DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1120519  autor: parcu1
 19 sie 2021, 19:09
Dzień dobry :). Wracam z aktualnymi informacjami, bo od czasu założenia TEGO tematu trochę się pozmieniało (zakładam nowy żeby tak głęboko nie kopać). Przedtem w mapie zasięgu na stronie NEXERY widać było tylko gotowe adresy (zielone domki) i planowane adresy (żółte domki). Było to według mnie kompletnie niepraktyczne bo w przypadku tych drugich w ogóle nie było wiadomo kiedy w danej miejscowości ten światłowód faktycznie będzie (równie dobrze mogło to oznaczać rok albo 5 lat). Na szczęście ktoś tam poszedł po rozum do głowy i z początkiem tego roku dodali jeszcze dwa statusy - "w budowie" (fioletowy domek na mapie, "dostęp do usług za mniej niż 9 miesięcy") oraz "prawie gotowy" (czarny domek, "dostęp do usług za mniej niż 3 miesiące"):
Obrazek
W lutym tego roku wreszcie coś się zaczęło dziać bo mój adres zmienił się na fioletowy i faktycznie - powoli zaczęli montować światłowód na słupach. Z moich obserwacji wynika że pod koniec maja już było wszystko gotowe, natomiast nie mam pojęcia jakie oni tam mają dokładnie procedury bo dopiero teraz, z początkiem sierpnia zrobił się czarny domek, ale mniejsza o to.
___________________________________________________________________
Reasumując - w końcu doczekałem się światłowodu w mojej wsi. Natomiast nie mam zielonego pojęcia którego operatora wybrać. Dzisiaj chodziła babeczka z UPC - wstępnie zapisałem się na montaż bo chodzi o terminy, natomiast mam czas do 1 września żeby ewentualnie zrezygnować. Nie ukrywam, że jak dotąd bardziej przychylnym wzrokiem patrzyłem w stronę operatorów bardziej lokalnych po wielu latach męczarni i umowy na "Neostrade" od Orange, ale trochę boje się że nadepnę na jeszcze większą minę.
Lista dostępnych operatorów pod moim adresem:
Obrazek
Ogólnie NEXERA oferuje na swoich liniach wysyłanie bodajże do 100 Mb/s i pobieranie do 1 Gb/s. Osobiście interesuje mnie 300 Mb/s (uznałem że więcej mi nie potrzeba bo i tak tego nie wykorzystam).
Jakie są wasze opinie na temat "dużych", ogólnokrajowych operatorów internetu światłowodowego: UPC, Orange, T-Mobile, Plus, RFC? Warto iść w to UPC? Orange raczej definitywnie odpada. Zależy mi przede wszystkim na stabilności - niskim pingu w grach itp.

- UPC 300/100 -> 75 zł
- T-Mobile 300/50 -> 60(?) zł
- Plus 300/X -> 85 zł
- RFC 300/100 -> 75 zł
_______________________________
Cała reszta to już chyba bardziej "lokalni" dostawcy z mojego województwa (świętokrzyskie):
- FORTES 300/100 -> 69 zł
- LASER 300/100 -> 69 zł
- UNINET 300/100 -> 69 zł
- ne-trix.com 300/X -> 69 zł
- alterNET 300/100 -> 65 zł
- JUS MAR NET 300/100 -> 69 zł

Odnośnie tych już ciężko o opinie, jedyne którymi się można kierować są te z Google. Osobiście myślałem nad tym UNINET, bo od kilkunastu miesięcy sobie śledziłem ten ranking na speedtest.pl (nie wiem na ile są warte takie rankingi) i ten operator chyba w każdym miesiącu był w czołówce a bywało że i na 1szym miejscu czasami. Natomiast opinie z Google mają takie sobie:
Obrazek
Pytałem się ich wcześniej jaki router dają do umowy, za 69 zł/msc trzeba go dokupić, a za 75 zł/msc udostępniają:
Witam, mamy urządzenia, które można zakupić od naszej firmy. Jest to
d-link AC 1300 Dir 853 oraz Huawei AX 3.
Pozdrawiam Uninet
Dobre opinie ma jeszcze ten alterNET:
Obrazek
poza tymi opiniami z Google nie wiem nic więcej, ale one też są trochę podejrzane bo dużo kont ma po 1 opinii i większość jest z tego samego okresu (może dostawca sam sobie nabija? :) )

i ne-trix:
Obrazek
do nich też pisałem:
Witam.

