Wiele zależy od konkretnego adresu. Cena do osiągniecia.
Najtaniej wychodzi t-mobile. Szczególnie jeśli masz już u nich jakąś usługę.
 #1146162  autor: adrjannn
 22 mar 2023, 17:41
Servisco2 pisze:
22 mar 2023, 09:46
Czy w Światłowód Inwestycje jest operator u którego za 300 Mb/s lub 600 Mb/s całkowita opłata miesięczna (z dzierżawą światłowodu lub innymi ukrytymi kosztami) wyniesie 70 zł / 80 zł ?
Jeżeli to budynek jednorodzinny to:
Play/UPC/Netia 75 zł
T-Mobile 80 zł

W Play można zbić cenę o 10 zł jak posiada się u nich abonament. W T-Mobile również.

Najdrożej wychodzi Orange - 90 zł

Sprawdź na stronie internet.gov.pl jakich masz operator, przejdź na ich stronę internetową lub napisz w celu sprawdzenia oferty pod adres
 #1146291  autor: Vieslav
 25 mar 2023, 08:51
adrjannn pisze:
22 mar 2023, 17:41
Sprawdź na stronie internet.gov.pl jakich masz operator, przejdź na ich stronę internetową lub napisz w celu sprawdzenia oferty pod adres
Co to za strona? Zawsze posługiwałem się wyszukiwarką UKE, ale podana przez ciebie też zawiera przydatne informacje.
 #1146348  autor: adrjannn
 26 mar 2023, 13:59
Vieslav pisze:
25 mar 2023, 08:51
adrjannn pisze:
22 mar 2023, 17:41
Sprawdź na stronie internet.gov.pl jakich masz operator, przejdź na ich stronę internetową lub napisz w celu sprawdzenia oferty pod adres
Co to za strona? Zawsze posługiwałem się wyszukiwarką UKE, ale podana przez ciebie też zawiera przydatne informacje.
Wyszukiwarka UKE jest aktualizowana przez operatorów raz w roku, a internet.gov.pl (tzw. SIDUSIS) jest aktualizowany na bieżąco przez opów :)
 #1146619  autor: Vieslav
 30 mar 2023, 13:42
To mam jeszcze trochę inne pytanie: wyprowadziłem się z domu, gdzie był Orange na sieci jednej ze spółek Inei (Fiberhost albo Fibee, nie wiem, nie rozróżniam). Zgarnąłem sprzęt, tj. Funboxa, dekodery i ONT. Usługi przeniesione w nowe miejsce. Wszystko podłączone, ale ONT mi został (bo teraz usługi lecą VDSLem). Czy powinienem go oddać nowym właścicielom nieruchomości, w której poprzednio były usługi? Czy zwrócić do Orange?
 #1146653  autor: StanS
 30 mar 2023, 20:17
A na tym ONT nie jest nadrukowany napis żeby tego nie demontować ?
Z tego co kojarzę Fiberhost na takie coś na swoich.
Ewentualnie zapytaj w Orange - bo to z nimi masz umowę.
 #1146655  autor: Vieslav
 30 mar 2023, 20:26
StanS pisze:
30 mar 2023, 20:17
A na tym ONT nie jest nadrukowany napis żeby tego nie demontować ?
No rzeczywiście jest :roll: . To w takim razie muszę to jakoś inaczej rozwiązać, bo w sumie to ja pokwitowałem protokół odbioru i to mnie będą kiedyś ewentualnie ścigać za tego ONTa.
W razie czego spiszę sobie na wszelki wypadek z nowymi właścicielami protokół przekazania. Ale mam jeszcze trochę czasu żeby się zorientować.