NOKIA G-010G-Q - ont
oraz
Halny HLE-3GM - router
Jest możliwośc użycia dowolnego routera z obsługą VLAN i portem 1gbps.
Na naszej własnej sieci uzywamy urządzenia 2in1 marki halny.
o prędkość wysyłania (nie ma podanej na stronie) też pytałem ale nie odpisali.

Pozostali opinie mają raczej słabe:
Obrazek ObrazekObrazek

Sorry że tak się rozpisałem, jednak mam nadzieję że ktokolwiek rzuci na to okiem. Chce dobrze wybrać bo ostatnia umowa z Orange to był istny cyrograf :P
Ostatnio zmieniony 19 sie 2021, 19:35 przez parcu1, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1121098  autor: parcu1
 31 sie 2021, 23:02
Powiem tak, wziąłbym to UPC, ale poczytałem trochę i boję się dwóch rzeczy:
- przejęcia UPC przez Play, po którym wiele rzeczy może się zmienić na gorsze;
- ich routera/modemu który dają do umowy, Connect Boxa.
Naczytałem się że ma on pewien problem z pingiem ze względu na jakiś "wadliwy chipset Intela PUMA6" czy jakoś tak; a nie ukrywam że właśnie bardzo zależy mi na jak najniższym pingu.

Pytałem się tych lokalnych operatorów na e-mailu o to jakie routery udostępniają do umowy - czy którykolwiek z nich będzie według Was pod tym względem lepszy niż Connect Box (Compal) od UPC?

Fortes:
Router: TP-Link EC220-G5, Huawei EG8145V5.
Publiczny, stały adres IP kosztuje 10 zł brutto miesięcznie.
Ne-Trix:
2. Urządzenie światłowodowe ONT NOKIA G-010G-Q 3. Router Halny HLE-3GM
3. Taryfy to 300/100Mbps za 69zł / mies lub 600/100 Mbps 79zł / mies - instalacja i aktywacja 49zł jednorazowo , to całkowity koszt. Nie stosujemy opłat za"dzierżawy jak inni operatorzy".
4. Adres IP Jest wewnętrzny, zewnętrzny adres ip to koszt 15zł / mies.
Laser:
Urządzenie jakie dajemy to modem Nokia, oraz router TP-Link AC1350 czarny
Montaż 1 zł
Adres zewnętrzny stały ip – 10 zł miesięcznie
Uninet:
(tym razem mi nie odpisali, ale pytałem się w marcu o to samo i zakładam że pewnie nic się od tamtego czasu nie zmieniło; w pakiecie 300/100 z tego co zrozumiałem to za 69zł/msc można go od nich kupić a za 75zł/msc dają go do umowy)
Witam, mamy urządzenia, które można zakupić od naszej firmy. Jest to
d-link AC 1300 Dir 853 oraz Huawei AX 3.
alterNet nie odpisał
 #1121139  autor: Mattte
 01 wrz 2021, 15:07
parcu1 pisze:
31 sie 2021, 23:02
Powiem tak, wziąłbym to UPC, ale poczytałem trochę i boję się dwóch rzeczy:
- przejęcia UPC przez Play, po którym wiele rzeczy może się zmienić na gorsze;
- ich routera/modemu który dają do umowy, Connect Boxa.
Naczytałem się że ma on pewien problem z pingiem ze względu na jakiś "wadliwy chipset Intela PUMA6" czy jakoś tak; a nie ukrywam że właśnie bardzo zależy mi na jak najniższym pingu.

Connect Box jest do HFC, do światłowodu masz inny router z RJ45 jako WAN.
Co może się zmienić na gorsze po przejęciu przez Playa? ;)
Jakiekolwiek zmiany na pewno nie nastąpią z dnia na dzień.
Poza tym Play obecnie ma bardzo agresywną ofertę na internet kablowy, nie zanosi się na podwyżki.
 #1121272  autor: parcu1
 02 wrz 2021, 20:16
Mattte pisze:
01 wrz 2021, 15:07
Connect Box jest do HFC, do światłowodu masz inny router z RJ45 jako WAN.
Ale jak to? Przecież z tego co mi wiadomo to UPC posiada tylko dwa routery - Connect Box i Giga Box, z czego ten drugi dają tylko do najdroższego abonamentu z 1 Gb/s.
Chyba że o czymś nie wiem? Jak się nazywa ten "inny router"?
Mattte pisze:
01 wrz 2021, 15:07
Co może się zmienić na gorsze po przejęciu przez Playa? ;)
Jakiekolwiek zmiany na pewno nie nastąpią z dnia na dzień.
Poza tym Play obecnie ma bardzo agresywną ofertę na internet kablowy, nie zanosi się na podwyżki.
Co się może zmienić na gorsze po przejęciu przez Play? Teoretycznie wszystko, począwszy od routingu (podkreślam - teoretycznie).
Cena w tym przypadku ma dla mnie najmniejsze znaczenie.
 #1121274  autor: Mattte
 02 wrz 2021, 21:07
Nawet gdyby teoretycznie UPC przepięło ruch 1.5 mln klientów (co ma nikłe szanse w perspektywie krótszej, niż kilka lat po przejęciu), na routing z ASa Playa, to byłaby to zmiana na plus, bo Play w przeciwieństwie do UPC peeruje się w polskich IXach.

Co do routera, to tak, jest inny dla usług po świetle:
https://www.upc.pl/pdf/upc_instrukcja_o ... al_bsa.pdf
 #1121276  autor: parcu1
 02 wrz 2021, 22:03
Mattte pisze:
02 wrz 2021, 21:07
Co do routera, to tak, jest inny dla usług po świetle:
https://www.upc.pl/pdf/upc_instrukcja_o ... al_bsa.pdf
A no faktycznie, masz rację sprawdziłem teraz:
https://forum.mediaswiat.pl/viewtopic.p ... fee4845569

Zmyliło mnie to że oba mają taką samą nazwę (Connect Box), natomiast to chyba nadal jest ten sam chipset który powodował problemy z pingiem (Puma6).
A tak poza tym to czym one się różnią, innym wejściem? Które jest lepsze?
 #1121374  autor: parcu1
 04 wrz 2021, 18:52
Mattte pisze:
02 wrz 2021, 23:21
To jest chipset przeznaczony dla modemów kablowych DOCSIS.
Dlaczego miałby się znajdować w zwykłym routerze, bez funkcji modemu?
Przepraszam, kierowałem się tylko tym co przeczytałem w sieci na innych forach gdyż sam kompletnie się na tym nie znam, w tym momencie nawet nie wiem o czym piszesz. Jeśli napisałbyś to raz jeszcze tak bardziej łopatologicznie czym te dwa "routery" od UPC się różnią to byłbym wdzięczny. :D

Problem z w/w Pumą i związanym z tym wyższym pingiem dotyczył tylko gier sieciowych, na czym właśnie mi zależy.
 #1121458  autor: Mattte
 06 wrz 2021, 13:31
parcu1 pisze:
04 wrz 2021, 18:52
Jeśli napisałbyś to raz jeszcze tak bardziej łopatologicznie czym te dwa "routery" od UPC się różnią to byłbym wdzięczny. :D

Problem z w/w Pumą i związanym z tym wyższym pingiem dotyczył tylko gier sieciowych, na czym właśnie mi zależy.
Intel Puma to jest chipset dla bramek łączących modem sieci kablowej i router (tam gdzie do urządzenia dociera kabel koncentryczny, antentowy)

W przypadku światłowodu otrzymujesz 2 urządzenia:
-ONT, czyli konwersja z medium światłowodowego na skrętkę
-router, ale bez funkcji modemu (podłączany jak większość domowych do portu WAN ethernet.
Innymi słowy Intel Puma 6 nie ma zastosowania dla takiego urządzenia.
 #1122919  autor: Daskot
 07 paź 2021, 10:38
Mam pytanie jestem podpięty do tej sieci NEXERA i kończy mi sie umowa z obecnym operatorem a chciałem zmienić tez na upc. Czy te 2 puszki co mi panowie technicy montowali zostaną i dostane tylko router do podpięcia. Czy wszystko bedzie wymieniane. I z aktywacją czy będe musiał od nowa płacic nowemu operatorowi? Jak to bedzie wyglądało to moje przejście?